XI 24. Godzinny Maraton Pływacki za nami

24mp

W sobotę, 25 lutego punktualnie o godz. 12.00 rozpoczął się XI 24. Godzinny Maraton Pływacki rozgrywany na krytej pływalni Wodny Raj. Patronami honorowymi imprezy było Starostwo Powiatowe i Burmistrz Miasta i Gminy. Uroczystego otwarcia cieszącej się niezmienną popularnością i sławiącej nasze miasto imprezy dokonali Wicestarosta Michał Bucki i Wiceburmistrz Łukasz Maderak w asyście gospodarza obiektu Roberta Pleszyńskiego.

1633 kilometry i 500 metrów - to ostateczny wynik zakończonego w niedzielę Maratonu. Do pobicia rekordu zabrakło bardzo niewiele, zaledwie 14 km, ale tegoroczny wynik i tak jest lepszy od ubiegłorocznego. We wszystkich jedenastu maratonach przekroczone zostało łącznie 10 tysięcy kilometrów - ćwierć obwodu naszej planety !

Najlepszy wynik indywidualny w XI Maratonie - 39,4 km uzyskał Dominik Kolecek z Dobromierza w Opolskiem. Na podium znaleźli się również Marcin Walencik z Lublina - 32,0 km - drugie miejsce oraz ex aequo na miejscu trzecim kazimierscy gimnazjaliści Alicja Przebieracz i Kacper Sambór - po 30,0 km. Szczegółowe wyniki Maratonu na stronie www.kazimierzakos.pl

W niedzielę puchary, medale i nagrody wręczali: Poseł na Sejm RP Kazimierz Kotowski, Starosta Kazimierski Jan Nowak, Wicestarosta Michał Bucki oraz Burmistrz MiG Adam Bodzioch.

Maratonowi towarzyszyły imprezy o charakterze kulturalnym: efektowny pokaz świateł LED w wykonaniu Teatru Ognia Los Fuegos, jumping na trampolinach, pokazy baletowe, piosenki przygotowane przez KOK oraz wystawa sportowych osiągnięć najbardziej wszechstronnego kazimierskiego sportowca, Andrzeja Szczepanika.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

Więcej zdjęć na www.pilarscy.eu



Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przesłał podziękowania dla Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej oraz Starosty Jana Nowaka i Wicestarosty Michała Buckiego za udział w 25. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

wosp 371

 

wosp 372  wosp 373  wosp 374

 

Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przesłał podziękowania dla Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej oraz Starosty Jana Nowaka i Wicestarosty Michała Buckiego za udział w 25. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Print FullPage 21 9,05 pkt 9,05 pkt false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri",sans-serif; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}

Obradował Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego

pzzk

W dniu 14 lutego 2017r. w sali konferencyjnej Starostwa odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem posiedzenia było podsumowanie działań związanych ze zwalczaniem wirusa ptasiej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu kazimierskiego. Spotkanie prowadzili Starosta Jan Nowak i Sekretarz Powiatu Marek Krupa. Powiatowy Lekarz Weterynarii Ewa Luboń - Stefanek przedstawiła aktualną sytuację, z której wynika, że ognisko HPAI wygasło i w związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kazimierzy Wielkiej wydał w dniu 24 stycznia 2017r. rozporządzenie NR 2/2017 uchylające rozporządzenie Nr 1/2016 oraz w dniu 1 lutego 2017r. Rozporządzenie Nr 3/2017 uchylające rozporządzenie nr 1/2017 z dnia 2 stycznia 2017. w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu kazimierskiego. Nadal obowiązuje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków  m. in. odosobnienie drobiu lub innych ptaków w gospodarstwie w szczególności w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach, w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz ograniczającymi im kontakt z dzikimi ptakami.
W posiedzeniu Zespołu uczestniczyli również przedstawiciele powiatowych służb mundurowych: Marcin Oziębło p. o. komendanta PSP oraz Łukasz Ramęda z Policji.
Starosta złożył obecnym na posiedzeniu Paniom życzenia Walentynkowe.

Fot. Z. Pilarski

W Starostwie podpisano umowy na projekt ścieżki rowerowej

 W dniu 6 lutego br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego podpisano umowę pomiędzy projektantem ścieżki rowerowej - firmą Ajko - Artur Kręcisz ze Staszowa, a samorządami gmin Kazimierza Wielka, Czarnocin, Opatowiec i Wiślica oraz Powiatu Kazimierskiego.

Umowa dotyczy opracowania dokumentacji projektowej na budowę ścieżki rowerowej o szerokości 2,5 mb w ramach zadania "Zwiększenie edukacji ekologicznej oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania turystyki na obszary cenne przyrodniczo na terenie Powiatu Kazimierskiego i Powiatu Buskiego". Większa część ścieżki na terenie powiatu kazimierskiego przebiegać będzie po trasie dawnej kolejki wąskotorowej od Lekszyc na granicy z woj. małopolskim do granicy z powiatem buskim i dalej do Wiślicy.
Jej trasa liczyć będzie 38 km, z tego 25 km przebiegać będzie na terenie gminy Kazimierza Wielka. Pozostałe 13 km przebiegnie przez teren gmin Czarnocin i Opatowiec. Poszczególne gminy poniosą koszty dokumentacji proporcjonalnie do ilości kilometrów przebiegających przez ich terytorium. Łączna wartość zadania wyniesie ok. 385 tys zł, z czego 85 % dofinansowane będzie ze środków unijnych.

 Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

rower

Przekazujemy w załączeniu rozporządzenie nr 3/2017 z dnia 1 lutego 2017r. Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kazimierzy Wielkiej uchylające rozporządzenie nr 1/2017 w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatu kazimierskiego. Pełna treść rozporządzenia w załączniku.

Rozporządzenie nr 3 2017 Powiatowego Lekarza Weterynarii

Informujemy, że nakazy nałożone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20.12.2016r. poz. 2091 w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków m. In. odosobnienie drobiu lub innych ptaków w gospodarstwie w szczególności w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach, w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz ograniczającymi im kontakt z dzikimi ptakami obowiązują nadal aż do odwołania. Pełna treść rozporządzenia w załączniku.

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20.12.2016

Spotkanie starosty z młodzieżą

W dniu 22.02.2016 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej młodzież klas gimnazjalnych i klas VI z Zespołu Szkół w Topoli spotkała się ze Starostą Kazimierskim Janem Nowakiem.

Podczas spotkania pan Starosta zapoznał młodzież ze strukturą organizacyjną i funkcjonowaniem Starostwa jako urzędu. Omówił także działalność jednostek podległych starostwu.

Uczniowie z uwagą przysłuchiwali się wypowiedzi pana Starosty. Zadawali pytania dotyczące planów inwestycyjnych na rok 2016, wydatków budżetowych, na które otrzymali wyczerpujące odpowiedzi. Złożyli wniosek o budowę lodowiska.

DSCF1744m

DSCF1748m

DSCF1749m

Spotkanie w spr. środków unijnych w Starostwie

spotkanie młodziez

Rozpoczyna się realizacja Programu Operacyjnego Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego. W programie tym Województwo Świętokrzyskie dysponuje dla przedsiębiorców środkami
w kwocie 1.300.000 € na rozwój różnych gałęzi gospodarki. W związku z powyższym Starosta Kazimierski Jan Nowak zaprosił w dniu 22 lutego br. kilkadziesiąt osób - głównie przedsiębiorców z terenu powiatu oraz specjalistów od sposobów pozyskiwania i wykorzystania środków z UE - Członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marka Szczepanika, Prezesów Świętokrzyskiego Funduszu Poręczeniowego Tomasza Jakubczyka i Krzysztofa Marwickiego, Prezesa Funduszu Pożyczkowego Krzysztofa Kobrynia.

Obecni byli burmistrzowie i wójtowie miast i gmin powiatu kazimierskiego.

Marek Szczepanik przedstawił zebranym założenia co do możliwości pozyskania środków unijnych, ze szczególnym uwzględnieniem wymaganych terminów, tematów i tytułów zadań. Podkreślił, ze decydujące znaczenie mają dwa mierniki: produkcja i innowacyjność. Ważne są także tzw. specjalizacje inteligentne. Spotkanie zakończyła merytoryczna dyskusja, podczas której przedsiębiorcy uzyskali szczegółowe wyjaśnienia na interesujące ich tematy.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

X Jubileuszowy 24. godzinny Maraton Pływacki w Kazimierzy Wielkiej

22 02 2016

Punktualnie o godz. 12-tej w sobotę 20 lutego wystartował X jubileuszowy Maraton Pływacki, który przeprowadzony został na Krytej Pływalni "Wodny Raj" w Kazimierzy Wielkiej. W otwarciu organizowanej corocznie od 2007 roku imprezy uczestniczyli szefowie KOS - u Stefan Marzec i Robert Pleszyński, wicestarosta kazimierski Michał Bucki, wiceburmistrz MiG Łukasz Maderak oraz ks. Mariusz Rozin z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, który wystartował również jako jeden z pierwszych zawodników i przepłynął łącznie 10 km!
Ks. Mariusz udzielił także uczestnikom maratonu Błogosławieństwa Bożego.

Imprezą od 3 lat towarzyszącą maratonowi jest Kazimierskie Morsowanie organizowane na zbiorniku retencyjnym przez Dwór w Odonowie pp. Postawków i Odonowskie Towarzystwo Kulturalne pod wodzą Huberta Przybyszewskiego. W tym roku zawiodła niestety pogoda - nie było lodu ni śniegu - i z tego też powodu nie dojechali zaproszeni goście. Honor morsów ratowali więc kazimierzanie; Weronika, Hubert i Jurek, do których dołączył stały uczestnik kazimierskich maratonów Krzysztof z Sandomierza. Odważna czwórka zaliczyła dwie kilkuminutowe sesje w wodzie o temperaturze 6ºC, a więc nieco cieplejszej od temperatury otoczenia. Tradycyjnie nad zbiornikiem strażacy z Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej zademonstrowali ratowanie tonącego przy użyciu specjalistycznego, uniwersalnego sprzętu. Morsowanie i pokaz ratownictwa oglądało kilkadziesiąt przemarzniętych osób.

W sobotę wieczorem organizatorzy zapewnili uczestnikom i publiczności coś dla ducha. Podziwialiśmy taneczne występy zespołów amatorskich, kabaret, a na zakończenie wystąpili profesjonalni artyści cyrkowi - Robson i rozpoczynająca karierę zawodową kazimierzanka Andżelika Kałuża. Hitem programu był jej pokaz akrobatyczny na szarfach. Publiczność z zachwytem oglądała zapierające dech w piersiach ewolucje na wysokości kilku metrów nad wodą w wykonaniu Andżeliki, która swój pokaz zakończyła efektownym spacerem po tafli basenu. Przed Andżeliką wystąpił Robson - ekwilibrysta z Dąbrówki Morskiej w gminie Szczurowa, prezentując kilka efektownych numerów cyrkowych na ruchomych wałkach.

O godz. 12 w niedzielę zakończył się X Jubileuszowy 24. godzinny Maraton Pływacki. Nie pobiliśmy wprawdzie rekordu, ale osiągnięty został drugi wynik w 10-letniej historii maratonów - 1452 km 650 m. Najlepsi i najwytrwalsi otrzymali puchary, medale i nagrody, które wręczali: gość honorowy europoseł, znany trener piłki ręcznej Bogdan Wenta, starosta kazimierski Jan Nowak, wicestarosta Michał Bucki oraz wiceburmistrz Łukasz Maderak.

Europoseł Bogdan Wenta oraz starosta Jan Nowak i wiceburmistrz Łukasz Maderak pogratulowali uczestnikom wyników podkreślając wszakże, że w sporcie amatorskim - zwłaszcza tak masowym jak kazimierski maraton - osiągi nie są najważniejsze.

Bogdan Wenta chętnie rozdawał autografy, fotografował się z zawodnikami i publicznością oraz opowiadał o swojej karierze sportowej. Zauważył też, że tegoroczny wynik zbliżony jest do odległości pomiędzy Kazimierzą Wielką a Brukselą.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej

Kazimierza Wielka, dnia 12.02.2016 r.

K O M U N I K A T

Informujemy, że  przedsiębiorstwa energetyczne pełniące funkcję operatorów systemu dystrybucyjnego w województwie świętokrzyskim tj.:

PGE Dystrybucja S.A oraz TAURON Dystrybucja S.Auruchomiły strony internetowe, na których zamieszczane są z odpowiednim wyprzedzeniem wszelkie planowane wyłączenia energii elektrycznej na terenie działalności tych spółek.  

PGE Dystrybucja S.A uruchomiła stronęo adresie:

http://www.pgedystrybucja.pl/dystrybucja/dla-klienta/informacje-o-wylaczeniach

TAURON Dystrybucja S.A informacje o wyłączeniach planowych
i awariach można uzyskać na stronie:

http://www.tauron-dystrybucja.pl/wylaczenia/Strony/wylaczenia.aspx

Dodatkowo operatorzy na ww. stronach uruchomili usługę „newsletter
z informacjami o wyłączeniach”.

Usługa ta działa po wybraniu odpowiedniego obszaru, miejscowości
i ewentualnie ulicy oraz wpisaniu adresu email, automatycznie będą wysyłane do Państwa i innych zadeklarowanych odbiorców na podany adres email, informacje o wyłączeniach na wybranym przez Państwa terenie.

Opracował:

Referat Zarządzania Kryzysowego, Obrony Cywilnej Spraw Obronnych i Spraw Administracyjnych.

X 24 GODZINNY MARATON

INFORMACJA DLA TYCH KTÓRZY PO RAZ PIERWSZY CHCĄ WZIĄŚĆ UDZIAŁ W MARATONIE
· udział w maratonie jest bezpłatny i dobrowolny
· każdy może przepłynąć dowolny dystans, "dowolną ilość basenów",
· w maratonie można wystartować/dołączyć o dowolnej porze nawet w niedziele rano!,
· można mieć dowolna ilość i długość przerw,
· liczy sie wynik jako suma przepłynięta przez zawodnika, później suma drużyny
  końcowa suma kilometrów daje wynik końcowy...ten rekord bijemy!!
· każdy uczestnik otrzyma pamiątkową monetę

>>WIĘCEJ INFORMACJI

Konsultacje społeczne

Komendant Powiatowy Policji w Kazimierzy Wielkiej zaprasza Państwa do wzięcia udziału w konsultacjach społecznych, które odbędą się w każdej z gmin powiatu kazimierskiego. Dzięki prowadzonym konsultacjom zbierane są przede wszystkim opinie społeczności lokalnej na temat, jakie informacje powinna zawierać Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Poniżej przedstawiamy harmonogram spotkań od 11 do 28 lutego 2016 roku:

- 11 lutego 2016 roku o godzinie 18:00 konsultacje społeczne odbędą się w budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skalbmierzu.

- 12 lutego 2016 roku o godzinie 09:00 konsultacje społeczne odbędą się w sali konferencyjnej w budynku Urzędu Gminy w Bejscach.

- 13 lutego 2016 roku o godzinie 17:00 konsultacje społeczne odbędą się w sali konferencyjnej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Skalbmierzu.

- 15 lutego 2016 roku o godzinie 16:00 konsultacje społeczne odbędą się w Kazimierskim Ośrodku Kultury.

- 17 lutego 2016 roku o godzinie 17:00 konsultacje społeczne odbędą się w „Domu Działkowca” w Kazimierzy Wielkiej.

- 20 lutego 2016 roku o godzinie 18:00 konsultacje społeczne odbędą się w budynku Remizy Strażackiej w Sielcu Kolonia.

- 25 lutego 2016 roku o godzinie 17:00 konsultacje społeczne odbędą się w budynku Remizy Strażackiej w Zakrzowie.

- 28 lutego 2016 roku o godzinie 17:00 konsultacje społeczne odbędą się w budynku Remizy Strażackiej w miejscowości Podgaje.

Kolejne spotkanie w spr. Światowych Dni Młodzieży

sdm16

W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej odbyło się spotkanie zorganizowane przez Burmistrza Adama Bodziocha i koordynatora dekanalnego ŚDM ks. Michała Haśnika wikariusza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Kazimierzy Wielkiej.W spotkaniu uczestniczyli reprezentanci Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie, proboszczowie parafii z dekanatu kazimierskiego a także przedstawiciele lokalnych samorządów. Powiat Kazimierski reprezentowali Sekretarz Powiatu Marek Krupa oraz członek Zarządu Powiatu Zbigniew Jakubas. Obecni byli: pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego ds. ŚDM Katarzyna Bernat z kieleckiego Radia eM, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji, Powiatowy Komendant Policji Jakub Kosiń wraz z zastępcą, Komendant Powiatowy PSP Kazimierz Zabłotny, Z-ca Komendanta Janusz Buła, powiatowy komendant Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Krzysztof Wojtasik, dyrektorzy placówek oświatowych wszystkich szczebli, restauratorzy oraz inne osoby zaangażowane w organizację ŚDM. Dodać należy, że powiat kazimierski jest jednym z ważniejszych miejsc w województwie świętokrzyskim jako baza noclegowa dla pielgrzymów uczestniczących w ŚDM w dniach 25-31 lipca 2016 w Krakowie.
- Szacujemy, że w szkołach na terenie powiatu kazimierskiego będzie zakwaterowanych około trzech i pół tysiąca pielgrzymów. Podobną liczbę noclegów przewiduje się u rodzin w parafiach. Uważam, że w powiecie kazimierskim w ostatnim tygodniu lipca 2016, może przebywać około 6 - 8 tysięcy pielgrzymów – powiedział pełnomocnik dekanalny ks. Michał Haśnik.Przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM z Krakowa zaprezentowali uczestnikom spotkania szczegółowy program Światowych Dni Młodzieży. Zapoznali też restauratorów z ogólnymi zasadami przygotowania wyżywienia. W ramach ŚDM w Kazimierzy Wielkiej w dniach 25-31 lipca odbędą się dwie masowe imprezy – nad zbiornikiem retencyjnym, gdzie będzie głoszona katecheza z barki specjalnie zbudowanej na tę okazję i druga – na kazimierskim Rynku.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

Debata społeczna n/t bezpieczeństwa publicznego

debata

Starosta Kazimierski we współpracy z Komendantem Powiatowym Policji w Kazimierzy Wielkiej zaprosili mieszkańców powiatu do udziału w debacie społecznej, która odbyła się 5 lutego 2016 roku w budynku byłej Bursy przy ul. Partyzantów 29 w Kazimierzy Wielkiej.

Podobnie jak w ubiegłym roku - tak i teraz nie zawiedli zaproszeni goście i mieszkańcy. Wśród publiczności imponująco prezentował się pierwszy garnitur władz samorządowych wszystkich miast i gmin powiatu: Adam Bodzioch, Michał Markiewicz, Józef Zuwała, Maria Kasperek i Sławomir Kowalczyk. Samorząd powiatowy reprezentował inicjator społecznej debaty Starosta Kazimierski Jan Nowak wraz zastępca Michałem Buckim i Przewodniczącym Rady Powiatu Markiem Augustynem. Byli dyrektorzy szkół wszystkich szczebli, instytucji związanych z samorządem, kapelan służb mundurowych w powiecie ks. Marian Fatyga oraz dziekan kazimierskiego dekanatu ks. kan. Janusz Mularz. Była delegacja Jednostki Strzeleckiej "Strzelec" nr 2130 w Kazimierzy Wielkiej. Tłumnie przybyli też mieszkańcy, w rezultacie czego sala konferencyjna w bursie dosłownie pękała w szwach. Przeprowadzona w 2015 roku debata społeczna spotkała się z pełną aprobatą i akceptacją zarówno ze strony podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne, jak również mieszkańców. Dlatego też dla zdiagnozowania aktualnych problemów społeczności lokalnej postanowiono zwołać kolejną edycję debaty społecznej w celu oceny skuteczności podejmowanych działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenie powiatu kazimierskiego. Komendant Powiatowy Policji Jakub Kosiń przedstawił prezentację multimedialną, z której słuchacze mogli dowiedzieć się i poznać szczegóły i liczby dotyczące działalności służb mundurowych w tej materii.
- Chcemy wypracować wspólne metody działania, które pomogą w ograniczeniu występujących zagrożeń, a także w aktywizowaniu społeczności do tworzenia lokalnych koalicji na rzecz poprawy bezpieczeństwa, ograniczenia zjawisk oraz zachowań, które budzą powszechny sprzeciw i poczucie zagrożenia - podkreślił Jakub Kosiń.

W drugiej części debaty wywiązała się interesująca dyskusja na tematy bezpieczeństwa.

Zdzisław Pilarski

Kwalifikacje wojskowe w powiecie kazimierskim

Tegoroczne kwalifikacje wojskowe w powiecie kazimierskim rozpoczęły się w poniedziałek, 1 lutego i potrwają do 16 lutego włącznie. Od lat miejscem kwalifikacji jest kryta pływalnia, tradycją stało się też, iż pierwszy tydzień przed komisją stają mieszkańcy miasta i gminy Kazimierza Wielka, a w drugiej części pozostałe gminy powiatu kazimierskiego.

m wojsko 1m wojsko 2

m wojsko 3 m wojsko 4

W tym roku zdolność do służby wojskowej oceni komisja lekarska względem 220 mężczyzn z rocznika podstawowego (1997), 29 z rocznika starszego oraz 6 kobiet. W piątek, 5 lutego swą przydatność do służby wojskowej sprawdzili m. in. Tomasz ze Słonowic stale zamieszkujący w Austrii oraz przyszły hotelarz Mateusz z Wojciechowa uczęszczający do ZSZ w Odonowie - obydwaj na zdjęciach. Chwile oczekiwania na swą kolejkę poborowi spędzają na ulubionych zajęciach świetlicowych prowadzonych przez panią Milenę.

Zdzisław Pilarski

Ważna placówka dla dzieci niepełnosprawnych w centrum Kazimierzy Wielkiej

psw gal

Zakończona została inwestycja kazimierskiego samorządu powiatowego zlecona w ubiegłym roku przez Świętokrzyski Urząd Marszałkowski i ukończona na 3 dni przed wymaganym terminem. Mowa tu o adaptacji budynku dawnej szkoły nr 2 na cele nowopowołanej Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej. Placówka jest jedynym w województwie ośrodkiem o takim charakterze. Przewiduje się, że trafi do niej ok. 30 niepełnosprawnych podopiecznych, którym ośrodek zapewni całodobową opiekę wychowawców, pielęgniarek i lekarza. Przewidziano dla nich pokoje 2 i 4 osobowe, własną kuchnię i jadalnię, bogato wyposażoną świetlicę, a przede wszystkim sale rehabilitacyjne ze specjalistycznymi zabiegami: hydroterapią, fizykoterapią czy kinezyterapią. Zabiegi wykonywane będą przez wykwalifikowany personel medyczny. Wolny czas podopieczni będą mogli spędzać na zajęciach świetlicowych, a w pogodne dni na zewnątrz obiektu, gdzie cieszy oko kolorowy i bezpieczny plac zabaw oraz alejki spacerowe.

W chwili obecnej w placówce ustawiane są meble oraz instalowany jest medyczny sprzęt specjalistyczny i niezbędne urządzenia. Przeprowadzane są kontrole przez kominiarzy, strażaków, Sanepid oraz pracowników Urzędu Wojewódzkiego. Czynione jest wstępne rozeznanie w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie w sprawie rekrutacji podopiecznych. Dodać należy, że w RPO-T utworzonych będzie około 30 nowych miejsc pracy.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

Jedną z najważniejszych inwestycji trudnego finansowo 2016 roku będzie modernizacja i przebudowa drogi wojewódzkiej nr 768 łączącej Jędrzejów przez Kazimierzę Wielką, Koszyce w Małopolskiem, do Brzeska Okocim.  Droga stanowić będzie ważny trakt komunikacyjny - swego rodzaju alternatywę dla innych traktów, odciążającą zatłoczony Kraków i skracającą przejazd z  krajowej "siódemki" do autostrady A4 . Będzie mieć także ważne znaczenie dla Śląska. Po stronie małopolskiej modernizacja drogi jest mocno zaawansowana, po stronie świętokrzyskiej spodziewać się należy w tym roku znacznego postępu. Inwestycja umieszczona została bowiem wysoko na opracowanej przez Świętokrzyski Zarząd Dróg liście potrzeb drogowych na lata 2014 - 2020 i istnieje duża szansa na pozyskanie na ten cel środków unijnych. Powiat Kazimierski zamierza w 2016 r. uruchomić procedury przetargowe w systemie "zaprojektuj i wybuduj", zaś w roku 2017 rozpocząć fizyczną realizację projektu przebudowy drogi nr 768. Podkreślić należy, że pierwszym etapem realizacji projektu będzie wybudowanie północno-wschodniej obwodnicy Kazimierzy Wielkiej, która przebiegać będzie od  ul. Kolejowej - rejon Rolmetu, poprzez oczyszczalnię, targowicę, za stadionem MLKS Sparta, następnie przetnie drogę 768 za ZEORK-iem (tu przewidziane jest rondo) i dalej - obok dawnej Unitry do ronda przy stacji paliw "dr Żurek", gdzie włączy się w drogę wojewódzką 776 do Krakowa.

Inwestycją drogową przewidzianą do realizacji w 2016 roku będzie długo oczekiwana modernizacja drogi powiatowej 0530T na odcinku Kazimierza Wielka - Odonów. Droga realizowana będzie wspólnie z samorządem gminnym w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej (tzw. "schetynówek") i zyska oprócz nowej nawierzchni także nowe chodniki z całą infrastrukturą drogową.   Łączny koszt inwestycji wyniesie 1,6 mln zł., z czego 50 % kosztów poniosą po połowie samorządy gminny i powiatowy. Pozostałe 50 %, to przewidywane dofinansowanie - wniosek w tej sprawie został złożony u wojewody, podpisano także stosowne porozumienie.

Zdzisław Pilarski 

   loga1

Pilotażowy program ,,Aktywny samorząd”

finansowany ze środków PFRON

INFORMACJA DOTYCZĄCA REALIZACJI

PILOTAŻOWEGO PROGRAMU ,, AKTYWNY SAMORZĄD” W 2015 ROKU.

            Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kazimierzy Wielkiej informuje, że rozpoczyna się nabór wniosków w ramach pilotażowego programu „Aktywny Samorząd”.

 

Wnioski należy składać do PCPR w następujących terminach:

Moduł I - od 2 marca do 30 sierpnia 2015 roku,

Moduł II- wnioski przyjmowane będą w dwóch terminach:

1. Dla wniosków dot. roku akademickiego/szkolnego 2014/2015(I półrocze)

- od 2 do 30 marca 2015 r.,

2. Dla wniosków dot. roku akademickiego/szkolnego 2015/2016(II półrocze)

- od 18 sierpnia do 30 września 2015 r.

Wnioski dostępne są:

- w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kazimierzy Wielkiej,

- na stronie internetowej Starostwa Powiatowego: www.powiat.kazimierzaw.pl

Szczegółowych informacji na temat realizacji programu udziela:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kazimierzy Wielkiej od poniedziałku do piątku,
w godz. od 7.30 do 15.30, bądź pod nr tel. 41 35 02 338.

Szczegółowe informacje o Programie:

Moduły, obszary i zadania programu, które będą realizowane zgodnie z dokumentem pn. Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów pilotażowego programu ,,Aktywny samorząd” w 2015 roku:

 

Moduł I – likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową:

Obszar A - likwidacja bariery transportowej:

   Zadanie 2- pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B.

Obszar B - likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym:

    Zadanie 2 - dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu

                       sprzętu elektronicznego i oprogramowania.

Obszar C - likwidacja barier w poruszaniu się:

    Zadanie 2 - pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka

                       inwalidzkiego o napędzie elektrycznym,

    Zadanie 3- pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne                           
                      rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości,

    Zadanie 4- pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w

                       której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne(co najmniej na III
                       poziomie jakości).

Obszar D - pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla

                    osoby zależnej.

 

Warunki uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w programie w Module I:

   Obszar A:

     Zadanie 2:

     - znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,

     - wiek aktywności zawodowej,

     - dysfunkcja narządu ruchu.

Obszar B:

   - znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności,

   - wiek do lat 18 lub wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie,

   - dysfunkcja obu kończyn górnych lub narządu wzroku.

Obszar C:

     Zadanie 2:

   - znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności.

   Zadanie 3 i 4:

- stopień niepełnosprawności,

- wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie,

- potwierdzona opinią eksperta PFRON stabilność procesu chorobowego,

- potwierdzone opinią eksperta PFRON rokowania uzyskania zdolności do pracy w wyniku

   wsparcia udzielonego w programie.

Obszar D:

- znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,

- aktywność zawodowa,

- pełnienie roli opiekuna prawnego dziecka.

 

 

Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

Warunki uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w programie w Module II:

- znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,

- nauka w szkole wyższej lub szkole policealnej lub kolegium lub przewód doktorski otwarty

   poza studiami doktoranckimi.

Warunki wykluczające uczestnictwo w Programie :

1. W modułach I i II – wymagalne zobowiązania wobec PFRON lub wobec Realizatora

     programu,

2. W module II – przerwa w nauce.

Maksymalna kwota dofinansowania w ramach Modułu I wynosi, w przypadku:

1) Obszaru A- w Zadaniu nr 2-2.100 zł., w tym:

   a) dla kosztów kursu i egzaminów – 1.500 zł.,

   b) pozostałe koszty uzyskania prawa jazdy(zakwaterowanie, wyżywienie, dojazd)- 600 zł.

2) Obszaru B- w Zadaniu nr 2:

     a) dla osoby głuchoniewidomej           – 4.000 zł.,

   b) dla pozostałych adresatów obszaru – 2.000 zł.,

     z możliwością zwiększenia kwoty dofinansowania w indywidualnych przypadkach,
     maksymalnie o 100%, wyłącznie w przypadku, gdy poziom dysfunkcji narządu wzroku
     wymaga zwiększenia liczby godzin szkolenia.

3) Obszaru C:

   a) w Zadaniu nr 2 – 2.000 zł.

   b) w Zadaniu nr 3 dla protezy na III poziomie jakości, przy amputacji:

     - w zakresie ręki – 9.000 zł.,

     - przedramienia – 20.000 zł.,

     - ramienia i wyłuszczeniu w stawie barkowym   – 26.000 zł.

     - na poziomie podudzia                                       – 14.000 zł.,

     - na wysokości uda(także przez staw kolanowy) – 20.000 zł.,

     - uda i wyłuszczeniu w stawie biodrowym        – 25.000 zł.,

       z możliwością zwiększenia kwoty dofinansowania w wyjątkowych przypadkach i    

       wyłącznie wtedy, gdy celowość zwiększenia jakości protezy do poziomu IV(dla zdolności  

       do pracy wnioskodawcy), zostanie zarekomendowana przez eksperta PFRON.

   c) w Zadaniu nr 4 – do 30% kwot, o których mowa w lit. b,

   d) w Zadaniu nr 3 i nr 4 dla refundacji kosztów dojazdu beneficjenta programu na spotkanie z    

       ekspertem PFRON lub kosztów dojazdu eksperta PFRON na spotkanie z beneficjentem

       programu- zależności od poniesionych kosztów, nie więcej niż 200 zł.

4) Obszaru D – 200 zł. miesięcznie, nie więcej niż 2.400 zł. w ciągu roku – tytułem kosztów  

 opieki nad każdą (jedną)osobą zależną.

Maksymalna kwota dofinansowania w ramach Modułu II kosztów nauki, dotyczących każdego semestru/półrocza objętego dofinansowanie, wynosi w przypadku:

   1) opłaty za naukę(czesne) – równowartość kosztów czesnego w ramach jednej, aktualnie
       realizowanej formy kształcenia na poziomie wyższym(na jednym kierunku) - niezależnie od
       daty poniesienia kosztów,

       W przypadku, gdy wnioskodawca w Module II jednocześnie pobiera naukę w ramach  

       dwóch i więcej form kształcenia na poziomie wyższym(kierunków studiów/nauki), kwota  

       dofinansowania opłaty za naukę(czesne) może być zwiększona o równowartość połowy
       kosztów czesnego na kolejnym/kolejnych kierunkach nauki, z uwzględnieniem udziału
       własnego wnioskodawcy.

   2) dodatku na uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego – do 4.000 zł.,

   3) dodatku na pokrycie kosztów kształcenia - do 1.000 zł.

Dodatek na pokrycie kosztów kształcenia może być zwiększony, nie więcej niż o:

   1) 700 zł.- w innych przypadkach, które określi Realizator programu(przykładowo: gdy  
         wnioskodawca ponosi dodatkowe koszty z powodu barier w poruszaniu się lub z powodu
         barier w komunikowaniu się- w szczególności z tytułu pomocy tłumacza migowego lub
         asystenta osoby niepełnosprawnej itp.),

   2) 500 zł.- w przypadku, gdy wnioskodawca ponosi koszty z tytułu pobierania nauki poza
       miejscem zamieszkania,

   3) 300 zł.- w przypadku, gdy wnioskodawca posiada aktualną(ważną) Kartę Dużej Rodziny.

Udział własny wnioskodawcy jest wymagany w poniższych zadaniach:

1) w Module I wynosi co najmniej:

  1. 10% ceny brutto zakupu/usługi w ramach: Obszaru C: Zadania: nr 3 i nr 4,                            
  1. 15% ceny brutto zakupu/usługi w ramach: Obszaru D

   c)  25% ceny brutto zakupu/usługi w ramach: Obszaru A: Zadanie nr 2.

2) w Module II- w zakresie kosztów czesnego:

   a) 15% wartości czesnego- w przypadku zatrudnionych beneficjentów programu, którzy
         korzystają z pomocy w ramach jednej formy kształcenia na poziomie wyższym(na jednym
         kierunku),

   b) 65% wartości czesnego- w przypadku zatrudnionych beneficjentów programu, którzy
       jednocześnie korzystają z pomocy w ramach więcej niż jedna forma kształcenia na
       poziomie wyższym(więcej niż jeden kierunek) - warunek dotyczy drugiej i kolejnych form
       kształcenia na poziomie wyższym(drugiego i kolejnych kierunków).

Tryb postępowania

Dofinansowanie następuje na wniosek, zainteresowanego wnioskodawcy, spełniającego łącznie warunki uczestnictwa w programie, zawierający uzasadnienie wskazujące na związek udzielenia dofinansowania z możliwością realizacji celów programu.

Wnioski i załączniki do pobrania w zakładce  - Dokumenty i wnioski do pobrania

http://kazimierzaw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=225&Itemid=162

UWAGA NA OSZUSTÓW

policja

Komenda Powiatowa Policji w Kazimierzy Wielkiej przestrzega mieszkańców powiatu, a w szczególności osoby starsze przed oszustami. W ostatnim czasie odnotowano kilka przypadków wyłudzeń pieniędzy metodą " na wnuczka " lub „na policjanta”.

Sposób działania sprawców jest prawie zawsze taki sam. Oszust wybiera osobę                    i gromadzi na jej temat informacje. Następnie dzwoni i przedstawia się za członka rodziny, najczęściej wnuczka. Po nawiązaniu kontaktu umiejętnie manipuluje rozmową uzyskując cenne informacje. Przez telefon tłumaczy, że znalazł się w trudnej sytuacji życiowej, najczęściej jest to wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy na operację czy też pokrycie szkód. Za każdym razem prosi o duże kwoty pieniędzy, ale zadowala go każda oferowana suma. Po odbiór gotówki wysyła swojego wspólnika lub kolegę. Oszuści działający tą metodą są bezwzględni, gdyż wykorzystują dobre serce i łatwowierność najczęściej samotnie zamieszkujących osób starszych. Przestępcy są pozbawieni skrupułów okradając kobiety                   z oszczędności.

Najnowszą obecnie metodą jest oszustwo „na policjanta”. Sprawca także kontaktuje się telefonicznie i podaje za członka rodziny. Proszą o pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Zazwyczaj pieniądze mają zostać wykorzystane w celu pokrycia szkód po wypadku drogowym, na ważną operację, na zakup samochodu albo wakacji w promocyjnej cenie. Chwilę po zakończeniu pierwszej rozmowy do ofiary dzwoni kolejna osoba – podająca się za funkcjonariusza CBŚ lub Policji. Na ogół przestępca informuje rozmówcę o tym, że jest potencjalną ofiarą oszustwa. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Informuje o tym, że oszust został namierzony.  Nalega, aby osoba pokrzywdzona wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub prosi o wykonanie przelewu bankowego na wskazany numer konta.

Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. Przestępcy podając się za funkcjonariuszy, grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.

Każdorazowo można temu zapobiec, stosując się do podstawowych zasad:
- nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznanej osobie;
- sprawdź, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się  z innymi członkami rodziny w tej sprawie;
- o swoich podejrzeniach zawsze informuj policję osobiście bądź telefonicznie pod numerem telefonu 997 lub 112.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców                         i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.                                                                                        

X Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa Firmy Mlek-Pol

mlekgal

W dniu 25 lutego 2015 (środa) w hali sportowej KOS w Kazimierzy Wielkiej przeprowadzony został X Halowy Turniej Piłki Nożnej Juniorów Starszych (rocznik 1996 i młodsi) o Puchar Prezesa Firmy ,,Mlek- Pol” w Kazimierzy Wielkiej.

W turnieju startowało 13 drużyn z województw Małopolskiego i Świętokrzyskiego.

Po emocjonującej walce zwyciężyła drużyna Orlęta z Kielc przed Nidą Pińczów i Zwierzynieckim KS z Krakowa. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zaś trzy najlepsze drużyny – puchary, medale i nagrody, które wręczał Starosta Kazimierski Jan Nowak w asyście fundatora – Zbigniewa Lecha prezesa Mlek-Polu oraz zaproszonych gości:

Jerzego Kuli – Przewodniczącego Rady Wojewódzkiej Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Kielcach, jego zastępcy – Jana Mazura, długoletniego sędziego piłkarskiego szczebla centralnego – Andrzeja Ordysińskiego i księdza dziekana Janusza Mularza. Honory gospodarza pełnił prezes KOS-u Stefan Marzec.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich

zppgal

Na początku lutego br w Rawie Mazowieckiej, w ośrodku Ossa odbyło się Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich, na którym – jak na początku każdej kadencji – głównym punktem obrad były wybory zarządu i prezesa Związku. Największą grupą w Związku Powiatów Polskich jest w chwili obecnej grupa starostów - członków, bądź sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jest ich stu trzydziestu ośmiu i w ich gronie nastąpiły podstawowe rozstrzygnięcia co do składu Zarządu i wyboru Prezesa. Prezesem ZPP wybrany został starosta bocheński Ludwik Węgrzyn, który w latach 2003-2007 pełnił już tę funkcję. Wybrano także 20-osobowy Zarząd, w którym województwo świętokrzyskie reprezentował będzie starosta jędrzejowski i równocześnie przewodniczący Konwentu Świętokrzyskiego Edmund Karczmarek.

Ustępujący Zarząd złożył sprawozdanie ze swej działalności i uzyskał absolutorium.

Podjęto szereg rezolucji i uchwał dotyczących bieżącej działalności powiatów – dochodów powiatów, finansów publicznych, subwencji oświatowej oraz pomocy społecznej.

Gościem honorowym zgromadzenia był minister Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki wraz ze swymi zastępcami.

ZP

Zdjęcia ze strony www.zpp.pl

II Kazimierskie Morsowanie na zbiorniku retencyjnym

morsgal

21 lutego na zbiorniku w Kazimierzy Wielkiej o godzinie 13.00 odbył się po raz drugi zlot morsów - Kazimierskie Morsowanie.

Impreza była organizowana przez Kazimierski Ośrodek Sportowy i Odonowskie Towarzystwo Kulturalne.

Na malowniczą kazimierską plażę przybyło ponad trzydziestu morsów z trzech klubów: Morsy Ziemi Chrzanowskiej, Krakowski Klub Morsów „Kaloryfer” i morsy z Tarnobrzega „Bodymors”. Kazimierzę reprezentował księgarz a zarazem prezes OTK w Odonowie Hubert Przybyszewski.

Kazimierskie Morsowanie rozpoczęło się pokazami ratownictwa lodowego. Strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej oraz ratownicy WOPR zaprezentowali w jaki sposób przy użyciu sań lodowych ratuje się człowieka z przerębla. Przy okazji uczestnicy zlotu oraz widownia mieli okazję obejrzeć nowoczesny sprzęt ratowniczy, który znajduje się w posiadaniu jednostek straży.

Po widowiskowym pokazie strażaków, wszystkie morsy odbyły wspólną kąpiel w kazimierskim zbiorniku.   Do lodowatej wody poprowadził ich autentyczny ksiądz w sutannie. Najmłodszym uczestnikiem, który wszedł do lodowatej wody był dziewięcioletni Dawid Banasik z Chrzanowa. Swego rodzaju chrzest morsowy zaliczyło na rękach mamusi 4-miesięczne niemowlę, choć nie było zanurzane w wodzie. Sympatycznym akcentem było również odtańczenie poloneza z f-mu Pan Tadeusz przez 3 pary, z udziałem księdza.

Po zimnej kąpieli, uczestnicy zażyli lokalnych, kazimierskich atrakcji. Mieli okazję skorzystać z sauny i jaccuzi na basenie „Wodny Raj,” następnie udali się do Odonowa, gdzie w dworze skosztowali lokalnych potraw.

HP, ZP

Zdjęcia Zdzisław Pilarski

IX Maraton Pływacki

 maratongal

W miniony weekend na kazimierskiej krytej pływalni Wodny Raj odbył się IX już

24-Godzinny Maraton Pływacki. W tym roku wzięło w nim udział 243 zawodników, a więc znacznie mniej niż w roku ubiegłym. Stąd też i wynik nie był rekordowy – startujący przepłynęli łącznie 965 km i 600 m – średnio ok. 4 km na zawodnika.

Punktualnie o godzinie 12-tej w sobotę 14 lutego uroczystego otwarcia IX Maratonu dokonał burmistrz MiG Kazimierza Wielka Adam Bodzioch, po czym zawodnicy ruszyli „z kopyta”.

Wśród startujących przeważała młodzież. Najmłodsza uczestniczka tegorocznego maratonu - Wiktoria Narewska z Krakowa ma 2 lata i przepłynęła ubezpieczana i wspomagana przez tatę aż 300 metrów. Ale byli też seniorzy – najstarszy z nich kazimierzanin Krzysztof Olszycki , który w piątek 20 lutego kończy 80 lat, sportowy „człowiek orkiestra” czyli Andrzej Szczepanik (po sześćdziesiątce) i inni.
Najdłuższy dystans (30 kilometrów) pokonał Jarosław Stanek z Pińczowa. Na drugim miejscu uplasował się właśnie Andrzej Szczepanik - 25,9 kilometra, trzeci był Sidiki Coulibaly z najbardziej usportowionej kazimierskiej rodziny - 23,4 kilometra.

Nagrodzono też najlepszą szkołę podstawową – kazimierską „trójkę” oraz gimnazjum i liceum ogólnokształcące z Kazimierzy Wielkiej.
W uroczystym zakończeniu imprezy wzięli udział liderzy kazimierskich samorządów - starosta Jan Nowak i burmistrz Adam Bodzioch. Wspólnie z Robertem Pleszyńskim wręczyli pływakom puchary, nagrody i medale.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

dsłony: 1058

alt
 
 
IX 24 GODZINNY MARATON PŁYWACKI
14-15 LUTY 2015
alt
 
KAZIMIERZA WIELKA
 
ŁOMŻA
.....
 
 
Dla każdej pary która weźmie udział w maratonie
karnet 10 wejść gratis !!!
 

II Kazimierskie Morsowanie
ze względów technicznych przełożone na 21.02.2015

alt

„Uzdrowisko Busko-Zdrój” S.A.
ufundowało na potrzeby
Imprezy naturalną wodę mineralną
„Buskowianka-Zdrój”

alt

alt

Patronat Medialny:

alt   alt  alt alt

W TYM ROKU PO RAZ PIERWSZY BIJEMY

10 lat Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kazimierzy Wielkiej

 psdsgal

22 stycznia w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy w Kazimierzy Wielkiej odbyła się jak co roku zabawa choinkowa. Tegoroczna była szczególna bo 10.

Impreza rozpoczęła się od Hymnu Osób Niepełnosprawnych, który odśpiewały podopieczne ośrodka, następnie miało miejsce przedstawienie – będące efektem współpracy placówki z SSP nr 3 w Kazimierzy Wielkiej. Jak to zwykle przy urodzinach bywa był też tort – wykonany w pracowni kulinarnej. Jubileusz zwykle połączony jest ze wspomnieniami minionych lat i w tym przypadku możliwe to było dzięki prezentacji multimedialnej wykonanej przez pracownię komputerową, nie zabrakło też akcentów rozrywkowych w wykonaniu podopiecznych pracowni muzycznej, a salę dekorowały ozdoby wykonane w pracowni plastycznej. Na parkiecie w rytm muzyki nadawany przez zespół Pana Marka Drążkiewicza (który towarzyszy zabawom choinkowym placówki od 10 lat) pląsali zarówno podopieczni jak i zaproszeni goście.

Dom, który istnieje od 29 grudnia 2004 jest ośrodkiem wsparcia pobytu dziennego dla osób z powiatu kazimierskiego. Dysponuje 29 miejscami. Początkowo mieścił się w Cudzynowicach, od 2012r siedzibą jego jest parter budynku byłej bursy w Kazimierzy Wielkiej. W Środowiskowym Domu Samopomocy oprócz pracowni terapeutycznych znajduje się sala rehabilitacyjna, zapewniona jest też opieka pielęgniarska i psychologiczna.

 

 Kazimierscy Strażacy podsumowali rok 2014

strazgal

W dniu 30 stycznia 2014 roku w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej PSP w Kazimierzy Wielkiej, odbyła się narada roczna podsumowująca działalność Komendy w 2014 roku.

Udział w naradzie wzięli:

  • nadbryg. Zbigniew Muszczak – Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP w Kielcach,
  • Marek Augustyn – Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierskiego,
  • Michał Bucki – v-ce Starosta Kazimierski,
  • insp. Jakub Kosiń –Komendant Powiatowy Policji w Kazimierzy Wielkiej,
  • Adam Bodzioch - Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka,
  • Michał MarkiewiczBurmistrz Miasta i Gminy Skalbmierz,
  • Maria Kasperek – Wójt Gminy Czarnocin,
  • Sławomir KowalczykWójt Gminy Opatowiec,
  • Józef Zuwała Wójt Gminy Bejsce,
  • Ks. Kapelan Marian Fatyga,
  • Marian Stoczkiewicz –Prezes Koła Emerytów i Rencistów Pożarnictwa powiatu kazimierskiego,
  • st.kpt. Krzysztof WojtasikPrzewodniczący Związku NSZZ „Solidarność”
  • kpt. Piotr Szot – Przewodniczący Związku „Florian”
  • Tomasz Gołębiowski- Powiatowy Koordynator Ratownictwa Medycznego- lekarz- kierownik pogotowia ratunkowego w Kazimierzy Wielkiej

Na wstępie Komendant Powiatowy PSP st. kpt. mgr Kazimierz Zabłotny przywitał wszystkich przybyłych na naradę gości, a następnie przedstawił sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej informując, że wszystkie zadania przewidziane do realizacji w 2014 r. zostały wykonane.

Kierownicy poszczególnych komórek organizacyjnych przedstawili szczegółowo realizację zadań z zakresu zagadnień: kadrowych, operacyjnych, kontrolno- rozpoznawczych, kwatermistrzowsko- technicznych, finansowych i JRG.

Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. mgr inż. Zbigniew Muszczak w swoim wystąpieniu wysoko ocenił pracę i służbę kazimierskich strażaków, podziękował Staroście, Burmistrzom i Wójtom za pomoc dla Komendy oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Świętokrzyski Komendant Wojewódzki podziękował również strażakom PSP oraz druhom ochotnikom za udział i zaangażowanie podczas akcji ratowniczo – gaśniczych prowadzonych w 2014 r.

Vice starosta również wysoko ocenił pracę KP PSP Kazimierza Wielka w 2014 r.

Narada zbiegła się w czasie z przejściem na emeryturę naszego kolegi st.kpt. Adama Skrzeli- starszego specjalisty ds. technicznych.

Na zakończenie narady Komendant Powiatowy podziękował władzom samorządowym oraz służbom współpracujących z PSP, szczególne podziękowania padły pod adresem Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP za przychylność w finansowaniu budowy nowej strażnicy oraz dofinansowanie Komendy Powiatowej PSP co umożliwiło doposażenie w brakujący sprzęt ratowniczy. 

Materiały Komendy Powiatowej PSP

 

 

 

W KAZIMIERZY WIELKIEJ KWALIFIKUJĄ DO WOJSKA

wojgal

W poniedziałek, 2 lutego rozpoczęła swą pracę Powiatowa Komisja Lekarska w Kazimierzy Wielkiej. Zakończenie pracy komisji przewidywane jest na 16 lutego. Przed komisją, celem kwalifikacji wojskowej stawi się łącznie 245 osób rocznika podstawowego, w tym 3 kobiety.

Powiatowej Komisji Lekarskiej przewodniczy lek. med. Józef Adamus, sekretarzem jest Jacek Sambór – kierownik referatu w Starostwie Powiatowym w Kazimierzy Wielkiej.

Wojskową Komendę Uzupełnień w Busku Zdroju reprezentuje Szef Wydziału Rekrutacji

mjr Waldemar Sroka.

W 2015 roku na kwalifikację wojskową wzywani są mężczyźni urodzeni w roku 1996 – rocznik podstawowy oraz urodzeni w latach 1991-95, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Przed komisją staną również kobiety urodzone w latach 1991-96, kończące w tym roku szkolnym naukę w szkołach medycznych
i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. Mogą też stawić się ochotnicy pod warunkiem ukończenia 18 lat życia.

W czasie kwalifikacji wojskowej Powiatowa Komisja Lekarska określi stającym przed komisją zdolność do czynnej służby wojskowej, założy ewidencję i wyda książeczki wojskowe.

Inauguracji tegorocznych kwalifikacji wojskowych, które tradycyjnie przeprowadzane są na Krytej Pływalni „Wodny Raj”, dokonał Starosta Kazimierski Jan Nowak w obecności Komendanta WKU w Busku Zdroju ppłk. Jarosława Molisaka oraz Sekretarza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka Zbigniewa Kołtona.

Źródło: materiały WKU Busko Zdrój

Zdjęcia Zdzisław Pilarski

 

XI Edycja Plebiscytu „Świętokrzyski Lekarz Roku 2013”

lekarzgaleria

W hotelu Kongresowym - Kieleckie Centrum Biznesu odbyła się w piątek, 21 lutego uroczysta gala XI edycji plebiscytu „Świętokrzyski Lekarz Roku 2013”. Organizatorami byli: Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Redakcja „Echo Dnia”.

W gali uczestniczyli m. in.:

Marzena Okła-Drewnowicz - posłanka na Sejm RP

Jacek Włosowicz - eurodeputowany (SP)

Krzysztof Słoń - senator

Beata Oczkowicz - wiceminister obrony narodowej

Kazimierz Kotowski i Jan Maćkowiak - członkowie Zarządu Woj. Świętokrzyskiego

Paweł Strząbała - dyrektor w Urzędzie Wojewódzkim

Zofia Wilczyńska - dyrektor Oddziału Swiętokrzyskiego NFZ

Stanisław Wróbel - redaktor naczelny „Echa Dnia”.

 

Powiat kazimierski reprezentowali:

Zbigniew Jakubas - urzędujący członek Zarządu Powiatu Kazimierskiego

Anna Ciba - dyrektor Szpitala Powiatowego

Teresa Ochenduszka - Kazimierskie Centrum Medyczne „MaxMed”

Agnieszka Frączek-Chaber - kierownik Przychodni Rejonowej

Grzegorz Cierpiała - lekarz rodzinny w Przychodni Rejonowej.

W wyniku głosowania najlepszym zakładem opieki zdrowotnej w powiecie kazimierskim okazało się Kazimierskie Centrum Medyczne „MaxMed”.

„Lekarzem Roku 2013” została Agnieszka Frączek-Chaber. Na drugim miejscu uplasowała się Marta Hutnik-Baranowska z MaxMed’u, zaś trzecie miejsce zajął Grzegorz Cierpiała.

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i statuetki. Uroczystość zakończył wyjątkowo udany bal.

Spotkanie informacyjne NFZ w sprawie Zintegrowanego Informatora Pacjenta ( ZIP )

Odbędzie się w Starostwie Powiatowym w Kazimierzy Wielkiej ul.T.Kościuszki 12, 28-500 Kazimierza Wielka na sali konferencyjnej w godzinach od 9 do 14 w dniu 26-02-2014r.

 

 

W dniach 22 i 23 lutego na Krytej Pływalni „Wodny Raj” Kazimierskiego Ośrodka Sportowego przeprowadzony został VIII 24 Godzinny Maraton Pływacki. Patronat honorowy nad imprezą sprawowało m.in. Starostwo Powiatowe, zaś patronat medialny - Echo Dnia, Tygodnik Ponidzia, Głos Proszowicki, TVP Kielce i Radio Kielce.

maratongaleria

W maratonie udział wzięło 360 osób w wieku od 4 lat (Amelka Doroz) do 79 lat (stały uczestnik Krzysztof Olszycki). Zawodników powitali życząc im udanych startów i pobicia kolejnego rekordu Wicestarosta Michał Bucki oraz Burmistrz Miasta i Gminy.

Specjalną atrakcją tegorocznego maratonu było I Kazimierskie Morsowanie, które rozpoczęło się w sobotę o godz. 13.oo na plaży zbiornika retencyjnego. By umożliwić „morsom” zanurzenie w lodowatej wodzie, trzeba było przygotować teren, czyli usunąć sporą powierzchnię kilkucentymetrowego lodu. Dokonali tego sprawnie strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej, którzy w specjalnych kombinezonach, przy pomocy piły łańcuchowej, toporka i siły własnych mięśni oczyścili z lodu ponad sto metrów kwadratowych powierzchni zbiornika. Następnie ratownicy z PSP zademonstrowali około 200 widzom zgromadzonym na plaży sposób ratowania topielców, pod którymi załamał się lód. Wykorzystali do tego celu m.in. specjalne sanie. Widzowie nagrodzili popisy strażaków brawami.

Następnie do akcji wkroczyli goście z Krakowa, Chrzanowa i Starachowic zrzeszeni w klubach „morsów”, wśród nich wiele odważnych pań - łącznie blisko 40 osób. W lodowatej wodzie zaroiło się od półnagich - niczym w lipcu - ciał, a dreszcz zimna dało się raczej zauważyć jedynie u skulonych na plaży widzów. Dużą atrakcją były ekwilibrystyczne i zabawne skoki „morsów” z tafli lodu do wody, tak zbiorowe jak i indywidualne.

W niedzielę o godz. 12.oo maraton dobiegł końca. Sędziowie obliczyli, że zawodnicy przepłynęli łącznie 1647 km 550 m, czyli o 130 km więcej niż w roku ubiegłym. Najdłuższy dystans przepłynął Sidiki Coulibaly - 38 km, który w nagrodę otrzymał okazały puchar.

Zwycięzcy w pozostałych kategoriach otrzymali także puchary, nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe medale z rąk Starosty Jana Nowaka, Wicestarosty Michała Buckiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Marka Augustyna oraz Burmistrza Tadeusza Knopka.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

więcej zdjęć na stronie www.pilarscy.eu

24h 

REGULAMIN

 

  • 1.Maraton odbędzie się w Kazimierskim Ośrodku Sportowym – Kryta Pływalnia „WODNY RAJ” w dniach 22-23.02.2014 w godzinach od 12:00 w sobotę do 12:00 w niedzielę.
  • 2.W próbie biorą udział wolontariusze, którzy deklarują pisemnie udział
    w MARATONIE PŁYWACKIM
  • 3.UWAGA KAŻDY, KTO PRZEPŁYNIE MINIMUM 50m NA WYZNACZONYM TORZE OTRZYMA PAMIĄTKOWY MIN-DYPLOM UCZESTNIKA MARATONU!!!
  • 4.Wszyscy UCZESTNICY powinni posiadać aktualne badania lekarskie!!! – za stan zdrowia poszczególnych zawodników i wynikających z tego konsekwencje w trakcie trwania MARATONU organizator nie ponosi odpowiedzialności!!!.
  • 5. Zawodnicy zobowiązani są do pisemnego potwierdzenia i zapoznania się
    z regulaminem.
  • 6.Uczestnicy Pływają zgodnie z wyznaczonym harmonogramem dostępnym
    u Sędziego Głównego
  • 7. Uczestnicy wchodzą na pływalnie bezpłatnie w terminach ustalonych
    w harmonogramie.
  • 8.Uczestnicy Maratonu zobowiązani są do przestrzegania regulaminu Krytej Pływalni
    w Kazimierzy Wielkiej.
  • 9.Organizator ufunduje nagrody w postaci pucharów oraz dyplomów dla:
    ·Najstarszego Uczestnika,
    ·Najmłodszego Uczestnika
    ·Najbardziej wytrwałej rodziny
    • Najlepszej szkoły ponadgimnazjalnej /Starosta Powiatu Kazimierskiego/
    • Najlepszej szkoły podstawowej, gimnazjum z terenu Gminy Kazimierza Wielka
      /Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka/

      Po raz pierwszy zawodnicy będą rywalizować na wyznaczonych 2 torach na których liczenie długości dokonywać będą niezależni sędziowie !!!

    Osoby które chcą rywalizować o miano Najlepszego Zawodnika/Zawodniczki zgłaszają się do Sędziego Głównego.

    • Najbardziej wytrwałego małżeństwa/pary(dotyczy osób pełnoletnich)
      – kolacja oraz nocleg w Dworze Odonów http://odonow.com/
    • Inne kategorie
    1. 10.Każdy uczestnik płynie min 30 min stylem dowolnym, ilość razy ustaloną
      z organizatorem.
    2. 11. Pierwszeństwo uczestnictwa mają osoby, które wcześniej wpisały się na listę dyżurów dostępną w kasie pływalni. Osoby, które zgłoszą się w dniu imprezy, będą mogły wziąć udział w imprezie w miarę wolnych miejsc na torach, po uzyskaniu zgody Sędziego Głównego.
    3. 12.Firmy oraz organizacje, które chcą zgłosić swoje reprezentacje do uczestnictwa w maratonie zobowiązane są do dostarczenia imiennej listy uczestników oraz uzgodnienia z Sędzią Głównym godzin, w których będą oni pełnić dyżury, na 2 dni przed Maratonem. Ilość osób reprezentujących firmę instytucje-dowolna. Suma długości przepłyniętych przez dane reprezentacje zostanie podana do oficjalnej informacji.
    4. 13.Osoby, które chcą otrzymać pamiątkową koszulkę z maratonu uiszczają opłatę wpisową w kasie pływalni do dnia 14.02.w wysokości 12 zł.
    5. 14.Pamiątkowe dyplomy uczestnictwa do odbioru od poniedziałku, 24 lutego 2014

    POROZUMIENIE W SPRAWIE DOFINANSOWANIA TERMOMODERNIZACJI OBIEKTÓW UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ

    termo1

    W czwartek, 13 lutego Starosta Kazimierski Jan Nowak podpisał w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach porozumienie w sprawie dofinansowania termo-modernizacji obiektów użyteczności publicznej w Powiecie Kazimierskim w 2014 r.

    Ze strony Urzędu Marszałkowskiego porozumienie podpisali: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas i Członek Zarządu Kazimierz Kotowski. Podpisanie porozumienia stało się możliwe dzięki zawarciu przez Powiat Kazimierski umowy z gminami: Czarnocin, Opatowiec i Zagnańsk, które podjęły się wspólnej realizacji wspomnianego projektu o łącznej wartości ponad 7 mln złotych. Z tej kwoty na zadania realizowane przez Powiat Kazimierski przypada 2.700.000 zł, z czego 80 % to środki z dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego, zaś pozostałe 20 %, czyli 540.000 zł stanowi udział własny Powiatu.

    W ramach wymienionych kwot wykonane zostaną w 2014 r. remonty dachu w Zespole Szkół Zawodowych w Odonowie i w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach oraz termomodernizacja obiektów ZSR w Cudzynowicach i w Zespole Placówek Opieki i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej.

    Szczególnie nowatorskim rozwiązaniem będzie zmiana systemu ogrzewania obiektów ZSR w Cudzynowicach. Tradycyjne, węglowe ogrzewanie zastąpione zostanie ekologiczną, tzw. pompą ciepła, zasilaną także ekologicznie dzięki zastosowaniu ogniw fotowoltaicznych, zamieniających energię słoneczną na elektryczną. Znikną kaloryfery, a ogrzewanie realizowane będzie poprzez nawiew. Zdecydowana większość prac - zwłaszcza tych wewnątrz budynków - wykonana będzie w okresie letnim. Pozostałe prace wiertnicze i instalacyjne winny być zakończone do początku sezonu grzewczego 2014/2015.

    Ten innowacyjny, wręcz pionierski sposób ogrzewania zdecydowanie obniży koszty utrzymania obiektów szkolnych i powinien się zamortyzować w przeciągu 2 lat. Jeśli tak będzie - podobne modernizacje przeprowadzane będą w kolejnych obiektach użytku publicznego w naszym powiecie.

     termo2 termo3

    Tekst Zdzisław Pilarski

    Foto Zdzisław Augustyn

    Konwent Dyrektorów Urzędów Pracy woj. Świętokrzyskiego

    dyr1

                W dniu 06.02.2014r. w siedzibie ZDZ Centrum Kształcenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej odbyło się posiedzenie Konwentu Dyrektorów Urzędów Pracy województwa świętokrzyskiego poświęcone omówieniu sytuacji na rynku pracy w oparciu o opublikowane informacje za rok 2013. Głównym jednak tematem posiedzenia była kwestia procedowanej obecnie w Sejmie nowelizacji ustawy z 2004r. o promocji zatrudnienia    i instytucjach rynku pracy, która to po nowelizacji wprowadza wiele zmian min.: zlecenia przez Urzędy Pracy aktywizacji bezrobotnych przez instytucje zewnętrzne tj. agencje zatrudnienia, stowarzyszenia i fundacje. Istotnym elementem będzie też możliwość przeprowadzenia tzw. profilowania osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy, aby działania aktywizujące kierować do tych osób, które wykazują aktywność i zaangażowanie    w znalezieniu zatrudnienia.

                Zwrócono uwagę na to, że wraz z procedowaniem ustawy o promocji zatrudnienia nie przedstawiono dotychczas wszystkich projektów aktów wykonawczych, których to obecnie jest 30- ci a w większości są to rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

                Omawiając kwestie sytuacji na rynku pracy zwrócono uwagę na fakt, że o ile w skali kraju wskaźnik bezrobocia na koniec 2013 r. w stosunku do końca 2012 r. pozostał bez zmian i utrzymuje się na poziomie 13,4%, to w skali województwa świętokrzyskiego wskaźnik ten wzrósł o 0,7% do wysokości 16,5% co powoduje, że w skali kraju daje to nam 13 miejsce przed takimi województwami jak: zachodniopomorskie 18%, kujawsko-pomorskie 18,10% oraz warmińsko- mazurskie 21,7%.

                Niepokojąca jest również sytuacja na lokalnym rynku pracy tj. powiecie kazimierskim gdzie odnotowano wzrost o 1,1% i na koniec 2013r. stopa bezrobocia wynosiła 13,6% i jest to najwyższa stopa bezrobocia od 1990r., przekraczająca o 0,2% stopę krajową.

                Powodem takiej sytuacji zarówno w skali krajowej, regionalnej jak i lokalnej jest utrzymujący się stan spowolnienia rozwoju gospodarczego oraz zmniejszenie środków Funduszu Pracy na tzw. aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, jak też spadek liczby ofert pracy .

                W sprawach organizacyjnych dokonano wyboru Przewodniczącego Konwentu Dyrektorów Urzędów Pracy woj. świętokrzyskiego na kolejną 2-letnią kadencję. Funkcję tę ponownie powierzono Dyrektorowi Powiatowego Urzędu Pracy w Kazimierzy Wielkiej Panu Edward Kulpa.

                W posiedzeniu Konwentu uczestniczyli:

    Starosta Kazimierski Jan Nowak

    Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierskiego Marek Augustyn

    Przewodniczący Rady Zakładu ZDZ w Kielcach Leszek Bucki

    dyr2 dyr3

     

    dyr4

    Zdjęcia Zdzisław Pilarski

    W świętokrzyskim stawiają na turystykę rowerową - Portal Samorządowy

    Budowa 190 km trasy rowerowej przecinającej Świętokrzyskie, dofinansowana z funduszy UE dla Polski Wschodniej, inspiruje samorządy do budowy kolejnych długodystansowych ścieżek. Według prognoz może to przyciągnąć setki tysięcy nowych turystów.
    Sama promocja liczącej prawie 2 tys. km trasy rowerowej, która do końca 2015 roku połączy pięć wschodnich województw ma kosztować 25 mln zł. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie ok. 274 mln zł, z czego ponad 223 mln zł będą pochodziły z Programu Operacyjnego "Rozwój Polski Wschodniej" jeszcze z poprzedniego okresu programowania.

    "Widać, że ten projekt pociąga za sobą kolejne plany inwestycyjne nie tylko w bazę noclegową. Kolejne gminy chcą przyłączyć się do trasy, budując własne ścieżki" - powiedział PAP dyrektor departamentu odpowiedzialnego za promocję i turystykę w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach Jacek Kowalczyk.

    Według niego pomysł budowy ścieżki krzyżującej się z główną trasą pojawił się m.in. w Nowej Słupi (powiat kielecki). "Jest propozycja na nową perspektywę unijną, aby połączyć tą miejscowość z Rakowem ścieżką biegnącą wzdłuż drogi wojewódzkiej" - powiedział.

    Podobne pomysły pojawiają się także w "uzdrowiskowym zagłębiu". Chodzi o połączenie taką ścieżką Buska Zdroju z Solcem Zdrój.

    "Samorządowcy zaczęli myśleć o trasach rowerowych, jako wzmocnieniu gospodarki turystycznej, wzbogacenia oferty, szczególnie na obszarach niezurbanizowanych, wiejskich. Patrząc na to jak rozwija się w Polsce sprzedaż rowerów, widać te szanse" - ocenił Kowlaczyk.

    Plany na budowę "międzywojewódzkiej" trasy dla rowerzystów ma starosta kazimierski Jan Nowak, który marzy o połączeniu w ten sposób swojego powiatu z Małopolską i Krakowem oraz świętokrzyskimi miastami Ponidzia. W przyszłości zakłada nawet, że trasa mogłaby sięgać Kielc i wspomnianej "rowerowej autostrady" Polski Wschodniej.

    "Mamy trasę po dawnej kolei wąskotorowej, która łączyła Kocmyrzów (k. Krakowa) z Kazimierzą Wlk. i dalej do Wiślicy i Pińczowa (Świętokrzyskie). Część samorządów przejęła już grunty od PKP. Ścieżka mogłaby zostać poprowadzona po dawnym nasypie kolejowym" - powiedział Nowak.

    Starosta przyznał, że w imieniu 17 samorządów, które porozumiały się w tej sprawie, ogłosi przetarg na opracowanie koncepcji trasy. Według Nowaka pierwszy etap Kazimierza Wielka-Pińczów mógłby zostać ukończony już w 2016 roku.

    Starosta dodał, że plan maksimum zakłada dalszą rozbudowę trasy i poprowadzenie ścieżki dalej na północ - do Jędrzejowa i do Kielc. Według Nowaka takie połączenie stolicy Świętokrzyskiego z Krakowem, według wstępnych kalkulacji, kosztowałoby ok. 20 mln zł.

    Problemem dla samorządów mogą być jednak bardziej wymagające reguły udzielania dotacji unijnych w najbliższej perspektywie. Obecna pod koniec tygodnia w Kielcach podczas Konwentu Marszałków Województw RP wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska, mówiła samorządowcom, że wsparcie unijne otrzymają jedynie te inwestycje, które realnie będą mogły wpłynąć na przedsiębiorczość czy konkurencyjność regionów.

    W Polsce nie brakuje jednak trafionych inwestycji w infrastrukturę sportowo-rekreacyjną. Jak powiedziała Bieńkowska "są przykłady, tych pogardliwie nazywanych +aquaparków+, które zmieniły rzeczywistość w miastach (...). Dobrym przykładem takiej inwestycji, która napędziła rynek lokalny, jest Uniejów" - zaznaczyła wicepremier.

    Dla projektów inwestycji w ścieżki rowerowe kluczowe może okazać się to, jakim zainteresowaniem wśród turystów będzie cieszyła się przygotowywana trasa łącząca wschodnie województwa.

    Oczekiwania są ambitne. Jak powiedział PAP Kowalczyk według szacunków studium wykonalności, licząca prawie 2 tys. km trasa Polski Wschodniej przyciągnie około 100 tys. turystów zatrzymujących się na dłużej niż jeden dzień. W przypadku osób wybierających się w jednodniową podróż, liczba ta może przekroczyć nawet 300 tys. rowerzystów. Dane te dotyczą całości projektu, bez podziału na województwa.

    alt


    www.portalsamorzadowy.pl | 10-02-2014 10:15:51

    Świętokrzyskie: samorządy stawiają na turystykę rowerową

    Bu­do­wa 190 km trasy ro­we­ro­wej prze­ci­na­ją­cej Świę­to­krzy­skie, do­fi­nan­so­wa­na z fun­du­szy UE dla Pol­ski Wschod­niej, in­spi­ru­je sa­mo­rzą­dy do bu­do­wy ko­lej­nych dłu­go­dy­stan­so­wych ście­żek. We­dług pro­gnoz może to przy­cią­gnąć setki ty­się­cy no­wych tu­ry­stów.

    Samorządy stawiają na turystykę rowerowąSamorządy stawiają na turystykę rowerową Foto: Shutterstock

    Sama pro­mo­cja li­czą­cej pra­wie 2 tys. km trasy ro­we­ro­wej, która do końca 2015 roku po­łą­czy pięć wschod­nich wo­je­wództw ma kosz­to­wać 25 mln zł. Cał­ko­wi­ty koszt przed­się­wzię­cia wy­nie­sie ok. 274 mln zł, z czego ponad 223 mln zł będą po­cho­dzi­ły z Pro­gra­mu Ope­ra­cyj­ne­go "Roz­wój Pol­ski Wschod­niej" jesz­cze z po­przed­nie­go okre­su pro­gra­mo­wa­nia.

    - Widać, że ten pro­jekt po­cią­ga za sobą ko­lej­ne plany in­we­sty­cyj­ne nie tylko w bazę noc­le­go­wą. Ko­lej­ne gminy chcą przy­łą­czyć się do trasy, bu­du­jąc wła­sne ścież­ki – po­wie­dział dy­rek­tor de­par­ta­men­tu od­po­wie­dzial­ne­go za pro­mo­cję i tu­ry­sty­kę w Urzę­dzie Mar­szał­kow­skim w Kiel­cach Jacek Ko­wal­czyk.

    We­dług niego po­mysł bu­do­wy ścież­ki krzy­żu­ją­cej się z głów­ną trasą po­ja­wił się m.​in. w Nowej Słupi (po­wiat kie­lec­ki). - Jest pro­po­zy­cja na nową per­spek­ty­wę unij­ną, aby po­łą­czyć tą miej­sco­wość z Ra­ko­wem ścież­ką bie­gną­cą wzdłuż drogi wo­je­wódz­kiej - po­wie­dział.

    Po­dob­ne po­my­sły po­ja­wia­ją się także w "uzdro­wi­sko­wym za­głę­biu". Cho­dzi o po­łą­cze­nie taką ścież­ką Buska Zdro­ju z Sol­cem Zdrój.

    - Sa­mo­rzą­dow­cy za­czę­li my­śleć o tra­sach ro­we­ro­wych, jako wzmoc­nie­niu go­spo­dar­ki tu­ry­stycz­nej, wzbo­ga­ce­nia ofer­ty, szcze­gól­nie na ob­sza­rach nie­zur­ba­ni­zo­wa­nych, wiej­skich. Pa­trząc na to jak roz­wi­ja się w Pol­sce sprze­daż ro­we­rów, widać te szan­se – oce­nił Kow­la­czyk.

    Plany na bu­do­wę "mię­dzy­wo­je­wódz­kiej" trasy dla ro­we­rzy­stów ma sta­ro­sta ka­zi­mier­ski Jan Nowak, który marzy o po­łą­cze­niu w ten spo­sób swo­je­go po­wia­tu z Ma­ło­pol­ską i Kra­ko­wem oraz świę­to­krzy­ski­mi mia­sta­mi Po­ni­dzia. W przy­szło­ści za­kła­da nawet, że trasa mo­gła­by się­gać Kielc i wspo­mnia­nej "ro­we­ro­wej au­to­stra­dy" Pol­ski Wschod­niej.

    - Mamy trasę po daw­nej kolei wą­sko­to­ro­wej, która łą­czy­ła Koc­my­rzów (k. Kra­ko­wa – red) z Ka­zi­mie­rzą Wlk. i dalej do Wi­śli­cy i Piń­czo­wa (Świę­to­krzy­skie). Część sa­mo­rzą­dów prze­ję­ła już grun­ty od PKP. Ścież­ka mo­gła­by zo­stać po­pro­wa­dzo­na po daw­nym na­sy­pie ko­le­jo­wym – po­wie­dział Nowak.

    Sta­ro­sta przy­znał, że w imie­niu 17 sa­mo­rzą­dów, które po­ro­zu­mia­ły się w tej spra­wie, ogło­si prze­targ na opra­co­wa­nie kon­cep­cji trasy. We­dług No­wa­ka pierw­szy etap Ka­zi­mie­rza Wiel­ka–Piń­czów mógł­by zo­stać ukoń­czo­ny już w 2016 roku.

    Sta­ro­sta dodał, że plan mak­si­mum za­kła­da dal­szą roz­bu­do­wę trasy i po­pro­wa­dze­nie ścież­ki dalej na pół­noc - do Ję­drze­jo­wa i do Kielc. We­dług No­wa­ka takie po­łą­cze­nie sto­li­cy Świę­to­krzy­skie­go z Kra­ko­wem, we­dług wstęp­nych kal­ku­la­cji, kosz­to­wa­ło­by ok. 20 mln zł.

    Pro­ble­mem dla sa­mo­rzą­dów mogą być jed­nak bar­dziej wy­ma­ga­ją­ce re­gu­ły udzie­la­nia do­ta­cji unij­nych w naj­bliż­szej per­spek­ty­wie. Obec­na pod ko­niec ty­go­dnia w Kiel­cach pod­czas Kon­wen­tu Mar­szał­ków Wo­je­wództw RP wi­ce­pre­mier, mi­ni­ster in­fra­struk­tu­ry i roz­wo­ju Elż­bie­ta Bień­kow­ska, mó­wi­ła sa­mo­rzą­dow­com, że wspar­cie unij­ne otrzy­ma­ją je­dy­nie te in­we­sty­cje, które re­al­nie będą mogły wpły­nąć na przed­się­bior­czość czy kon­ku­ren­cyj­ność re­gio­nów.

    W Pol­sce nie bra­ku­je jed­nak tra­fio­nych in­we­sty­cji w in­fra­struk­tu­rę spor­to­wo-re­kre­acyj­ną. Jak po­wie­dzia­ła Bień­kow­ska "są przy­kła­dy, tych po­gar­dli­wie na­zy­wa­nych »aqu­apar­ków«, które zmie­ni­ły rze­czy­wi­stość w mia­stach (...). Do­brym przy­kła­dem ta­kiej in­we­sty­cji, która na­pę­dzi­ła rynek lo­kal­ny, jest Unie­jów (Łódz­kie-red)" – za­zna­czy­ła wi­ce­pre­mier.

    Dla pro­jek­tów in­we­sty­cji w ścież­ki ro­we­ro­we klu­czo­we może oka­zać się to, jakim za­in­te­re­so­wa­niem wśród tu­ry­stów bę­dzie cie­szy­ła się przy­go­to­wy­wa­na trasa łą­czą­ca wschod­nie wo­je­wódz­twa.

    Ocze­ki­wa­nia są am­bit­ne. Jak po­wie­dział Ko­wal­czyk we­dług sza­cun­ków stu­dium wy­ko­nal­no­ści, li­czą­ca pra­wie 2 tys. km trasa Pol­ski Wschod­niej przy­cią­gnie około 100 tys. tu­ry­stów za­trzy­mu­ją­cych się na dłu­żej niż jeden dzień. W przy­pad­ku osób wy­bie­ra­ją­cych się w jed­no­dnio­wą po­dróż, licz­ba ta może prze­kro­czyć nawet 300 tys. ro­we­rzy­stów. Dane te do­ty­czą ca­ło­ści pro­jek­tu, bez po­dzia­łu na wo­je­wódz­twa.

    (JS)

    SPOTKANIE W SPRAWIE PLANU BUDOWY ŚCIEŻKI ROWEROWEJ

    Z KRAKOWA DO KIELC

    sciezkigal

    W Starostwie Powiatowym w Kazimierzy Wielkiej w dniu 4 lutego odbyła się konferencja poświęcona planom budowy ścieżki rowerowej biegnącej od Krakowa, poprzez Kazimierzę Wielką, całe Ponidzie - do Kielc, w ramach projektu Europejskiego Zrzeszenia Cyklistów EuroVelo. Było to już drugie spotkanie w tej sprawie; pierwsze odbyło się we wrześniu 2012 r. Początkowa trasa rowerowa miała dotyczyć Kazimierzy, potem planowano przedłużenie jej do Wiślicy, Pińczowa, by w ostatecznej wersji dotrzeć do Kielc.

    Część trasy planowanej ścieżki rowerowej na terenie woj. Świętokrzyskiego dotyczy 17 gmin na terenie 4 powiatów. W spotkaniu uczestniczyli - przeważnie w randze burmistrza lub wójta - przedstawiciele 16 gmin (wycofała się gmina Sobków, w jej miejsce swój akces zgłosiła gmina Małogoszcz) oraz starostowie zainteresowanych powiatów.

    Urząd Marszałkowski reprezentowany był przez Dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury i Sportu Jacka Kowalczyka oraz głównego specjalistę Grzegorza Szczęsnego.

    Europejskie Zrzeszenie Cyklistów reprezentowali Marek Zamana oraz prof. Andrzej Zalewski.

    Obecny był także Tadeusz Kowalczyk Przewodniczący Swiętokrzyskiego Sejmiku Samorządowego.

    Spotkanie otworzył Starosta Kazimierski Jan Nowak, który powitał zebranych samorządowców i zaproszonych gości oraz przedstawił założenia porozumienia, jakie zainteresowane samorządy winny podpisać, by następnie rady gmin mogły podjąć stosowne uchwały w sprawie przystąpienia do realizacji projektu. Kolejnym etapem byłby przetarg na wykonanie dokumentacji. Oprócz głównego tzw. korytarza istnieje możliwość włączenia się innych gmin z lokalnymi ścieżkami, łączącymi się z trasą główną i tworzącymi sieć umożliwiającą rekreację, wypoczynek, poznawanie regionu itp.

    Na koordynatora projektu ścieżek rowerowych zaproponował Starostę Jędrzejowskiego Edmunda Kaczmarka.

    Starosta podkreślił, że od strony Małopolskiej prace nad projektem są znacznie bardziej zaawansowane, gdyż uzyskał on priorytet w Regionalnym Programie Operacyjnym woj. Małopolskiego.

    Po gorącej dyskusji wszystkie 16 gmin biorących udział w spotkaniu wyraziły wolę przystąpienia do projektu.

    Uznano, że za wcześnie jest na podpisanie porozumienia, nieznane są bowiem koszty realizacji dokumentacji i samego przedsięwzięcia. Europejskie Zrzeszenie Cyklistów zobowiązało się do wstępnego skalkulowania wspomnianych kosztów oraz do przygotowania fiszki w celu złożenia wniosku do Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, by projekt potraktowany został jako zadanie kluczowe, co znacznie uprościło by procedury przetargowe i wykonawcze.

    Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

    polgal

     

    relacja A.Koceli

    poslizg

     

    Wyniki

    Lp
    Imię I Nazwisko
    Próba 1
    Próba 2
    Miejsce
    1
    Adrian Kulesza
    1,35,9 + 15
    0,54,55
    I
    2
    Krystian Ciochoń
    1,05,59
    1,00,20
     
    3
    Marcin Wesołowski
    1,10,83+15
    1,04,41
     
    4
    Marcin Pikulski
    1,11,66
    1,05,51
    V
    5
    Przemysław Bzdon
    1,04,17
    58,57+15
     
    6
    Łukasz Strzelecki
    1,04,49+15
    1,02,60+15
     
    7
    Daniel Kusak
    1,16,89
    1,08,08
     
    8
    Piotr Ściupider
    1,26,13
    1,33,75+15
     
    9
    Mateusz Ziętek
    1,03,34
    1,04,63
     
    10
    Przemysław Lech
    1,12,21
    1,03,07
     
    11
    Grzegorz Lech
    1,11,44
    1,05,41
     
    12
    Konrad Sołek
    1,01,67
    0,57,87
    II
    13
    Łukasz Trzaska
    1,05,96+15
    1.00.74
     
    14
    Bartłomiej Kita
    1,07,57
    1,03,18+15
     
    15
    Łukasz Urban
    1,07,94
    1,05,94+30
     
    16
    Łuksz Cybułka
    1,16,75
    1,07,51
     
    17
    Marek Gajówka
    1,41,16
    1,23,55+15
     
    18
    Jan Żwirek
    1,02,43
    1,02,94+15
     
    19
    Maciej Minior
    1,17,08
    1,11,96
     
    20
    Tomasz Małaczek
    1,01,32
    0,58,94
    III
    21
    Jakub Stępień
    0,59,83
    1,09,99+15
    IV

     

    Strona główna Echa Dnia

    poslizg1

    VIII 24 GODZINNY MARATON PŁYWACKI

    22-23 LUTY 2014

    Maraton odbędzie się w Kazimierskim Ośrodku Sportowym – Kryta Pływalnia „WODNY RAJ”

    w dniach 22-23.02.2014 w godzinach od 12:00 w sobotę do 12:00 w niedzielę.

    alt

    LO w Kazimierzy Wielkiej - Studniówka 2014

    LOKW

    Na 100 dni przed maturą młodzież, nauczyciele, pracownicy, rodzice i zaproszeni goście bawili się na Balu Studniówkowym w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej. W polonezie pięknie zaprezentowali się uczniowie z partnerami. Oficjalnego rozpoczęcia balu i powitania przybyłych gości dokonał dyrektor liceum, Włodzimierz Kruszyński. Wręczył przedstawicielom młodzieży Złoty Magiczny Klucz do Dorosłości, który pomoże im świetnie się bawić i stworzyć wspaniałą atmosferę, ale równocześnie pozwoli zaprezentować dojrzałość i odpowiedzialność. Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej reprezentowali: Starosta Kazimierski, pan Jan Nowak oraz jego zastępca, pan Michał Bucki. W swoim wystąpieniu pan starosta podkreślił niepowtarzalną atmosferę studniówek w kazimierskim liceum oraz życzył wszystkim wspaniałej zabawy i niezapomnianych wrażeń. Program artystyczny zakończył część oficjalną. Później nastąpiła zabawa i tańce. Przed północą przewodniczący klas maturalnych uroczyście pokroili studniówkowy tort. Nie zabrakło także tradycyjnego kabaretu, w którym zaprezentowano skecze, występy wokalne i taneczne. Dalsza zabawa trwała do przysłowiowego "białego rana" i dostarczyła wszystkim wspaniałych, niezapomnianych wrażeń.

    Relacja i fotografie: Andrzej Kocerba  lokw.edu.pl

    W piątek, 31 stycznia 2014 r. w Skarżysku-Kamiennej odbył się Konwent Starostów Województwa Świętokrzyskiego, w którym uczestniczył Starosta Kazimierski Jan Nowak. W programie spotkania dominowały dwa tematy: realizacja zadań związanych z przekształceniem bazy danych geodezyjnych oraz perspektywa korzystania przez samorządy powiatowe ze środków unijnych.
    konwent1 konwent2

    W pierwszym temacie chodzi o przekształcenie analogowej mapy zasadniczej do postaci cyfrowej, co zaowocuje usystematyzowaniem ewidencji budynków, gruntów, itp. i poszerzy możliwości rozwojowe powiatów. Są to prace bardzo kosztowne, w związku z czym konwent, wespół z Głównym Geodetą Kraju podjęli inicjatywę o wspólnym pozyskaniu środków unijnych na ten cel. Koordynatorem działań w tym zakresie będzie Przewodniczący Konwentu - Starosta Jędrzejowski Edmund Kaczmarek.

    W punkcie drugim omówiono perspektywy korzystania ze środków unijnych przez samorządy powiatowe. Chodzi głównie o możliwość korzystania z unijnych dotacji na budowę dróg powiatowych, czemu jest przeciwna Unia Europejska.

    Ze spraw bieżących - przygotowano plan pracy na następne konwenty z uwzględnieniem szczegółów Walnego Zgromadzenia Związku Powiatów Polskich, które w roku 2014 odbędzie się w Augustowie.

    Tekst Zdzisław Pilarski

    Zdjęcia Zdzisław Augustyn

    24 lutego 2013 r. na obiekcie Krytej Pływalni Wodny Raj w Kazimierzy Wielkiej miało miejsce oficjalne otwarcie Centrum Informacji Turystycznej w powiecie kazimierskim.

    cit

                   Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali między innymi: Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Tadeusz Kowalczyk, Sekretarz Województwa Świętokrzyskiego Bernard Antos, Starosta Kazimierski Jan Nowak, Przewodniczący Rady Powiatu kazimierskiego Marek Augustyn, kierownik Centrum Informacji Turystycznej w Kazimierzy Wielkiej Robert Pleszyński.

               Podczas otwarcia udostępniono do zwiedzania wystawę prac lokalnych artystów, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Pamiątki Odonowskiego Towarzystwa Kulturalnego- Dwór w Odonowie, kaktusy malarstwa Róży Chat, obiekty sakralne powiatu kazimierskiego malowane przez Lucjana Garbacza.

    cit2

    Ul. Kościuszki 13

    Kryta Pływalnia Wodny Raj

    w Kazimierzy Wielkiej

    Tel.41 350 10 08

                 23 lutego 2013 r. podczas gali Lekarz Roku 2012 w kieleckim Grand Hotelu przyznano tytuły najlepszym i najpopularniejszym lekarzom w poszczególnych powiatach.

    galerialekarz

    W naszym powiecie kazimierskim ten tytuł przypadł :

         I Grzegorz Cierpiała - I stopień specjalizacji w zakresie chorób wewnętrznych, lekarz internista Przychodni Rejonowej w Kazimierzy Wielkiej.

         II   Bogusław Buras   - Doktor nauk medycznych. Specjalista chorób wewnętrznych, zastępca dyrektora Szpitala Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej.

         III Agnieszka Frączek- Chaber- Kierownik Przychodni Rejonowej w Kazimierzy Wielkiej.

    Przychodnia Rejonowa w Kazimierzy Wielkiej kierowana przez panią Agnieszkę Frączek Chaber została wyróżniona w rankingu najlepszej przychodni w powiecie kazimierskim.

    Zwycięzcom towarzyszyli Kazimierski Wicestarosta Pan Michał Bucki, Pani Dyrektor SP ZOZ w Kazimierzy Wielkiej Anna Ciba.

    Gratulujemy

     

     

         ,,Tylko praca daje okazję odkryć nam nas samych, pokazać to,

    Czym naprawdę jesteśmy, a nie tyko to, na co wyglądamy”

                                                                         Joseph Conrad

     

    galeriacabala

    21 lutego 2013 r. na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej miało miejsce pożegnanie odchodzącego na emeryturę zastępcy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej St. kpt. mgr Pawła Cabali. Spotkanie miało doniosły i uroczysty charakter.

    Podziękowano za zaangażowanie i wysiłek włożony w realizację powierzonych obowiązków.

    Komendant przyjął życzenia dużo zdrowia, spełnienia osobistych planów

    i zamierzeń, a także wszelkiej pomyślności na dalszym etapie życia.

    Wśród zaproszonych gości w spotkaniu brali udział: Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Zbigniew Muszczak, oraz jego zastępca st. bryg. mgr inż. Stanisław Woś.

    Nie zabrakło w nim również Starosty kazimierskiego Jana Nowaka pełniącego funkcję Prezesa Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych w Kazimierzy Wielkiej jak również gospodarza tej uroczystości. Gościliśmy włodarzy okolicznych gmin.

    Również za długoletnią współpracę przybyli podziękować licznie zgromadzeni strażacy ochotnicy z ternu powiatu.

    Uprzejmie informuję, iż w dniu 27 lutego 2013 roku / środa / o godz. 10.00 w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu Kazimierskiego.

    Proponowany porządek obrad:

    1. Otwarcie obrad.
    2. Przyjęcie porządku obrad.
    3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
    4. Interpelacje radnych.
    5. Ocena bezpieczeństwa sanitarnego Powiatu Kazimierskiego za 2012 rok.
    6. Informacja o stanie ochrony przeciwpożarowej na terenie Powiatu Kazimierskiego za 2012 rok.
    7. Informacja o wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Kazimierski w roku 2012.
    8. Podjęcie uchwały w sprawie środków na dofinansowanie w 2013r. form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Kazimierski.
    9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr IX/64/2007 Rady Powiatu w Kazimierzy Wielkiej z dnia 21 listopada 2007 roku w sprawie trybu udzielenia i rozliczenia dotacji oraz ustalenia stawek dotacji na zadania oświatowe powiatu realizowane przez niepubliczne szkoły zakładane i prowadzone na terenie Powiatu Kazimierskiego.
    10. Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Technikum Uzupełniającego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach.
    11. Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Zawodowych w Skalbmierzu.
    12. Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji w trybie wygaszenia Technikum Uzupełniającego wchodzącego w skład Zespołu Szkół Zawodowych w Skalbmierzu.
    13. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Kazimierskim na lata 2013-2016.
    14. Podjęcie uchwały w sprawie określenia zadań i wysokości środków PFRON przypadających według algorytmu na realizację zadań dla Powiatu Kazimierskiego na rok 2013.
    15. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych z terenu Powiatu Kazimierskiego na 2013 rok.
    16. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy o okręgach sądowych sądów powszechnych oraz o zmianie ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych.
    17. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr XXIX/227/2010 Rady Powiatu w Kazimierzy Wielkiej z dnia 26 października 2012 roku o gromadzeniu uzyskanych dochodów przez jednostki budżetowe Powiatu Kazimierskiego na wydzielonym rachunku dochodów.
    18. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Kazimierskiego na lata 2013-2024.
    19. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Kazimierskiego na 2013 rok.
    20. Sprawy różne i wolne wnioski.
    21. Zakończenie posiedzenia.

                                                               Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w posiedzeniu

    2013-02-20 - Wręczenie Medali za Długoletnią Służbę pracownikom oświaty z terenu powiatu kazimierskiego

    galeria
    Zgodnie z postanowieniem Prezydenta RP z dn. 11, 19 i 25 października 2012r.nadaniu odznaczeń, grupa nauczycieli i pracowników oświaty z terenu powiatu kazimierskiego została wyróżniona Medalami Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi za Długoletnią Służbę. Wyróżnienie to nadawane jest w uznaniu wzorowego, wyjątkowo sumiennego wykonywaniu obowiązków wynikających z wykonywanej pracy zawodowej. Uroczystość wręczenia Medali odbyła się w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej.
    Na uroczystość przybyli: Wojewoda Świętokrzyski - p. Bożentyna Pałka-Koruba, Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego - p. Tadeusz Kowalczyk, Świętokrzyski Kurator Oświaty - p. Małgorzata Muzoł, Starosta Kazimierski - p. Jan Nowak, Wicestarosta – p. Michał Bucki, Dyrektor PZEAS – p. Wojciech Kałat, Przewodniczący Rady Powiatu – p. Marek Augustyn, przedstawiciele związków zawodowych: p. Halina Opilska – ZNP i p. Roman Litwiniuk – NSZZ „Solidarność”, Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka - p. Tadeusz Knopek oraz dyrektorzy jednostek organizacyjnych, szkół i placówek oświatowych z terenu powiatu kazimierskiego. W pierwszych rzędach widowni zasiedli bohaterowie spotkania - wyróżnieni nauczyciele. Obecni byli także nauczyciele i młodzież LO w Kazimierzy Wielkiej.
    Uroczystość rozpoczęła się krótkim wstępem dyrektora Liceum, p. Włodzimierza Kruszyńskiego. Oficjalnego rozpoczęcia i powitania przybyłych Gości dokonał Starosta Kazimierski, p. Jan Nowak. Głównym momentem oficjalnej części uroczystości było wręczenie Medali. Odbyło się ono w trzech grupach - kolejno dla Medali Złotych, Srebrnych i Brązowych.
    Medale Złote otrzymali: Ewa Damulewicz, Maria Jackiewicz - ZSR w Cudzynowicach, Aleksandra Kwiecień, Jadwiga Zieleniewska - LO w Kazimierzy Wielkiej, Marek Szmuc - SP Nr 3 w Kazimierzy Wielkiej.
    Medale Srebrne otrzymali: Iwona Janowska - ZSR w Cudzynowicach, Małgorzata Kosałka, Roman Litwiniuk - LO w Kazimierzy Wielkiej, Barbara Łyp - ZSZ w Skalbmierzu, Wioletta Spytkowska - ZPSWR w Cudzynowicach, Teresa Korfel, Danuta Skorupa - ZSZ w Odonowie.
    Medale Brązowe otrzymali: Maria Kabat - LO w Kazimierzy Wielkiej, Beata Szmigiel - ZSZ w Cudzynowicach.
    Dekoracji dokonała Wojewoda Świętokrzyski, p. Bożentyna Pałka-Koruba, której asystował Starosta Kazimierski. Wszyscy wyróżnieni otrzymali kwiaty i zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
    W imieniu nagrodzonych wystąpił p. Roman Litwiniuk – nauczyciel LO w Kazimierzy Wielkiej, który podziękował przedstawicielom Władz za odznaczenia dla kazimierskich nauczycieli i wręczył kwiaty pani Wojewodzie. Kwiaty otrzymali również p. Kurator, p. Przewodniczący Sejmiku i p. Starosta.
    Na zakończenie części oficjalnej wygłoszone zostały przemówienia okolicznościowe.
    Wojewoda Świętokrzyski, p. Bożentyna Pałka-Koruba, podkreśliła, że wręczone właśnie medale są nagrodą za rzetelną, uczciwą, solidną pracę i serdecznie pogratulowała wszystkim nagrodzonym,
    W swoim wystąpieniu Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, p. Tadeusz Kowalczyk także pogratulował nagrodzonym, zauważył przy tym, że "największą nagrodą dla nauczyciela jest wdzięczność wychowanków".
    Z kolei Świętokrzyski Kurator Oświaty - p. Małgorzata Muzoł wyraziła zadowolenie, że liczna grupa nauczycieli z powiatu kazimierskiego została wyróżniona, podkreśliła także wyjątkowość oprawy i przebiegu uroczystości.
    W tym momencie prowadzenie przejęli młodzi artyści - uczniowie Liceum. Program, którym młodzież uświetniła uroczystość, był próbą przybliżenia różnych działań Szkoły, związanych przede wszystkim z edukacją artystyczną.  Kolejne punkty programu to fragmenty większych całości, ułamki tego, co było prezentowane  na szkolnej scenie teatralnej, podczas różnych  uroczystości, czy na gościnnych występach w zaprzyjaźnionych instytucjach w I semestrze roku szk. 2012/13.
    Dwukrotnie wystąpił 30-osobowy chór, który rozpoczął część artystyczną uroczystości niezapomnianą "Szarą piechotą", a na koniec programu wykonał utwór "Świecie nasz".
    Oryginalnie zabrzmiała piosenka "Hava Nagila", zaśpiewana w jidysz, Z kolei "Ostatni mazur" Ludwika Ksawerego  Pomian-Łubieńskiego został pomyślany jako miniatura teatralna. "Colloquium niedzielne na ulicy" Juliana  Tuwima było sympatycznym przerywnikiem wśród tekstów śpiewanych. Jeden ze studniówkowych tańców zaprezentowali tegoroczni maturzyści - szóstka dziewcząt wykonała układ taneczny do melodii "Herz Und Verrat" grupy HISS, Widzów rozśmieszyły żartobliwe teksty maturalnych zadań matematycznych od roku 1950 do czasów współczesnych. Słuchaczy oczarowała wyjątkowa interpretacja "Kolędy dla nieobecnych", a na zakończenie posłuchaliśmy brawurowego wykonania "Marsza Tureckiego" Mozarta. Wcześniej jednak mogliśmy usłyszeć, że współczesny nauczyciel jest wszechstronny, jest alfą i omegą, łączy w sobie: niemiecką wytrwałość w ciężkiej pracy, brytyjskie poczucie obowiązku, rosyjską gotowość zgłębiania ludzkiej duszy, mądrość Żydów, cierpliwość chińskiego chłopa, a przy tym wszystkim jest oczywiście Polakiem!
    Gromkie brawa były dowodem, że młodzi artyści stanęli na wysokości zadania. Występ bardzo się wszystkim podobał.
    Na zakończenie uroczystości głos zabrał Starosta Kazimierski, p. Jan Nowak, który złożył podziękowania Gościom za przybycie, pogratulował nagrodzonym nauczycielom i podziękował za organizację uroczystości. Skierował także kilka miłych słów pod adresem wykonawców części artystycznej, a w dowód uznania przekazał im pocztówki multimedialne promujące powiat kazimierski.

    1marca2

    1marca1

           W dniu 15 lutego (piątek) w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach odbył się I TURNIEJ STEEL DARTA O PUCHAR STAROSTY KAZIMIERSKIEGO. Był to pierwszy taki turniej zorganizowany na terenie powiatu kazimierskiego a jego pomysłodawcą był wicedyrektor placówki Piotr Mucha oraz opiekunowie Szkolnego Klubu Darta „Dar(t)ciuchy” – Agata Fidelus i Andrzej Luty.

    sosw1 sosw2

    Do rywalizacji przy sizalowych tarczach stanęło 28 uczniów z 9-ciu szkół podstawowych i gimnazjów z terenu powiatu kazimierskiego. Otwarcia turnieju dokonał wicestarosta Michał Bucki, Dyrektor Zespołu Placówek Waldemar Kletschka oraz przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Darta Klasycznego Paulina Sztyc, Adrian Bartnik oraz Maciej Matoga.

    W finale spotkało się dwóch wychowanków ZPSWR Cudzynowice z klubu "DAR(T)CIUCHY" : Marcin Nowak z ZPSWR pokonał po dobrym meczu Marcina Szczerbę(ZPSRW) 2-0 z, kończąc legi 37 i 41 lotką. W meczu o 3 miejsce Bartosz Dymek (gimnazjum Cieszkowy) wygrał 2-1 z Dawidem Klasińskim (gimnazjum Topola).

    Najszybsza lotka turnieju - 37, finałowa Marcina Nowaka. Ponadto poniżej 40-tej lotki kończyli swoje legi Dawid Klasiński (38), Marcin Nowak (38), Marcin Szczerba (39) i Grzegorz Nawrot (39). Spektakularnych finiszów nie było - najwyższym HF 48 (16,16,d8) popisał się Grzegorz Nawrot - to również "Dar(t)ciuch" z ZPSWR Cudzynowice
    Najwyższy wynik w jednej kolejce rzutów - 125 uzyskał Bartosz Dymek( Gim. Cieszkowy) 100 punktowe i większe kolejki rzutów zanotowali : Marcin Nowak (x3), Grzegorz Nawrot, Marcin Szczerba, Olaf Kapa i Marcin Iwan (obaj gimnazjum w Kazimierzy Wielkiej) oraz Maciej Klacza i Kuba Żarnowiec (obaj z SSP nr 1 w Kazimierzy Wielkiej). Jedyną dziewczyną biorącą udział w turnieju była Oliwia Kapa z SSP nr 3 w Kazimierzy Wielkiej, która podjęła równorzędną walkę z chłopcami.

    Atrakcyjne nagrody oraz puchary dla najlepszych ufundował Starosta Kazimierski Jan Nowak

    i Centrum Gier „BARD” z Krakowa.

    Klasyfikacja zespołowa :

    1. ZPSWR Cudzynowice
    2. Gimnazjum Cieszkowy
    3. Gimnazjum Topola
    4. SSP nr 1 Kazimierza Wielka
    5. SSP nr 3 Kazimierza Wielka
    6. ZPO Skalbmierz
    7. Gimnazjum Kazimierza Wielka
    8. Gimnazjum Wielgus
    9. Gimnazjum Skalbmierz

    Trójwymiarowo w OTK

    Na kolejnym spotkaniu w Odonowskim Towarzystwie Kulturalnym tematem głównym były filmy. Tradycyjne i 3D. Żartobliwe i całkiem na serio. Wszystkie łączyło jedno –autor. Jest nim Antoni Kocela, mieszkaniec Stradowa pod Czarnocinem, emerytowany nauczyciel i dyrektor tamtejszej szkoły. Radny powiatu kazimierskiego. Człowiek z pasją, nietuzinkową osobowością, szerokimi zainteresowaniami, dystansem do siebie, ludzi i świata. Tosiek Kocela, jak mówią o nim znajomi, ma na swoim „artystycznym” koncie nie tylko filmy. Napisał kilka książek, wykonał mnóstwo ciekawych fotografii; z zaangażowaniem promuje powiat kazimierski w wirtualnym świecie internetu.

    Piątkowe (1 lutego) spotkanie w Odonowie rozpoczęło się pokazem efektu trójwymiarowego z wykorzystaniem laserowego rzutnika (można to zobaczyć tylko u Koceli). Aplauz wzbudziły zwłaszcza fajerwerki 3D. W dalszej kolejności Tosiek Kocela zaprezentował film o dworku w Odonowie. Był to wspaniały upominek dla państwa Postawków –gospodarzy tego niezwykłego miejsca.

    Następny obraz -„Niekończące się historie” opowiedział o ludziach z pasją. Kocela zaliczył do tego grona m.in. Agatę Jackiewicz z jej „kobiecą siłą” w osobach niesamowitych skalbmierskich gospodyń oraz Roberta Pleszyńskiego z kazimierskiej pływalni, który ze sztabem swoich ludzi organizuje wspaniałe cykliczne imprezy.

    „Nagroda Prezydenta” to krótki, acz bardzo wesoły obraz wywołujący u widzów salwy szczerego śmiechu. Tym razem nie było inaczej. Na zakończenie spotkania artysta przytoczył historię powstania pewnej (jeszcze nie opublikowanej) książki. „Czarownica to przepiękna opowieść o prawdziwej tragicznej miłości dwojga ludzi, których ludzka zawiść i wojna pozbawiła szczęścia” –opowiada Tosiek Kocela i dodaje, że swojego wizerunku na okładkę książki użyczyła sympatyczna Julia –uczennica I klasy kazimierskiego LO.

    Zgromadzeni uczestnicy spotkania mogli także wysłuchać audiobooka z fragmentami nowej powieści, przygotowanego przez autora.

    Spotkanie z filmową twórczością Tośka Koceli trwało dwie godziny. Uczestniczyło w nim kilkudziesięciu mieszkańców powiatu kazimierskiego i nie tylko. Wśród publiczności dostrzegliśmy także posła Lucjana Pietrzczyka, który, jak się okazało, ma doskonałe poczucie humoru.

    Kolejne spotkanie w Odonowie już za kilkanaście dni.

    red. Joanna Strączek-Dziabała, Tygodnik Ponidzia

    26 lutego b.r. o godzinie 16:00 odbędzie się w sali konferencyjnej starostwa zebranie założycielskie koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.Organizacja ta zachowuje neutralność partyjną,jest apolityczną.Stosuje zasadę tolerancji światopoglądowej.

    Komitet Organizacyjny Koła serdecznie zaprasza na zebranie:

    -Zołnierzy, którzy pełnili zawodową służbę wojskową w WP

    -oficerów, podchorążych rezerwy, chorążych, podoficerow oraz szeregowych rezerwy, którzy nie pełnili zawodowej służby wojskowej,

    -żołnierzy, którzy pelnili służbę w Wojskach Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej,

    -Małżonki wyżej wymienionych żołnierzy.

    Patronem Koła zadeklarowała się być Wojskowa Komenda Uzupełnień w Busku Zdroju.

     

    Komitet organizacyjny:

    ppłk Tadeusz Podkowa

    kmdr por Wiesław Ertman

    kpt Jan Stępień.

    Odznaczania w Powiecie Kazimierskim.

    odznaczenia5     odznaczenia3

                   12 lutego 2013 r. na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego

    w Kazimierzy Wielkiej zostało wręczone wyjątkowe odznaczanie, które na wniosek Ministra Obrony Narodowej za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowych poza granicami państwa przyznał Prezydent Bronisław Komorowski .

    Gwiazdą Afganistanu został odznaczony – Gącik Paweł Hubert

                   W trakcie spotkania wręczono również awanse na stopień starszego kaprala, które otrzymali:

    - kpr. rez. Cetnarski Józef

    - kpr.rez. Kowalski Andrzej

    - kpr.rez. Wołowski Jarosław

    - kpr.rez. Wykurz Marek

                         Nominaci tych dokonał Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego

    w Kielcach płk dr inż. Eugeniusz Nikulin, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Busku Zdroju ppłk Jarosław Molisak w obecności gospodarza Jana Nowaka Starosty Kazimierskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Marka Augustyna.

    odznaczenia4 odznaczenia2 odznaczenia1

      Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

    logo
    Ministerstwo Sprawiedliwości w dniach 25 lutego - 02 marca 2013 r., po raz kolejny organizuje "Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem".

    Zasadniczym celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. W dniach 25 lutego - 02 marca 2013r., osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad i informacji udzielanych przez prawników, psychologów, policję, kuratorów sądowych, prokuratorów, komorników, adwokatów i wielu innych specjalistów. Dyżury będą się odbywały od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00, natomiast w sobotę w godz. 10.00-13.00. Lista Ośrodków i ich adresy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl oraz na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl.

     

     

                                                                                                                                               

                                                                                                                                               

                

    Promocja w nowym stylu

    fotka

    Na nowatorski sposób promocji wpadli urzędnicy kazimierskiego starostwa powiatowego. Tradycyjna karta pocztowa w tonacji sepii zyskała od dziś nowe znaczenie, a to za sprawą płytki mini dvd z filmem promującym powiat kazimierski. Wszystko, co najpiękniejsze i najciekawsze na kazimierskiej ziemi zobaczymy właśnie tu-na płytce dvd opatrzonej wizerunkiem pałacu Badenich – dzisiejszego DPS w Bejscach. Na odwrocie karty pocztowej widnieje zaś wizerunek cukrowni Łubieńskich z czasów największej świetności zakładu. Wspomnienia zderzają się z teraźniejszością. Wspaniałe rozwiązanie promocyjne godne polecenia ze wszech miar. Tym bardziej, że wyprodukowanie 1 sztuki kosztowało zaledwie 2,39 złotych brutto. Na zdjęciu nowy materiał promocyjny prezentuje Aneta Zielińska odpowiedzialna za promocję powiatu.

    Joanna Strączek-Dziabała

    Tygodnik Ponidzia

     

    krew1

    Akcja z tradycją

                    Do jednej z wielu tradycji Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie należy akcja honorowego krwiodawstwa, która w tym roku odbyła się 31 stycznia. Corocznie jest ona przeprowadzana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Nad przebiegiem i organizacją na terenie szkoły czuwają nauczyciele szkoły w Odonowie: pani Ewa Konieczna i pani Agnieszka Madej. Krew mogli oddać chętni pełnoletni uczniowie, którzy spełnili warunki honorowego krwiodawcy. ,,Wampiriada''- jak potocznie młodzież nazywa tę akcję, cieszy się coraz większą popularnością

    Bezcenny dar

                    Fakt, że w tym roku do akcji zgłosiło się aż 64 osoby, z czego krew oddało 56 osób, świadczy o tym, że młodzież z Odonowa coraz chętniej bierze udział w ,,Wampiriadzie'' . Honorowe krwiodawstwo jest bezinteresowną pomocą dla innego człowieka, przejawem empatii, której nie brakuje naszym uczniom. Od wielu lat istnieje w naszej szkole Szkolny Klub Honorowych Dawców Krwi, do którego co roku przystępują kolejne osoby.

    Zdrowie na topie

                     Od dawna już kształcenie prozdrowotne jest jednym z priorytetów zarówno na zajęciach dydaktycznych, jak i w trakcie różnorodnych imprez organizowanych na terenie szkoły. Uczniowie są świadomi tego, jak można zdrowo żyć i pozwolić zdrowo żyć innym. A kto jeszcze nie wie, ten szybko się dowie od działającej na terenie szkoły grupy Eko- Odonków. Wszystko to ma sens i swój cel, gdyż zdrowa młodzież może śmiało brać udział w akcjach takich jak ta z 31 stycznia.

    Rekord pobity

                    W tegorocznej ,,Wampiriadzie'' padł rekord szkoły w ilości oddanej krwi. W sumie oddano 25200 ml krwi. Honorowi krwiodawcy to przede wszystkim uczniowie z klas IIIA, IIIB, IVB, IVC, IIIALO, IIIBLO oraz jeden pełnoletni uczeń z klasy IILO, ale również mieszkańcy powiatu kazimierskiego, nauczyciele, absolwenci oraz przyjaciele szkoły. Niektórzy z nich przejechali wiele kilometrów aby oddać cenną część samego siebie, jaką jest krew. Cała akcja z 31 stycznia została dedykowana chorej mieszkance powiatu kazimierskiego.

    Oby tak dalej

                    Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie są pewni, że za rok obecny rekord zostanie ponownie pobity. I nie chodzi tu przecież o żadną wygraną, puchar ani nagrodę, bo to nie konkurs ani zawody. Chodzi o sam sens akcji, o bezinteresowny gest w kierunku drugiego człowieka, który może nawet uratować życie. Jak będzie za rok? Zobaczymy...

    krew2

    ...

    skalbmierz1

    „ Życie szkolne jest nowelą…” – słowa te były myślą przewodnią balu studniówkowego w skalbmierskim mechaniku, który odbył się 2 lutego 2013 r. Taka noc zdarza się tylko raz w życiu,. noc wypełniona tańcem, wspaniałą zabawą, obecnością nauczycieli, którzy w tym dniu przestali być zwyczajni, a stali się niezwykli. Tradycyjnie bal rozpoczęła pani dyrektor Beata Malinowska witając przybyłych gości, i życząc maturzystom udanej zabawy. Ze strony rodziców ciepłe słowa do młodzieży skierowała pani Teresa Bondaś Nie zbrakło życzeń dobrej zabawy i powodzenia na maturze ze strony, Przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Tadeusza Kowalczyka – byłego dyrektora szkoły, wicestarosty powiatu kazimierskiego Michała Buckiego, zastępcy burmistrza MiG Skalbmierz – Mirosława Magnesa, oraz proboszcza parafii ks. Mariana Fatygi.

    Następnie uczniowie klas czwartych podziękowali swoim wychowawczyniom za cztery lata wspólnej pracy.

    Poloneza czas zacząć! Pierwsza para na czele z panią dyrektor Beatą Malinowską ruszyła w tany.

    Było także miejsce na to, by powspominać najwspanialsze i najtrudniejsze zajęcia szkolne. Część artystyczna pokazała, że ,,życie szkolne jest nowelą, raz przyjazną , a raz wrogą”. Uczniowie zapewnili, że jednak szkoła jest im najdroższa i pozostanie na zawsze we wspomnieniach. W kabarecie ,,Rozmowa z polonistką” wystąpili Dawid Rogala, Krystian Kwiecień i Dawid Wójcik. Parodię nie tylko lekcji polskiego prezentowali uczniowie klasy IVt.

                Zabawa – trzeba przyznać była niezwykła. U wielu obudziły się skrywane przez lata talenty taneczne. Parkiet nie pustoszał ani przez chwilę, a szampańska zabawa trwała do białego rana.

    komisja2

    4 lutego 2013 r. ruszyła kwalifikacja wojskowa w powiecie kazimierskim.

    Uroczystego otwarcia dokonał Starosta Kazimierski Jan Nowak.

                     Zgodnie z  & 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 listopada 2012 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2013 r. (Dz. U. poz. 1358) klasyfikacja wojskowa na terenie woj. Świętokrzyskiego zostanie przeprowadzona w okresie od 4 lutego – 30 kwietnia 2013 r.

           Powiatowa Komisja Lekarska pod przewodnictwem lek. Med. Kazimierz Pietrzyk pracować będzie w pomieszczeniach krytej pływalni "Wodny Raj" w Kazimierzy Wielkiej przy ul. Kościuszki 13.

           Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia.

     komisja5 komisja4

    PLAN PRZEPROWADZENIA KLASYFIKACJI WOJSKOWEJ w 2013 r.

     

    Gmina Kazimierza Wielka- od 4 lutego – 8 lutego 2013 r.

    Gmina Skalbmierz- od 11 lutego – 13 lutego 2013 r.

    Gmina Czarnocin- od 14 lutego – 15 lutego 2013 r.

    Gmina Bejsce – od 18 lutego – 19 lutego 2013 r.

    Gmina Opatowiec – 20 luty 2013 r.

    Kobiety- 21 luty 2013 r.

     komisja3 komisja1

    Do klasyfikacji wojskowej w roku 2013 r. przystąpi 305 osób.

    Miniony rok był bezpieczny

    Kazimierscy strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej podsumowali rok 2011. Narada roczna odbyła się w siedzibie komendy gromadząc strażaków, władze lokalnych i wojewódzkie oraz przedstawicieli Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach; tym razem kazimierzan swoją obecnością zaszczycił zastępca komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Grzegorz Ryski. Sejmik Województwa Świętokrzyskiego reprezentował jego przewodniczący Tadeusz Kowalczyk, a ze starostwa przybyła przewodnicząca Rady Powiatu Kazimierskiego Krystyna Wicher wraz ze starostą kazimierskim Janem Nowakiem. Strażackiej narady nie przegapili także gospodarze gmin z terenu powiatu. Obecni byli: Maria Kasperek – wójt Gminy Czarnocin, Waldemar Trzaska – burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Sławomir Kowalczyk – wójt Gminy Opatowiec i Józef Zuwała – wójt Gminy Bejsce. Na zaproszenie odpowiedział także emerytowany strażak, wieloletni komendant KP PSP w Kazimierzy Wielkiej, st. bryg. w st. spocz. Marian Stoczkiewicz, który swoją obecnością stale uświetnia wszelkie strażackie uroczystości, spotkania i ważne wydarzenia.

    Po powitaniu gości, którego dokonał komendant powiatowy st. kpt. Kazimierz Zabłotny przedstawiono multimedialną prezentację na temat przebiegu działalności jednostki PSP w roku 2011. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w minionym roku strażacy kazimierscy interweniowali przy 551 zdarzeniach. Wybuchło 169 pożarów, co stanowi 21,3% powstałych zdarzeń. Doszło do 375 tzw. miejscowych zagrożeń, co daje 77,5%. Pozostałe 1,2% to 7 alarmów fałszywych.

    W porównaniu do roku 2010, gdzie mieliśmy do czynienia z powodziami i podtopieniami, w roku 2011 liczba wyjazdów strażackich zastępów spadła aż o 593, to stanowi 51,8%. Trzydziestoprocentowy wzrost zanotowano z kolei w przypadku pożarów. Najwięcej powstało ich w uprawach i rolnictwie (103), środkach transportu (5), w obiektach mieszkalnych i publicznych (19). Pozostałe to liczba 42. Najczęstszymi przyczynami pożarów są podpalenia, nieostrożność osób dorosłych, nieprawidłowa eksploatacja urządzeń grzewczych oraz wyładowania atmosferyczne i inne przyczyny.

    Znacznie spadła liczba miejscowych zagrożeń; w minionym roku powiat kazimierski na szczęście ominęły powodzie i lokalne podtopienia. Miejscowe zagrożenia najczęściej występowały w obiektach mieszkalnych, środkach transportu, obiektach użyteczności publicznej i uprawach.

    W roku 2011 strażacy uratowali mienie warte ponad 5 milionów 600 tysięcy złotych. Na 1 milion 257 tysięcy złotych szacuje się z kolei poniesione straty.  W usuwaniu skutków wszystkich zdarzeń, które zaistniały na przestrzeni całego minionego roku brało udział łącznie 3 500 strażaków PSP i OSP. Dysponowali 780 samochodami ratowniczymi. Wskutek zaistniałych zdarzeń rannych zostało 108 osób, 4 osoby niestety poniosły śmierć.

    Najwięcej zdarzeń wydarzyło się na terenie miasta i gminy Kazimierza Wielka – 260, Skalbmierz – 106, gmina Bejsce – 83, gmina Opatowiec – 57 i gmina Czarnocin – 45. Warto tutaj podkreślić nieocenioną wprost pomoc jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Do zdarzeń wyjeżdżały najczęściej jednostki włączone w Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy, tj. OSP Skalbmierz – 84 wyjazdy, OSP Bejsce – 40, OSP Opatowiec – 32, OSP Łękawa – 31, OSP Sokolina – 14, OSP Kocina – 11. Pomoc niosły także jednostki: OSP Sędziszowice – 30, OSP Sielec Kolonia – 28, OSP Czyżowice – 13 oraz OSP Zagórzyce – 13. Najmniej zdarzeń odnotowano w listopadzie, lutym i grudniu. Najwięcej razy straż wyjeżdżała w miesiącach letnich: sierpniu, lipcu oraz kwietniu i marcu.

    Ważnym tematem poruszonym podczas narady była budowa nowej strażnicy przy ulicy

    Kolejowej. W roku 2011 inwestor wydatkował kwotę 2 milionów 700 tysięcy złotych; wykonano za to wszystkie przyłącza wodociągowe, energetyczne, kanalizacyjne i teletechniczne. Położono izolację na dachu i ocieplono ściany zewnętrzne. Zamontowano bramy garażowe, (co możemy zobaczyć na własne oczy przejeżdżając, bądź przechodząc ulicą Kolejową) i drzwi zewnętrzne. Wykonano także oświetlenie zewnętrzne, okablowanie wewnątrz budynku oraz podbudowę z kruszywa i betonu pod drogi i place wewnętrzne.

    Za kwotę 120 tysięcy złotych pozyskaną dzięki wsparciu finansowemu komendy wojewódzkiej, kazimierscy strażacy zakupili sprzęt i urządzenia konieczne do ratowania życia i zdrowia ludzi oraz poprawiające warunki socjalne i BHP w strażnicy.

    Na zakończenie narady głos zabrali zaproszeni goście. Przewodniczący Tadeusz Kowalczyk podkreślił, że dobre wyniki działań strażackich znajdują odzwierciedlenie w pozytywnym postrzeganiu straży pożarnej przez społeczeństwo. Każdy z nas chyba wie, że strażacy cieszą się blisko 100% zaufaniem społecznym. St. bryg. Grzegorz Ryski z KW PSP w Kielcach poinformował zebranych, że generalnie w całym województwie świętokrzyskim spadła liczba zdarzeń, strażackie działania prowadzone były na wysokim poziomie, a ogromnym wsparciem służyły jednostki OSP. Kilka zdań na zakończenie spotkania powiedział starosta kazimierski Jan Nowak, prezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Kazimierzy Wielkiej. „Społeczeństwo czuje się bezpiecznie, o czym przekonują nas przedstawione liczby i statystyki, a dzięki działaniom profilaktycznym i realizowanym szkoleniom strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, jak też jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej mogą służyć mieszkańcom ziemi kazimierskiej efektywnie i profesjonalnie” –mówił gospodarz powiatu.

    Żegnając gości przybyłych na naradę komendant Zabłotny podziękował wszystkim za udział i wysoką ocenę działalności kazimierskiej PSP.

    206 w.

    Art.Joanna Strączek-Dziabała, Tygodnik Ponidzia

     

     

     

     

    Ostatki u emerytów

    nauczyciele

    „Żyjmy pełnym życiem, póki życie nam daje coś w darze.

    Żyjmy pełnym życiem, nie pozwólmy, by okradł nas czas

    Żyjmy pełnym życiem, a co będzie to wnet się okaże

    Pełnym życiem wszyscy żyjmy, póki serca biją w nas”

    Taką melodią zwykli witać się kazimierscy emeryci i renciści ZNP, którzy spotykają się cyklicznie, by spędzić kilka godzin w miłej atmosferze i znakomitym towarzystwie. Tym razem kazimierzanie gościli u siebie przyjaciół z Koszyc, czyli członkinie tamtejszej sekcji. Karnawałowe biesiadowanie odbyło się w okrągłej sali kazimierskiego przedszkola zwanej także rotundą. Gościny użyczyła dyrektor instytucji Ewa Włusek. Na stołach nie zabrakło pyszności przygotowanych przez zacne panie emerytki. Były pączki i ciasta, owoce, sałatki i wędlinki, a także coś na gorąco. Jednakże najważniejszym elementem imprezy było coś, co każdy z uczestników wniósł we własnej osobie – młodość ducha, radość wspólnego przeżywania miłych chwil i chęć do kolejnych spotkań. „Grupa kobiet wysłużonych –z łacińskiego emeritus znaczy wysłużony – dba o urodę emeryckiego żywota. Temu między innymi mają służyć nasze spotkania” – tłumaczy Emilia Molska, która jest aktywną członkinią kazimierskiej sekcji EiR ZNP.

    Stałym punktem programu każdego spotkania jest śpiew z wierszem na zmianę. Bardzo często uczestnicy prezentują własne strofy. Tak też było podczas pamiętnego spotkania karnawałowego. „Koleżanka Bożena Piwudzka po raz pierwszy pokazała światu wielce udane, urokliwe strofki wiersza inspirowanego rajskim krajobrazem swojej działki” –opowiada Emilia Molska, emerytowana polonistka z kazimierskiego LO. Swoje wiersze recytowały także Stanisława Nowak i Elżbieta Choińska, a Halina Woźniak przedstawiła zebranym własną interpretację wiersza Mariana Hemara o trudach diety i odchudzania. Warto tu także wspomnieć o występie Wandy Kabat, która przybliżyła słuchaczom tradycje karnawału. Panie postanowiły także wierszem wyróżnić jedynego mężczyznę w swoim gronie. „Wszelkiego dobra, które w życiu się mieści i zachowania pierwiastka męskiego w tym żywiole niewieścim” – usłyszał Romuald Doroba i z wdzięczności zaśpiewał swoim koleżankom solo. Spotkanie, jak zwykle zakończyła przewodnicząca kazimierskiej sekcji Anna Horeglad.

    82 w.

    Art.Joanna Strączek-Dziabała, Tygodnik Ponidzia

    Z Prezesem o trudach oświaty

    DSC00028 DSC00030

    Kilkanaście dni temu powiat kazimierski odwiedził prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. W cudzynowickim Zespole Szkół Rolniczych spotkał się z licznym gronem pedagogicznym szkół, z pracownikami oświaty, a także przedstawicielami władz samorządowych. O szkolnictwie, narastających problemach, niżu demograficznym i groźbie likwidacji kolejnych placówek zechcieli posłuchać: starosta kazimierski Jan Nowak, wicestarosta Michał Bucki, zastępca burmistrza MiG Kazimierza Wielka Tadeusz Bator, burmistrz MiG Skalbmierz Michał Markiewicz, wójt Gminy Czarnocin Maria Kasperek, wójt Gminy Bejsce Józef Zuwała oraz wójt Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk. Zainteresowanie spotkaniem wyrazili także szefowie wydziałów oświaty powiatu i poszczególnych urzędów gmin oraz specjaliści od finansów, ze Zbigniewem Cichoniem na czele. W licznym zgromadzeniu dostrzegliśmy nawet kazimierskich duchownych: księży Mariana Jakubowskiego i Janusza Mularza.

    Zacnych gości powitała prezes świętokrzyskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego Wanda Kołtunowicz wraz z prezesem kazimierskiego oddziału powiatowego ZNP  Haliną Opilską. Bardzo ciepło i serdecznie gościa ze stolicy powitały dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Cudzynowicach. Krótki występ artystyczny o tematyce ekologicznej spotkał się z gromkimi owacjami. Dzieciaki w podziękowaniu otrzymały łakocie, a ich opiekunki wyróżniono eleganckimi długopisami. Warto tu także wspomnieć o specjalnym upominku, jaki od wychowanków SOSW otrzymali prezesi ZNP; były to wierne portrety Sławomira Broniarza, Wandy Kołtunowicz i Haliny Opilskiej wykonane metodami wyrywanki i wyklejanki. Bardzo ważnym punktem programu było przemówienie prezesa Broniarza. Szef ZNP poruszył drażliwy temat groźby likwidacji szkół, finansowania ich przez samorządy lokalne, temat posyłania sześciolatków do szkół i karty nauczyciela. W toku swej ciekawej wypowiedzi Broniarz powiedział zdanie, które wyraźnie spodobało się zgromadzonej kadrze nauczycielskiej. „Pamiętaj - to, że dziś jesteś tu, gdzie jesteś, że jesteś starostą, burmistrzem, czy wójtem –zawdzięczasz swojemu nauczycielowi” Słowa te wywołały prawdziwą burzę oklasków. Po oficjalnym spotkaniu odbyło się nieco mniejsze – w kuluarach. Prezes Sławomir Broniarz porozmawiał z gospodarzami gmin i dyrektorami szkół o problemach oświatowych, które dotyczą bezpośrednio ich terenu.

    „Wizyty naczelnych władz ZNP w powiecie kazimierskim stały się już tradycją. Staramy się, by przynajmniej raz na dwa lata któryś z prezesów spotkał się z naszymi nauczycielami i władzami samorządowymi. Sytuacja oświaty z dnia na dzień staje się coraz trudniejsza, takie spotkania podnoszą nas na duchu” –mówi prezes oddziału powiatowego ZNP w Kazimierzy Wielkie Halina Opilska.

    Na zakończenie warto podkreślić znakomite przygotowanie szkoły w Cudzynowicach do tak ważnego spotkania. Zarówno dyrektor ZSR Jacek Nowak, jak i grono pedagogiczne i uczennice, które serdecznie witały gości u progu szkoły, stanęli na wysokości zadania

    112 w.

    DSC00033 DSC00038

     

    Art.Joanna Strączek-Dziabała, Tygodnik Ponidzia

    jub1

    28 lutego 2012 -  25- lecie pracy zawodowej obchodził Zbigniew Zieleniewski - dyrektor Zespołu Placówek Opieki i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej.

    Starosta kazimierski Jan Nowak uroczyście wręczył szanownemu jubilatowi list gratulacyjny .

    My również dołączmy się do życzeń.

    jub2

    Kazimierza Wielka 22.02.2012

    Uprzejmie informuję, iż w dniu 2 marca 2012 roku / piątek / o godz. 10.00 w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej odbędzie się kolejna sesja Rady Powiatu Kazimierskiego.


    Proponowany porządek obrad:

    1. Otwarcie obrad.

    2. Przyjęcie porządku obrad.

    3. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

    4. Interpelacje radnych.

    5. Informacja Prokuratury Rejonowej w Pińczowie o stanie zagrożenia przestępczością i jej zwalczaniu na terenie Powiatu Kazimierskiego za 2011r.

    6. Informacja Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Busku-Zdroju o stanie bezpieczeństwa sanitarnego Powiatu Kazimierskiego za 2011rok.

    7. Informacja Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej o stanie porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie Powiatu Kazimierskiego za 2011 r.

    8. Informacja Komendanta Powiatowego PSP w Kazimierzy Wielkiej o stanie bezpieczeństwa Powiatu Kazimierskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej za 2011r.

    9. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Powiatu Kazimierskiego na 2012rok.

    10. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Kazimierskiego na lata 2012-2024.

    11. Sprawy różne i wolne wnioski.

    12. Zakończenie posiedzenia.


    Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w posiedzeniu

     

    Przewodnicząca Rady Powiatu

    Krystyna Wicher

    SKALBMIERSKIE MORSKOWANIE 2012 -25 lutego

    mors1 mors2  

     

    SKALBMIERSKIE MORSOWANIE 2012 -25 lutego nad zalew ściągnęły rzesze mieszkańców powiatu i okolicznych gmin.

    Pogoda dopisała.W mroźnej kąpieli brali udział przedstawiciele  Klubów:

    KALORYFER- KRAKÓW

    SOPELEK -RZESZÓW

    EPOKA LODOWCOWA – ALWERNIA, JAWORZNO

    Morsowało 44 osoby. Kąpiel w lodowatej wodzie trawiła aż 15 minut….

    Pojawiły się niespodziewane problemy techniczne- związane z wycięciem przerębli- uwaga…! lód miał prawie metr grubości!!!

    mors2 mors2

    mors2 mors2

    mors2 mors2

    Walka do ostatniej sekundy……

    24-25 lutego 2012 odbył się VI 24- godziny Maraton Pływacki na Krytej Pływalni w Kazimierzy Wielkiej.

    Imprezę otworzył Starosta Kazimierski Jan Nowak, Wiceburmistrz Miasta

    i Gminy Kazimierza Wielka Tadeusz Bator oraz gospodarz Kierownik Pływalni Robert Pleszyński.

    Rekord pobity- 1112,200 km  !

    Towarzyszyły mu min. taniec z ogniem grupy SABAT, występ ukraińskiej grupy taneczno- wokalnej.

    W biciu rekordu udział wzięło 185 zawodników. Mimo braku uczestnictwa profesjonalnych szkółek pływackich z poza terenu powiatu nasi dzielni pływacy z klubu pływackiego PRANIA i szkółek Swim Center oraz Meduza walczyli dzielnie do końca. Ponad 50 dzieci płynęło nieustannie w nocy.

    Swoją „cegiełkę „ dołożyli również członkowie Klubu Morsów Kaloryfer oraz Sopelek.

    Rekordzistką była Karolina Długołęcka- gimnazjalistka z Buska Zdroju przepłynęła 43 km.- gratulacje!!!!!

    Uroczyste wręczenie nagród odbyło się przed niedzielnym południem.

     

    Galeria - AUTOR ZDJĘĆ  WWW.LAPIS.IPORTFOLIO.PL

    291

     Marszałek  w TYGODNIKU PONIDZIE

    9 lutego 2012 r. już po raz trzeci - w redakcji Tygodnika Pondzie spotkali się Marszałek Województwa Świętokrzyskiego- Adam Jakubas, Dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych -Marek Szczepanik, Burmistrz Buska Zdroju Waldemar Sikora, Starostwie powiatów: Buskiego- Jerzy Kolarz, Pińczowskiego- Jan Moskwa jak również naszego Kazimierskiego Jan Nowak

    Poruszono wiele problemów, związanych z planowanymi działaniami, na terenie sąsiadujących ze sobą powiatów m.in. kwestie budowy mostu w Nowym Korczynie, budowy obwodnicy zachodniej Buska Zdroju, sprawy związane

    z buskim PKS.

    Spotkanie przebiegało w miłej i pogodnej atmosferze.

     

    Źródło : Tekst i zdjęcie Tygodnik Ponidzie

    Teraz czas na działanie………..

    kgw1 kgw2

    15 lutego 2012r. w Starostwie Powiatowym w Kazimierzy Wielkiej odbyło się seminarium dla kobiet z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu. Temat spotkania ,,Organizacyjno-prawne aspekty działalności organizacji kobiecych na wsi” wywołał spore zainteresowanie wśród licznie przybyłych przedstawicielek zarządów większości działających KGW.

    Organizatorem seminarium był Powiatowy Zespół Doradczy w Kazimierzy Wielkiej. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni gości w osobach: Jan Nowak- Starosta Powiatu Kazimierskiego, Michał Bucki- Wicestarosta, Waldemar Trzaska- Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka, Krystyna Wicher- Przewodnicząca Rady Powiatu, Bożena Zbertek- Sekretarz Gminy Opatowiec, Maria Fular reprezentowała Urząd Gminy Bejsce.

    Włodarze powiatu kazimierskiego w swoich wystąpieniach zapewniali o swoim przychylnym nastawieniu do działalności 42 KGW funkcjonujących na terenie powiatu. Podkreślali, że rok 2012 będzie trudny, jednak w miarę swoich możliwości będą wspierać chętne do działania panie. Nie zapomnieli także o życzeniach z okazji nadchodzącego Dnia Kobiet.

    W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele Kółek Rolniczych p. Zofia Nawrot- dyrektor biura, oraz Jan Kopeć -wiceprezes WZRKiOR. Przybliżyli oni informacje dotyczące prawnych aspektów działalności KGW, odpowiedzieli na szereg pytań nurtujących zgromadzone kobiety.

    ŚODR Modliszewice reprezentowała p. Teresa Wąsik- kierownik działu Przedsiębiorczości Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki. Zapoznała kobiety z tematyką promocji produktów regionalnych i tradycyjnych, przedstawiła informacje dotyczące Listy Produktów Tradycyjnych oraz procedur związanych z przygotowaniem wniosku o wpis na LPT. Opowiedziała uczestniczkom  o ciekawych inicjatywach realizowanych przez KGW działające w województwie świętokrzyskim.

    Ponieważ spotkanie odbywało się przeddzień ,,tłustego czwartku” uczestniczki pokazały co potrafią i przygotowały pączki, oponki, faworki i inne słodkości. Wszystko było bardzo pyszne, ale nie ma się co dziwić, przecież przygotowane rękami prawdziwych gospodyń wiejskich.

    Po poczęstunku wywiązała się dyskusja dotycząca działań, w których KGW chciały by uczestniczyć w bieżącym roku. Zaplanowano min. zorganizowanie kiermaszu wielkanocnego, udział w konkursie NKD, oraz powiatowym konkursie o tematyce związanej z propagowaniem produktu regionalnego. Członkinie KGW wyraziły chęć wzięcia udziału w szkoleniach o tematyce dotyczącej profilaktyki zdrowotnej kobiet, szkoleniach wyjazdowych wpływających na aktywizację kobiet wiejskich, oraz udział we wszelkich inicjatywach samorządów terytorialnych. Swą pomoc w realizacji tych planów zadeklarowała p. Agata Jackiewicz- dyrektor Domu Kultury w Skalbmierzu i p. Agnieszka Styczeń p.o. dyrektora Domu Kultury w Kazimierzy Wielkiej, oraz p. Alina Włusek współpracująca z kobietami w gminie Bejsce. Mamy nadzieję, że wszystkie poczynione plany zostaną w bieżącym roku zrealizowane i przyniosą wiele radości kobietom a dumy lokalnym władzom.

    kgw3 kgw4

    Beata Adamczyk

    Karolina Leśniowska

    MAMY PRACUJĄCE MAMY

    alt

    W dniu 14 lutego 2012 roku w Miejsko Gminnym Ośrodku Kultury w Skalbmierzu odbyło się kolejne seminarium:

    "Zarządzanie i organizacja czasu" realizowane w ramach projektu Mamy pracujące mamy”
    Wśród zaproszonych gości  na konferencję przybyli :

    Starosta Powiatu Kazimierskiego - Jan Nowak
    Sekretarz Powiatu Kazimierskiego - Marek Krupa
    Sekretarz Miasta i Gminy Skalbmierz - Mirosław Magnes
    oraz przedsiębiorcy z terenu powiatu kazimierskiego.
    Tematem seminarium było zarządzanie i organizacja czasu. Spotkanie było zorganizowane dla przedsiębiorców zatrudniających kobiety mające dzieci. Poruszony był głównie temat z dziedziny prawa pracy dla przedsiębiorców oraz skuteczne modele zarządzania w biznesie.

    poslizg

     W dniu 19 lutego 2012r. odbył się „Poślizg Kontrolowany” impreza klubowa organizowana przez kazimierskie koło Automobilklubu Kieleckiego i Kazimierski Ośrodek Sportowy.

    Impreza przeprowadzona została na parkingu Związku Międzygminnego „Nidzica” przy ulicy Zielonej w Kazimierzy Wielkiej.

    Udział wzięło 20 zawodników, którzy mieli do pokonania koło 500m oblodzonej i ośnieżonej trasy.

    Zawodnicy wykonali 2 przejazdy a do punktacji brany był czas najlepszego przejazdu.

    Zwycięscy :

    I miejsce Jan Żwirek – z czasem 1 min i 30 sek

    II miejsce Wojciech Szafarski  - z czasem 1 min i 31 sek.

    III miejsce Kamil Chwalik  - z czasem 1 min 34 sek

    Zawodnicy którzy zajęli I,II,III miejsce otrzymali

    puchary ufundowane przez Automobilklub Kielecki a dodatkowo I i II miejsce otrzymali talony od firmy „Rolmet” na bezpłatne badania techniczne w nowo otwartej stacji w Bejscach.

     

    Galeria


    Zapraszamy na Skalbmierskie Morsowanie - Klubu Kaloryfer

    25 luty 2012r. Zalew Skalbmierz

    zen_logo

     

    13.00 ROZPOCZĘCIE IMPREZY POWITANIE MORSÓW I MIESZKAŃCÓW SKALBMIERZA

    13.00  -  13.15  ROZGRZEWKA, BIEG MORSÓW WOKÓŁ ZBIORNIKA SKALBMIERZ

    13.15  -  13.30  PRZYGOTOWANIE SIĘ DO KĄPIELI .

    13.30  -  14.00  KĄPIEL I KONKURS SKOKÓW DO PRZERĘBLI.

    (NA PYTANIA DOTYCZĄCE WPŁYWU MORSOWANIA NA ZDROWIE CZŁOWIEKA BĘDZIE

    ODPOWIADAŁA PANI DR. ANETA TELEGŁÓW Z AKADEMII WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

    W KRAKOWIE)


    Film o klubie Kalofyfer

    http://www.youtube.com/watch?v=s9HI0H_-K0k

    informacja od Hubert Przybyszewski

    IMPREZY SPORTOWE W KAZIMIERSKIM OŚRODKU SPORTOWYM SEZON 2011/2012

    DATA DZIEŃ . NAZWA IMPREZY
    05.01.2012 CZWARTEK 10.00 TENIS STOŁOWY DRUŻYNOWY-SZKOŁY PODST.
    13.01.2012 PIĄTEK 9.00 TENIS STOŁOWY-SZKOŁA PODST.
    16.01.2012 PONIEDZIAŁEK 9.00 TENIS STŁOWY- GIMNAZJA
    18.01.2012 ŚRODA 10.00 KOSZYKÓWKA DZ.+CHŁ. SZKOŁY ŚREDNIE
    21.01.2012 SOBOTA 9.00 V HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ SENIORZY
    24.01.2012 WTOREK 9.00 TENIS STOŁOWY- SZKOŁY ŚREDNIE
    25.01.2012 ŚRODA 10.00 SIATKÓWKA DZ.+CHŁ.- SZKOŁY ŚREDNIE
    26.01.2012 CZWARTEK 8.30 LIGA POWIATOWA W TENISIE STOŁOWYM - GIMNAZJA
    26.01.2012 CZWARTEK 12.00 LIGA POWIATOWA W TENISIE STOŁOWYM  -SZK. ŚREDNIE
    27.01.2012 PIĄTEK 8.30 LIGA POWIATOWA W TENISIE STOŁOWYM- SZK.PODST
    27.01.2012 PIĄTEK 21.00 II NOCNY MARATON TENISA STOŁOWEGO
    05.02.2012 NIEDZIELA   ZABAWA CHOINKOWA DLA DZIECI
    08.02.2012 ŚRODA 10.00

    SIATKÓWKA DZ. + CHŁ. SZKOŁY ŚREDNIE

    10.02.2012 PIĄTEK 10.00

    KOSZYKÓWKA DZ. + CHŁ. GIMNAZJA

    14.02.2012 WTOREK 9.30 V HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
    ORLIK STARSZY, ROCZNIK 2001 I MŁODSI
    15.02.2012 ŚRODA 9.30 V HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ MŁODZIKI I TRAMPKARZE, ROCZNIK 1999 I MŁODSI
    16.02.2012 CZWARTEK 9.30 V HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ TRAMPKARZE, ROCZNIK 1998 I MŁODSI
    21.02.2012 WTOREK 9.30 V HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ TRAMPKARZE STARSI, ROCZNIK 1997 I MŁODSI
    22.02.2012 ŚRODA 9.30 V HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ JUNIORZY MŁODSI, ROCZNIK 1995 I MŁODSI
    23.02.2012 CZWARTEK 9.30 V HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ JUNIORZY STARSI, ROCZNIK 1993 I MŁODSI

    25/26.02.2012

    SOB./NIEDZ.
     

    VI MARATON 24 GODZINNY MARATON PŁYWACKI
    KRYTA PŁYWALNIA

    07.03.2012 ŚRODA 8.30
    MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA W TENISIE STOŁOWYM
    "SPRAWNI RAZEM"
    27.03.2012 WTOREK 8.30 LIGA POWIATOWA W TENISIE STOŁOWYM- GIMNAZJA
    27.03.2012 WTOREK 12.00 LIGA POWIATOWA W TENISIE STOŁOWYM -SZK.ŚREDNIE
    30.03.2012 PIĄTEK 8.30 LIGA POWIATOWA W TENISIE STOŁOWYM- SZK. PODSTAWOWE
    15.04.2012 NIEDZIELA  

    MAŁA ŚWIĘTOKRZYSKA LIGA PŁYWACKA
    KRYTA PŁYWALNIA

    20-21.04.2012 PIĄT/SOB   MISTRZOSTWA POLSKI W TENISIE STOŁOWYM "SPRAWNI RAZEM"
    26-27.05.2012 SOB/NIEDZ.   V RAJD SAMOCHODÓW TERENOWYCH

    AUTOMOBILKLUB KIELECKI KOŁO W KAZIMIERZY WIELKIEJ ORAZ KAZIMIERSKI OŚRODEK SPORTOWY

    alt


    ZAPRASZAJĄ POŚLIZG KONTROLOWANY

    alt

    ZAPRASZAMY NIEDZIELA 19.02.2012, KOS GODZINA 15.00

    001

    W dniu 10.02.2012 r. w Starostwie Powiatowym w Kazimierzy Wielkiej

    odbyło się spotkanie przedstawicieli jedenastu samorządów w/s podpisana

    Porozumienia na przebudowę drogi wojewódzkiej 768

    Jędrzejów – Brzesko na odcinku 66 km.

    W obradach uczestniczyli między innymi:

    - Tadeusz Kowalczyk - Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

    - Wojciech Siporski    - Dyrektor Dep. Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego

    - Damian Urbanowski - Dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach

    - Edmund Kaczmarek - Przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Świętokrzyskiego

    Koszt ogólny inwestycji szacuje się na 300 000,00 zł.

    Udział samorządów powiatów i gmin – 60%

    Każdy samorząd będzie miał procentowy udział  w zależności od długości drogi na danym terenie.

    Udział samorządu województwa – 40%

    Udział poszczególnych samorządów zaangażowanych w w/w projekt modernizacji drogi 768:

    Powiat Jędrzejowski-            20 000,00 zł

    Powiat Pińczowski    -           20 000,00 zł

    Powiat Kazimierski  -            32 000,00 zł

    Gmina Jędrzejów -               16 500,00 zł

    Gmina Wodzisław-               14 500,00 zł

    Gmina Węchadłów-                8 100,00 zł

    Gmina Działoszyce –             22 410,00 zł

    Gmina Skalbmierz –              19 000,00 zł

    Gmina Kazimierza Wielka-     17 900,00 zł

    Gmina Bejsce-                        9 600,00 zł


    Gospodarzem spotkania był Jan Nowak - Starosta Kazimierski.


    002 003

    004 005

    006 007

    008 009

    010 011

     

    W związku z koniecznością wyłączenia zasilania w budynku Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach,

    serwisy BIP oraz wrót świętokrzyskich nie będą dostępne w dniu 07.02.2012 r od godziny 14:00

    Rocznik 1993 –wystąp!

    wojsko1 wojsko2

    Ruszyła tegoroczna  kwalifikacja wojskowa potrwa do 24 lutego 2012r.

    Powiatowa Komisja pod przewodnictwem lek. med. Roberta Tarabuły pracować będzie w budynku KOS -Krytej Pływalni w Kazimierzy Wielkiej.

    Terminy wstawiennictwa do kwalifikacji wojskowej:

    Gmina Kazimierza Wielka-         od 6.02.-13.02.2012 r.

    Gmina Skalbmierz-                   od 14.02.2012- 16.02.2012 r.

    Gmina Bejsce-                          od 17.02.2012- 20.02.2012 r.

    Gmina Czarnocin-                     od 21.02.2012 - do 22.02.2012 r.

    Gmina Opatowiec -                   23.02.2012 r.

    Kobiety-                                   24.02.2012 r.

    3 lutego 2012 r. odbyły się obrady Konwentu Starostów Województwa Świętokrzyskiego.

    konwent1 konwent2

    Tym razem gospodarzem był Powiat Buski.

    Głównymi omawianymi tematami były:

    - Reforma Szkolnictwa Ponadgimnazjalnego.

    - Zmiany struktury organizacyjnej placówek SANEPIDU w województwie

    i kraju.

    Udział w dyskusji wzięli zaproszeni goście:

    Bożentyna Pałka –Koruba - Wojewoda Świętokrzyski

    Małgorzata Muzoł- Świętokrzyski Kurator Oświaty

    Tadeusz Kowalczyk- Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

    Nasz powiat reprezentował Starosta Kazimierski Jan Nowak.

     

    konwent3 konwent4

    konwent5

    POLICJANCI PODSUMOWALI ROK 2011

    Art.Joanna Strączek-Dziabała, Tygodnik Ponidzia

    16 stycznia 2012 roku w Komendzie Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej odbyła się uroczysta odprawa roczna z udziałem zastępcy komendanta wojewódzkiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach insp. Michała Domaradzkiego. Kazimierscy stróże prawa podsumowali pracę poszczególnych wydziałów za miniony rok 2011. Sporo czasu poświęcono także planom na rok bieżący. Komisarz Jacek Piwowarski –zastępca komendanta kazimierskiej policji omówił wyniki wypracowane przez pion prewencji. Wspomniał o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, o ilości odnotowanych zdarzeń drogowych i ujawnionych wykroczeń. Wskazał także na miejsca szczególnie zagrożone wypadkami drogowymi, podkreślił również, że jednym z czynników wpływających na pozytywny wizerunek policji jest krótki czas reakcji na zgłoszenia obywateli. O pracy wydziału kryminalnego powiedział komendant kom. Piotr Węgliński. Przedstawił stan zagrożenia przestępczością kryminalną, a na zakończenie podziękował samorządom lokalnym za współpracę i wsparcie materialne. Głos zabrali także zaproszeni goście, wśród których byli m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Tadeusz Kowalczyk, starosta kazimierski Jan Nowak, przewodnicząca Rady Powiatu Kazimierskiego Krystyna Wicher, burmistrz MiG Kazimierza Wielka Waldemar Trzaska, przewodniczący Rady Miejskiej Andrzej Kuliś, wójt gminy Bejsce Józef Zuwała, gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk, gminy Czarnocin  Maria Kasperek. Obecny był ponadto prezes Sądu Rejonowego Tomasz Nowak, zastępca prokuratora Wiesław Koziara, komendant powiatowy kazimierskiej straży pożarnej st. kpt. Kazimierz Zabłotny oraz kierownictwo i pracownicy Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej.

    Na zakończenie odprawy głos zabrał zastępca komendanta wojewódzkiego policji insp. Michał Domaradzki. W kilku słowach odniósł się do przedstawionych informacji i podkreślił, że mieszkańcy powiatu kazimierskiego mogą spać spokojnie. Życzenia sukcesów i pomyślności w pracy zakończyły tegoroczną odprawę.

    74 w.

     

    STAROSTA KAZIMIERSKI KOMENTUJE

    Art.Joanna Strączek-Dziabała, Tygodnik Ponidzia

    starosta

     

    Droga 776

    „Wielkim nieszczęściem stało się, że firma budująca naszą drogę ogłosiła upadłość” - tak starosta kazimierski komentuje sprawę przerwanej budowy drogi wojewódzkiej 776. Przypomnijmy; dwa tygodnie temu oficjalny komunikat o zerwaniu umowy z Budostalem 5 wydał marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach Damian Urbanowski. A było tak pięknie… Uroczyste rozpoczęcie budowy latem ubiegłego roku, symboliczne wbicie kilkudziesięciu łopat, życzenia i gratulacje. Prace trwały kilka miesięcy i koniec. Jak dziś pamiętamy słowa prezesa Budostalu 5 –„pokonaliście już tyle trudności, że nie chciałbym aby nasza firma przysporzyła wam kolejnych”. Nie odpukał w niemalowane i stało się.

    „Na ten moment prace zostały wstrzymane. W spadku pozostały nam napoczęte wahadła drogi, czyli inaczej mówiąc dziury w nawierzchni, które bardzo utrudniają jazdę. Stoi także sygnalizacja świetlna, którą naszym zdaniem powinno się usunąć. Razem z policją, strażą pożarną i pogotowiem ratunkowym wnioskowaliśmy już w tej sprawie do Zarządu Dróg Wojewódzkich uzasadniając wniosek względami bezpieczeństwa. Usłyszeliśmy, że właśnie z tego powodu światła nie mogą być usunięte. Być może jeszcze dziś (środa 25 styczeń, przyp.red.) będę rozmawiał na ten temat z dyrektorem Urbanowskim” –informuje starosta Jan Nowak. Dodajmy, że to właśnie z inicjatywy gospodarza powiatu kazimierskiego, ładnych kilka lat temu rozpoczęły się rozmowy o budowie drogi Busko Zdrój –Kraków. Po pokonaniu licznych problemów i przeszkód, głównie natury formalno –prawnej, prace budowlane ruszyły w ubiegłym roku. Jak grom z jasnego nieba przerwała je upadłość firmy. Obecnie trwa inwentaryzacja placu budowy przed przetargiem na wyłonienie kolejnego wykonawcy. „Jesteśmy pełni nadziei, że nowa firma wejdzie na drogę w kwietniu tego roku i być może uda się zrealizować inwestycję  w drugiej połowie 2013 roku” –nieśmiało i bardzo ostrożnie rokuje starosta Jan Nowak.

     


    Droga 768 Jędrzejów –Brzesko.

    W piątek 13 stycznia z kolei w Jędrzejowie odbyło się spotkanie samorządowców w sprawie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 768. Licznie stawili się gospodarze gmin i powiatów (łącznie aż 11 samorządów) leżących wzdłuż tej trasy, wszyscy zgodni co do tego, że stan drogi, aż prosi się o remont, a charakterystyczna data pierwszego spotkania z pewnością zapewni pomyślność inwestycji. Samorządowcy z trzech powiatów: jędrzejowskiego, pińczowskiego i kazimierskiego, a także gospodarze małopolskiej gminy Koszyce planują „włączenie” inwestycji w nowe programy unijne, będące obecnie w fazie przygotowawczej. Wymaga to spełnienia wielu formalności, w związku z czym w piątek 10 lutego w siedzibie starostwa powiatowego w Kazimierzy Wielkiej odbędzie się kolejne spotkanie w tej ważnej sprawie. Decydenci będą rozmawiać o opracowaniu koncepcji przebudowy drogi 768. Być może dokumentacja techniczna powstanie już na początku przyszłego roku. Koszt opracowania tego materiału w 60% pokryją zainteresowane samorządy, 40% pochodzić będzie z budżetu Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach. „Jest to inwestycja o znaczeniu strategicznym, a ranga jej wzrosła w momencie oddania do użytku mostu na Wiśle w Koszycach. Po remoncie droga ta byłaby doskonałym połączeniem Śląska i Podkarpacia z ominięciem Krakowa” –tłumaczy starosta Jan Nowak. Powiat kazimierski w Jędrzejowie reprezentowali: wicestarosta Michał Bucki, przewodnicząca Rady Powiatu Krystyna Wicher oraz burmistrz MiG Kazimierza Wielka Waldemar Trzaska.

    132 w.

    Po raz polejny próba pobicia rekodów na 24 godzinnym Maratonie Pływackim wraz atrakcjami

    plakat do druku

    więcej na stronie Kazimierskiego Ośrodka Sportowego kazimierzakos.pl

    JAK SKUTECZNIE WPROWADZAĆ GENERACJĘ 50+ W ŚWIAT INTERNETU?
    DSCF0033z
    1 lutego 2012 godz. 12.30 Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej, ul. T.Kościuszki 12 odbyły się warsztaty projektu SPINeR poświęcony wykluczeniu cyfrowemu dojrzałych mieszkańców Kazimierzy Wielkiej oraz okolicznych gmin. Podczas spotkania przedstawiono sposoby wprowadzania dorosłych w świat Internetu, komunikacji elektronicznej oraz cyfrowego otoczenia ich życia i pracy.

    W ramach warsztatu omówiony został program „Polska Cyfrowa Równych Szans”[PCRS]. Inicjatywa, powstała w grupie kilkunastu ogólnopolskich organizacji pozarządowych kilka miesięcy temu: http://www.facebook.com/polskacyfrowa

    Dyskusje przyczynią się do wypracowania wniosków i propozycji ciekawych działań, które zostaną uwzględnione w realizacji programu „Polska Cyfrowa Równych Szans”.

    Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” http://www.mwi.pl/ 

    2012-01-28: Studniówka w LO w Kazimierzy Wielkiej

    LO 6
    Bal Studniówkowy w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej rozpoczął się 28 stycznia 2012 roku o godzinie 19. Sala gimnastyczna została na tę okazję przystrojona we wspaniałą scenografię w stylu japońskim. Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnym polonezem. Każda spośród pięciu klas trzecich zaprezentowała inny układ taneczny. Wszyscy pięknie się prezentowali i otrzymali zasłużone, gromkie brawa.
    Przybyłych maturzystów, gości, nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców powitali Anna Cencora i Michał Szafarski, którzy prowadzili część oficjalną wieczoru. Zaszczycili nas: pan Wojciech Kałat - dyrektor Powiatowego ZEAS w Kazimierzy Wielkiej oraz pani Krystyna Wicher - przewodnicząca Rady Powiatu Kazimierskiego, pani Jolanta Siudak - przewodnicząca Komitetu Studniówkowego, pan Zbigniew Percik - przewodniczący Rady Rodziców, pan Tadeusz Łuszczyński - emerytowany dyrektor naszej szkoły. Przybyli oczywiście nauczyciele uczący w liceum na czele z dyrektorem Włodzimierzem Kruszyńskim i zastępcą dyrektora - Jadwigą Zieleniewską, a także pracownicy administracji i obsługi. Serdecznie powitaliśmy także rodziców, których wkład w organizację balu trudno przecenić. Przede wszystkim zaś przybyli najważniejsi goście wieczoru - maturzyści ze swoimi partnerami.
    W części oficjalnej prowadzący przedstawili tradycyjny świętokrzyski strój kobiecy i męski, zakładając przy tym odpowiednie części garderoby. Następnie Konrad Jarek i Daniel Dziula zwrócili się zabawną rymowanką do dyrektora Kruszyńskiego, zapraszając go do wystąpienia.
    Po wystąpieniu dyrektora piosenkę pod adresem pana Wojciecha Kałata zaśpiewały Agnieszka Gruszka i Aleksandra Sady, na zakończenie dosłownie "wyrywając" go do odpowiedzi. Kolejnym mówcą była pani Krystyna Wicher - przewodnicząca Rady Powiatu Kazimierskiego.
    W kolejnej tego wieczoru piosence Aleksandra Sady w towarzystwie chóru zwróciła się do wychowawców. Akompaniowali Kamil Kiereś, Krzysztof Placek, Kamil Jackiewicz, Jakub Sitko i Bartek Krakowiak. Wychowawczynie klas trzecich: Ewa Zapart, Janina Głogowiecka, Aleksandra Kwiecień, Maria Kabat, Agnieszka Buczak i Magdalena Bucka zrewanżowały się życzeniami w postaci wróżb ze "szklanej kuli", skierowanymi do uczestników studniówki. Potem nastąpił miły moment wręczenia kwiatów dostojnym gościom. W imieniu rodziców głos zabrał pan Zbigniew Percik.
    W dalszej części wystąpili przedstawiciele klas drugich: Marta Nocoń i Wojciech Belski, których zaprosił na środek Mateusz Pater.
    Na zakończenie części oficjalnej usłyszeliśmy piosenkę o naszym wspaniałym liceum, kończącą się słowami:
    "Jeden powiat, szkoła, gmina
    W całym naszym świętokrzyskiem,
    Choć to nie jest żadna wina
    Przyćmiewamy inne wszystkie".
    Prowadzący podziękowali wszystkim za uwagę i zaprosili do tańca życząc wspaniałej zabawy. Oficjalną część wieczoru przygotowali wspólnie wszyscy wychowawcy klas trzecich.
    Pozostałą część balu wypełniły tańce, zabawa, pamiątkowe fotografie klasowe, grupowe i indywidualne. Tradycyjny kabaret odbył się o godzinie 23.30, występy artystów wzbudzały wielki aplauz widzów. Zaprezentowano między innymi: taniec w wykonaniu grupy z 3c, skecz "Szczypiorek", fragment baletu "Bajoro łabędzie", skecz "Over Bower", a na zakończenie na scenę rytmicznie wiosłując "wpłynęli" chippendalesi z 3a. Występy kabaretowe przygotowane zostały pod opieką Agnieszki Buczak, Marii Kabat i Magdaleny Buckiej.
    Zabawa trwała do "białego rana", a ostatni goście opuścili mury szkoły o godzinie 7 rano.
    Dziękujemy wszystkim za udział. Niech czar i urok Studniówki 2012 na zawsze zostaną w pamięci uczestników.
    (Relacja i fotografie: Andrzej Kocerba) [Wiadomość oryginalna]


    LO 1 LO 2

    LO 3 LO 5

    LO 7 kabaret 1

    kabaret 2

    LO 4

     

     

    Rada Powiatu Kazimierskiego w dniu 31 stycznia odbyła pierwsze posiedzenie w bieżącym roku podejmując w trakcie sesji wiele ważnych dla lokalności społecznej uchwał, w tym dotyczącej budżetu Powiatu Kazimierskiego na 2012r.

    sesja
    Porządek obrad poniżej:
    1.    Otwarcie obrad.
    2.    Przyjęcie porządku obrad.
    3.    Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
    4.    Interpelacje radnych.
    5.    Sprawozdanie z działalności  Powiatowego Urzędu Pracy w Kazimierzy Wielkiej.
    6.    Informacja o wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Kazimierski      w roku 2011.
    7.    Podjęcie uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Bursy Międzyszkolnej w Kazimierzy Wielkiej.
    8.    Podjęcie uchwały w sprawie środków na dofinansowanie w 2012 r. form doskonalenia zawodowego nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Powiat Kazimierski.
    9.    Podjęcie uchwały w sprawie nadania statutu Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie 
    w Kazimierzy Wielkiej.
    10.    Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia do realizacji projektu systemowego w ramach 
    Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet: VII. Promocja integracji społecznej, Działanie: 7.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie: 7.1.2. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie. Tytuł projektu: „Lepsza przyszłość”.
    11.    Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych
    z terenu Powiatu Kazimierskiego na 2012 rok.
    12.    Podjęcie uchwały w sprawie ustanowienia prawa użytkowania nieruchomości położonej
    w Kazimierzy Wielkiej ,przy ulicy Kościuszki 12.
    13.    Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia bonifikaty dla Domu Pomocy Społecznej 
    w Bejscach z tytułu opłaty rocznej za trwały zarząd.
    14.    Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży w drodze przetargu nieograniczonego nieruchomości stanowiących własność powiatu.
    15.    Podjęcie uchwały w sprawie uchwaleni budżetu Powiatu Kazimierskiego na 2012 rok
    16.    Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenie zgody na zawarcie przez Powiat Kazimierski porozumienia z Województwem Świętokrzyskim oraz jednostkami lokalnego samorządu terytorialnego dotyczącego realizacji zadań publicznych
    17.    Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Gminy Kazimierza Wielka.
    18.    Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Świętokrzyskiego.
    19.    Podjęcie uchwały w sprawie zwiększenia udziałów przez Powiat Kazimierski w spółce  z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą ”Kazimierski Ośrodek Sportowy” sp. z o.o.
    z siedzibą w Kazimierzy Wielkiej ul. T. Kościuszki 13.
    20.    Podjęcie uchwały w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej Powiatu Kazimierskiego na lata 2012-2024.
    21.    Przyjęcie planu pracy Rady Powiatu w Kazimierzy Wielkiej na 2012 rok.
    22.    Sprawy różne i wolne wnioski.
    23.    Zakończenie posiedzenia.

    Przewodnicząca Rady Powiatu
    Krystyna Wicher

     

    Burmistrz Miasta i Gminy Skalbmierz

    oraz


    alt 

    Krakowski Klub Morsów KALORYFER


    Zapraszają na

    „SKALBMIERSKIE MORSOWANIE”

    czyli

     

    Na zimową kąpiel w przerębli na zbiorniku Skalbmierz
    Impreza odbędzie się 26 lutego 2011r.

    - 12.00 – 13.00 kruszenie lodu(przygotowanie przerębli)
    - 13.00-14.00 kąpiel w przerębli
    - od 14.00 morsowe grillowanie

    (osoby chcące wziąć udział w kąpieli proszone są o zabranie: ręcznika, stroju kąpielowego, szlafroka, klapek i koniecznie czapki)

     

     Serdecznie zapraszamy 6 marca 2011r. do Kazimierskiego Ośrodka Kultury na uroczyste obchody Dnia Kobiet!

     

     

    alt

    W minioną sobotę w południe ruszyła 5 edycja 24-godzinnego Maratonu Pływackiego na kazimierskim krytym basenie Wodny Raj. Udział w nim wzięło 216 osób.

    Pierwsza zmianę dał Stefan Marzec, prezes Kazimierskiego Ośrodka Sportowego, który pokonał dystans 75 metrów. Ostatnią – Dawid Domański, gimnazjalista z Kazimierzy, któremu brakło zaledwie 50 metrów do osiągnięcia granicy 6 kilometrów. Nad przebiegiem maratonu czuwała 20-osobowa grupa sędziów, do tego rodzice uczestników, ratownicy, wolontariusze. Choć niewielu wierzyło, że zeszłoroczny rekord 889 kilometrów i 650 metrów zostanie pobity, a jednak! Nowy Guinness wynosi 1087 kilometrów i 25 metrów!

    Najlepszy wynik indywidualnie uzyskał Jarosław Stanek z Pińczowa: 31 kilometrów 250 metrów. Drużynowo – szkoła pływacka z Dobrodzienia, która przepłynęła 171 kilometrów.

    Kazimierski Guinness miał nie tylko oprawę krajową (dzięki relacjom telewizyjnym), ale i międzynarodową, zawdzięczając udział w maratonie Piotrowi Łachowi, menedżerowi z Kanady, który przyjechał do Polski w ramach przygotowań ekipy polonijnej do startu w XV Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych 2011. Najstarszym uczestnikiem maratonu był 76-letni kazimierzanin, Krzysztof Olszycki. Najmłodszym zaś, 3-letni Wojtuś Wojas, który przepłynął 50 metrów! Najwytrwalszą rodziną została rodzina Domańskich z Kazimierzy, w składzie: mama Urszula oraz dzieci: Anita, Dawid, Marcin.

       W niedzielę w południe, podczas uroczystego zakończenia imprezy, pływacy otrzymali górę nagród: puchary, dyplomy, nagrody rzeczowe, ufundowane przez organizatorów i sponsorów. A w sobotni wieczór obejrzeliśmy rewię tańca breakdence, koncert gitarowy, oraz efektowny pokaz fajerwerków.

     

    alt

    fot. dzięki uprzejmości lapis.iportfolio.pl

    Spotkanie z Panem Stefanem Józefem Pastuszka profesorem Uniwersytetu Humanistyczno Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach w Starostwie Powiatowym w Kazimierzy Wielkiej.

    15-02-2011r.

    V 24 godzinny Maraton Pływacki - Kazimierski Ośrodek Sportowy

     

    Kazimierski Ośrodek Sportowy, Szkoła Pływania SWIM Center oraz Klub Pływacki PIRANIA zaprasza na 24 – Godzinny Maraton Pływacki. Maraton ruszy 19 II w sobotę w samo południe, a zakończy się 24 godziny później, w niedzielę. To już piąta edycja maratonu, który odbędzie się na krytym basenie w Kazimierzy Wielkiej, przy ulicy Kościuszki.

    Z roku na rok impreza ma coraz większy zasięg i coraz więcej kilometrów na liczniku. Wynik 889 kilometrów 650 metrów z zeszłego roku to majstersztyk, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia. Teraz wszyscy marzą o przełamaniu „magicznego tysiąca” kilometrów. Do Kazimierzy przyjadą pływacy z różnych stron kraju.

    W programie imprezy, obok pływania, znajdzie się wiele innych atrakcji. W sobotę wieczorem obejrzymy pokaz tańca breakdance w wykonaniu Misjonarzy Rytmu z Krakowa. Będzie koncert zespołu rockowego i efektowna rewia ogni sztucznych.. Na całą noc otworzy swe podwoje gabinet masażu w budynku pływalni. Podobnie jak nocny bar, a obie placówki szykują promocyjne ceny.

    Patronat honorowy nad 24 – Godzinnym Maratonem Pływackim objęli Starosta Kazimierski Jan Nowak oraz Burmistrz Kazimierzy Wielkiej Waldemar Trzaska.

    15-02-2011r.

    Sportowcy z terenu powiatu kazimierskiego na Balu Mistrzów Sportu

     

    14 stycznia 2011 roku odbył się plebiscyt sportowy ”Echa Dnia” w Hali Targów  w Kielcach. Piłkarze, lekkoatleci, pływacy, bokserzy, tenisistka, szczypiornista, przedstawiciele sportów walki - reprezentanci różnych dyscyplin sportu spotkali się na Balu Mistrzów na uroczystym ogłoszeniu wyników plebiscytu na najpopularniejszych sportowców województwa świętokrzyskiego. Nasi laureaci zjawili się na gali niemal w komplecie, wraz               z osobami towarzyszącymi. Na scenie, w blasku reflektorów otrzymali nagrody od liderów władz wojewódzkich.

    Duszą towarzystwa był Stefan Marzec - prywatnie tata tenisistki Karoliny, który po raz kolejny wygrał plebiscyt na najpopularniejszego kazimierskiego trenera. Drugi raz z rzędu najpopularniejszym sportowcem został piłkarz Victorii Skalbmierz – Ryszard Maj. W elicie najbardziej lubianych sportowców znaleźli się również: tenisistka Karolina Marzec oraz futboliści: Sylwester Gorgoń, Grzegorz Anioł i Artur Pela. Po rozdaniu nagród zaczęła się wielka zabawa. Taneczne harce sportowców na parkiecie trwały prawie do białego rana.

    Przebudowa drogi Kraków - Busko

    PRZEBUDOWA DROGI  KRAKÓW -BUSKO  WKRÓTCE RUSZY

    Długo oczekiwana inwestycja drogowa rozpocznie się najprawdopodobniej w połowie tego roku. Poprzedzą ją żmudne, ale konieczne procedury przetargowe i cały szereg innych papierkowych spraw związanych chociażby z wykupem gruntów od właścicieli działek przylegających do trasy nr 776.

    Przypomnijmy w skrócie; sprawa gruntownej przebudowy drogi wojewódzkiej nr 776 Kraków –Busko Zdrój pojawiła się na samorządowych biurkach już kilka lat temu. Inicjatorem pierwszych spotkań związanych z tym ważnym zadaniem był ówczesny i obecny starosta kazimierski Jan Nowak. To właśnie w kazimierskim starostwie powiatowym rozmawiali przedstawiciele władz marszałkowskich, powiatowych i gminnych z terenu obu zainteresowanych województw oraz kierownictwo Zarządów Dróg Wojewódzkich. To właśnie tutaj zapadały pierwsze decyzje, które wskutek różnorakich problemów i przeszkód formalnych nie przerodziły się w namacalne zadania, aż do teraz..

    „W październiku 2010 roku inwestor –czyli Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach złożył do wojewody świętokrzyskiego wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji przebudowy drogi nr 776 Kraków –Busko Zdrój” –opowiada starosta kazimierski Jan Nowak.

    3 lutego 2011 roku decyzja wojewody została wydana, co wiąże się z zezwoleniem na przebudowę rzeczonej drogi. Zadanie obejmie przebudowę 43 km drogi wojewódzkiej od miasta Busko Zdrój, aż do Ostrowa (pierwszej miejscowości w województwie małopolskim na trasie 776, przyp.red.).W planach jest również rozbudowa czterech i remontu trzech kolejnych obiektów mostowych oraz budowa parkingu dla samochodów ciężarowych w Gorysławicach i pojazdów osobowych w Kazimierzy Wielkiej.

     „W wielu miejscowościach powstaną chodniki, droga będzie znacznie poszerzona, co w wydatny sposób poprawi bezpieczeństwo i komfort jazdy” –wylicza starosta Nowak i dodaje, że decyzja wojewody, choć nieprawomocna, bardzo cieszy, bo wreszcie rysuje się szansa poprawy drogi wojewódzkiej, na czym zależy bardzo wielu mieszkańcom. Dodajmy tylko, że inwestycja dotyczy aż 5 gmin z Ponidzia, tj. Buska Zdrój, Wiślicy, Złotej, Czarnocina i Kazimierzy Wielkiej.

    Dalszą czynnością prawną –istotną w tym zadaniu jest procedura przetargowa i sam przetarg. Specyfikację istotnych warunków zamówienia w celu wyłonienia wykonawcy robót drogowych przygotuje Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach. „Jeśli potem nic nie stanie na przeszkodzie, zadanie wreszcie będzie mogło się rozpocząć” –mówi gospodarz powiatu kazimierskiego.

    Co, jeśli na etapie pozyskiwania gruntów pojawią się problemy natury formalnej? „Grunty od osób fizycznych pozyskiwane będą przez służby Wojewódzkiego Zarządu Dróg odpłatnie na zasadzie ugodowej. Jeśli na tej płaszczyźnie pojawią się jakieś kwestie sporne, wówczas sprawę będzie regulował sąd” –tłumaczy starosta kazimierski.

    Wartość tej potężnej inwestycji drogowej na ten moment oszacowana jest na około 15 milionów złotych, jednakże o ostatecznej kwocie zadecyduje przetarg. „Rzeczą niezmiernie ważną jest tu fakt, iż zadanie w zdecydowanej większości wsparte będzie środkami unijnymi. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego wyniesie  ponad 10 milionów złotych” –podkreśla Jan Nowak.

    „Prace remontowe po stronie województwa małopolskiego są już bardzo mocno zaawansowane; biorąc pod uwagę ten fakt można pokusić się o prognozę, że cała trasa 776 łącząca Busko Zdrój z Krakowem będzie gotowa na przestrzeni dwóch lat. Będzie to miało kapitalne znaczenie dla powiatu kazimierskiego i Ponidzia w ogóle. Dla rozwoju i przyszłości naszego regionu. Liczymy na ożywienie gospodarcze, na napływ inwestorów z zewnątrz, na rozwój budownictwa mieszkaniowego. Rzeczą niezwykle ważną dla właścicieli działek przy trasie 776 jest fakt, że po zakończeniu zadania wartość nieruchomości wzrośnie. Korzyści są tu więc oczywiste” –mówi na zakończenie rozmowy starosta powiatu kazimierskiego.

    Zatem nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na wbicie pierwszej łopaty i oczywiście trzymać kciuki za pomyślność tej sztandarowej inwestycji.

    154 w.   

    Joanna Strączek - Dziabała

    Fundacja Wschodni Instytut Rozwoju serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Powiatu do wzięcia udziału w konferencji poświęconej idei kształcenia ustawicznego oraz promującej nowoczesne formy nauczania w ramach projektu

    "Idea Kształcenia Warta Szerzenia".
     

    Zimowisko w Zakopanem 6-12 luty 2011r.
    Podziękowania dla
    Pana Sławomira Broniarza Prezesa Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego za sponsorowanie wyjazdu na zimowisko grupie wychowanków

    Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

    w Cudzynowicach
    

    20 – lecie działalności Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach

     

    W dniu 26 stycznia o godzinie 12.00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 20 - lecia działalności Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. W uroczystości wzięli udział Starosta powiatu kazimierskiego - Jan Nowak oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy

    w Kazimierzy Wielkiej – Edward Kulpa.  

    Spotkanie to stało się okazją do uczczenia kilku ważnych wydarzeń  m.in.: 20 – tej rocznicy utworzenia publicznych służb zatrudnienia oraz 10 – tej rocznicy włączenia wojewódzkich urzędów pracy w struktury samorządów województwa,

    a powiatowych urzędów pracy w skład powiatowej administracji zespolonej.

    Uroczystość została poprzedzona spotkaniem z Czesławą Ostrowską, Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Ireneuszem Piętakiewiczem, dyrektorem Departamentu Funduszy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. W uroczystości uczestniczyli także m.in.: Marek Gos - przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, marszałek województwa - Adam Jarubas oraz  wicemarszałek - Grzegorz Świercz.

    Podczas zebrania mówiono na temat priorytetów polityki państwa w dziedzinie rynku pracy    w roku 2011, zadań dla samorządów wojewódzkich i powiatowych w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej.

    Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Ponidzia

     

    W poniedziałek w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Curie-Skłodowskiej odbyły się uroczystości związane z przyznaniem stypendiów. Przybyło na nie 22 stypendystów z powiatów: kazimierskiego, buskiego i pińczowskiego. Będą oni przez cały rok otrzymywać stypendia premiera. Na galę przyjechała świętokrzyska kurator oświaty Małgorzata Muzoł. Wojewodę reprezentowała w Maria Szydłowska, dyrektor generalny Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego. Obecni byli też liderzy samorządów powiatowych. Stypendium premiera w powiecie kazimierskim otrzymali: Justyna Gołdyn (Liceum Ogólnokształcące w Kazimierzy Wielkiej), Julita Gola i Mateusz Tuleta (Zespół Szkół Zawodowych w Odonowie), Aneta Gołębiowska i Sylwia Nowak (Zespół Szkół Rolniczych w Cudzynowicach), Józef Zbojak (Zespół Szkół Zawodowych w Skalbmierzu), Jarosław Maj (Zakład Doskonalenia Zawodowego w Kazimierzy Wielkiej).




    Dokumenty i wnioski do pobrania




    Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.