Konferencja w dawnej bursie p/t "Perspektywy rozwoju powiatu kazimierskiego na bazie wód termalnych i siarczkowych"

wodgal

W dniu 22 października o godz. 12.00.w budynku byłej Bursy przy ul. Partyzantów 29 odbyła się otwarta konferencja pt. Perspektywy rozwoju powiatu kazimierskiego na bazie wód termalnych i siarczkowych, zorganizowana przez Starostę Powiatu Kazimierskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka. Na konferencję przybyło ponad 200 osób, w tym znamienici goście - Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna, Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki, Poseł na Sejm Mirosław Pawlak, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, członek Zarządu Województwa Kazimierz Kotowski, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka - Koruba, starostowie, burmistrzowie i wójtowie oraz zasłużeni samorządowcy z województwa świętokrzyskiego.

Uczestników konferencji i gości honorowych przywitał gospodarz - Starosta Kazimierski Jan Nowak. Następnie uczestnicy konferencji obejrzeli i wysłuchali prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Wicestarostę Michała Buckiego pt. "Perspektywy zagospodarowania wód". Zebrani mogli zapoznać się ze szczegółowymi wynikami badań laboratoryjnych wody, jej właściwości termicznych a także porównać "cudzynowiankę" z innymi wodami występującymi w Świętokrzyskiem i w Polsce. Wiele parametrów chemicznych i leczniczych, temperatura na wypływie, a przede wszystkim wydajność odwiertu stawia naszą wodę wysoko, nawet w skali europejskiej.

Na temat perspektyw Kazimierzy Wielkiej jako uzdrowiska wypowiedział się współgospodarz konferencji Burmistrz Adam Bodzioch. Także Marszałek Adam Jarubas w szerokim kontekście omówił wykorzystanie wód przez mieszkańców Polski a nawet Europy.
– O Kazimierzy będziemy mogli mówić Kazimierza 2.0 .Dostaliśmy od opatrzności dar w postaci siarki i to jest właśnie moment, kiedy powinniśmy wykorzystać ten potencjał - skonkludował Marszałek.

Gość honorowy - Minister Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę na długofalowość procesu zagospodarowywania wód i tworzenia nowego uzdrowiska. Stwierdził, że wymaga to olbrzymich nakładów zarówno ze strony samorządów jak inwestorów zewnętrznych. - To bardzo ciekawy projekt, jest duża szansa na jego realizację. Gorąco będę go wspierał, ale musi być realizowany step by step - podkreślił. - To symbol wspólnego działania. Jeśli inwestować w taki projekt, to on musi być bezwzględnie supernowoczesny. Żeby można było rywalizować z uzdrowiskami ze Słowacji czy Austrii - musimy gnać do przodu.

Uczestnicy konferencji wysłuchali także wystąpienia Członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierza Kotowskiego, który wskazał na konieczność efektywnej współpracy władz regionu kazimierskiego z samorządem województwa.

W drugiej części konferencji, której przewodniczyła Bożentyna Pałka - Koruba wziął także udział drugi z przedstawicieli rządu - Minister Andrzej Halicki. Ministrowie Schetyna i Halicki udekorowali ponad 20-tu zasłużonych samorządowców Odznakami Honorowymi za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. - Dzisiejsza uroczystość jest doskonałą okazją do przypomnienia o sile sprawczej samorządów. Sukces władz samorządowych wynika bowiem ze współpracy z mieszkańcami i ze wspierania oddolnych inicjatyw społecznych. Tylko tak pojęta samorządność pozwala osiągać najwyższej jakości cele - mówił minister Halicki.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski