Starostwo Powiatowe

 

Wiadomość wydrukowana ze strony www.echodnia.eu

Tydzień Kariery w Cudzynowicach z rozmachem

dodano: 20 paždziernika 2011, 7:00

Autor: Adam LIGIECKI, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Adam Konderak był jedynym mężczyzną w gronie opiekunów. - Jest na szóstkę! - przekonują gimnazjalistki z Topoli.

Adam Konderak był jedynym mężczyzną w gronie opiekunów. - Jest na szóstkę! - przekonują gimnazjalistki z Topoli. (fot. Adam Ligiecki)

Jak wybrać ten jeden spośród... 2360 zawodów? Odpowiedzi na to i inne pytania szukamy podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2011 w Cudzynowicach.

Trzecia edycja projektu dla młodzieży odbywa się w dniach 17-21 października. W Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach prowadzona jest z rozmachem, ma bogaty i różnorodny program.
We wtorek w roli głównej wystąpili gimnazjaliści. Wczoraj głos mieli przedsiębiorcy i samorządowcy, dziś zaplanowano warsztaty z poszukiwania pracy. A jutro, na finał, uczniowie pojadą do telewizji w Krakowie.

TRUDNA SPRAWA

Wtorkowe warsztaty dla gimnazjalistów odbyły się pod hasłem „Poznaj mój zawód - wymagania i predyspozycje”. W Cudzynowicach gościło sześć gimnazjów z powiatu kazimierskiego: Cieszkowy, Kazimierza Wielka, Opatowiec, Skalbmierz, Topola, Wielgus.

Koordynujące szkolny projekt, Bogusława Lech i Ewelina Zębala-Zając, przygotowały prelekcje na temat kwalifikacji zawodowych, planowania kariery zawodowej, poruszania się na rynku pracy. Nie jest to prosta sprawa, jeśli zważyć, że mamy w Polsce obecnie... aż 2360 zawodów!

CO NA TOPIE?

Jak wybrać ten jeden - jedyny i wymarzony? Jak osiągnąć sukces zawodowy? Zdaniem ekspertów rynku pracy, najważniejsze są dwa czynniki: aktywność oraz gotowość do nieustannej edukacji, służącej podnoszeniu kwalifikacji.

Liczy się też popyt na specjalistów. Co będzie na topie w drugiej dekadzie XXI wieku? Z prognoz analityków wynika, że do „zawodów przyszłości” należą: pracownik ochrony, architekt, inżynier budownictwa, obsługa prawna, specjalista ochrony środowiska, informatyk, wizażysta.
Po porcji teorii gimnazjaliści mogli sprawdzić się w konkursie. Należało odgadnąć profesję prezentowaną w scenkach kabaretowych, a potem opracować „kartę zawodu”.

BRAWA DLA BLIŹNIAKÓW

Na scenie rej wodzili bliźniacy, podobni do siebie jak dwie krople wody Piotr i Paweł Gawlikowie z klasy trzeciej Technikum Agrobiznesu. Paweł - z belą słomy na taczkach zagrał rolnika, Piotrek - w ciemnych okularach, przy wtórze hitu „Eye of the Tiger” wcielił się w postać ochroniarza.

Dzielny strażak (Marcin Świeca) wspinał się po drabinie, w ramach akcji „Pali się mój kot!”. Martyna Nowak grała pielęgniarkę, Damian Możdżeń - kucharza, który gotuje „wesołe zupy Romana”. A nauczycielka, czyli Magdalena Nurkowska, tak zawróciła w głowach gimnazjalistom, że jeden z młodzianów ze Skalbmierza krzyknął: - To... strażak!

KREACJA W CENIE

- Ogólnopolski Tydzień Kariery ma wspólną ideę - to zasady poszukiwania zawodu. Staramy się podać to w atrakcyjny sposób, na luzie, gdyż taka formuła trafia najbardziej do młodzieży - zaznacza Bogusława Lech.

- To bardzo cenne przedsięwzięcie. Ważne są kreatywne i przedsiębiorcze postawy młodzieży, świadomy wybór zawodu. Należy to przekazać już uczniom gimnazjów - podkreśla Beata Buła, nauczycielka Gimnazjum w Cieszkowach, kazimierski Belfer Roku 2011 w plebiscycie „Echa Dnia”.
Podczas warsztatów gimnazjaliści obejrzeli multimedialną prezentację szkoły w Cudzynowicach, przedstawioną przez Monikę Pabiś i Przemysława Bonara. Był także film edukacyjny dotyczący planowania kariery zawodowej.

TERAZ TELEWIZJA

Konkurs miał bardzo wyrównany poziom. Pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum z Opatowca, lecz nagrodami obsypano wszystkie drużyny. Dyplomy i... słodkie niespodzianki wręczył dyrektor szkoły Jacek Nowak, okolicznościowe dyplomy otrzymali też opiekunowie gimnazjalistów.

Wczoraj w Zespole Szkół Rolniczych gościli przedsiębiorcy, samorządowcy, doradca zawodowy. Dziś będą warsztaty z zakresu poszukiwania pracy, a jutro - na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2011 - uczniowie z Cudzynowic pojadą do Telewizji Interia w Krakowie.

Czy pracownicy są uprzejmi
Czy godziny pracy są właściwe
Czy w Starostwie czeka się w kolejkach
Czy pracownicy posiadają wiedzę fachową
Czy strona internetowa zawiera przydatne informacje
Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline