SŁAWNI I ZNANI

 

Spis treści:

1. św. Andrzej Świerad

2. Mikołaj z Gorzkowa

3. Hińcza z Rogowa

4. Mikołaj Hinowicz z Kazimierzy

5. Stanisław ze Skalbmierza

6. Mikołaj Rej

7. Łubieńscy

8. Mjr Henryk Dobrzański ps. „Hubal”

9. Maria Curie - Skłodowska

10. Ks. Konstanty Aksamitowski

11. Józef Dąbkowski 

12. Waldemar Słupik

13. Andrzej Szczepanik

 

 

 1. św. Andrzej Świerad

 

Z powiatem kazimierskim związani byli ludzie, których dziś utożsamiamy z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach naszego kraju. W Chwalibogowicach, w gminie Opatowiec swoją pustelnię miał św. Andrzej Świerad – jeden z największych ascetów chrystianizmu, pierwszy polski misjonarz urodzony w drugiej połowie X wieku. Na ołtarze wyniósł go papież Grzegorz VII.

 alt

źródło

 

2. Mikołaj z Gorzkowa

Z okolic Kazimierzy Wielkiej pochodził także Mikołaj z Gorzkowa herbu Gierałt (zm. 1414) – biskup wileński, od 1402 był trzecim w historii rektorem uniwersytetu w Krakowie, oficjał biskupa krakowskiego od ok. 1396, kustosz sandomierski, kanonik krakowski, dziekan Kościoła św. Floriana w Krakowie.

 

Studiował w Pradze, gdzie w 1370 został bakałarzem na Wydziale Sztuk Wyzwolonych, następnie magistrem. W 1374 zapisał się na wydział prawny uniwersytetu praskiego i przed 1382 uzyskał bakalaureat prawa. Między 1385 a 1387 uzyskał doktorat prawa kanonicznego.

Za czasów jego rządów w diecezji wileńskiej książę Witold ufundował szereg nowych parafii i szkół parafialnych, poczynił nadania na rzecz biskupstwa i katedry wileńskiej.

8 czerwca 2008 r., w ramach uroczystych obchodów 250-lecia kościoła Św. Małgorzaty w Gorzkowie, w obecności władz Uniwersytetu Jagiellońskiego, wewnątrz świątyni nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Mikołajowi z Gorzkowa.

źródło

 

3. Hińcza z Rogowa

 

Hińcza z Rogowa h. Działosza – rycerz z Rogowa, żyjący na przełomie XIV i XV w., wymieniany m.in. w kronikach Jana Długosza, jako ten, który w 1400 r., wspólnie z Janem Nasian de Ostrowce i kasztelanem śremskim Janem z Obichowa oraz drużyną rycerską i taborem pomocniczym, został wysłany przez króla Władysława Jagiełłę z poselstwem do Celje, do hrabiego Hermana II Cylejskiego, by w imieniu polskiego władcy prosić o rękę jego podopiecznej, hrabianki Anny. Powierzoną misję Hińcza z towarzyszami wypełnił sumiennie, o czym świadczy przybycie młodej hrabianki do Krakowa 16 lipca 1400 r., w rok po śmierci pierwszej żony króla oraz jej późniejszy ślub z Jagiełłą 29 stycznia 1402 r.

W 1410 r., w czasie bitwy pod Grunwaldem Hińcza z Rogowa był członkiem straży królewskiej.

 

źródło: 

 

4. Mikołaj Hinowicz z Kazimierzy

 

Mikołaj Hinczowicz z Kazimierzy herbu Działosza (ur. ok. 1388 - zm. ok. 1434) - podskarbi nadworny, podskarbi królewski (1429-1430), kanonik krakowski (ok. 1430), profesor prawa i rektor Akademii Krakowskiej (1412-1413), kanonik przy kościele św. Jerzego na zamku krakowskim. 1413, proboszcz Luborzycy (ok. 1421).

Był synem Hińczki z Rogowa (zm. przed 1415) podskarbiego królewskiego).

W 1415 sfinansował w Krakowie przy ulicy Kanoniczej przebudowę kamienicy (znanej obecnie jako Dom Długosza) na dom kanoniczy Kapituły Krakowskiej.

Był jednym z pierwszych uniwersyteckich proboszczów w Luborzycy oraz wedlug Jana Długosza fundatorem murowanego tam koscioła.

W 1421 roku, za życia Mikołaja, Luborzyca, stała się własnością "Kolegium Prawników" i od tego roku każdy proboszcz był profesorem uniwersytetu w Krakowie, a dochód z parafii stanowił jego uposazenie.

W 1431 urząd podskarbiowski objął po nim Andrzej z Lubina.

 

źródło:

 

 5. Stanisław ze Skalbmierza

 

Ze Skalbmierza pochodził pierwszy rektor Akademii Krakowskiej, Stanisław ze Skalbmierza. Był prawnikiem, kanonikiem katedry na Wawelu, gdzie między innymi głosił kazania w języku polskim, a najważniejsze z nich na pogrzebie Królowej Jadwigi. Zmarł w 1431 roku podczas celebrowania mszy na Wawelu i tam spoczywa. Ku czci pierwszego rektora, jednej z krakowskich ulic nadano imię Stanisława ze Skalbmierza.

 

alt

 

Stanisław ze Skalbmierza

 

 

źródło:

 

 6. Mikołaj Rej 

 

Mikołaj Rej – znany nam chociażby z pierwszych dzieł pisanych w naszym ojczystym języku. Zdanie „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi i swój język mają” stało się mottem przewodnim uczniów szkoły w Topoli, która przyjęła jego imię. Urodzony w 1505 roku Mikołąj Rej swoje dzieciństwo i wczesną młodość spędził właśnie w Topoli , zaś nauki pobierał w Skalbmierzu. Rej był właścicielem Topoli, której wójt, Maciej Kupiec był pierwowzorem dla postaci z „Krótkiej rozprawy między panem, wójtem a plebanem”.

 

 

alt

                                                                                  Mikołaj Rej

 źródło:

  

 7. Łubieńscy

Łubieńscy to kolejne ważne nazwisko w dziejach ziemi kazimierskiej. W 1818 roku osiedlił się tu Henryk hr. Łubieński, który był jednym z inicjatorów budowy cukrowni. Jego plany wcielił w życie bratanek Kazimierz Łubieński. Cukrownia „Łubna” rozpoczęła swoją działalność w 1845 roku i pod taką nazwą przetrwała do dwudziestego pierwszego stulecia. Niestety, niekorzystna koniunktura kilka lat temu doprowadziła do likwidacji zakładu. 

alt

                                                 Cukrownia „Łubna” w Kazimierzy Wielkiej – fot. Z. Pilarski

 źródło

 

 8. "Hubal"

Mjr Henryk Dobrzański ps. „Hubal” urodził się w 1897 roku. Wielki patriota, żołnierz z wyboru, obrońca Rzeczypospolitej, za którą oddał życie w 1940 roku. Za swoje bohaterstwo i wielkie czyny Hubal odebrał kilkanaście wysokich odznaczeń wojskowych, w tym Krzyże Virtuti Militari, Krzyże Walecznych, Krzyże Niepodległości i wiele innych. Żona mjr Henryka Dobrzańskiego – Zofia Dobrzańska z domu Zakrzeńska z Plechówki, gdzie do dzisiaj zachowały się fragmenty jej rodzinnego dworu, spoczywa na cmentarzu w Gorzkowie.

 

alt

 

 mjr Henryk Dobrzański - "Hubal"

 

 źródło

W 1884 roku u swego wuja, notariusza w Skalbmierzu przebywała osiemnastoletnia Marysia Skłodowska, z męża Curie.

Z innych znaczących nazwisk należy także wymienić ks. Konstantego Aksamitowskiego – twórcę kasy zapomogowo –pożyczkowej, późniejszego Banku Spółdzielczego. W roku 1909 ksiądz Aksamitowski był proboszczem w Kazimierzy Wielkiej.

W 1944 roku Kazimierza Wielka stanowiła centrum Rzeczpospolitej Partyzanckiej, tutaj też rezydował mianowany przez Polskie Państwo Podziemne - starosta działacz ludowy Józef Dąbkowski. Akcją bojową, która ukoronowała powstanie Rzeczypospolitej Partyzanckiej była potyczka stoczona w dniu 26.07.1944 roku w Sielcu koło Skalbmierza.

źródło

 

12. Waldemar Słupik

miod1miod2

 

Pasieka rodzinna PrawdziweMiody.pl wywodzi się z rodzinnego gospodarstwa pasiecznego, założonego na początku lat 60-tych ubiegłego wieku.

Przez długie lata była to niewielka, hobbystyczna pasieka składająca się z kilku rodzin pszczelich, w której poznawaliśmy zwyczaje pszczół, podziwialiśmy ich mozolną pracę i zdobywaliśmy pierwsze doświadczenia pszczelarskie.

miody gatunkowe

Sukcesywne inwestowanie przez kolejne lata pozwoliło na budowę pracowni, jej wyposażenie, zakup nowoczesnych uli i powiększenie ilości rodzin pszczelich do ponad 200.  Był to również czas zwiększania asortymentu oraz zdobywania zaufania i uznania wśród coraz większej rzeszy naszych stałych Klientów.

Dziś nasza firma oferuje kilka gatunków prawdziwych, naturalnych miodów pszczelich uzyskiwanych z nektarów kwiatowych i spadzi. Produkty nasze powstają w sposób tradycyjny. Dzięki temu możemy Państwu z przyjemnością zaoferować czysty, prawdziwy, naturalny miód, taki, jaki spożywali kiedyś nasi dziadkowie.

Źródło : http://prawdziwemiody.pl

 

 

 

Sukcesy opisywane na stronach :

http://www.e-vive.pl/smaki-regionu-nagrodzono-swietokrzyskie-produkty-wyniki,pl,6023,true.html

http://www.e-vive.pl/mamy-dwie-kulinarne-perly-prestizowe-ogolnopolskie-nagrody,pl,17203,true.html

http://www.polskajestpiekna.eu/index.php/regionalne-smaki/284-pery-2012-dla-masa-chmielnickiego-i-kazimierskiego-miodu-akacjowego

http://sodr.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=565&Itemid=241

Waldemar Słupik
Kazimierza Mała 6
28-500 Kazimierza Wielka
woj. świętokrzyskie

telefon:  501 708 625
e mail:   This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

Andrzej Szczepanik

szczepanik

Znakomity sportowiec repreztujący powiat kazimierski na arenie ogólnopolskiej a nawet międzynarodowej

przełajowych MISTRZOSTWACH  POLSKI ,kategorii MASTERS , KONOPISKA – 18.03.2012 - Zajął V miejsce w kategorii M60a

http://www.sport.pl/sport/1,78979,11386762,Dwa_medale_kolarzy_KTC_Kielce_w_MP_mastersow.html

Lista zwycięzców cyklu Czasówkowy Super Cup 2012
 
tabela wyników w wyścigach Rok 2012

 




Dokumenty i wnioski do pobrania




Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.