Starostwo Powiatowe

Konferencja w dawnej bursie p/t "Perspektywy rozwoju powiatu kazimierskiego na bazie wód termalnych i siarczkowych"

wodgal

W dniu 22 października o godz. 12.00.w budynku byłej Bursy przy ul. Partyzantów 29 odbyła się otwarta konferencja pt. Perspektywy rozwoju powiatu kazimierskiego na bazie wód termalnych i siarczkowych, zorganizowana przez Starostę Powiatu Kazimierskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka. Na konferencję przybyło ponad 200 osób, w tym znamienici goście - Minister Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna, Minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki, Poseł na Sejm Mirosław Pawlak, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, członek Zarządu Województwa Kazimierz Kotowski, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka - Koruba, starostowie, burmistrzowie i wójtowie oraz zasłużeni samorządowcy z województwa świętokrzyskiego.

Uczestników konferencji i gości honorowych przywitał gospodarz - Starosta Kazimierski Jan Nowak. Następnie uczestnicy konferencji obejrzeli i wysłuchali prezentacji multimedialnej przygotowanej przez Wicestarostę Michała Buckiego pt. "Perspektywy zagospodarowania wód". Zebrani mogli zapoznać się ze szczegółowymi wynikami badań laboratoryjnych wody, jej właściwości termicznych a także porównać "cudzynowiankę" z innymi wodami występującymi w Świętokrzyskiem i w Polsce. Wiele parametrów chemicznych i leczniczych, temperatura na wypływie, a przede wszystkim wydajność odwiertu stawia naszą wodę wysoko, nawet w skali europejskiej.

Na temat perspektyw Kazimierzy Wielkiej jako uzdrowiska wypowiedział się współgospodarz konferencji Burmistrz Adam Bodzioch. Także Marszałek Adam Jarubas w szerokim kontekście omówił wykorzystanie wód przez mieszkańców Polski a nawet Europy.
– O Kazimierzy będziemy mogli mówić Kazimierza 2.0 .Dostaliśmy od opatrzności dar w postaci siarki i to jest właśnie moment, kiedy powinniśmy wykorzystać ten potencjał - skonkludował Marszałek.

Gość honorowy - Minister Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę na długofalowość procesu zagospodarowywania wód i tworzenia nowego uzdrowiska. Stwierdził, że wymaga to olbrzymich nakładów zarówno ze strony samorządów jak inwestorów zewnętrznych. - To bardzo ciekawy projekt, jest duża szansa na jego realizację. Gorąco będę go wspierał, ale musi być realizowany step by step - podkreślił. - To symbol wspólnego działania. Jeśli inwestować w taki projekt, to on musi być bezwzględnie supernowoczesny. Żeby można było rywalizować z uzdrowiskami ze Słowacji czy Austrii - musimy gnać do przodu.

Uczestnicy konferencji wysłuchali także wystąpienia Członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Kazimierza Kotowskiego, który wskazał na konieczność efektywnej współpracy władz regionu kazimierskiego z samorządem województwa.

W drugiej części konferencji, której przewodniczyła Bożentyna Pałka - Koruba wziął także udział drugi z przedstawicieli rządu - Minister Andrzej Halicki. Ministrowie Schetyna i Halicki udekorowali ponad 20-tu zasłużonych samorządowców Odznakami Honorowymi za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. - Dzisiejsza uroczystość jest doskonałą okazją do przypomnienia o sile sprawczej samorządów. Sukces władz samorządowych wynika bowiem ze współpracy z mieszkańcami i ze wspierania oddolnych inicjatyw społecznych. Tylko tak pojęta samorządność pozwala osiągać najwyższej jakości cele - mówił minister Halicki.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline