Kazimierzanie świętowali uchwalenie Konstytucji 3 Maja

3 maj

W Kazimierzy Wielkiej obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą, którą w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w intencji Ojczyzny koncelebrowali ksiądz dziekan Janusz Mularz i ks. Sylwester Piwowar z parafii pw. Miłosierdzia Bożego.

Po nabożeństwie uczestnicy trzeciomajowego święta, z 25 pocztami sztandarowymi na czele, przeszli ulicami miasta pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Po wysłuchaniu hymnu państwowego wiązanki biało-czerwonych kwiatów przed cokołem bohatera narodowego złożyli przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatanckich, straży pożarnej, policji oraz liczne delegacje placówek oświatowych, instytucji samorządowych, stowarzyszeń, związków zawodowych i partii politycznych. Kazimierskie Starostwo Powiatowe reprezentował starosta Jan Nowak, wicestarosta Michał Bucki oraz radni Powiatu Kazimierskiego: przewodniczący Rady Marek Augustyn i Andrzej Kuliś.

Dalsza część obchodów odbyła się w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury. Okolicznościowe przemówienia wygłosili gospodarze gminy i powiatu. Burmistrz Adam Bodzioch w swym wystąpieniu podkreślił, że Konstytucja to akt, który może się podobać, lub nie, można go krytykować, ale konstytucja wymaga szacunku i o tym wszyscy powinniśmy pamiętać. Włodarz gminy przywołał także słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane przez Papieża podczas pielgrzymki do Polski w 1991 roku – „ Po upływie dwóch wieków doceniamy pełniej jeszcze wagę tego dokumentu: odczytujemy w nim prawdę o Polsce zakorzenioną w przeszłości. I dlatego Konstytucja 3 Maja w tym właśnie dziejowym momencie, wobec bliskiej już groźby utraty niepodległości, była dokumentem opatrznościowym.”

Z kolei starosta Jan Nowak mówił o znaczeniu konstytucji w XVIII wieku. - Likwidowała ona nierówność, prywatę, butę, samowolę, bezprawie, a co najważniejsze likwidowała przywileje szlacheckie. Właśnie przeciwko temu powstał opór, który doprowadził do tego, że nigdy ona tak naprawdę nie weszła w życie. I choć nie rozwiązała naszych problemów, bo od tego czasu więcej było walki, bólu, martyrologii niż pokoju i budowy, to stała się ona symbolem reform i odegrała ważną rolę w świadomości Polaków - podkreślił starosta. - Dziś, kiedy jesteśmy świadkami sporu o konstytucję, zastanawiamy się, czy aby nie powinno być tak, że powinna ona nas łączyć, a przestrzeganie jej winno być jasne, klarowne i stanowić o naszej wspólnocie i sile - dodał.

W części artystycznej wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej. Grupa 53 dzieci zaprezentowała program zatytułowany "Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie …”. Młodzi artyści w przekonywujący sposób przenieśli widzów do epoki oświecenia, przypominając karty naszej historii sprzed ponad dwóch wieków. Ponadto dzieci przekazywały poprzez recytacje i śpiew ponadczasowe prawdy: „Naród, który nie zna swojej przeszłości umiera i nie buduje dobrego jutra” oraz „W waśni zguba, siła w zgodzie”. Był również odtańczony w strojach z tamtej epoki „Ostatni mazur” oraz dostojny polonez Michała Kleofasa Ogińskiego pt. „Pożegnanie Ojczyzny”.

Widowisko patriotyczne w wykonaniu uczniów z „jedynki” było wspaniałą lekcją historii. Wywarło ono na publiczności duże wrażenie, o czym świadczyło skupienie widowni i gromkie brawa po zakończeniu programu artystycznego. Podziękowania i gratulacje złożyli wykonawcom i ich opiekunkom: burmistrz Adam Bodzioch i dyrektor KOK Czesław Kowalski.

Zdzisław Pilarski

Więcej Zgadzam się Nie zgadzam się