LO w Kazimierzy Wielkiej: Realizacja projektu Comenius "Astronomia - europejska przygoda"

photo1photo2
W dniach 26-30 marca 2012r. grupa uczniów Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyła w ostatnim etapie realizacji projektu. Uczestnicy spotkali się tym razem w Epernay, we Francji. Przypomnijmy, że w projekcie oprócz naszego liceum uczestniczą jeszcze szkoły z Anglii, Finlandii i Francji. Prace projektowe trwały przez cały tydzień – od 26 do 30 marca 2012r. Uczestniczyła w nich młodzież i nauczyciele ze szkół biorących udział w projekcie. Uczniowie pracowali w dwóch grupach: teatralnej – przygotowanie przedstawienia teatralnego, oraz robotowej – przygotowanie i przeprowadzenie zawodów robotów „linefollower” (śledzących linię). W zajęciach brali udział: Wojciech Belski 2d, Anna Bernat 2b, Sebastian Bomba 2a, Jakub Gącik 1a, Justyna Juszczyk 2a, Anna Kita 2d, Grzegorz Kotyza 2d, Paula Kowalska 1a, Kamila Koziara 1a, Marcin Magier 2c, Marta Nocoń 2d, Michał Wieczorek 2a i Izabela Żurek 2b. Uczestnikami opiekowali się nauczyciele biorący udział w projekcie: Marek Burgiel, Mariola Czarny, Andrzej Kocerba, Włodzimierz Kruszyński i Edyta Kwiecień.

Nasi uczniowie przez tydzień mieszkali w domach swoich francuskich gospodarzy. Mieli więc wspaniałą możliwość poznania tradycji, kultury i zwyczajów, a także doskonalenia języka angielskiego – najlepszej w tej sytuacji możliwości porozumiewania się.

Oprócz prac związanych z tematyką projektu mieliśmy okazję zapoznać się z tradycją i kulturą Francji. Obejrzeliśmy wytwórnię szampana (Epernay leży w regionie Szampania-Ardenia). Zwiedziliśmy miasto Reims ze słynną katedrą. Byliśmy także w Paryżu, gdzie odbyliśmy rejs statkiem wycieczkowym po Sekwanie, spacer po Polach Elizejskich i zwiedzanie Air and Space Museum. Nasi uczniowie nawiązali przyjaźnie, pracowali w międzynarodowych zespołach i ćwiczyli porozumiewanie się w języku angielskim (i nie tylko). Należy podkreślić, że wyjazdy w ramach programu Comenius finansowane są przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji z funduszy unijnych. Uczniowie zabierają jedynie tzw. kieszonkowe wg własnego uznania.

Był to ostatni etap realizacji projektu. Wszystkie szkoły biorące w nim udział zgodnie uznały go za bardzo udany.

(Relacja: Andrzej Kocerba, fotografie: Andrzej Kocerba, Marek Burgiel) [Wiadomość oryginalna]

photo3photo4