Wiadomość wydrukowana ze strony www.echodnia.eu

Tydzień Kariery w Cudzynowicach z rozmachem

dodano: 20 paždziernika 2011, 7:00

Adam Konderak był jedynym mężczyzną w gronie opiekunów. - Jest na szóstkę! - przekonują gimnazjalistki z Topoli. (fot. Adam Ligiecki)

Jak wybrać ten jeden spośród... 2360 zawodów? Odpowiedzi na to i inne pytania szukamy podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2011 w Cudzynowicach.

Trzecia edycja projektu dla młodzieży odbywa się w dniach 17-21 października. W Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach prowadzona jest z rozmachem, ma bogaty i różnorodny program.
We wtorek w roli głównej wystąpili gimnazjaliści. Wczoraj głos mieli przedsiębiorcy i samorządowcy, dziś zaplanowano warsztaty z poszukiwania pracy. A jutro, na finał, uczniowie pojadą do telewizji w Krakowie.

TRUDNA SPRAWA

Wtorkowe warsztaty dla gimnazjalistów odbyły się pod hasłem „Poznaj mój zawód - wymagania i predyspozycje”. W Cudzynowicach gościło sześć gimnazjów z powiatu kazimierskiego: Cieszkowy, Kazimierza Wielka, Opatowiec, Skalbmierz, Topola, Wielgus.

Koordynujące szkolny projekt, Bogusława Lech i Ewelina Zębala-Zając, przygotowały prelekcje na temat kwalifikacji zawodowych, planowania kariery zawodowej, poruszania się na rynku pracy. Nie jest to prosta sprawa, jeśli zważyć, że mamy w Polsce obecnie... aż 2360 zawodów!

CO NA TOPIE?

Jak wybrać ten jeden - jedyny i wymarzony? Jak osiągnąć sukces zawodowy? Zdaniem ekspertów rynku pracy, najważniejsze są dwa czynniki: aktywność oraz gotowość do nieustannej edukacji, służącej podnoszeniu kwalifikacji.

Liczy się też popyt na specjalistów. Co będzie na topie w drugiej dekadzie XXI wieku? Z prognoz analityków wynika, że do „zawodów przyszłości” należą: pracownik ochrony, architekt, inżynier budownictwa, obsługa prawna, specjalista ochrony środowiska, informatyk, wizażysta.
Po porcji teorii gimnazjaliści mogli sprawdzić się w konkursie. Należało odgadnąć profesję prezentowaną w scenkach kabaretowych, a potem opracować „kartę zawodu”.

BRAWA DLA BLIŹNIAKÓW

Na scenie rej wodzili bliźniacy, podobni do siebie jak dwie krople wody Piotr i Paweł Gawlikowie z klasy trzeciej Technikum Agrobiznesu. Paweł - z belą słomy na taczkach zagrał rolnika, Piotrek - w ciemnych okularach, przy wtórze hitu „Eye of the Tiger” wcielił się w postać ochroniarza.

Dzielny strażak (Marcin Świeca) wspinał się po drabinie, w ramach akcji „Pali się mój kot!”. Martyna Nowak grała pielęgniarkę, Damian Możdżeń - kucharza, który gotuje „wesołe zupy Romana”. A nauczycielka, czyli Magdalena Nurkowska, tak zawróciła w głowach gimnazjalistom, że jeden z młodzianów ze Skalbmierza krzyknął: - To... strażak!

KREACJA W CENIE

- Ogólnopolski Tydzień Kariery ma wspólną ideę - to zasady poszukiwania zawodu. Staramy się podać to w atrakcyjny sposób, na luzie, gdyż taka formuła trafia najbardziej do młodzieży - zaznacza Bogusława Lech.

- To bardzo cenne przedsięwzięcie. Ważne są kreatywne i przedsiębiorcze postawy młodzieży, świadomy wybór zawodu. Należy to przekazać już uczniom gimnazjów - podkreśla Beata Buła, nauczycielka Gimnazjum w Cieszkowach, kazimierski Belfer Roku 2011 w plebiscycie „Echa Dnia”.
Podczas warsztatów gimnazjaliści obejrzeli multimedialną prezentację szkoły w Cudzynowicach, przedstawioną przez Monikę Pabiś i Przemysława Bonara. Był także film edukacyjny dotyczący planowania kariery zawodowej.

TERAZ TELEWIZJA

Konkurs miał bardzo wyrównany poziom. Pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum z Opatowca, lecz nagrodami obsypano wszystkie drużyny. Dyplomy i... słodkie niespodzianki wręczył dyrektor szkoły Jacek Nowak, okolicznościowe dyplomy otrzymali też opiekunowie gimnazjalistów.

Wczoraj w Zespole Szkół Rolniczych gościli przedsiębiorcy, samorządowcy, doradca zawodowy. Dziś będą warsztaty z zakresu poszukiwania pracy, a jutro - na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2011 - uczniowie z Cudzynowic pojadą do Telewizji Interia w Krakowie.

Czy pracownicy są uprzejmi
Czy godziny pracy są właściwe
Czy w Starostwie czeka się w kolejkach
Czy pracownicy posiadają wiedzę fachową