Uroczystość nadania imienia gen. Bronisława Kwiatkowskiego JS2130

04 2016 UROCZYSTOSC JS2130

W niedzielę 17 kwietnia 2016 roku w Czarnocinie, działająca na terenie powiatu kazimierskiego Jednostka Strzelecka nr 2130 obchodziła uroczystość nadania imienia Gen. Bronisława Kwiatkowskiego. Obchody rozpoczęła Msza św., którą odprawił Ksiądz Kapelan chor. ZS Zdzisław Sideł wprowadzony w asyście kolumny Strzelców Jednostki Strzeleckiej 2130. We Mszy św. oraz uroczystości w charakterze szczególnego gościa wzięła udział żona zmarłego Generała Pani Krystyna Kwiatkowska. Po mszy polowej na komendę Dowódcy Jednostki Strzeleckiej 2130 i jednocześnie Dowódcy uroczystości ppor. ZS Sylwestra Szmita na murawę boiska w Czarnocinie wmaszerowała kompania reprezentacyjna 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa pod dowództwem ppor. Jana Gołąbka, prowadzona przez orkiestrę wojskową Garnizonu Kraków. Wśród publiczności pojawiło się wielu znamienitych gości. W obchodach wziął udział Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” bryg. Krzysztof Wojewódzki oraz Kwatermistrz ZS „Strzelec” st. insp. Daniel Woś, wysocy rangą przedstawiciele Wojska Polskiego, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych: Starosta powiatu kazimierskiego Pan Jan Nowak, Wicestarosta powiatu kazimierskiego Pan Michał Bucki, Przewodniczący Rady Powiatu Pan Marek Augustyn, Wójt Gminy Czarnocin Pani Maria Kasperek, Sekretarz Gminy Czarnocin Pani Agata Wróbel oraz Przewodniczący Rady Gminy Czarnocin Pan Kazimierz Warszawa. Wśród zaproszonych gości obecna była rodzina Generała Kwiatkowskiego, pojawili się również przedstawiciele Szkoły Podstawowej im. Gen. Bronisława Kwiatkowskiego z m. Mazury wraz ze sztandarem, druhowie strażacy ze sztandarem z rodzinnej miejscowości Generała, Bractwo Kurkowe z Krakowa, którego Gen. Kwiatkowski był członkiem honorowym. Czarnocin gościł również zaproszonych Strzelców z Jednostek Strzeleckich Obwodu Świętokrzyskiego, Jednostki z Suchedniowa, Pińczowa oraz Skarżyska-Kamiennej. W obchodach wzięli udział dyrektorowie szkół współpracujących z Jednostką Strzelecką 2130 oraz wystawione przez nich Poczty sztandarowe: Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie Pani dyrektor Jolanta Mizio, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku Zdroju Pani dyrektor Lucyna Wojnowska, Szkoły Podstawowej w Czarnocinie Pani dyrektor Agata Lalewicz, Gimnazjum w Cieszkowach Pan dyrektor Robert Lalewicz. Podczas uroczystości st. strz. Magdalena Cieśniarska odczytała życiorys Generała Kwiatkowskiego celem przybliżenia jego sylwetki i wspaniałych osiągnięć zawodowych. Uroczystość przebiegła zgodnie z ceremoniałem wojskowym, podniesiono flagę na maszt przy dźwiękach orkiestry wojskowej, Komendant ZS „Strzelec” powitał zgromadzonych strzelców oraz żołnierzy. Dowódca uroczystości ppor. ZS Sylwester Szmit przywitał zgromadzonych gości oraz obecne pododdziały. Głos zabrali: Pani Krystyna Kwiatkowska, żona zmarłego Generała, Pan Starosta Jan Nowak oraz Wójt Gminy Maria Kasperek. Odczytano rozkaz Komendanta Głównego ZS „Strzelec” nadający Jednostce Strzeleckiej 2130 Kazimierza Wielka imię Gen. Bronisława Kwiatkowskiego. Odczytano również wyciągi z rozkazów Komendanta Głównego ZS „Strzelec”, Komendanta Obwodu Świętokrzyskiego ZS „Strzelec” oraz Dowódcy Jednostki Strzeleckiej 2130 dotyczące awansów na wyższe stopnie strzeleckie. Komendant ZS „Strzelec” bryg. Krzysztof Wojewódzki wraz z Kwatermistrzem ZS „Strzelec” st. insp. Danielem Wosiem dokonali uroczystego wręczenia aktów mianowania strzelcom z Jednostki Strzeleckiej 2130. Część wojskową obchodów zakończyła defilada wojskowa z udziałem orkiestry wojskowej, kompanii reprezentacyjnej 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, Jednostki Strzeleckiej 2130 z Kazimierzy Wielkiej oraz pododdziału zaproszonych jednostek strzeleckich Obwodu Świętokrzyskiego. Nie był to koniec atrakcji, uczniowie Szkoły Podstawowej z Czarnocina oraz Gimnazjum w Cieszkowach przygotowali wspaniałe występy artystyczne dlazgromadzonych gości, które zwieńczyły i uświetniły całą uroczystość. Po występach w namiotach wojskowych czekał poczęstunek oraz grochówka wojskowa przygotowana przez żony strzelców z Czarnocina. Uczestnicy obchodów w asyście żołnierzy mieli możliwość podziwiania sprzętu i uzbrojenia będącego na wyposażeniu   żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej. Zarówno dla żołnierzy, strzelców oraz zgromadzonych gości był to słoneczny dzień pełen niesamowitych wrażeń, przytaczając słowa przemówienia Starosty Jana Nowaka – „Czarnocin tyle wojska od dawna nie widział”.

strzelec yt

sierż. Zbigniew Cieśniarski