Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

3majgal

W Kazimierzy Wielkiej obchody 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się tradycyjnie mszą świętą, którą w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w intencji Ojczyzny odprawili ksiądz dziekan Janusz Mularz i ksiądz kanonik Jan Dudek. Po nabożeństwie uczestnicy trzeciomajowego święta, z Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej z Zięblic oraz 20 pocztami sztandarowymi na czele, przeszli ulicami miasta pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Po odegraniu hymnu państwowego wiązanki biało-czerwonych kwiatów przed cokołem bohatera narodowego złożyli przedstawiciele władz samorządowych, straży pożarnej, policji, liczne delegacje szkół, organizacji kombatanckich, stowarzyszeń i związków zawodowych. W imieniu Powiatu Kazimierskiego kwiaty złożyli: starosta Jan Nowak, wicestarosta Michał Bucki i przewodniczący Rady Powiatu Marek Augustyn.

Dalsza część obchodów odbyła się w sali widowiskowej Kazimierskiego Ośrodka Kultury, gdzie przybyłych gości powitała p.o. dyrektora KOK Agnieszka Styczeń. Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili gospodarze gminy i powiatu: burmistrz Tadeusz Knopek i starosta Jan Nowak. W swym wystąpieniu starosta podkreślił, że dzisiejsze święto jest świętem radości, ponieważ nie wspominamy martyrologii, śmierci czy krwi. Obchodzimy bowiem rocznicę powstania myśli, która przetrwała przez ponad dwa stulecia i na bazie tej myśli, będącej siłą w owej epoce, budujemy także siłę naszej teraźniejszości i przyszłości. Na założeniach tej konstytucji powstawały inne akty prawa zasadniczego w państwach wolnego, demokratycznego świata.

W części artystycznej wystąpili uczniowie Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3, którzy przygotowani przez panie nauczycielki Beatę Kubiec i Annę Micho, zaprezentowali wzruszający spektakl pt. „Tyś wywiódł nas o Trzeci Maju …”. Inscenizacja w wykonaniu młodych artystów była wspaniałą lekcją historii i patriotyzmu. Młodzi aktorzy przypomnieli widzom karty naszej historii sprzed ponad dwóch wieków, okoliczności uchwalenia przez Sejm Wielki pierwszej w Europie konstytucji oraz barwnie opowiadali o pięknie naszego kraju. Ukoronowaniem spektaklu był nasz narodowy taniec – polonez.

Delegacja Starostwa Powiatowego uczestniczyła także w obchodach Święta Konstytucji 3 Maja
w Czarnocinie. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pw.Wniebowzięcia NMP. Po mszy mieszkańcy i zaproszeni goście udali się pod pomnik świętego Jana Pawła II, a także pod tablicę upamiętniającą miejscowych działaczy ludowych i pod dąb pamięci, gdzie składano wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Uroczystość zakończył program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Czarnocinie i Gimnazjum w Cieszkowach.

tekst: Zdzisław Pilarski

zdjęcia: Zdzisław Pilarski, Zdzisław Augustyn

więcej zdjęć na stronie pilarscy.eu