Starostwo Powiatowe

Spotkanie emerytów z Kazimierskiego Oddziału Związku  z okazji Dnia Seniora

seniorgal

CIĄGLE MŁODZI

             Po raz kolejny emeryci z Kazimierskiego Oddziału Związku, świętowali Dzień Seniora. W piątek 10.X ponad 50 osób z gminy Kazimierza Wielka zebrało się, aby uczcić swoje Święto. Tym razem na miejsce uroczystości wybrano „Góralską chatę” w Rogowie w gminie Opatowiec.

           W kalendarzu pojawia się coraz więcej dni, które mają stanowić okazję do celebrowania dojrzałego czy starszego wieku. Dzień ten zyskuje coraz większą popularność. Dziś na świecie żyje około 600 milionów ludzi mających powyżej 60 lat, do 2025 roku ich liczba się podwoi, zaś w 2050 roku będzie żyło około 2 miliardów seniorów w tym wieku. W Polsce seniorzy stanowią 13 % populacji, do 2060 roku obywatele powyżej 65 roku życia stanowić będą jedną trzecią populacji.

         Dni poświęcone zagadnieniu starzenia się są okazją do intensywniejszego propagowania postulatów mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych. Bardzo szeroko mówił o tym Papież Franciszek podczas uroczystości w Watykanie poświęconej ludziom wieku starszego.

           Dlatego Kazimierski Oddział Związku z całą powagą podchodzi do tego zagadnienia, organizując coroczne spotkania, które cieszą się dość dużą frekwencją. Swą obecnością zaszczycili również zaproszeni goście : Barbara Lechowska przewodnicząca Zarządu Oddziału Okręgu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kielcach, starosta kazimierski Jan Nowak, burmistrz Kazimierzy Wielkiej Tadeusz Knopek i dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Bożena Pytel. Gości powitał przewodniczący Kazimierskiego Oddziału Związku Wiesław Rębacz, który w swym wystąpieniu powiedział m. in.: „Stereotyp niedołężnego starca wciąż, niestety pokutuje w naszym społeczeństwie, dlatego dzień seniora jest świetną okazją, aby uzmysłowić sobie, że osoby starsze nie tylko nie powinny być usuwane na boczny tor, ale że życiowa rola seniorów zaczyna się zmieniać.” Nawiązał również do wystąpienia Ojca Świętego Franciszka na ten temat. W swych krótkich wystąpieniach, zaproszeni goście życzyli jubilatom 100 lat w zdrowiu i radości na co dzień. Nie obeszło się bez toastu i odśpiewania tradycyjnego „sto lat”.

              Przy zastawionych stołach seniorzy miło spędzili piątkowe popołudnie, a bardziej energicznych podrywał do tańca zespół muzyczny Marka Drążkiewicza z Wojsławic. Piękna płeć, a także i panowie emeryci umilali spotkanie śpiewem piosenek z lat sześćdziesiątych. Biesiada trwała w miłej atmosferze do późnych godzin wieczornych. Należy podkreślić duże zaangażowanie w dobrym przygotowaniu spotkania Zarządu Kazimierskiego Oddziału Związku w tym przewodniczącego Wiesława Rębacza i skarbnika Anny Stopnickiej. A wszystko to utrwalił na zdjęciach jeden z uczestników spotkania, emeryt, „nadworny fotograf” kazimierskiego związku, który przez wiele już lat zgromadził niemałe zbiory zdjęć emerytów - Zdzisław Kuliś.

tekst i zdjęcia : Zdzisław Kuliś

 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline