SESJA RADY POWIATU KAZIMIERSKIEGO 12 MAJA 2014

sesjagal

W poniedziałek, 12 maja 2014 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego odbyła się kolejna sesja Rady Powiatu Kazimierskiego, poświęcona tym razem głównie ocenie stanu bezpieczeństwa w Powiecie Kazimierskim. W sesji udział wzięli: Komendant Powiatowy Policji mł. insp. Jakub Kosiń, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Kazimierz Zabłotny, przedstawiciele Prokuratury Rejonowej w Pińczowie oraz Sanepidu.

W swych wystąpieniach przedstawili oni stan bezpieczeństwa w Powiecie Kazimierskim w zakresie ochrony przeciwpożarowej, porządku publicznego, zagrożenia przestępczością i jej zwalczania oraz ochrony sanitarnej. Oceniono też zasoby pomocy społecznej Powiatu.

Jak wynika z przedstawionych informacji - stan porządku i bezpieczeństwa publicznego w Powiecie Kazimierskim należy ocenić pozytywnie. Dzięki zaangażowaniu policjantów znacznie skrócił się czas reakcji na zdarzenia - np. w terenie miejskim wyniósł on w 2013 r średnio niecałe 4 minuty, wobec ponad 6 minut w roku 2012. Nastąpił spadek ilości przestępstw kryminalnych i poprawiła się ich wykrywalność, która w większości kategorii wynosi 100 %.

Nieznaczny wzrost zanotowano w ilości wypadków drogowych oraz zatrzymanych nietrzeźwych kierowców.

W przypadku pożarów nastąpił zdecydowany spadek - ze 178 w roku 2012 do 78 w roku 2013 , zaś jeśli idzie o powstałe zdarzenia - odnotowano wzrost o 38 %. W wyniku prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych uratowano mienie o wartości blisko 5 mln złotych.

Ponadto Rada Powiatu podjęła uchwały w sprawie zmian statutu Powiatu Kazimierskiego oraz zmian w budżecie i wieloletniej prognozy finansowej. Zatwierdzono także sprawozdanie finansowe Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kazimierzy Wielkiej.

Dodać należy, że gościem honorowym sesji Rady Powiatu był Burmistrz niemieckiej Gminy Glauburg - Carsten Kratschmer, który od lat utrzymuje kontakty z Kazimierzą Wielką. Poprzednio był sekretarzem w Altenstadt, obecnie jest włodarzem sąsiadującej gminy Glauburg. Starosta Jan Nowak i Burgermeister Carsten Kratschmer wymienili symboliczne upominki.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski