POROZUMIENIE W SPRAWIE DOFINANSOWANIA TERMOMODERNIZACJI OBIEKTÓW UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

termo1

W czwartek, 13 lutego Starosta Kazimierski Jan Nowak podpisał w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach porozumienie w sprawie dofinansowania termo-modernizacji obiektów użyteczności publicznej w Powiecie Kazimierskim w 2014 r.

Ze strony Urzędu Marszałkowskiego porozumienie podpisali: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas i Członek Zarządu Kazimierz Kotowski. Podpisanie porozumienia stało się możliwe dzięki zawarciu przez Powiat Kazimierski umowy z gminami: Czarnocin, Opatowiec i Zagnańsk, które podjęły się wspólnej realizacji wspomnianego projektu o łącznej wartości ponad 7 mln złotych. Z tej kwoty na zadania realizowane przez Powiat Kazimierski przypada 2.700.000 zł, z czego 80 % to środki z dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego, zaś pozostałe 20 %, czyli 540.000 zł stanowi udział własny Powiatu.

W ramach wymienionych kwot wykonane zostaną w 2014 r. remonty dachu w Zespole Szkół Zawodowych w Odonowie i w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach oraz termomodernizacja obiektów ZSR w Cudzynowicach i w Zespole Placówek Opieki i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej.

Szczególnie nowatorskim rozwiązaniem będzie zmiana systemu ogrzewania obiektów ZSR w Cudzynowicach. Tradycyjne, węglowe ogrzewanie zastąpione zostanie ekologiczną, tzw. pompą ciepła, zasilaną także ekologicznie dzięki zastosowaniu ogniw fotowoltaicznych, zamieniających energię słoneczną na elektryczną. Znikną kaloryfery, a ogrzewanie realizowane będzie poprzez nawiew. Zdecydowana większość prac - zwłaszcza tych wewnątrz budynków - wykonana będzie w okresie letnim. Pozostałe prace wiertnicze i instalacyjne winny być zakończone do początku sezonu grzewczego 2014/2015.

Ten innowacyjny, wręcz pionierski sposób ogrzewania zdecydowanie obniży koszty utrzymania obiektów szkolnych i powinien się zamortyzować w przeciągu 2 lat. Jeśli tak będzie - podobne modernizacje przeprowadzane będą w kolejnych obiektach użytku publicznego w naszym powiecie.

termo2 termo3

Tekst Zdzisław Pilarski