Starostwo Powiatowe

SŁAWNI I ZNANI

 

Spis treści:

1. św. Andrzej Świerad

2. Mikołaj z Gorzkowa

3. Hińcza z Rogowa

4. Mikołaj Hinowicz z Kazimierzy

5. Stanisław ze Skalbmierza

6. Mikołaj Rej

7. Łubieńscy

8. Mjr Henryk Dobrzański ps. „Hubal”

9. Maria Curie - Skłodowska

10. Ks. Konstanty Aksamitowski

11. Józef Dąbkowski 

12. Waldemar Słupik

13. Andrzej Szczepanik

 

 

 1. św. Andrzej Świerad

 

Z powiatem kazimierskim związani byli ludzie, których dziś utożsamiamy z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach naszego kraju. W Chwalibogowicach, w gminie Opatowiec swoją pustelnię miał św. Andrzej Świerad – jeden z największych ascetów chrystianizmu, pierwszy polski misjonarz urodzony w drugiej połowie X wieku. Na ołtarze wyniósł go papież Grzegorz VII.

 alt

źródło

 

2. Mikołaj z Gorzkowa

Z okolic Kazimierzy Wielkiej pochodził także Mikołaj z Gorzkowa herbu Gierałt (zm. 1414) – biskup wileński, od 1402 był trzecim w historii rektorem uniwersytetu w Krakowie, oficjał biskupa krakowskiego od ok. 1396, kustosz sandomierski, kanonik krakowski, dziekan Kościoła św. Floriana w Krakowie.

 

Studiował w Pradze, gdzie w 1370 został bakałarzem na Wydziale Sztuk Wyzwolonych, następnie magistrem. W 1374 zapisał się na wydział prawny uniwersytetu praskiego i przed 1382 uzyskał bakalaureat prawa. Między 1385 a 1387 uzyskał doktorat prawa kanonicznego.

Za czasów jego rządów w diecezji wileńskiej książę Witold ufundował szereg nowych parafii i szkół parafialnych, poczynił nadania na rzecz biskupstwa i katedry wileńskiej.

8 czerwca 2008 r., w ramach uroczystych obchodów 250-lecia kościoła Św. Małgorzaty w Gorzkowie, w obecności władz Uniwersytetu Jagiellońskiego, wewnątrz świątyni nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Mikołajowi z Gorzkowa.

źródło

 

3. Hińcza z Rogowa

 

Hińcza z Rogowa h. Działosza – rycerz z Rogowa, żyjący na przełomie XIV i XV w., wymieniany m.in. w kronikach Jana Długosza, jako ten, który w 1400 r., wspólnie z Janem Nasian de Ostrowce i kasztelanem śremskim Janem z Obichowa oraz drużyną rycerską i taborem pomocniczym, został wysłany przez króla Władysława Jagiełłę z poselstwem do Celje, do hrabiego Hermana II Cylejskiego, by w imieniu polskiego władcy prosić o rękę jego podopiecznej, hrabianki Anny. Powierzoną misję Hińcza z towarzyszami wypełnił sumiennie, o czym świadczy przybycie młodej hrabianki do Krakowa 16 lipca 1400 r., w rok po śmierci pierwszej żony króla oraz jej późniejszy ślub z Jagiełłą 29 stycznia 1402 r.

W 1410 r., w czasie bitwy pod Grunwaldem Hińcza z Rogowa był członkiem straży królewskiej.

 

źródło: 

 

4. Mikołaj Hinowicz z Kazimierzy

 

Mikołaj Hinczowicz z Kazimierzy herbu Działosza (ur. ok. 1388 - zm. ok. 1434) - podskarbi nadworny, podskarbi królewski (1429-1430), kanonik krakowski (ok. 1430), profesor prawa i rektor Akademii Krakowskiej (1412-1413), kanonik przy kościele św. Jerzego na zamku krakowskim. 1413, proboszcz Luborzycy (ok. 1421).

Był synem Hińczki z Rogowa (zm. przed 1415) podskarbiego królewskiego).

W 1415 sfinansował w Krakowie przy ulicy Kanoniczej przebudowę kamienicy (znanej obecnie jako Dom Długosza) na dom kanoniczy Kapituły Krakowskiej.

Był jednym z pierwszych uniwersyteckich proboszczów w Luborzycy oraz wedlug Jana Długosza fundatorem murowanego tam koscioła.

W 1421 roku, za życia Mikołaja, Luborzyca, stała się własnością "Kolegium Prawników" i od tego roku każdy proboszcz był profesorem uniwersytetu w Krakowie, a dochód z parafii stanowił jego uposazenie.

W 1431 urząd podskarbiowski objął po nim Andrzej z Lubina.

 

źródło:

 

 5. Stanisław ze Skalbmierza

 

Ze Skalbmierza pochodził pierwszy rektor Akademii Krakowskiej, Stanisław ze Skalbmierza. Był prawnikiem, kanonikiem katedry na Wawelu, gdzie między innymi głosił kazania w języku polskim, a najważniejsze z nich na pogrzebie Królowej Jadwigi. Zmarł w 1431 roku podczas celebrowania mszy na Wawelu i tam spoczywa. Ku czci pierwszego rektora, jednej z krakowskich ulic nadano imię Stanisława ze Skalbmierza.

 

alt

 

Stanisław ze Skalbmierza

 

 

źródło:

 

 6. Mikołaj Rej 

 

Mikołaj Rej – znany nam chociażby z pierwszych dzieł pisanych w naszym ojczystym języku. Zdanie „A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi i swój język mają” stało się mottem przewodnim uczniów szkoły w Topoli, która przyjęła jego imię. Urodzony w 1505 roku Mikołąj Rej swoje dzieciństwo i wczesną młodość spędził właśnie w Topoli , zaś nauki pobierał w Skalbmierzu. Rej był właścicielem Topoli, której wójt, Maciej Kupiec był pierwowzorem dla postaci z „Krótkiej rozprawy między panem, wójtem a plebanem”.

 

 

alt

                                                                                  Mikołaj Rej

 źródło:

  

 7. Łubieńscy

Łubieńscy to kolejne ważne nazwisko w dziejach ziemi kazimierskiej. W 1818 roku osiedlił się tu Henryk hr. Łubieński, który był jednym z inicjatorów budowy cukrowni. Jego plany wcielił w życie bratanek Kazimierz Łubieński. Cukrownia „Łubna” rozpoczęła swoją działalność w 1845 roku i pod taką nazwą przetrwała do dwudziestego pierwszego stulecia. Niestety, niekorzystna koniunktura kilka lat temu doprowadziła do likwidacji zakładu. 

alt

                                                 Cukrownia „Łubna” w Kazimierzy Wielkiej – fot. Z. Pilarski

 źródło

 

 8. "Hubal"

Mjr Henryk Dobrzański ps. „Hubal” urodził się w 1897 roku. Wielki patriota, żołnierz z wyboru, obrońca Rzeczypospolitej, za którą oddał życie w 1940 roku. Za swoje bohaterstwo i wielkie czyny Hubal odebrał kilkanaście wysokich odznaczeń wojskowych, w tym Krzyże Virtuti Militari, Krzyże Walecznych, Krzyże Niepodległości i wiele innych. Żona mjr Henryka Dobrzańskiego – Zofia Dobrzańska z domu Zakrzeńska z Plechówki, gdzie do dzisiaj zachowały się fragmenty jej rodzinnego dworu, spoczywa na cmentarzu w Gorzkowie.

 

alt

 

 mjr Henryk Dobrzański - "Hubal"

 

 źródło

W 1884 roku u swego wuja, notariusza w Skalbmierzu przebywała osiemnastoletnia Marysia Skłodowska, z męża Curie.

Z innych znaczących nazwisk należy także wymienić ks. Konstantego Aksamitowskiego – twórcę kasy zapomogowo –pożyczkowej, późniejszego Banku Spółdzielczego. W roku 1909 ksiądz Aksamitowski był proboszczem w Kazimierzy Wielkiej.

W 1944 roku Kazimierza Wielka stanowiła centrum Rzeczpospolitej Partyzanckiej, tutaj też rezydował mianowany przez Polskie Państwo Podziemne - starosta działacz ludowy Józef Dąbkowski. Akcją bojową, która ukoronowała powstanie Rzeczypospolitej Partyzanckiej była potyczka stoczona w dniu 26.07.1944 roku w Sielcu koło Skalbmierza.

źródło

 

12. Waldemar Słupik

miod1miod2

 

Pasieka rodzinna PrawdziweMiody.pl wywodzi się z rodzinnego gospodarstwa pasiecznego, założonego na początku lat 60-tych ubiegłego wieku.

Przez długie lata była to niewielka, hobbystyczna pasieka składająca się z kilku rodzin pszczelich, w której poznawaliśmy zwyczaje pszczół, podziwialiśmy ich mozolną pracę i zdobywaliśmy pierwsze doświadczenia pszczelarskie.

miody gatunkowe

Sukcesywne inwestowanie przez kolejne lata pozwoliło na budowę pracowni, jej wyposażenie, zakup nowoczesnych uli i powiększenie ilości rodzin pszczelich do ponad 200.  Był to również czas zwiększania asortymentu oraz zdobywania zaufania i uznania wśród coraz większej rzeszy naszych stałych Klientów.

Dziś nasza firma oferuje kilka gatunków prawdziwych, naturalnych miodów pszczelich uzyskiwanych z nektarów kwiatowych i spadzi. Produkty nasze powstają w sposób tradycyjny. Dzięki temu możemy Państwu z przyjemnością zaoferować czysty, prawdziwy, naturalny miód, taki, jaki spożywali kiedyś nasi dziadkowie.

Źródło : http://prawdziwemiody.pl

 

 

 

Sukcesy opisywane na stronach :

http://www.e-vive.pl/smaki-regionu-nagrodzono-swietokrzyskie-produkty-wyniki,pl,6023,true.html

http://www.e-vive.pl/mamy-dwie-kulinarne-perly-prestizowe-ogolnopolskie-nagrody,pl,17203,true.html

http://www.polskajestpiekna.eu/index.php/regionalne-smaki/284-pery-2012-dla-masa-chmielnickiego-i-kazimierskiego-miodu-akacjowego

http://sodr.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=565&Itemid=241

Waldemar Słupik
Kazimierza Mała 6
28-500 Kazimierza Wielka
woj. świętokrzyskie

telefon:  501 708 625
e mail:   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Andrzej Szczepanik

szczepanik

Znakomity sportowiec repreztujący powiat kazimierski na arenie ogólnopolskiej a nawet międzynarodowej

przełajowych MISTRZOSTWACH  POLSKI ,kategorii MASTERS , KONOPISKA – 18.03.2012 - Zajął V miejsce w kategorii M60a

http://www.sport.pl/sport/1,78979,11386762,Dwa_medale_kolarzy_KTC_Kielce_w_MP_mastersow.html

Lista zwycięzców cyklu Czasówkowy Super Cup 2012
 
tabela wyników w wyścigach Rok 2012

 

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline