Uprzejmie informuje się mieszkańców Powiatu Kazimierskiego, że zgodnie z § 10 ust. 3 i 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 roku w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. 2013 poz. 96), w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w dniu 1 sierpnia 2018 roku o godzinie 17:00 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena).

 

                                                                                               PFRON                                                 as

Pilotażowy program ,,Aktywny samorząd” finansowany ze środków PFRON

PILOTAŻOWY PROGRAM

,,AKTYWNY SAMORZĄD” REALIZOWANY W 2016 ROKU,

FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW PFRON

            Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kazimierzy Wielkiej, jako jednostka organizacyjna odpowiedzialna za realizację pilotażowego programu „Aktywny Samorząd” w 2016 roku, uprzejmie przypomina, że trwa nabór wniosków w ramach ww. programu, którego celem jest wyeliminowanie lub zmniejszenie barier ograniczających uczestnictwo beneficjentów programu w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji.

 Przypominamy, że wnioski należy składać do PCPR w następujących terminach:

  • Moduł I - likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową -   do 30 sierpnia 2016 roku,
  • Moduł II- pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym

dot. roku akademickiego/szkolnego 2016/2017:

- do 10 października 2016 roku.

Wnioski dostępne są:

  • w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kazimierzy Wielkiej, ul T. Kościuszki 12, 28-500 Kazimierza Wielka (w budynku Starostwa Powiatowego), pokój 14 na parterze,
  • na stronie internetowej Starostwa Powiatowego 

 

Szczegółowych informacji na temat realizacji programu udziela Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kazimierzy Wielkiej od poniedziałku do piątku, w godz. od 7.30 do 15.30, nr tel. 41 35 02 338.

 

Więcej informacji na temat zasad programu i naboru wniosków znajdą Państwo w poniższym linku:

WięcejAS

     Opracował : A. Nowak

syrena

Uprzejmie informuje się mieszkańców Powiatu Kazimierskiego, że zgodnie z § 10 ust. 3 i 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 roku w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. 2013 poz. 96) oraz w nawiązaniu do pisma Sekretarza Stanu

w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Jarosława Zielińskiego, w dniu
1 sierpnia na terenie powiatu zostanie przeprowadzony trening akustycznego systemu alarmowego.

W trakcie treningu o godzinie 17:00 zostaną uruchomione syreny alarmowe na czas
1 – minuty, dźwięk ciągły. Przeprowadzenie treningu jednocześnie umożliwi upamiętnienie 72 rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego

wojewoda ck

Obwieszczenie Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie podania do publicznej wiadomości rozporządzenia porządkowego Nr 2/2016 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie wprowadzenia zakazu ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton na wyznaczonym obszarze województwa świętokrzyskiego.

>>Obwieszczenie

Z poważaniem             
z up. Wojewody Świętokrzyskiego
Jacek Sułek               
Dyrektor IR              
Wydział Infrastruktury i Rozwoju

 Od ponad 9 lat historie o gnieździe bociana czarnego w powiecie kazimierskim pozostawały tylko legendą. Ale do czasu! Bowiem 22 kwietnia tego roku, ekipa ornitologów została poinformowana, że na terenie ziemi kazimierskiej zostało odnalezione gniazdo bociana czarnego.

bociany1

Niepotwierdzone informacje o żerowaniu bociana czarnego w powiecie kazimierskim krążyły przez kilka lat. Ornitolodzy wielokrotnie szukali gniazda głównie w lasach czy w wytypowanych drzewostanach – niestety bez skutku.

bociany9
bociany4

22 kwietnia w miejscowym domu kultury w Kazimierzy Wielkiej miałem okazję prowadzić zajęcia na temat ekologii dla uczniów szkół podstawowych. Po zajęciach podeszła do mnie jedna z pań pracujących w domu kultury z informacją, że pan Marek Krupa – sekretarz powiatu kazimierskiego podczas spaceru odnalazł gniazdo bociana czarnego. Oczywiście kropla drąży skałę więc taka informacja nie mogła przejść obok mnie obojętnie. Szybko skontaktowałem się z panem Markiem, który jeszcze tego samego dnia wyrysował mi dokładną mapkę z uwzględnieniem usytuowania gniazda – opowiada Damian Czajka – ornitolog z Kazimierzy Wielkiej.

bociany7

– Poszukiwania trwały około godzinę. W końcu znalazłem gniazdo, ale tylko myszołowa i zacząłem się śmiać pod nosem, że może panu Markowi się coś pomyliło. Po czym stwierdziłem, że nie ma sensu dalszych poszukiwań. W drodze powrotnej na jednym z krzewów usiadła cierniówka, którą zacząłem obserwować przez lornetkę. Kiedy odlatywała, odprowadziłem ją przez lornetkę wzrokiem. Nagle moja reakcja była: o kurcze! Przed moimi oczami ukazało się gniazdo. Ale to nie wszystko – to było gniazdo z ptakiem wysiadującymopowiada Damian Czajka – ornitolog z Kazimierzy Wielkiej.

bociany5

O gnieździe zaraz został poinformowany regionalny koordynator bociana czarnego w województwie świętokrzyskim. W lipcu ramach tegorocznej akcji cztery młode (3-4 tygodniowe ) bociany czarne zostały m.in. zważone, zmierzone oraz zaobrączkowane. Dodatkowo ornitolodzy pobrali próbki do badań laboratoryjnych, po czym boćki wróciły do gniazda. Jedynym problemem na który napotkała ekipa było drzewo na którym znajdowało się lęgowisko ptaków na wysokości około 10 metrów. 1/3 pnia Topoli o średnicy 2. metrów została podgryziona i uszkodzona przez bobry.

bociany8

Zakupiliśmy specjalną siatkę oraz drut, który ma tymczasowo chronić pień przed bobrami. Teraz zastanawiamy jak zabezpieczyć drzewo. Jednym z pomysłów jest wypełnienie trocinobetonem zgryzionej części drzewa, ewentualnie przycięcie konarów odstających na stronę przeciwną ,aby podczas wiatru, drzewo nie zostało przewróconezaznacza Damian Czajka.

Bocian_2
Po kilku dniach ornitolodzy skontrolowali gniazdo.
Bocian czarny jest gatunkiem rzadkim. W przeciwieństwie do naszego boćka białego, czarny wymaga czynnej ochrony dla, których tworzy się specjalne strefy ochronne. Boćki wpisane są także na listę gatunków chronionych tzw. dyrektywy ptasiej Unii Europejskiej.bociany6

Jest to bardzo ciekawy gatunek do badań, obserwacji. Ciekawostką jest fakt, że w Polsce gniazd bociana czarnego jest ponad tysiąc. W naszym województwie znajduje się 12 zajętych gniazd które znamy. Z kolei na Ponidziu jest ich około pięć np. pod Pińczowem.

bociany7

Jak widać Ponidzie cały czas zaskakuje. Nie bez powodu nasza kraina jest ulokowana na siódmej pozycji w rankingu miejsc przyrodniczo-cennych w naszym kraju zaznaczył ornitolog.

Bociany

Badaniem bocianów czarnych w województwie świętokrzyskim zajmuje się od lat Komitet Ochrony Orłów oddział świętokrzyski, oraz Stowarzyszenia MOST.

Marta Gajda

 źródło: www.tygodnikponidzia.pl

 Modernizacja drogi w Odonowie

Poziomowanie terenu pod chodnikm Prace przy układaniu chodnikam

 Kontynuowane są prace w ramach wspólnego zadania kazimierskich samorządów - powiatowego i gminnego - przebudowa dwóch odcinków dróg powiatowych: drogi nr 0530T z Kazimierzy Wielkiej do Odonowa od wylotu ulicy Jachimowskiego do skrzyżowania w Odonowie i drogi nr 0531T Odonów - Łyczaków do wylotu drogi z Nowego Odonowa.

W pierwszej kolejności wykonywany jest chodnik o szerokości 1,5 - 2 mb. Na chwilę obecną (22 lipca) prace przy chodniku oraz zjazdy do posesji zaawansowane są w ok. 50 %. Chodnik i zjazdy realizuje podwykonawca, tj. firma Usługi Remontowo - Budowlane Adam Tworek z Połańca.

Generalnym wykonawcą jest firma Skanska S. A.  

Układanie chodnikam

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

80 lat regionalisty, historyka i społecznika Józefa Belskiego

belski003

Okrągły Jubileusz 80-lecia urodzin obchodził w rocznicę grunwaldzkiej wiktorii, 15 lipca, znany kazimierski regionalista i historyk, działacz społeczny Józef Belski.

Pan Józef jest autorem wielu wydawnictw o charakterze historyczno-regionalnym oraz szeregu artykułów tematycznych zamieszczonych w lokalnej prasie: dawnym Słowie Ludu,

Echu Dnia, Tygodniku Ponidzia, czy Małym Diariuszu Skalbmierskim. Wśród publikacji książkowych honorowe miejsce zajmuje "Kazimiersko - Proszowicka Rzeczpospolita Partyzancka" wydana w 2014 roku z okazji 70-lecia tego bezprecedensowego wydarzenia.

Książka zawiera około 300 zdjęć z przebogatego, liczącego grubo ponad pół tysiąca fotografii, archiwum autora. Również autorską pozycją wydawniczą jest wydana 10 lat temu, w 2006 roku książka "50 lat Koła Łowieckiego Diana". Trzeba tu nadmienić, że Jubilat jest zapalonym myśliwym, członkiem wspomnianego koła od 43 lat. Józef Belski był współautorem wydanej w 1999 roku monografii "Kazimierza Mała" i rok później książki "Bohaterscy Obrońcy Skalbmierza".

Jubilat przez dwa lata był prezesem kazimierskich struktur Związku Emerytów i Rencistów, a od 2011 roku pełni funkcję prezesa koła Stowarzyszenia Żołnierzy AK w Kazimierzy Wielkiej. Od 3 lat czynnie uczestniczy w akcji "Cała Polska czyta dzieciom", prowadzonej przez Miejsko-Gminną i Powiatową Bibliotekę Publiczną.

Życzenia urodzinowe Jubilatowi przesłał Starosta Kazimierski Jan Nowak.

Tekst Zdzisław Pilarski

Zdjęcie z archiwum prywatnego J. Belskiego

swiatowe dni młodziezy ok

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Busku – Zdroju informuje, że w związku z organizacją Światowych Dni Młodzieży Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy
z Komitetem Organizacyjnym ŚDM Kraków 2016 opracował ulotkę informacyjno – edukacyjną.
Ulotka zawiera informacje dotyczące m.in. postępowania w nagłych przypadkach, zdrowia
i higieny oraz sposobu zabezpieczenia się przed upałem. Ulotka została przygotowana
w języku polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, włoskim, portugalskim, ukraińskim oraz rosyjskim.

Załączniki:
1. sdm – polski. pdf,
2. sdm – angielski.pdf
3. sdm – niemiecki.pdf,
4. sdm – francuski.pdf,
5. sdm – hiszpański.pdf,
6. sdm – włoski.pdf,
7. sdm – portugalski.pdf,
8. sdm – ukraiński.pdf,
9. sdm – rosyjski.pdf,

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Busku-Zdroju przekazuje dane teleadresowe aktualne w okresie trwania Światowych Dni Młodzieży w dniach 19.07-31.07.2016 r.

>>dane teleadresowedane teleadresowe

 

We wtorek 19 lipca w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim Marszałek Adam Jarubas oraz Starosta Kazimierski Jan Nowak podpisali pre-umowę na realizację przedsięwzięcia, które otrzyma prawie 7 milionów złotych dofinansowania unijnego z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Przedsięwzięcie nosi nazwę „Zwiększenie edukacji ekologicznej oraz ograniczenie negatywnego oddziaływania turystyki na obszary cenne przyrodniczo na terenie Powiatu Kazimierskiego i Powiatu Buskiego” i będzie realizowane w ramach działania „Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo” Regionalnego Programu Operacyjnego. Pod tą nieco przydługą nazwą kryje się blisko 38-kilometrowa, edukacyjno-przyrodnicza ścieżka rowerowa, biegnąca przez teren powiatów kazimierskiego i buskiego, z tablicami informacyjnymi, miejscami edukacji ekologicznej i obsługi rowerzystów. Ścieżka wejdzie w skład trasy Euro Velo, prowadzącej z Bałkanów do Skandynawii.

Projekt polega na budowie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej jako asfaltowej drogi dla rowerów - dostępnej także dla pieszych - o szerokości 2,5 m, zlokalizowanej w pasie zlikwidowanej kolejowej linii wąskotorowej. Całkowita długość trasy położonej na terenach gmin: Kazimierza Wielka, Czarnocin, Opatowiec oraz Wiślica i obejmującej obszar Natura 2000 – Ostoja Nidy wraz z terenem Nadnidziańskiego Parku Krajobrazowego, wyniesie
37,9 km.

Trasa stanowić będzie część atrakcyjnego powiązania komunikacyjnego ekologicznym środkiem transportu dużych i historycznych ośrodków woj. świętokrzyskiego: Kielc, Pińczowa, Kazimierzy Wielkiej i małopolskiego: Proszowic, Krakowa, Niepołomic, Tarnowa, Nowego i Starego Sącza, Rytra, Piwnicznej, Muszyny oraz słowackich miejscowości: Mniszka, Sulima, Legnavy, Circia, Plavca. Trasa - mimo swojej krętości - zapewnia porównywalne z innymi ciągami komunikacyjnymi długości, a jej minimalne pochylenia czynią jazdę rowerem dużą przyjemnością. Dzięki wykorzystaniu na terenie woj. świętokrzyskiego infrastruktury historycznej kolejki wąskotorowej, ścieżka jest odseparowana od ruchu samochodowego i spełnia założenia dla tras EuroVelo tj. kryterium progowe nie przekraczania pochylenia 6% na długości powyżej 250 m.

Odcinek realizowany przez powiat kazimierski zaczyna się na granicy Świętokrzyskiego z Małopolską w Kościelcu i kończy w Wiślicy. Na terenie woj. małopolskiego - od Kościelca, przez Proszowice i Kocmyrzów, ścieżka łączyć będzie województwo świętokrzyskie z małopolskim, aż do krakowskiej metropolii. Jak podkreśla Starosta Kazimierski Jan Nowak ideą, która przyświeca projektowi jest chęć połączenia Krakowa z Kielcami ścieżką rowerową. – Już w październiku ubiegłego roku podpisaliśmy w tej sprawie porozumienie z władzami samorządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych województw małopolskiego i świętokrzyskiego. - Wykorzystanie trasy kolejki pod drogę dla rowerów otwiera nowe możliwości dla turystyki Ponidzia w integracji z Małopolską, a poprzez nią - dalej ze Słowacją - dodaje Jan Nowak.

.Całkowita wartość inwestycji to 8 milionów 156 tysięcy złotych. Dofinansowanie z RPO wyniesie 6 milionów 932 tysiące złotych.

W uroczystym podpisaniu pre-umowy uczestniczyli także szefowie gmin, przez teren których przebiegać będzie ścieżka rowerowa: wójt Czarnocina Maria Kasperek, burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch, wójt Opatowca Sławomir Kowalczyk . Obecni byli też wicestarosta Michał Bucki i skarbnik Zbigniew Cichoń.

pre 1

pre 2

pre 3

pre 4

 

Zdzisław Pilarski

zdjęcia Zdzisław Augustyn

Ogłoszenie "Sąd Rejonowy w Kielcach postanowieniem z dnia 30 listopada 2015 r., sygn. akt VIII Ns 987/15 zezwolił Województwu Świętokrzyskiemu na złożenie do depozytu sądowego kwoty 675 zł tytułem odszkodowania za przejęcie na rzecz Województwa Świętokrzyskiego prawa własności nieruchomości położonej w obrębie 01 Będziaki gm.Czarnocin oznaczonej jako działka numer 46/3 o pow. 0.0038 ha, która to należność ma być wypłacona osobie lub osobom, które wykażą swoje prawro własności do nieruchomości - na ich wniosek. Wzywa się te osoby do odbioru depozytu.

>>ogłoszenie

sad rejonowy

wojewoda ck

Obwieszczenie Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 14 lipca 2016 r. w sprawie podania do publicznej wiadomości rozporządzenia porządkowego Wojewody Świętokrzyskiego Nr 1/2016 z dnia 14 lipca 2016 r. w sprawie wprowadzenia zakazu w przewozie drogowym towarów niebezpiecznych, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz. U. z 2011 r. Nr 227 poz. 1367 z późn. zm.) na wyznaczonym obszarze województwa świętokrzyskiego. Rozporządzenie dotyczy dróg publicznych i innych dróg ogólnodostępnych znajdujących się
na obszarze województwa świętokrzyskiego i zostało wydane w związku z obchodami Światowych Dni Młodzieży.Z poważaniem

>>Obwieszczenie

z up. Wojewody Świętokrzyskiego
Andrzej Klimczak              
Z-ca Dyrektora IR            
Wydział Infrastruktury i Rozwoju

Jubileusz 60 lecia Koła Łowieckiego DIANA w Kazimierzy  Wielkiej

600 pzl

W 2016 roku mija 60 rocznica utworzenia Koła Łowieckiego w Kazimierzy Wielkiej.

W dniu 25.06.2016r uroczyste obchody jubileuszu rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej. Wzięli w niej udział zaproszeni goście, poczty sztandarowe sąsiadujących kół łowieckich i szkół z którymi Koło DIANA współpracuje, członkowie Koła wraz z rodzinami.

Dalsza część uroczystości odbywała się w restauracji EUFORIA w Kazimierzy Małej. Prezes Koła Sławomir Noga przywitał przybyłych gości, przedstawicieli władz Polskiego Związku Łowieckiego: Janusza Mazura, Tadeusza Fatalskiego, Janusza Marjańskiego, przedstawicieli władz samorządowych: Starostę Jana Nowaka, reprezentanta Burmistrza Miasta i Gminy, księdza dziekana Janusza Mularza, przedstawicieli Nadleśnictwa Pińczów, delegacje sąsiadujących kół łowieckich i członków Koła DIANA.

Dzieci wraz z opiekunami ze szkół: Szkoły Podstawowej Nr.1 i Nr.3 w Kazimierzy Wielkiej, Szkoły  Podstawowej w Zięblicach, Szkoły Podstawowej w Gorzkowie, Szkoły Podstawowej w Sokolinie, Zespołu Szkół w Wielgusie i Gimnazjum w Kazimierzy Wielkiej przygotowały program artystyczny.

Członkowie koła DIANA, koledzy: Sławomir Noga, Krzysztof Nowak i Zygmunt Zagrodnik zostali wyróżnieni Srebrnym Medalem Zasługi Łowieckiej, a kolega Zbigniew Przebieracz brązową odznaką Zasłużony Dla Łowiectwa Kielecczyzny.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili sygnaliści: Leszek Węgrzyn i Jakub Konopka, oraz zespół muzyczny LIDER.

W dniu 04.06.2016r w Domu Myśliwskim Koła Łowieckiego Diana w miejscowości Hołdowiec odbył się XI Konkurs   „Poznaj i Chroń Przyrodę Swojego Środowiska'' organizowany przez myśliwych z Koła Łowieckiego DIANA

konkurs pzl

W konkursie wzięło udział 27 uczniów z dziewięciu szkół podstawowych i gimnazjów.          

Komisja Konkursowa w składzie :

                   Sławomir Noga         – przewodniczący

                   Dorota Noszczyk       - sekretarz

                  Jolanta Kochańczyk   - członek

                   Małgorzata Bochniak – członek

                   Marek Augustyn         -   członek

oceniała prace plastyczne przywiezione przez uczniów i część pisemną, która odbyła się w dniu konkursu i przyznała:

- pierwsze miejsce : Dominik Latos ze Szkoły Podstawowej w    

                                       Cudzynowicach

- drugie miejsce:     Aleksandra Wędel   ze Szkoły Podstawowej w Gorzkowie----- trzecie miejsce:   Maria Sobieraj ze Szkoły Podstawowej w Sokolinie

Dla laureatów konkursu Koło ufundowało nagrody i drobne upominki.

Siedemnasty Świętokrzyski Młodzieżowy Czempionat Koni Małopolskich odbył się w miniony weekend na błoniach w Opatowcu.

 konie opatowiec

Ponad 50 ogierów i klaczy stanęło na starcie XVII Świętokrzyskiego Młodzieżowego Czempionatu Koni Rasy Małopolskiej w Opatowcu. Przy pięknej, słonecznej pogodzie swoje wierzchowce na nadwiślańskich błoniach prezentowali hodowcy z 7. województw: świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego, śląskiego, opolskiego oraz łódzkiego. W sobotę przeprowadzono polowe próby dzielności klaczy ras szlachetnych oraz ocenę użytkową koni w "korytarzu". W niedzielę odbywała się wycena płytowa koni w poszczególnych klasach.Komisja sędziowska, której szefowała Barbara Galuba, oceniała konie w ruchu i na "stój". W rywalizacji ogierów zwyciężył Decybel First z woj. podkarpackiego, przed Eastwoodem z Łodzi. Wśród klaczy najlepsza okazała się Dynamika z Krakowa, która wyprzedziła Achę z Zabierzowa Bocheńskiego. Właśnie Dynamika - trzyletnia, gniada klacz z Krakowa zdobyła także prestiżowy tytuł Super Czempiona. Zwycięscy hodowcy otrzymali od organizatorów okazałe puchary oraz nagrody. Wręczali je samorządowcy - wiceprzewodniczący Świętokrzyskiego Sejmiku Wojewódzkiego Tadeusz Kowalczyk, Starosta Kazimierski Jan Nowak i wójt Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk.

Atrakcyjnym uzupełnieniem rywalizacji hodowców i ich podopiecznych był efektowny pokaz sztuki jeździeckiej, przejazdy bryczek i końskich zaprzęgów. Część artystyczną wypełniły występy młodzieży oraz kapeli Stefana Wyczyńskiego z Lubczy i Marcina "Elvisa" Życzyńskiego. Dwudniową imprezę w Opatowcu zakończyła tradycyjnie zabawa taneczna na błoniach nad Wisłą.-

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

INFORMATOR

DLA OSÓB DOTKNIĘTYCH PRZEMOCĄ W RODZINIE

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
w Kazimierzy Wielkiej

2016 rok

= = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = = =

PRZEMOC W RODZINIE zwana także potocznie przemocą domową to jedno­razowe lub powtarzające się umyślne działanie na szkodę bliskiego lub zaniechanie działań koniecznych do ochrony zdrowia i życia osób najbliższych. Działania te na­ruszają prawa i dobra osobiste członka rodziny (osoby najbliższej, a także innych osób zamieszkujących wspólnie lub wspólnie gospodarujących). Przemoc w rodzinie w szczególności naraża osoby bliskie na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, na­rusza ich godność osobistą, nietykalność cielesną, wolność i swobodę, w tym również osobiste normy związane z życiem seksualnym. Powoduje szkody na zdrowiu fizycznym, psychicznym, a także wywołuje cierpienie
i krzywdy moralne u osób, które jej doznają.

PRZEMOC W RODZINIE:

  1. Jest zjawiskiem wynikającym z działania człowieka - działanie lub zaniechanie działań.
  2. Jest dokonywane przez jednego członka rodziny przeciwko pozostałym.
  3. Jest intencjonalna - zmierza do osiągnięcia jakiegoś celu, wykorzystuje przewagę sił uniemożliwiając samoobronę i opiera się na władzy i kontroli.
  4. Narusza prawa i dobra osobiste krzywdzonego członka rodziny, powoduje szkody
    i cierpienie u osób, których dotyka.

RODZAJE PRZEMOCY W RODZINIE - FORMY ZACHOWAŃ AGRESYWNYCH

Przemoc w rodzinie może przybierać różne formy i dokonywać się przy pomocy różnych instrumentów:

  1. Przemoc fizyczna - są to wszelkie działania polegające na użyciu siły i prowadzące do nieprzypadkowych urazów, zranień, stłuczeń, złamań czy zasinień. Do tej kategorii zalicza się miedzy innymi: popychanie, odpychanie, obezwładnianie, uderzanie, policzkowanie, szczypanie, kopanie, duszenie, bi­cie otwartą dłonią, pięścią lub różnymi przedmiotami, poparzenie, porzucenie w niebezpiecznej okolicy, straszenie bronią lub jej użyciem i inne.
  2. Przemoc psychiczna - to umyślne działania wykorzystujące nie siłę fizyczną, lecz mechanizmy psychologiczne, powodujące zachwianie pozytywnego obrazu własnej osoby u ofiary, obniżenie u niej poczucia własnej wartości, pojawienie się stanów lę­kowych i nerwicowych. Przejawami tego rodzaju przemocy są: odmowa uczuć, brak zainteresowania, szacunku, nieustanna krytyka, wyśmiewanie poglądów, wyznania religijnego, żądanie posłuszeństwa, narzucanie poglądów, wmawianie choroby psy­chicznej, kontrola i utrudnianie kontaktów z innymi osobami, zawstydzanie, upoka­rzanie, wyzywanie, grożenie, ograniczanie snu, jedzenia itp.
  3. Przemoc seksualna - polega na wymuszaniu niechcianych przez ofiarę zachowań w celu zaspokojenia potrzeb seksualnych sprawcy, dokonywa­ne poprzez: przymuszanie do pożycia seksualnego, wymaganie na ofierze nieakceptowanych pieszczot i praktyk seksualnych, przymuszanie do seksu z osobami trzecimi, krytykę zachowań seksualnych ofiary, wymuszanie sadystycz­nych form pożycia seksualnego, przymuszanie do oglądania pornografii, zmuszanie do prostytucji, gwałt.
  4. Przemoc ekonomiczna - to działania prowadzące do całkowitego finansowego uzależnienia ofiary od sprawcy, realizowane miedzy innymi w drodze niezaspokajania podstawowych materialnych potrzeb rodziny, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej, utrudnianie aktywności zawodowej, odbieranie pieniędzy, okradanie, wyliczanie wydatków, itp.

OZNAKI PRZEMOCY

Istnieją pewne symptomy, wskazujące na to, że w rodzinie obecna jest przemoc. Aby rozpoznać czy niepokojące zachowania kogoś bliskiego są przejawem przemocy w rodzinie, osoba obserwująca te zachowania musi zastanowić się nad tym i odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Jeśli ktoś bliski, ktoś z rodziny:

  1. zamienia drobne zajścia w wielkie kłótnie,
  2. rani Cię swoim zachowaniem,
  3. znieważa Cię, używa w stosunku do Ciebie obraźliwych słów, obelg, wyzwisk,
  4. ma nagłe napady gniewu lub furii,
  5. niszczy rzeczy, które są Twoją własnością,
  6. odbiera Ci pieniądze lub nie chce dawać Ci środków na życie,
  7. kontroluje wszystkie Twoje zachowania, nie pozwala Ci podejmować żadnych decyzji,
  8. uniemożliwia Ci spotykanie czy widywanie się ze znajomymi lub rodziną,
  9. ośmiesza Cię, poniża, upokarza również w obecności innych,
  10. nieustannie Cię krytykuje,
  11. zastrasza Cię i manipuluje by kontrolować Ciebie i innych członków rodziny,
  12. grozi, że skrzywdzi Ciebie, Twoje dzieci lub innych członków rodziny,
  13. bije Cię, popycha, szarpie, kopie, policzkuje lub dusi,
  14. obwinia Cię za to, że Cię bije, a następnie obiecuje, że to więcej się nie zdarzy,
  15. wymaga od Ciebie, abyś uprawiała seks na zawołanie nawet jeśli nie masz na to ochoty i się nie zgadzasz.

Musisz rozważyć czy jesteś bezpieczny w swoim domu. Jeśli w Twoim życiu wy­stępuje lub wystąpiła jedna lub więcej z wymienionych powyżej oznak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doznajesz przemocy w rodzinie. Nie lekceważ tego i zwróć się po pomoc do jednej z instytucji niosących pomoc rodzinom znajdującym się w kryzysie.

PAMIĘTAJ !!!

!Przemoc w rodzinie jest przestępstwem. Masz prawo szukać specjalistycznej pomocy.

! Poniżanie i obelgi bolą tak samo jak bicie. Nie trzeba mieć siniaków i złamanych kości by być ofiarą przemocy.

! Przemoc domowa zdarza się we wszystkich grupach społecznych, niezależnie od poziomu wykształcenia i sytuacji ekonomicznej.

!Przemoc raz zastosowana powtarza się.

!Jeśli alkoholizm i przemoc są problemem w Twoim domu, nie możesz da­lej pozwalać by uzależniony partner atakował Ciebie i Twoje dzieci. Nie mo­żesz spowodować, aby przestał pić i zmienił swoje zachowanie, możesz jednak z pomocą innych zmienić swoje życie.

!Nie musisz dalej być marionetką – zacznij istnieć osobno.

! Dzieci wychowywane w środowisku pełnym napięć, konfliktów i agresji, albo odtwarzają te same zachowania w dorosłym życiu, albo zamykają się w so­bie, popadają w depresję i przyjmują rolę ofiary. Dlatego też, dzieci odniosą o wiele większy pożytek z Twojej siły życiowej i możliwości podejmowania koniecz­nych decyzji, niż z faktu przebywania w domu, gdzie sprawca poniża Cię i bije na ich oczach, a często one same również stają się ofiarami przemocy.

PAMIETAJ !

ZA AKT PRZEMOCY ODPOWIADA SPRAWCA.

Wskazówki dla osób doznających przemocy w rodzinie

Rodzina funkcjonuje prawidłowo, gdy wszyscy jej członkowie respektują wzajemnie swoje podstawowe prawa, okazują sobie miłość i stwarzają możliwość do nieskrępo­wanego rozwoju. W sytuacji odwrotnej, rodzina narażona jest na kryzys. Aby umieć rozpoznać czy rodzina rozwija się zdrowo, czy też może zaczyna się w niej dziać coś niepokojącego, trzeba być świadomym swoich podstawowych praw. Należy zawsze pa­miętać że:

  1. każdy człowiek ma prawo do życia w środowisku rodzinnym wolnym od przemocy,
  2. każdy człowiek ma prawo czuć się bezpiecznie w swoim domu,
  3. każdy człowiek ma prawo do szacunku i godnego traktowania,
  4. każdy człowiek ma prawo do swobodnego wyrażania swojego zdania, współdecydowania o sprawach dotyczących jego i jego rodziny,
  1. każdy człowiek ma prawo się mylić i być niedoskonałym,
  2. każdy człowiek ma prawo szukać pomocy, gdy jego prawa są łamane.
     

Jeśli Twój partner lub inny członek rodziny nie respektuje przysługujących Ci praw, jeśli w Twojej rodzinie dzieje się coś złego, jeśli dochodzi do przemocy, nie możesz po­zwolić sobie na bierność. Musisz zwrócić się po pomoc do specjalistów.

Kto może pomóc - zadania służb

Przeciwdziałanie przemocy domowej, niesienie pomocy osobom dotkniętym przemocą oraz ich rodzinom jest zadaniem realizowanym przez różne instytucje, służby społeczne. Należą do nich m.in.: policja, prokuratura, pomoc społeczna (ośrodki pomocy społecznej, Ośrodek Interwencji Kryzysowej), Gminne Komisje Rozwiązywanie Problemów Alkoholowych, służba zdrowia, Zespoły Interdyscyplinarne. Warto wiedzieć do czego zobowiązane są poszczególne instytucje, jaki rodzaj pomocy oferują rodzinom uwikłanym w przemoc oraz jakie prawa przysługują osobom szukającym pomocy.

Policja

Czynności wykonywane podczas interwencji:

  1. Policjanci przybywają na miejsce interwencji, ustalają tożsamość uczestników konfliktu, przebieg zdarzenia, jego przyczyny i następstwa.
  2. Udzielają ofiarom przemocy niezbędnej pomocy, polegającej w szczególności na wezwaniu pogotowia ratunkowego, straży pożarnej itp.
  3. W razie potrzeby podejmują inne niezbędne czynności zapewniające ochronę życia, zdrowia i mienia osób będących ofiarami przemocy, włącznie z ewentualnym zastosowaniem wobec sprawców przemocy środków przymusu bezpośredniego i zatrzymaniem.
  4. Jeżeli interweniujący policjanci uznają na podstawie dotychczas zebranych informacji, że w danej rodzinie może występować przemoc domowa, wówczas obligatoryjnie wypełniają, podczas lub po interwencji, notatkę urzędową dotyczącą przemocy w rodzinie zwaną „Kartą A”.
  5. Policjanci informują ofiary i świadków przemocy, że wypełnienie dokumentacji „Niebieskie Karty” nie jest jednoznaczne ze złożeniem zawiadomienia o przestępstwie. Jest to policyjna notatka urzędowa. Wypełniony dokument nie może być anulowany lub „wycofany” na prośbę ofiary, świadka czy sprawcy przemocy.
  6. Interweniujący policjanci informują ofiarę przemocy o przysługujących jej prawach, możliwościach i miejscach uzyskania pomocy. Informację taką policjanci przekazują w formie pisemnej - „Karta B”. Policjanci informują również pokrzywdzonych, że odwiedzi ich dzielnicowy w celu sprawdzenia stanu ich bezpieczeństwa.
  7. Funkcjonariusze informują pokrzywdzonych o możliwości złożenia zawiadomienia o przestępstwie lub wniosku o ściganie sprawcy przemocy w odpowiedniej jednostce policji lub prokuratury.
  8. Przestępstwo znęcania się nad najbliższymi (art. 207 k.k.) jest ścigane z urzędu. Nie jest wymagane przyjęcie zawiadomienia o przestępstwie od ofiary lub członka rodziny. Na podstawie zgromadzonych niebieskich kart oraz informacji własnych, policja ma możliwość podjęcia decyzji o przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego lub wszczęcia postępowania przygotowawczego, niezależnie od woli ofiary. Jednakże, brak woli ofiary przemocy do współpracy z organami ścigania może powodować mały „ciężar dowodowy” sprawy, która w dalszym postępowaniu może zostać umorzona. Aktywne uczestnictwo ofiary w postępowaniu podnosi wartość dowodową postępowania.
  9. Policjanci przeprowadzają, jeżeli sytuacja na to pozwala, rozmowę pouczającą ze sprawcą przemocy domowej.


Jeżeli na miejscu zdarzenia obecne są dzieci, w sytuacji, gdy grozi im bezpośrednie niebezpieczeństwo lub pozostawienie bez opieki, policjant, pracownik socjalny, lekarz podejmuje decyzje o zabraniu dzieci i powierza je pod opiekę kogoś z rodziny, a gdy jest to niemożliwe, pod opiekę placówki opiekuńczo-wychowawczej. Prawo dopuszcza możliwość udzielenia pomocy dzieciom, przez osoby lub instytucje, wbrew woli rodziców lub opiekunów będących w stanie nietrzeźwym.

Procedura niebieskiej karty

Procedura Niebieskiej Karty- prowadzona jest niezależnie od innych postępowań i w szczególności postępowania karnego, rodzinnego lub cywilnego. Procedura ta przewiduje ścisłą współpracę służb realizujących zadania dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Wdrożenie procedury ma na celu zapobieganie dalszemu stosowaniu przemocy

w rodzinie. W realizacji niebieskiej karty przewiduje sie udział osoby dotkniętej przemocą w rodzinie tj.: przy zgłoszeniu przemocy w rodzinie – „Niebieska Karta - cześć A”. Wszczęcie procedury nie wymaga zgody osoby doświadczającej przemocy w rodzinie. Formularz „A” Niebieskiej Karty wypełnia przedstawiciel policji, jednostki organizacyjnej pomocy społecznej - pracownik socjalny, przedstawiciel ochrony zdrowia- lekarz, pielęgniarka,

ratownik medyczny, przedstawiciel oświaty- nauczyciel, przedstawiciel gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, który poweźmie w toku prowadzenia czynności służbowych podejrzenie o stosowaniu przemocy w rodzinie. Formularz „A” Niebieskiej Karty służy zebraniu niezbędnych informacji o okolicznościach zdarzenia m.in.: dane osobowe

rodziny (osoby doznającej przemocy oraz sprawcy przemocy), formy, czas, okres trwania przemocy oraz miejsce zdarzenia, ewentualni świadkowie. Dane te zbiera sie od osoby doświadczającej przemocy w warunkach gwarantujących swobodę wypowiedzi i poszanowanie godności tej osoby, przy zapewnieniu jej bezpieczeństwa. Osoba doświadczająca przemocy otrzymuje pouczenie w formie „Niebieskiej karty - Cześć B”. Pouczenie w przypadku dziecka doświadczającego przemocy w rodzinie przekazuje się rodzicom, opiekunom dziecka. Pouczenia nie przekazuje się osobie wobec, której istnieje

podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie.

Formularz „Niebieskiej Karty - Cześć A” jest przekazywany Przewodniczącemu Zespołu Interdyscyplinarnego, który jest zobowiązany do jak najszybszego wezwania zespołu lub grupy roboczej w celu udzielenia pomocy osobie doznającej przemocy w rodzinie oraz podjęcia działań w stosunku do sprawcy przemocy. W ramach tej procedury przygotowywany jest plan pomocy rodzinie. „Niebieska Karta - Część C”.

Dla podopiecznego o stosowanie przemocy w rodzinie przeznaczona jest „Niebieska Karta - Część D”.

Na posiedzeniu członkowie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy roboczej w obecności zaproszonej osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, dokonują analizy sytuacji rodziny i wypełniają formularz "Niebieska Karta - C". Przewodniczący zespołu interdyscyplinarnego wzywa osobę, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie, na spotkanie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy roboczej. Członkowie zespołu interdyscyplinarnego lub grupy roboczej wypełniają formularz "Niebieska Karta - D" w obecności osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie. Niestawiennictwo osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie, nie wstrzymuje prac zespołu interdyscyplinarnego lub grupy roboczej. Spotkanie z osobami, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą

w rodzinie, oraz osobami, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie, nie mogą być organizowane w tym samym miejscu i czasie.

Zakończenie procedury Niebieskiej Karty następuje w przypadku:

1) Ustania przemocy w rodzinie i uzasadnionego przypuszczenia o zaprzestaniu dalszego stosowania przemocy w rodzinie oraz po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy.

2) Rozstrzygniecie o braku zasadności podejmowania działań.

O zakończeniu procedury powiadamia sie podmioty, które w niej uczestniczyły.

W sytuacji realizowania procedury Niebieskiej Karty przedstawiciele Zespołu Interdyscyplinarnego są zobowiązani do poinformowania o tym fakcie, organy ścigania (Policję, Prokuraturę).

 Prokuratura

Osoby doznające przemocy w rodzinie, a także świadkowie mogą złożyć w prokuraturze lub na policji zawiadomienia o przestępstwie ściganym z urzędu lub wniosek o ściganie sprawcy przemocy (przestępstwa ścigane na wniosek osoby poszkodowanej). W sytuacji istnienia uzasadnionego podejrzenia, że doszło do popełnienia przestępstwa prokuratura, we współpracy z policją, jest zobowiązana do:

  1. wszczęcia postępowania przygotowawczego celem sprawdzenia czy doszło do przestępstwa,
  2. wyjaśnienia okoliczności zdarzenia,
  3. zebrania i zabezpieczenia dowodów,
  4. ujęcia sprawcy,
  5. zastosowania, w uzasadnionych przypadkach, środka zapobiegawczego wobec sprawcy przemocy w formie dozoru policyjnego bądź tymczasowego aresztowania.

Pomoc Społeczna

 Ośrodki Pomocy Społecznej

Pomoc społeczna ma umożliwić osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których same nie są w stanie pokonać oraz zapobiegać powstawaniu tych sytuacji. Pomoc społeczna jest udzielana również w przypadku występowania przemocy w rodzinie. Pomoc świadczona przez ośrodki pomocy społecznej obejmuje przede wszystkim:

  1. umożliwiającą zidentyfikowanie przemocy w rodzinie,
  2. przygotowanie kompleksowego planu pomocy i monitorowanie podjętych działań,
  3. przeprowadzanie wywiadu środowiskowego wraz z załączoną procedurą „Niebieskie Karty”, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i bytowych,
  4. prowadzenie poradnictwa,
  5. udzielanie informacji o przysługujących prawach i możliwościach uzyskania pomocy,
  6. kierowanie do specjalistycznych instytucji pomagających ofiarom przemocy oraz wskazywanie miejsc oferujących schronienie,
  7. udzielanie, w uzasadnionych przypadkach, pomocy finansowej, rzeczowej.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej jest zobowiązany do świadczenia następujących usług:

  1. zapewnianie schronienia ofiarom przemocy,
  2. ochrona przed osobą stosującą przemoc,
  3. udzielanie natychmiastowej pomocy psychologicznej medycznej i wsparcia,
  4. rozpoznawanie sytuacji ofiary przemocy w rodzinie i opracowywanie planu    pomocy,
  5. wspieranie w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowej,
  6. udzielanie poradnictwa: medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego,
  7. prowadzenie grup wsparcia i grup terapeutycznych dla ofiar przemocy,
  8. prowadzenie terapii indywidualnej.

Gminne Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

W przypadku, gdy przemocy domowej towarzyszy nadużywanie alkoholu, do zadań GKRPA należy:

  1. rozpoznanie sytuacji w rodzinie w drodze przeprowadzenia wywiadu środowiskowego wraz z załączoną procedurą „Niebieskie Karty”, umożliwiającą zidentyfikowanie przemocy w rodzinie,
  2. wezwanie osoby nadużywającej alkoholu i stosującej przemoc na rozmowę ostrzegawczą, informującą o prawnych konsekwencjach stosowania przemocy wobec bliskich,
  3. udzielanie wsparcia socjalnego, psychologicznego i prawnego ofiarom przemocy,
  4. informowanie rodzin uwikłanych w przemoc o możliwościach uzyskania pomocy,
  5. wnioskowanie do sądu o zastosowanie wobec osoby nadużywającej alkoholu obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.

Służba Zdrowia

W przypadku występowania u pacjenta sygnałów świadczących o występowaniu przemocy domowej, lekarze, oprócz udzielenia pomocy medycznej zobligowani są do realizacji świadczeń na rzecz osoby pokrzywdzonej:

  1. informowanie o możliwościach uzyskania pomocy,
  2. wystawianie na prośbę osoby pokrzywdzonej zaświadczenia lekarskiego o stwierdzonych obrażeniach i podjętym leczeniu,
  3. informowanie ofiar o warunkach i miejscach wystawienia obdukcji (obdukcja jest płatna i może ją wykonać tylko lekarz, który jest do tego uprawniony, czyli lekarz sądowy; zarówno obdukcja, jak i zaświadczenie wystawione przez lekarza może być przedstawione jako dowód w sprawie karnej).

Zespoły Interdyscyplinarne

Skutecznym sposobem interweniowania wobec problemu przemocy w rodzinie są działania podejmowane przez interdyscyplinarne zespoły specjalistów – lokalne koalicje przeciwdziałające przemocy. Członkami takich zespołów są przedstawiciele wszystkich instytucji i organizacji z danego terenu zaangażowanych w zwalczanie i zapobieganie przemocy w rodzinie: pracownicy socjalni, policjanci, członkowie GKRPA, pedagodzy, psycholodzy, pielęgniarki środowiskowe, lekarze, prawnicy, kuratorzy itd. Zespół taki zapewnia kompleksową pomoc rodzinie uwikłanej w przemoc w drodze wysłuchania i wsparcia osób dotkniętych przemocą, informowania o możliwościach uzyskania pomocy, kontaktowania osoby dotkniętej przemocą z odpowiednimi specjalistami, wspólnego opracowywania, wdrażania i monitorowania realizacji planu pomocy.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

  1. 1.zidentyfikowanie przemocy w rodzinie,
  2. 2.przygotowanie planu pomocy i monitorowanie podjętych działań,
  3. 3.prowadzenie poradnictwa,
  4. 4.udzielanie informacji o przysługujących prawach i możliwościach uzyskania pomocy,
  5. 6.wspieranie w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowej.
  1. kierowanie do specjalistycznych instytucji pomagających ofiarom przemocy oraz wskazywanie miejsc oferujących schronienie,

Lista instytucji pomocowych

L.p.

Nazwa Instytucji

Adres

Numer telefonu

1.

Komenda Powiatowej Policji

Al. Parkowa 1

28-500 Kazimierza Wielka

/41/ 35 02 205

2.

Prokuratura Rejonowa

ul. 1-go Maja 10,
28-400 Pińczów

/41/ 357 20 40

3.

Sąd Rejonowy W Busku-Zdroju VII Zamiejscowy Wydział Rodzinny i Nieletnich w Kazimierzy Wielkiej

ul. T. Kościuszki 3

28-500 Kazimierza Wielka

/41/ 35 22 300

4.

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. T. Kościuszki 12

28-500 Kazimierza Wielka

/ 41/ 35 21 922

5.

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. M. C. Skłodowskiej23

28-530 Skalbmierz

/41/ 35 29 015

6.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Czarnocin 100

28-506 Czarnocin

/41/ 35 12 003

7.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Bejsce 252

28-512 Bejsce

/41/ 35 11 010

8.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Opatowiec

28-520 Opatowiec

/41/ 35 27 050

9.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

ul. T. Kościuszki 15

28-500 Kazimierza Wielka

/41/ 35 21 832

/41/ 35 21 851

10.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

ul. T. Kościuszki 12

28-500 Kazimierza Wielka

/41/35 21 937

11.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

ul. Kościuszki 1

28-530 Skalbmierz

/41/ 35 29 003

12. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Czarnocin 100 A

28-506 Czarnocin

/41/ 35 12 028

w.20

13. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Bejsce 252

28-512 Bejsce

/41/ 35 11 010

14. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Opatowiec 3

28-520 Opatowiec

/41/ 35 18 052

15. Gminny Zespół Interdyscyplinarny

ul. T. Kościuszki 12

28-500 Kazimierza Wielka

/41/ 35 21 922

16. Gminny Zespół Interdyscyplinarny

ul. M. C. Skłodowskiej 23

28-530 Skalbmierz

/41/ 35 29 015

17. Gminny Zespół Interdyscyplinarny

Czarnocin 100

28-506 Czarnocin

/41/ 35 12 003

18. Gminny Zespół Interdyscyplinarny

Bejsce 252

28-512 Bejsce

/41/ 35 11 010

19. Gminny Zespół Interdyscyplinarny

Opatowiec 3

28-520 Opatowiec

/41/ 35 27 050

20. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

ul. T. Kościuszki 12

28-500 Kazimierza Wielka

/41/35 02 336

/41/35 02 328

21. Przychodnia Zdrowia Psychicznego

ul. Partyzantów 12

28-500 Kazimierza Wielka

/41/ 35 22 140

Ogólnopolskie telefony alarmowe:

Policja 997 lub 112

Pogotowie Ratunkowe 999

Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – Niebieska Linia 801 120 002

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – Niebieska Linia 22 668 70 00

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111

stop

Kazimierza Wielka 2016


Serdecznie zapraszam do udziału w wystawach poplenerowych prac studenckich w dniu 10-07-2016r. o godzinie 15:00 w Kazimierskim Ośrodku Sportowym , będących efektem prowadzonych w dniach 4-10.07.2016 r. plenerów rysunkowo-malarskich w ramach obowiązkowych praktyk studentów kierunku Architektura /Wydz. Budownictwa i Architektury/ oraz Wzornictwo Przemysłowe /Wydz. Mechatroniki i Budowy Maszyn/.

wystawam

Plenery odbywają się w Powiecie Kazimierskim (Gm. Skalbmierz, Gm. Bejsce, Gm. Opatowiec, Gm. Czarnocin oraz Gm. Kazimierza Wielka), w Tarnobrzegu, Sandomierzu oraz Klimontowie.

Autorzy najlepszych prac, w drodze konkursu - zostaną wyróżnieni.

XVII smchkm 2016

Jurajski Szwadron Kawalerii na kazimierskim cmentarzu

galeria02072016

W środę, 29 czerwca kazimierscy kombatanci i weterani wojskowi gościli kilkuosobową delegację z Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Liczący ponad 30 osób Jurajski Szwadron Kawalerii im. Króla Jana III Sobieskiego z Poręby k/Zawiercia - bo to 6-osobowa delegacja członków Szwadronu pod dowództwem por. rezerwy Marka Pałuchy odwiedziła nasze miasto - jest patriotycznym stowarzyszeniem, którego głównym celem jest kultywowanie i kontynuowanie tradycji kawalerii i jazdy polskiej między innymi poprzez utworzenie ochotniczej jednostki konnej formowanej oraz wystawianej na czas ważnych uroczystości państwowych oraz wojskowych. Także organizowanie rajdów oraz przedsięwzięć patriotyczno-obronnych mających na celu upamiętnienie miejsc związanych z tradycją i walkami kawalerii polskiej. Taki też cel przyświecał wizycie delegacji Szwadronu na kazimierskim cmentarzu, gdzie znajdują się groby żołnierzy poległych w czasie I i II wojny światowej. Po wizycie w ratuszu goście spotkali się na miejscowym cmentarzu z zarządem Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej z Józefem Belskim na czele i Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koło nr 11, któremu przewodniczy ppłk dr Tadeusz Podkowa. Po krótkich żołnierskich prezentacjach, goście i gospodarze udali się na groby żołnierzy, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Potem były długie rozmowy i wspomnienia. Zainteresowanie gości wzbudził pobliski, pięknie odnowiony z inicjatywy Starosty Kazimierskiego Jana Nowaka, grób powstańców listopadowych 1830-31 r., znajdujący się od 2 lat pod pieczołowitą opieką starostwa.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

Święto Policji

106 16709

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej obchodzili swoje święto. Zaproszeni goście podziękowali policjantom za wzorową służbę.

W uroczystości udział wzięli m.in. Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach – mł. insp. dr Rafał Kochańczyk, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego - Tadeusz Kowalczyk, Starosta Powiatu Kazimierskiego - Jan Nowak, Wicestarosta Kazimierski – Michał Bucki, Burmistrz Miasta i Gminy Kazimierza Wielka – Adam Bodzioch, Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierskiego – Marek Augustyn, Burmistrz Miasta i Gminy Skalbmierz - Michał Markiewicz, Wójt Gminy Bejsce Józef Zuwała, Wójt Gminy Czarnocin – Maria Kasperek, Wójt Gminy Opatowiec – Sławomir Kowalczyk, Prokurator Rejonowej w Pińczowie – Jolanta Doroz, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej – starszy kapitan Kazimierz Zabłotny, Zastępca Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Busku Zdrój – mjr Andrzej Irka, Dziekan Dekanatu Kazimierskiego – Janusz Mularz, kapelan policjantów KPP w Kazimierzy Wielkiej - ksiądz Marian Fatyga, policjanci oraz pracownicy Policji.

Ważnym punktem obchodów było wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych wyróżnionym policjantom. Podczas uroczystości 20 policjantom Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach mł. insp. dr Rafał Kochańczyk i Komendant Powiatowy Policji w Kazimierzy Wielkiej insp. Jakub Kosiń wręczyli nominacje na wyższe stopnie policyjne.

Mł. insp. dr Rafał Kochańczyk pogratulował odznaczonym i awansowanym, a także podziękował wszystkim policjantom za oddanie w służbie życząc jednocześnie samych sukcesów. Wyjątkowe były również życzenia przekazywane policjantom przez przybyłych gości. Podczas uroczystości modlitwę w intencji policjantów i policjantek do ich patrona św. Michała odmówił kapelan ks. Marian Fatyga.

Ponadto Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Teresa Piotrowska uhonorowała: brązową odznaką "Zasłużony Policjant": asp. szt. Zbigniewa Buczaka. Taką samą odznaką  odznaczony zostanie mł. asp. Sebastian Kacprzyk, podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji, które odbędą się w dniu 30 lipca 2015 r. we Włoszczowie.

106 16710 106 16711

Tekst i zdjęcia KP Policji

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 35 - silne burze z gradem

od godz. 12:00 dnia 23.07.2015 do godz. 22:00 dnia 23.07.2015

obszar: województwo świętokrzyskie

Prognozuje się wystąpienie silnych burz z opadami deszczu od 30 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie opady gradu.

W załączeniu pełna treść ostrzezenia IMGW.

Załączniki do strony

Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 35 - silne burze z gradem 28.85 KB

Data publikacji : 23.07.2015 05:00

INFORMACJA

                Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej uprzejmie informuje mieszkańców Powiatu Kazimierskiego, iż w dniu dzisiejszym Starosta Jan Nowak wraz z Wicestarostą Michałem Buckim na spotkaniu w Wojewódzkim Sztabie Zarządzania Kryzysowego ustalono wraz z Dyrektorem Zakładu Energetyki, że zostaną skierowane na teren Powiatu Kazimierskiego dodatkowe brygady techniczne (36 zespołów) z innych rejonów województwa w celu naprawy linii energetycznych i przywrócenia zasilania na terenie powiatu, najpóźniej w dniu jutrzejszym tj. 22.07.2015r.

Powstanie nowa placówka opiekuńcza w powiecie kazimierskim

placgal

W piątek, 17 lipca br. w Starostwie Powiatowym odbyła się sesja Rady Powiatu Kazimierskiego, na której - obok spraw bieżących - przyjęto bardzo ważną uchwałę w sprawie przyjęcia przez Powiat Kazimierski zadania Samorządu Województwa Świętokrzyskiego z zakresu uruchomienia i prowadzenia Regionalnej Placówki Opiekuńczo - Terapeutycznej w Kazimierzy Wielkiej.

Jak podkreślił w swym wystąpieniu Wicestarosta Michał Bucki - jest to bodaj najważniejsza uchwała podjęta w tym roku.

Regionalna Placówka Opiekuńczo - Terapeutyczna - mówiąc bardziej zrozumiale - jest to dom dziecka dla dzieci podwójnie pokrzywdzonych przez los: odrzuconych bądź pozbawionych rodziny i przy tym niepełnosprawnych. Placówka zlokalizowana będzie w budynku po dawnej szkole nr 2. Budynek usytuowany jest na dużej, około półhektarowej działce, co stwarza możliwość urządzenia boiska, placu zabaw, ścieżki zdrowia, specjalnej drogi pożarowej i innej infrastruktury, wymaganej przy tego typu placówkach. Wicestarosta Bucki zwrócił uwagę, że dzięki kolejnej placówce opiekuńczej - tym razem bardzo wyspecjalizowanej - stajemy się powiatem, który dzięki również odkrytym w ostatnim roku wodom siarczkowym wykazuje dużą dbałość o osoby niepełnosprawne. Dodał, że w całym kraju są tylko 3 placówki tego typu - kazimierska będzie czwartą, która może obsłużyć południową i centralną część Polski. Placówka w pierwszym etapie będzie mogła przyjąć 30 dzieci niepełnosprawnych, którym zapewni całodobową opiekę medyczną i rehabilitacyjną. Docelowo przewiduje się jej rozszerzenie dla 45 dzieci. Bliskość Krakowa i Buska Zdroju, a więc ośrodków o rozbudowanej sieci instytutów, placówek i uczelni medycznych stworzy możliwość dowozu młodych pacjentów na dodatkowe, specjalistyczne badania i leczenie.

Placówka stworzy w pierwszym etapie około 40 zupełnie nowych miejsc pracy, głównie dla rehabilitantów, pielęgniarek i personelu pomocniczego - bez konieczności likwidacji innych miejsc pracy.

Budynek dawnej szkoły nr 2 o powierzchni użytkowej ok. 1000 m² jest w nienajlepszym stanie technicznym i wymaga gruntownego remontu, który połączony będzie z adaptacją obiektu dla potrzeb placówki. Uruchomione zostały już procedury przetargowe. Powiat Kazimierski przeznaczył na powstanie placówki 500.000 zł ze swego budżetu. Od około 1,5 roku starosta Jan Nowak i wicestarosta Michał Bucki czynią starania o pozyskanie 2 mln złotych dotacji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ich rozmowy z ministrem Kosiniak-Kamyszem i Ministerstwem Finansów spowodowały, że w najbliższych tygodniach dotacja zostanie przekazana Powiatowi Kazimierskiemu.

W dyskusji nad uchwałą radni zadawali wicestaroście Buckiemu pytania nt. powstania placówki, jej finansowania itp. Wicestarosta szczegółowo odpowiadał na pytania i uspokoił obawy radnych co do środków, ponieważ placówka finansowana będzie przez powiat, z którego pochodzi młody pacjent. Będzie więc niejako samowystarczalna.

Wicestarosta Michał Bucki podkreślił jeszcze raz, że głównym celem powołania w naszym powiecie Regionalnej Placówki Opiekuńczo - Terapeutycznej jest stworzenie dla dzieci niepełnosprawnych godziwych warunków medycznych, rehabilitacyjnych i fachowej opieki. Często umieszczane są one bowiem w zakładach zupełnie nieprzystosowanych do ich stanu, co utrudnia, bądź wręcz uniemożliwia prawidłowe leczenie i rehabilitację. Powstanie placówki dodatkowo stworzy nowe miejsca pracy i podniesie rangę miasta i powiatu kazimierskiego.

Przewodniczący Rady Powiatu Marek Augustyn poddał uchwałę pod głosowanie. Radni przyjęli ją jednomyślnie.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

Studenckie malowanie Kazimierzy już po raz drugi

malgal

W dniach od 6 do 11 lipca odbył się w powiecie kazimierskim II już plener rysunkowo -malarski , organizowany przez Katedrę Architektury i Urbanistyki Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach we współpracy z Powiatem Kazimierskim, pod honorowym patronatem JM Rektora Politechniki Świętokrzyskiej
prof. dr hab. inż. Stanisława Adamczaka, dr h.c.

Uczestnicy pleneru - to 15 studentów II roku architektury Politechniki Świętokrzyskiej. Wykonywali oni swe prace na terenie wszystkich pięciu gmin powiatu kazimierskiego. Tematyka prac obejmowała szkice wybranych detali i obiektów architektonicznych, wnętrza w ujęciu perspektywicznym, elementy małej architektury, graficzną prezentację środowiska przyrodniczego, przestrzeni publicznych oraz studium architektury z zielenią.
Stosowane techniki: ołówek, lawowanie, węgiel, akwarela, pastel, akryl.

Prace zaprezentowane zostały w sobotę, 11 lipca na wystawie poplenerowej w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej oraz w godzinach popołudniowych - na placu obok Centrum Handlowego "Paleo" przy ul. Kolejowej. Ponadto podczas uroczystego wernisażu w starostwie, autorom najlepszych prac rysunkowych i malarskich nagrody i wyróżnienia wręczyli:
-Dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury dr hab. inż. Marek Iwański, prof. PŚk
-Kierownik praktyk studenckich dr inż. Piotr Dobosz, w asyście opiekunów grupy - mgr inż. arch. Agnieszki Sempioł i mgr inż. arch. Macieja Głowackiego.

Także Starosta Kazimierski Jan Nowak ufundował trzy nagrody - piękne albumy o tematyce malarskiej, które w jego imieniu wręczyli młodym architektom obecni na wernisażu Wicestarosta Michał Bucki i Przewodniczący Rady Powiatu Marek Augustyn.

Wśród gości obecnych na uroczystości byli m. in. ks. kan. Janusz Mularz - dziekan dekanatu kazimierskiego, państwo Iwona i Marek Postawkowie z Dworu w Odonowie, historyk i regionalista Andrzej Bienias, pracownicy starostwa i instytucji powiatowych.

Obok Andrzeja Bieniasa, który przedstawił obecnym na wernisażu krótki rys historyczny miejscowości i obiektów zabytkowych w powiecie, głos zabierali również przedstawiciele Politechniki Świętokrzyskiej oraz Wicestarosta Michał Bucki. Podkreślano wzorcową wręcz współpracę Politechniki ze Starostwem, zaś młodzi architekci usłyszeli wiele ciepłych słów tak od swoich opiekunów, jak i przedstawicieli samorządu powiatowego.

Opracowanie tekstu i zdjęcia - Zdzisław Pilarski

Informator dla osób dotkniętych przemocą
w rodzinie.

Masz problem?

Ulegasz czyjejś przemocy?

Nie wiesz co zrobić?

Zmień swoje życie!

        Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kazimierzy Wielkiej przedstawia „Informator dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie”mając nadzieję, że okaże się pomocny przede wszystkim dla osób doznających przemocy oraz zagrożonych przemocą w rodzinie.

****************************************************************

INFORMATOR

DLA OSÓB DOTKNIĘTYCH PRZEMOCĄ W RODZINIE

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie
w Kazimierzy Wielkiej

2015 rok

****************************************************************

PRZEMOC W RODZINIE zwana także potocznie przemocą domową to jedno­razowe lub powtarzające się umyślne działanie na szkodę bliskiego lub zaniechanie działań koniecznych do ochrony zdrowia i życia osób najbliższych. Działania te na­ruszają prawa i dobra osobiste członka rodziny (osoby najbliższej, a także innych osób zamieszkujących wspólnie lub wspólnie gospodarujących). Przemoc w rodzinie w szczególności naraża osoby bliskie na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, na­rusza ich godność osobistą, nietykalność cielesną, wolność i swobodę, w tym również osobiste normy związane z życiem seksualnym. Powoduje szkody na zdrowiu fizycznym, psychicznym, a także wywołuje cierpienie
i krzywdy moralne u osób, które jej doznają.

PRZEMOC W RODZINIE:

  1. Jest zjawiskiem wynikającym z działania człowieka - działanie lub zaniechanie działań.
  2. Jest dokonywane przez jednego członka rodziny przeciwko pozostałym.
  3. Jest intencjonalna - zmierza do osiągnięcia jakiegoś celu, wykorzystuje przewagę sił uniemożliwiając samoobronę i opiera się na władzy i kontroli.
  4. Narusza prawa i dobra osobiste krzywdzonego członka rodziny, powoduje szkody
    i cierpienie u osób, których dotyka.

RODZAJE PRZEMOCY W RODZINIE - FORMY ZACHOWAŃ AGRESYWNYCH

Przemoc w rodzinie może przybierać różne formy i dokonywać się przy pomocy różnych instrumentów:

  1. Przemoc fizyczna - są to wszelkie działania polegające na użyciu siły i prowadzące do nieprzypadkowych urazów, zranień, stłuczeń, złamań czy zasinień. Do tej kategorii zalicza się miedzy innymi: popychanie, odpychanie, obezwładnianie, uderzanie, policzkowanie, szczypanie, kopanie, duszenie, bi­cie otwartą dłonią, pięścią lub różnymi przedmiotami, poparzenie, porzucenie w niebezpiecznej okolicy, straszenie bronią lub jej użyciem i inne.
  2. Przemoc psychiczna - to umyślne działania wykorzystujące nie siłę fizyczną, lecz mechanizmy psychologiczne, powodujące zachwianie pozytywnego obrazu własnej osoby u ofiary, obniżenie u niej poczucia własnej wartości, pojawienie się stanów lę­kowych i nerwicowych. Przejawami tego rodzaju przemocy są: odmowa uczuć, brak zainteresowania, szacunku, nieustanna krytyka, wyśmiewanie poglądów, wyznania religijnego, żądanie posłuszeństwa, narzucanie poglądów, wmawianie choroby psy­chicznej, kontrola i utrudnianie kontaktów z innymi osobami, zawstydzanie, upoka­rzanie, wyzywanie, grożenie, ograniczanie snu, jedzenia itp.
  3. Przemoc seksualna - polega na wymuszaniu niechcianych przez ofiarę zachowań w celu zaspokojenia potrzeb seksualnych sprawcy, dokonywa­ne poprzez: przymuszanie do pożycia seksualnego, wymaganie na ofierze nieakceptowanych pieszczot i praktyk seksualnych, przymuszanie do seksu z osobami trzecimi, krytykę zachowań seksualnych ofiary, wymuszanie sadystycz­nych form pożycia seksualnego, przymuszanie do oglądania pornografii, zmuszanie do prostytucji, gwałt.
  4. Przemoc ekonomiczna - to działania prowadzące do całkowitego finansowego uzależnienia ofiary od sprawcy, realizowane miedzy innymi w drodze niezaspokajania podstawowych materialnych potrzeb rodziny, uniemożliwianie podjęcia pracy zarobkowej, utrudnianie aktywności zawodowej, odbieranie pieniędzy, okradanie, wyliczanie wydatków, itp.

OZNAKI PRZEMOCY

Istnieją pewne symptomy, wskazujące na to, że w rodzinie obecna jest przemoc. Aby rozpoznać czy niepokojące zachowania kogoś bliskiego są przejawem przemocy w rodzinie, osoba obserwująca te zachowania musi zastanowić się nad tym i odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Jeśli ktoś bliski, ktoś z rodziny:

  1. zamienia drobne zajścia w wielkie kłótnie,
  2. rani Cię swoim zachowaniem,
  3. znieważa Cię, używa w stosunku do Ciebie obraźliwych słów, obelg, wyzwisk,
  4. ma nagłe napady gniewu lub furii,
  5. niszczy rzeczy, które są Twoją własnością,
  6. odbiera Ci pieniądze lub nie chce dawać Ci środków na życie,
  7. kontroluje wszystkie Twoje zachowania, nie pozwala Ci podejmować żadnych decyzji,
  8. uniemożliwia Ci spotykanie czy widywanie się ze znajomymi lub rodziną,
  9. ośmiesza Cię, poniża, upokarza również w obecności innych,
  10. nieustannie Cię krytykuje,
  11. zastrasza Cię i manipuluje by kontrolować Ciebie i innych członków rodziny,
  12. grozi, że skrzywdzi Ciebie, Twoje dzieci lub innych członków rodziny,
  13. bije Cię, popycha, szarpie, kopie, policzkuje lub dusi,
  14. obwinia Cię za to, że Cię bije, a następnie obiecuje, że to więcej się nie zdarzy,
  15. wymaga od Ciebie, abyś uprawiała seks na zawołanie nawet jeśli nie masz na to ochoty i się nie zgadzasz.

Musisz rozważyć czy jesteś bezpieczny w swoim domu. Jeśli w Twoim życiu wy­stępuje lub wystąpiła jedna lub więcej z wymienionych powyżej oznak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doznajesz przemocy w rodzinie. Nie lekceważ tego i zwróć się po pomoc do jednej z instytucji niosących pomoc rodzinom znajdującym się w kryzysie.

PAMIĘTAJ !!!

!Przemoc w rodzinie jest przestępstwem. Masz prawo szukać specjalistycznej pomocy.

! Poniżanie i obelgi bolą tak samo jak bicie. Nie trzeba mieć siniaków i złamanych kości by być ofiarą przemocy.

! Przemoc domowa zdarza się we wszystkich grupach społecznych, niezależnie od poziomu wykształcenia i sytuacji ekonomicznej.

!Przemoc raz zastosowana powtarza się.

! Jeśli alkoholizm i przemoc są problemem w Twoim domu, nie możesz da­lej pozwalać by uzależniony partner atakował Ciebie i Twoje dzieci. Nie mo­żesz spowodować, aby przestał pić i zmienił swoje zachowanie, możesz jednak z pomocą innych zmienić swoje życie.

! Nie musisz dalej być marionetką – zacznij istnieć osobno.

! Dzieci wychowywane w środowisku pełnym napięć, konfliktów i agresji, albo odtwarzają te same zachowania w dorosłym życiu, albo zamykają się w so­bie, popadają w depresję i przyjmują rolę ofiary. Dlatego też, dzieci odniosą o wiele większy pożytek z Twojej siły życiowej i możliwości podejmowania koniecz­nych decyzji, niż z faktu przebywania w domu, gdzie sprawca poniża Cię i bije na ich oczach, a często one same również stają się ofiarami przemocy.

Wskazówki dla osób doznających przemocy w rodzinie

Rodzina funkcjonuje prawidłowo, gdy wszyscy jej członkowie respektują wzajemnie swoje podstawowe prawa, okazują sobie miłość i stwarzają możliwość do nieskrępo­wanego rozwoju. W sytuacji odwrotnej, rodzina narażona jest na kryzys. Aby umieć rozpoznać czy rodzina rozwija się zdrowo, czy też może zaczyna się w niej dziać coś niepokojącego, trzeba być świadomym swoich podstawowych praw. Należy zawsze pa­miętać że:

  1. każdy człowiek ma prawo do życia w środowisku rodzinnym wolnym od przemocy,
  2. każdy człowiek ma prawo czuć się bezpiecznie w swoim domu,
  3. każdy człowiek ma prawo do szacunku i godnego traktowania,
  4. każdy człowiek ma prawo do swobodnego wyrażania swojego zdania, współdecydowania o sprawach dotyczących jego i jego rodziny,
  1. każdy człowiek ma prawo się mylić i być niedoskonałym,
  2. każdy człowiek ma prawo szukać pomocy, gdy jego prawa są łamane.
     

Jeśli Twój partner lub inny członek rodziny nie respektuje przysługujących Ci praw, jeśli w Twojej rodzinie dzieje się coś złego, jeśli dochodzi do przemocy, nie możesz po­zwolić sobie na bierność. Musisz zwrócić się po pomoc do specjalistów.

Kto może pomóc - zadania służb

Przeciwdziałanie przemocy domowej, niesienie pomocy osobom dotkniętym przemocą oraz ich rodzinom jest zadaniem realizowanym przez różne instytucje, służby społeczne. Należą do nich m.in.: policja, prokuratura, pomoc społeczna (ośrodki pomocy społecznej, Ośrodek Interwencji Kryzysowej), Gminne Komisje Rozwiązywanie Problemów Alkoholowych, służba zdrowia, Zespoły Interdyscyplinarne. Warto wiedzieć do czego zobowiązane są poszczególne instytucje, jaki rodzaj pomocy oferują rodzinom uwikłanym w przemoc oraz jakie prawa przysługują osobom szukającym pomocy.

Policja

Czynności wykonywane podczas interwencji:

  1. Policjanci przybywają na miejsce interwencji, ustalają tożsamość uczestników konfliktu, przebieg zdarzenia, jego przyczyny i następstwa.
  2. Udzielają ofiarom przemocy niezbędnej pomocy, polegającej w szczególności na wezwaniu pogotowia ratunkowego, straży pożarnej itp.
  3. W razie potrzeby podejmują inne niezbędne czynności zapewniające ochronę życia, zdrowia i mienia osób będących ofiarami przemocy, włącznie z ewentualnym zastosowaniem wobec sprawców przemocy środków przymusu bezpośredniego i zatrzymaniem.
  4. Jeżeli interweniujący policjanci uznają na podstawie dotychczas zebranych informacji, że w danej rodzinie może występować przemoc domowa, wówczas obligatoryjnie wypełniają, podczas lub po interwencji, notatkę urzędową dotyczącą przemocy w rodzinie zwaną „Kartą A”.
  5. Policjanci informują ofiary i świadków przemocy, że wypełnienie dokumentacji „Niebieskie Karty” nie jest jednoznaczne ze złożeniem zawiadomienia o przestępstwie. Jest to policyjna notatka urzędowa. Wypełniony dokument nie może być anulowany lub „wycofany” na prośbę ofiary, świadka czy sprawcy przemocy.
  6. Interweniujący policjanci informują ofiarę przemocy o przysługujących jej prawach, możliwościach i miejscach uzyskania pomocy. Informację taką policjanci przekazują w formie pisemnej - „Karta B”. Policjanci informują również pokrzywdzonych, że odwiedzi ich dzielnicowy w celu sprawdzenia stanu ich bezpieczeństwa.
  7. Funkcjonariusze informują pokrzywdzonych o możliwości złożenia zawiadomienia o przestępstwie lub wniosku o ściganie sprawcy przemocy w odpowiedniej jednostce policji lub prokuratury.
  8. Przestępstwo znęcania się nad najbliższymi (art. 207 k.k.) jest ścigane z urzędu. Nie jest wymagane przyjęcie zawiadomienia o przestępstwie od ofiary lub członka rodziny. Na podstawie zgromadzonych niebieskich kart oraz informacji własnych, policja ma możliwość podjęcia decyzji o przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego lub wszczęcia postępowania przygotowawczego, niezależnie od woli ofiary. Jednakże, brak woli ofiary przemocy do współpracy z organami ścigania może powodować mały „ciężar dowodowy” sprawy, która w dalszym postępowaniu może zostać umorzona. Aktywne uczestnictwo ofiary w postępowaniu podnosi wartość dowodową postępowania.
  9. Policjanci przeprowadzają, jeżeli sytuacja na to pozwala, rozmowę pouczającą ze sprawcą przemocy domowej.


Jeżeli na miejscu zdarzenia obecne są dzieci, w sytuacji, gdy grozi im bezpośrednie niebezpieczeństwo lub pozostawienie bez opieki, policjant, pracownik socjalny, lekarz podejmuje decyzje o zabraniu dzieci i powierza je pod opiekę kogoś z rodziny, a gdy jest to niemożliwe, pod opiekę placówki opiekuńczo-wychowawczej. Prawo dopuszcza możliwość udzielenia pomocy dzieciom, przez osoby lub instytucje, wbrew woli rodziców lub opiekunów będących w stanie nietrzeźwym.

 Prokuratura

Osoby doznające przemocy w rodzinie, a także świadkowie mogą złożyć w prokuraturze lub na policji zawiadomienia o przestępstwie ściganym z urzędu lub wniosek o ściganie sprawcy przemocy (przestępstwa ścigane na wniosek osoby poszkodowanej). W sytuacji istnienia uzasadnionego podejrzenia, że doszło do popełnienia przestępstwa prokuratura, we współpracy z policją, jest zobowiązana do:

  1. wszczęcia postępowania przygotowawczego celem sprawdzenia czy doszło do przestępstwa,
  2. wyjaśnienia okoliczności zdarzenia,
  3. zebrania i zabezpieczenia dowodów,
  4. ujęcia sprawcy,
  5. zastosowania, w uzasadnionych przypadkach, środka zapobiegawczego wobec sprawcy przemocy w formie dozoru policyjnego bądź tymczasowego aresztowania.

Pomoc Społeczna

 Ośrodki Pomocy Społecznej

Pomoc społeczna ma umożliwić osobom i rodzinom przezwyciężenie trudnych sytuacji życiowych, których same nie są w stanie pokonać oraz zapobiegać powstawaniu tych sytuacji. Pomoc społeczna jest udzielana również w przypadku występowania przemocy w rodzinie. Pomoc świadczona przez ośrodki pomocy społecznej obejmuje przede wszystkim:

  1. umożliwiającą zidentyfikowanie przemocy w rodzinie,
  2. przygotowanie kompleksowego planu pomocy i monitorowanie podjętych działań,
  3. przeprowadzanie wywiadu środowiskowego wraz z załączoną procedurą „Niebieskie Karty”, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych i bytowych,
  4. prowadzenie poradnictwa,
  5. udzielanie informacji o przysługujących prawach i możliwościach uzyskania pomocy,
  6. kierowanie do specjalistycznych instytucji pomagających ofiarom przemocy oraz wskazywanie miejsc oferujących schronienie,
  7. udzielanie, w uzasadnionych przypadkach, pomocy finansowej, rzeczowej.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej jest zobowiązany do świadczenia następujących usług:

  1. zapewnianie schronienia ofiarom przemocy,
  2. ochrona przed osobą stosującą przemoc,
  3. udzielanie natychmiastowej pomocy psychologicznej medycznej i wsparcia,
  4. rozpoznawanie sytuacji ofiary przemocy w rodzinie i opracowywanie planu    pomocy,
  5. wspieranie w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowej,
  6. udzielanie poradnictwa: medycznego, psychologicznego, prawnego, socjalnego,
  7. prowadzenie grup wsparcia i grup terapeutycznych dla ofiar przemocy,
  8. prowadzenie terapii indywidualnej.

Gminne Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

W przypadku, gdy przemocy domowej towarzyszy nadużywanie alkoholu, do zadań GKRPA należy:

  1. rozpoznanie sytuacji w rodzinie w drodze przeprowadzenia wywiadu środowiskowego wraz z załączoną procedurą „Niebieskie Karty”, umożliwiającą zidentyfikowanie przemocy w rodzinie,
  2. wezwanie osoby nadużywającej alkoholu i stosującej przemoc na rozmowę ostrzegawczą, informującą o prawnych konsekwencjach stosowania przemocy wobec bliskich,
  3. udzielanie wsparcia socjalnego, psychologicznego i prawnego ofiarom przemocy,
  4. informowanie rodzin uwikłanych w przemoc o możliwościach uzyskania pomocy,
  5. wnioskowanie do sądu o zastosowanie wobec osoby nadużywającej alkoholu obowiązku poddania się leczeniu odwykowemu.

Służba Zdrowia

W przypadku występowania u pacjenta sygnałów świadczących o występowaniu przemocy domowej, lekarze, oprócz udzielenia pomocy medycznej zobligowani są do realizacji świadczeń na rzecz osoby pokrzywdzonej:

  1. informowanie o możliwościach uzyskania pomocy,
  2. wystawianie na prośbę osoby pokrzywdzonej zaświadczenia lekarskiego o stwierdzonych obrażeniach i podjętym leczeniu,
  3. informowanie ofiar o warunkach i miejscach wystawienia obdukcji (obdukcja jest płatna i może ją wykonać tylko lekarz, który jest do tego uprawniony, czyli lekarz sądowy; zarówno obdukcja, jak i zaświadczenie wystawione przez lekarza może być przedstawione jako dowód w sprawie karnej).

Zespoły Interdyscyplinarne

Skutecznym sposobem interweniowania wobec problemu przemocy w rodzinie są działania podejmowane przez interdyscyplinarne zespoły specjalistów – lokalne koalicje przeciwdziałające przemocy. Członkami takich zespołów są przedstawiciele wszystkich instytucji i organizacji z danego terenu zaangażowanych w zwalczanie i zapobieganie przemocy w rodzinie: pracownicy socjalni, policjanci, członkowie GKRPA, pedagodzy, psycholodzy, pielęgniarki środowiskowe, lekarze, prawnicy, kuratorzy itd. Zespół taki zapewnia kompleksową pomoc rodzinie uwikłanej w przemoc w drodze wysłuchania i wsparcia osób dotkniętych przemocą, informowania o możliwościach uzyskania pomocy, kontaktowania osoby dotkniętej przemocą z odpowiednimi specjalistami, wspólnego opracowywania, wdrażania i monitorowania realizacji planu pomocy.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

  1. 1.zidentyfikowanie przemocy w rodzinie,
  2. 2.przygotowanie planu pomocy i monitorowanie podjętych działań,
  3. 3.prowadzenie poradnictwa,
  4. 4.udzielanie informacji o przysługujących prawach i możliwościach uzyskania pomocy,
  5. 6.wspieranie w przezwyciężaniu sytuacji kryzysowej.
  1. kierowanie do specjalistycznych instytucji pomagających ofiarom przemocy oraz wskazywanie miejsc oferujących schronienie,

Lista instytucji pomocowych

L.p.

Nazwa Instytucji

Adres

Numer telefonu

1.

Komenda Powiatowej Policji

Al. Parkowa 1

28-500 Kazimierza Wielka

/41/ 35 02 205

2.

Prokuratura Rejonowa

ul. 1-go Maja 10,
28-400 Pińczów

/41/ 357 20 40

3.

Sąd Rejonowy W Busku-Zdroju VII Zamiejscowy Wydział Rodzinny i Nieletnich w Kazimierzy Wielkiej

ul. T. Kościuszki 3

28-500 Kazimierza Wielka

/41/ 35 22 300

4.

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. T. Kościuszki 12

28-500 Kazimierza Wielka

/ 41/ 35 21 922

5.

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

ul. M. C. Skłodowskiej23

28-530 Skalbmierz

/41/ 35 29 015

6.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Czarnocin 100

28-506 Czarnocin

/41/ 35 12 003

7.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Bejsce 252

28-512 Bejsce

/41/ 35 11 010

8.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej

Opatowiec

28-520 Opatowiec

/41/ 35 27 050

9.

Ośrodek Interwencji Kryzysowej

ul. T. Kościuszki 15

28-500 Kazimierza Wielka

/41/ 35 21 832

/41/ 35 21 851

10.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

ul. T. Kościuszki 12

28-500 Kazimierza Wielka

/41/35 21 937

11.

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

ul. Kościuszki 1

28-530 Skalbmierz

/41/ 35 29 003

12. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Czarnocin 100 A

28-506 Czarnocin

/41/ 35 12 028

w.20

13. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Bejsce 252

28-512 Bejsce

/41/ 35 11 010

14. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

Opatowiec 3

28-520 Opatowiec

/41/ 35 18 052

15. Gminny Zespół Interdyscyplinarny

ul. T. Kościuszki 12

28-500 Kazimierza Wielka

/41/ 35 21 922

16. Gminny Zespół Interdyscyplinarny

ul. M. C. Skłodowskiej 23

28-530 Skalbmierz

/41/ 35 29 015

17. Gminny Zespół Interdyscyplinarny

Czarnocin 100

28-506 Czarnocin

/41/ 35 12 003

18. Gminny Zespół Interdyscyplinarny

Bejsce 252

28-512 Bejsce

/41/ 35 11 010

19. Gminny Zespół Interdyscyplinarny

Opatowiec 3

28-520 Opatowiec

/41/ 35 27 050

20. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie

ul. T. Kościuszki 12

28-500 Kazimierza Wielka

/41/35 02 336

/41/35 02 328

21. Przychodnia Zdrowia Psychicznego

ul. Partyzantów 12

28-500 Kazimierza Wielka

/41/ 35 22 140

Ogólnopolskie telefony alarmowe:

Policja: 997 lub 112

Pogotowie Ratunkowe: 999

Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – Niebieska Linia: 801 120 002

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie – Niebieska Linia: 22 668 70 00

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

Kazimierza Wielka 2015

Plakat koncert

koniem

Plener rysunkowo-malarski w Kazimierzy Wielkiej w dniach 6-11.07.2015r.

politechkam

organizowany przez Katedrę Architektury i Urbanistyki Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach we współpracy z Powiatem Kazimierskim pod honorowym patronatem JM Rektora Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Stanisława Adamczaka, dr h.c.

Uczestnicy pleneru, studenci II roku architektury:
Joanna Cesarz
Przemysław Dudek
Anna Graba
Olga Heba
Katarzyna Janaszek
Anna Kisiel
Paweł Kościowski
Jan Kotlimowski
Tadeusz Kowalczyk
Sylwia Krzysztofik
Adrianna Kuś
Marta Leszkowicz
Maciej Malik
Sylwia Nowek
Maciej Wachowicz

Opiekunowie:
mgr inż. arch. Agnieszka Sempioł
mgr inż. arch. Maciej Głowacki

Tematy prac rysunkowych i malarskich:
Uczestnicy plenerów wykonują swoje prace na terenach każdej z pięciu gmin Powiatu Kazimierskiego. Tematyka prac obejmuje szkice wybranych detali i obiektów architektonicznych, wnętrza w ujęciu perspektywicznym, elementy małej architektury, graficzną prezentację środowiska przyrodniczego, przestrzeni publicznych oraz studium architektury z zielenią.
Stosowane techniki: ołówek, lawowanie, węgiel, akwarela, pastel, akryl.
Prace plenerowe zaprezentowane zostaną w sobotę, 11.07.2015 w Kazimierzy Wielkiej, ponadto podczas uroczystego wernisażu -autorom najlepszych prac rysunkowych i malarskich nagrody i wyróżnienia wręczą:
-JM Rektor PŚk  prof. dr hab. inż. Stanisława Adamczak, dr h.c.
-Dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury dr hab. inż. Marek Iwański, prof. PŚk
-Kierownik praktyk studenckich dr inż. Piotr Dobosz
-Starosta Kazimierski Jan Nowak

Lokalizacja wystaw i czas ekspozycji wg harmonogramu (wkrótce).

Ramowy harmonogram wystaw poplenerowych w dniu 11.07.2015r. (sobota): Kazimierza Wielka
10.00 Sala Konferencyjna Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej, ul. T. Kościuszki 12,
Wystawa, podsumowanie pleneru, wręczenie nagród uczestnikom pleneru z udziałem JM Rektora, Dziekana WBiA Politechniki Świętokrzyskiej oraz władz samorządów
ok.11-12.00-przeniesienie wystawy
12.oo -15.oo Plac CH 'Paleo' w Kazimierzy Wielkiej -wystawa z udziałem studentów i opiekuna plenerów

 

Serdecznie zapraszamy

Goście z Tajlandii

tajgal

W dniu 30 czerwca uczestników Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kazimierzy Wielkiej odwiedzili goście z Tajlandii.

Agnieszka Wdowik Student Support Movement Theraphy na co dzień pracująca z niepełnosprawnymi dziećmi przygotowując warsztaty dla uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy pokazała na czym polega jej praca w głębokiej dżungli. Przybył z nią Aof Jaratpong Janprom, który zaprezentował i przećwiczył z podopiecznymi placówki techniki relaksacyjne. Pomimo bariery językowej udało się nawiązać mu świetny kontakt z podopiecznymi PŚDS, a poznane techniki i formy pracy terapeuci postarają się włączyć w plan zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy. Dodatkowo gość z Tajlandii jest artystą i tworzy oryginalne rzeźby i formy użytkowe, wykorzystując recykling, w tym zakresie też nastąpiła wymiana pomysłów. Jest nadzieja że ta wizyta zaowocuje trwałą współpracą.

Powołanie spółki „Kazimierskie Wody Termalne i Lecznicze”
25 Lipca 2014r.

wodygal

Kolejna sesja Rady Powiatu Kazimierskiego odbyła się w piątek, 25 lipca br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego. Oprócz radnych oraz Zarządu Powiatu Kazimierskiego w sesji udział wzięli: Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bejscach Antoni Bryła, Kierownik Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kazimierzy Wielkiej Dorota Celej oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kazimierzy Wielkiej Bożena Pytel. W/w kierownicy placówek pomocy przedstawili Radzie Powiatu i Zarządowi szczegółowe sprawozdania ze swej działalności za rok 2013.

Ponadto Rada podjęła uchwały: w sprawie ustalenia godzin pracy aptek z terenu Powiatu Kazimierskiego, zmiany wieloletniej prognozy finansowej na lata 2014 - 2024 oraz zmian w budzecie na 2014 rok.

Bardzo ważnym punktem porządku obrad było podjęcie uchwały w sprawie objęcia przez Powiat Kazimierski udziałów w spółce „Kazimierskie Wody Termalne i Lecznicze sp. z o. o.” z siedzibą w Cudzynowicach. Eksploatacja wszelkiego rodzaju złóż - w tym także wód termalnych - wymaga uzyskania koncesji, którą otrzymać mogą jedynie przedsiębiorstwa i podmioty gospodarcze, natomiast samorządy bezpośrednio takiej koncesji otrzymać nie mogą. Spółka - ze 100 % udziałem Powiatu Kazimierskiego - będzie mogła wystąpić o koncesję na eksploatację wód po dokonaniu odwiertu w Cudzynowicach, który to odwiert zgodnie z założeniami dostarczał będzie wodę termalną do systemu grzewczego Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. W chwili obecnej spółka nie posiada zarządu. Będzie on powołany i konstytuowany uchwałami Zarządu Powiatu Kazimierskiego.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

70. Rocznica powstania Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczypospolitej Partyzanckiej 1944 - 2014

70rocznicagal

            Skromniej, niż w latach ubiegłych Stowarzyszenie Żołnierzy Armii Krajowej - Koło w Kazimierzy Wielkiej obchodziło „okrągłą”, 70. rocznicę powstania Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczypospolitej Partyzanckiej. Uroczystość rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, koncelebrowana przez dziekana kazimierskiego dekanatu ks. kan. Janusza Mularza oraz ks. kan. Jana Dudka. Uczestniczyli w niej kombatanci, młodzież z klasy mundurowej ZSZ w Odonowie oraz przedstawiciele kazimierskich samorządów. Powiat Kazimierski reprezentował Starosta Kazimierski Jan Nowak.

            Po Mszy Św. delegacje udały się pod tablicę upamiętniającą walki Armii Krajowej oraz powstanie Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczypospolitej Partyzanckiej, gdzie po krótkim wprowadzeniu historycznym przez Prezesa Koła SŻAK Józefa Belskiego, złożono wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Dodać należy, że tablicę przy wejściu do szkoły Nr 1 wmurowano dokładnie 20 lat temu - na 50-lecie Rzeczypospolitej, zaś jej odsłonięcia dokonał zmarły niedawno, legendarny gen. Bolesław Nieczuja-Ostrowski ps. Tysiąc, którego imieniem nazwano aleję prowadzącą do parku od ul. Armii Krajowej.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

Święto Policji 2014

policjagal

            W czwartek 24 lipca 2014 roku funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Kazimierzy Wielkiej uroczyście obchodzili swoje święto.

            W uroczystości udział wzięli m.in. Pierwszy Zastępca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach - mł. insp. Rafał Kochańczyk, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego - Tadeusz Kowalczyk, Starosta Powiatu Kazimierskiego - Jan Nowak, Wicestarosta Powiatu Kazimierskiego - Michał Bucki, Przewodniczący Rady Powiatu Kazimierskiego - Marek Augustyn, Prokurator Rejonowy w Pińczowie - Jolanta Doroz, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej – st. kpt. Kazimierz Zabłotny, Z-ca Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Busku Zdrój – mjr Waldemar Sroka, Burmistrz Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej - Tadeusz Knopek, Przewodniczący Rady Miejskiej w Kazimierzy Wielkiej - Andrzej Kuliś, Burmistrz Miasta i Gminy Skalbmierz - Michał Markiewicz, Wójt Gminy Bejsce - Józef Zuwała, Wójt Gminy Czarnocin – Maria Kasperek, Sekretarz Gminy Opatowiec – Hubert Krupa, Proboszcz Parafii Św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, a zarazem kapelan policjantów KPP w Kazimierzy Wielkiej - ksiądz Marian Fatyga, Dziekan Dekanatu Kazimierskiego ksiądz kanonik Janusz Mularz, Prezes Koła Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych w Kazimierzy Wielkiej - Jerzy Bojanowicz, policjanci oraz pracownicy Policji.

            Komendant Powiatowy Policji w Kazimierzy Wielkiej insp. Jakub Kosiń po przywitaniu zaproszonych gości podziękował policjantom za wzorową służbę. Ważnym punktem obchodów było wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych wyróżnionym policjantom. Podczas uroczystości 22 policjantom mł. insp. Rafał Kochańczyk i insp. Jakub Kosiń wręczyli nominacje na wyższe stopnie policyjne. Mł. insp. Rafał Kochańczyk pogratulował odznaczonym i awansowanym, a także podziękował wszystkim policjantom za oddanie w służbie życząc jednocześnie samych sukcesów. Wyjątkowe były również życzenia przekazywane policjantom przez przybyłych gości, w imieniu których głos zabrali Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Tadeusz Kowalczyk, Starosta Powiatu Kazimierskiego Jan Nowak, Prokurator Rejonowy w Pińczowie Jolanta Doroz, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej st. kpt. Kazimierz Zabłotny oraz Z-ca Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Busku Zdrój – mjr Waldemar Sroka. Podczas uroczystości modlitwę w intencji policjantów i policjantek do patrona św. Michała odmówił kapelan ks. Marian Fatyga.

           Ponadto w dniu 23 lipca 2014r podczas Wojewódzkich Obchodów Święta Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim Komendant Powiatowy Policji w Kazimierzy Wielkiej mł. insp. Jakub Kosiń otrzymał awans na stopień inspektora Policji.

Tekst - na podstawie materiałów KP Policji

Zdjęcia - Zdzisław Pilarski

Ruszyła Termomodernizacja !

termo1termo2

W roku 2014 Powiat Kazimierski realizuje wspólnie z gminami Czarnocin, Opatowiec i Zagnańsk (powiat kielecki) projekt unijny „Podniesienie efektywności energetycznej obiektów użyteczności publicznej”, w ramach którego wykonana zostanie termomodernizacja budynków Zespołu Szkół Zawodowych w Odonowie, Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach, Zespołu Placówek Oświaty i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Na tę okoliczność w dniu 13 lutego 2014 r. podpisana została w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach pre-umowa pomiędzy Marszałkiem Adamem Jarubasem, a przedstawicielami zainteresowanych samorządów.

W wyniku przeprowadzonych przetargów okazało się, że pierwotnie zakładana wartość projektu - 7 mln złotych jest niewystarczająca, ponieważ Powiat Kazimierski rozszerzył swoje zadanie o możliwość innowacyjnego wykorzystania wód termalnych oraz ogniw fotowoltaicznych do ogrzewania obiektów ZSR w Cudzynowicach.

W dniu 23 lipca zawarta została finalna umowa, którą podpisali ze strony Urzędu Marszałkowskiego Adam Jarubas - Marszałek, Kazimierz Kotowski - Członek Zarządu Województwa, w obecności Przewodniczącego Sejmiku Tadeusza Kowalczyka. Powiat Kazimierski reprezentowali Starosta Jan Nowak i Wicestarosta Michał Bucki, w obecności wójtów gmin Czarnocin, Opatowiec i Zagnańsk. Umowa przewiduje zwiększenie wartości projektu do 8 mln zł., co przy poczynionych oszczędnościach w gminach Czarnocin i Opatowiec, zabezpieczy w pełni środki na realizację rozszerzonego projektu, który dla Powiatu Kazimierskiego wyniesie ok. 4 mln zł. Dodać należy, że projekt jest już w znacznym stopniu realizowany, a w niektórych szkołach gminnych już zakończony. Podpisane w Urzędzie Marszałkowskim dokumenty umożliwią zapłatę należności dla wykonawców za prace już wykonane oraz zaliczki na poczet rozpoczętych prac.

Realizowany w ZSR w Cudzynowicach nowatorski projekt, którego podstawą jest odwiert na głębokość 800 m., pozwoli określić trzy podstawowe czynniki determinujące opłacalność inwestycji, tj. wydajność złoża, temperaturę i skład chemiczny wód termalnych. Jest to bardzo istotne w przypadku rozszerzania tego ekologicznego systemu grzewczego, wykorzystującego energię Ziemi i Słońca, na dalsze obiekty użyteczności publicznej.

 termo3termo4

termo5termo6

termo7termo8

Opracowanie tekstu Zdzisław Pilarski

Zdjęcia Zdzisław Augustyn

85 LAT OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W CIESZKOWACH

85osp

W niedzielę, 20 lipca br., przy pięknej, upalnej pogodzie OSP Cieszkowy obchodziła swe 85-lecie. Na starannie przygotowaną uroczystość przybyli licznie okoliczni mieszkańcy, zaproszeni znakomici goście, a przede wszystkim wiele jednostek OSP z powiatów kazimierskiego i buskiego ze swymi sztandarami, których naliczono kilkadziesiąt. Jest to wyrazem wielkiego szacunku, jakim cieszy się jednostka z Cieszków i jak ważną odgrywa rolę na terenie gminy Czarnocin oraz powiatu kazimierskiego. Trzeba przyznać, że druhowie - jubilaci są świetnie przygotowani do pełnienia swej służby: odpowiednio przeszkoleni, dobrze wyposażeni w sprzęt ratowniczy, we wsi panuje atmosfera współpracy pomiędzy strażą, Kołem Gospodyń Wiejskich i mieszkańcami. Sprawdza się to w przypadku klęsk żywiołowych, jak pożary, powodzie czy podtopienia, których na szczęście nie ma zbyt wiele. Mieszkańcy mogą spać spokojnie wiedząc, że nad ich bezpieczeństwem czuwają dobrze przygotowani, w każdej chwili gotowi do pomocy druhowie.

Odnowiona remiza wkomponowuje się i harmonizuje z otoczeniem - gimnazjum, boiskiem Orlik, salą gimnastyczną oraz zabytkami: architektury - zbór ariański i przyrody - wiekowy czerwony buk, tworząc swoiste, niepowtarzalne centrum wsi Cieszkowy.

Na uroczystość 85-lecia przybyli: Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP w Kielcach druh poseł Mirosław Pawlak, Sekretarz woj. Świętokrzyskiego Bernard Antos, Starosta Kazimierski Jan Nowak, Z-ca Komendanta Powiatowego PSP Janusz Buła, Wójt Gminy Czarnocin i zarazem Prezes Zarządu Gminnego ZOSP Maria Kasperek, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy oraz działacze społeczni.

Mszę św. polową celebrował proboszcz parafii pw. Św. Jakuba Apostoła w Probołowicach ks. Krzysztof Wrzesień.

Po mszy św. rozpoczęła się parada jednostek - przemarsz, składanie raportu. Najważniejszym punktem uroczystości było przekazanie jednostce nowego sztandaru. Sztandar jest w tradycji strażackiej elementem, który jednoczy całą społeczność wiejską. Przekazanie nowego sztandaru było symbolicznym przekazaniem młodym strażakom codziennych zadań, codziennej służby. Obydwa sztandary zajmą poczesne miejsce w strażnicy.

Jak każe tradycja - jubileusz straży jest okazją do odznaczenia najbardziej zasłużonych druhów - społeczników. Najwyższe odznaczenie - złoty znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymał emerytowany kierowca OSP w Sokolinie dh Adam Makieła.

Wielu strażaków otrzymało złote, srebrne i brązowe odznaki Za Zasługi dla Pożarnictwa. Jubileuszową uroczystość zakończyły występy artystyczne młodzieży z Gimnazjum w Cieszkowach, wspomagane przez orkiestrę dętą ze Skalbmierza.

Gromkimi brawami przyjęty został występ nowopowstałego chóru seniorów

Opracowanie tekstu Zdzisław Pilarski

70. ROCZNICA KAZIMIERSKO-PROSZOWICKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ PARTYZANCKIEJ

Kaz-Prosz

W roku bieżącym mija 70 lat od pamiętnych wydarzeń historycznych na ziemiach byłego powiatu pińczowskiego i częściowo miechowskiego - zmagań zbrojnych powstałego ruchu oporu przeciwko niemieckiemu najeźdźcy, który od września 1939 r. okupował nasz kraj.

            Na zajętych przez Niemców terenach Miechowa, Olkusza i Pińczowa stosunkowo szybko ukształtowała się konspiracja - w ciągu 3-4 miesięcy po wrześniu 1939 r. Decydowała głównie o tym bliskość dużych miast, takich jak Kraków i Kielce, z których szybko przenikały i płynęły w teren wiadomości i decyzje o organizowaniu ruchu oporu. W miarę upływu lat i rozwoju komórek konspiracyjnych, sprawy te udoskonalano i regulowano.

            Do czasu scalania w jedno wojsko podziemne, działały w powiecie Pińczów takie organizacje bojowe, jak: Służba Zwycięstwu Polski, Związek Walki Zbrojnej, Szare Szeregi, Polska Organizacja Zbrojna, Narodowa Organizacja Wojskowa, Straż Chłopska, BCh (Chłostra) i Gwardia Ludowa - WRN. Od 1942 r. ujawniły się opozycyjne do konspiracji - Narodowe Siły Zbrojne i promoskiewska Gwardia Ludowa, od 1944 r. Armia Ludowa, kierowana przez PPR.

Najliczniejszą organizacją bojową były „Bataliony Chłopskie”, które przekazały do Armii Krajowej ok. 4000 ludzi.

Inicjatorem i organizatorem lokalnych grup konspiracji była najczęściej inteligencja wiejska, głównie młodzi nauczyciele, mający przeszkolenie wojskowe uzyskane w przedwojennych podchorążówkach. Zakładali je w formach wojskowych przede wszystkim powracający z kampanii wrześniowej 1939 r. oficerowie rezerwy i służby stałej a później emisariusze przysyłani z wyższych szczebli dla wzmocnienia miejscowej kadry dowódczej.

            Utworzona w latach 1939-42 r. siatka organizacyjna ZWZ-AK była doskonalona do końca okupacji, zwłaszcza od 1943-44 r. kiedy to Inspektoratem Miechowskim dowodził mjr/płk Bolesław Nieczuja-Ostrowski „Bolko”-„Tysiąc”. Cały wysiłek konspiracji ZWZ-AK skoncentrowany był na przygotowaniach do powstania powszechnego, zorganizowaniu jednostek wojskowych oraz ich zaplecza i na przygotowaniu do bieżącej akcji kilkudziesięciu oddziałów dywersyjnych i specjalistycznych.

Dziś wiemy, że wszystkie cele i warunki wojskowe i polityczne zostały przez ZWZ-AK osiągnięte, dzięki wytrwałości i ogromnemu poświęceniu uczestników konspiracji a w szczególności jej kadry.

            Trudno tu wymienić wszystkich najbardziej zasłużonych, podam jedynie takich, jak:

Roman Zawarczyński „Sewer”, Wiesław Żakowski „Zagraj”, Aleksander Issa „Słoń”, Jan Pszczoła „Wojnar” - „Janczar”, Józef Dmowski „Nemo”, Stanisław Padło „Niebora”, Franciszek Palus „Bałtycki”, Stanisław Wójcik „Brzoza”, Adolf Krawczyk „Zawodziński”, Henryk Sokołowski „Skiba”, Albin Piechota „Bumir”, Kazimierz Bochnia „Groźny”, Stefan Pęczalski „Rokita”, Wacław Kapsa „Herman i inni.

            Komenda Główna AK opracowała nowy plan walki powstańczej i wprowadziła go rozkazem dowódcy AK gen. bryg. Tadeusza Komorowskiego „Bór” 20.XI.1943 r. nadając mu kryptonim „Burza”. Przewidywał on, że podczas odwrotu armii niemieckiej nastąpią krótkie, gwałtowne uderzenia na tyły przeciwnika i witanie „sojuszników - naszych sojuszników” na ziemiach polskich przez ujawniających się dowódców Wojska Polskiego - czyli AK i przedstawicieli władz cywilnych.

            W styczniu 1944 r. na rubieżach wschodniej Rzeczypospolitej Polskiej akcja „Burza” już się rozpoczęła a w czerwcu tego roku dotarła nad Wisłę. W tym czasie na Zachodzie alianci zajęli Rzym, lądowali w Normandii i wydawało się, że wojna już wnet przeniesie się na ziemie niemieckie.

W całym okręgu krakowskim AK a więc i w Inspektoracie Miechowskim zarządzony został stan „Czujności” na dzień 25.07.1944 r. Tutaj jednak już co najmniej od 20 lipca oddziały partyzanckie, dywersyjne i dyspozycyjne AK a więc: pińczowskiego 120.pp AK „Kawiarnia”, miechowskiego 112.pp „Mleczarnia”, olkuskiego 116.pp „Winiarnia” oraz proszowickiego 8.puł. „Ul” i 5 psk. „Pszczoła” prowadziły aktywną działalność zbrojną, wymierzoną w siły policji i wojska, w administrację i gospodarkę okupanta oraz w „ważnych” Niemców i ich sługusów.

            Niemcy, przewidując jednak wybuch powstania powszechnego rozpoczęli grupowanie swoich rozproszonych sił do większych garnizonów. Ich działania nie zostały jednak w pełni wykonane, gdyż oddziały AK oraz współdziałające z nimi grupy PKB i LSB w dniach 20-30 lipca, rozbijając niemieckie posterunki żandarmerii, Ukraińców i policji oraz innych formacji pomocniczych w: Czarnocinie, Słaboszowie, Nowym Korczynie, Działoszycach, Koszycach, Nowym Brzesku, Pińczowie, Opatowcu, Kazimierzy Wielkiej, Racławicach i Skalbmierzu - doprowadziły do uwolnienia spod okupacji całego terenu Obwodu Pińczowskiego „Pelagia” i podobwodu proszowickiego „Pela”.

Był to obszar o powierzchni 1000 km2 ,nazwany później „Rzeczpospolitą Partyzancką”.

Na wyzwolonym terenie ujawniły się cywilne władze - agendy Powiatowych Delegatur Rządu: w Kazimierzy Wielkiej - z delegatem Józefem Dąbkowskim „Dębem” i Proszowicach - z Delegatem Stanisławem Latałą „Żukiem”. W wyzwolonych miasteczkach i wioskach pojawiły się biało-czerwone flagi. Zaczęła funkcjonować polska poczta i telekomunikacja. Obiekty ważniejszych zakładów i urządzeń technicznych przejęły oddziały WSOP. W miasteczkach i siedzibach gmin wystawiono stałe posterunki PKB lub Straży Samorządowej (SS).

            W polskich rękach znalazło się kilka linii kolejki wąskotorowej: Kazimierza Wielka - Pińczów - Hajdaszek, Charsznica - Miechów - Kazimierza Wielka oraz Kazimierza Wielka - Proszowice - Kocmyrzów.

            Efektem walk z końca lipca 1944 r. było: strata co najmniej 500 ludzi (Niemcy). Zdobyto ok. 600 szt. broni palnej - granatniki i kilkaset tysięcy amunicji. Ponadto - co chyba najważniejsze - na dłuższy czas zamknięte zostały drogi zaopatrzenia Wehrmachtu na froncie. Także opanowanie dużego przyczółka w widłach Nidy i Wisły było bezsprzecznym sukcesem Armii Krajowej.

            Jest fenomenem fakt, że „Republiką Partyzancką” nikt konkretny nie dowodził - zarówno w okresie jej tworzenia, jak i obrony. Gdyby koniecznie trzeba było kogoś jednak wskazać - to byłby to kpt. Roman Zawarczyński „Sewer”, dowódca 120 pp. AK, będący w centrum opisywanych wydarzeń, zwłaszcza w bitwie o Skalbmierz.

Można zaryzykować hipotezę, że „Rzecząpospolitą” dowodzili oficerowie niższego szczebla, potrafiący dogadać się między sobą, w kręgu AK, a także porozumieć się z AL czy NSZ, nie mówiąc już o przekonaniu do współpracy sowieckiej czołówki pancernej z Wiślicy. Co pewien czas pojawiają się głosy, że można było powstrzymać w ostatniej chwili wybuch Powstania Warszawskiego. Przykład „Rzeczypospolitej Partyzanckiej” obala tę teorię.

Armia Krajowa, jako armia ochotnicza, rządziła się innymi prawami, niż zaciężna lub z poboru. Zgromadzenie w jednym rejonie wielu oddziałów zdeterminowanych do walki spowodował samoistny zryw. Wystarczyło, że została przekroczona pewna masa krytyczna,
a musiało dojść do wybuchu.

           Nazwie „Rzeczypospolita Partyzancka” poświęcono już wiele czasu i papieru. Posiadała wiele przymiotników: proszowicka, racławicka, koszycka, kazimierska, skalbmierska, nowobrzeska. Przez pół wieku niezasłużenie dominowała nazwa „Republika Pińczowska” . Postawa i zaangażowanie historyków - apologetów tego okresu: Tadeusza Jabłońskiego, Władysława Ważniewskiego, Bogdana Hillebrandta i innych - gloryfikowała i wyolbrzymiała „dokonania i czyny” Armii Ludowej, pomijając dorobek Armii Krajowej a ona sama (AK) głosu nie miała.

Sprawa druga, którą celnie podał Stanisław Piwowarski w książce S. M. Przybyszewskiego „Rzeczpospolita Partyzancka” a którą tu w całości przytoczę: „Nazwa Republika Pińczowska nawiązuje do epizodu z końca 1918 roku, kiedy w opozycji do tworzącej się wówczas władzy centralnej w Warszawie, niektórzy przedstawiciele lewicy socjalistycznej budowali terenowe ogniwa takiej władzy w radykalnych formach. Rzeczpospolita Kazimiersko-Proszowicka taką opozycją do rządu RP i jej czynników krajowych i Sił Zbrojnych nigdy nie była i nie próbowała być.”

            Nazwa „Kazimiersko-Proszowicka Rzeczpospolita Partyzancka” ma swoje uzasadnienie, podnoszone i stosowane w wielu źródłach (m.in. w Wielkiej Encyklopedii) oraz w książce M. B. Nieczuji-Ostrowskiego „Rzeczpospolita Partyzancka” i funkcjonuje w codzienności życia społecznego.

                                                                                                Prezes Koła SŻAK Józef Belski

CIEPŁO Z GŁĘBI ZIEMI

 geogal

umowyfilm

11 lipca 2014 roku, w dawnej Bursie w Kazimierzy Wielkiej, została podpisana przez władze Starostwa Powiatowego umowa o wykonanie otworu hydrogeologiczno-rozpoznawczego dla udokumentowania wód termalnych przy Zespole Szkół Rolniczych
w Cudzynowicach, gdzie zainstalowana ma być również, zgodnie z umową, nowa sieć cieplna, wykorzystująca te źródła. Zadania wykonania odwiertu o głębokości ok. 800 m oraz termomodernizacji obiektów szkolnych, powierzone zostały - po rozstrzygnięciu konkursu przetargowego - Konsorcjum Adama Nowaka „Globeco” z Krakowa oraz Śląskiego Towarzystwa Wiertniczego „Dalbis” z Radzionkowa.

Na początek nieco historii. O wodach siarczkowych zalegających kilkaset metrów pod powierzchnią ziemi na terenach wokół Kazimierzy Wielkiej głośno było równo pół wieku temu. Wówczas, w latach 60-tych ubiegłego stulecia, prowadzono odwierty poszukiwawcze złóż ropy naftowej. W jednym z odwiertów w podkazimierskim Odonowie nastąpił niekontrolowany wypływ, pod dość dużym ciśnieniem, wody z silnym zapachem siarkowodoru. Woda płynęła rowem przydrożnym, a następnie ciekiem wodnym uchodzącym do rzeki Małoszówki przez kilka dni, zanim wiertnikom udało się zaplombować otwór. Ponieważ działo się to w czasach „głębokiego PRL-u”, sprawa ucichła, by odżyć po ćwierć wieku. Po transformacji ustrojowej wielu lokalnych polityków z różnych partii i formacji wykorzystywało temat wód geotermalnych jako żelazny punkt swych programów wyborczych. Oczywiście po wyborach sprawa znów była zapominana.

Starostwo Kazimierskie pracowało nad projektem wykorzystania wód od wielu lat, ale przełom nastąpił dopiero w ostatnich miesiącach, kiedy pojawiła się możliwość pozyskania środków z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. Świętokrzyskiego. Warunkiem było podpisanie porozumienia z innymi jednostkami samorządowymi, aby wartość projektu przekroczyła łącznie 5 mln złotych. Z początkiem roku 2014, dokładnie 21 stycznia Powiat Kazimierski podpisał umowy z gminami: Czarnocin, Opatowiec i Zagnańsk (pow. kielecki), które podjęły się wspólnej realizacji wspomnianego projektu o łącznej wartości ponad 7 mln złotych, z czego na zadania realizowane przez Powiat Kazimierski przypadło 2.700.000 zł.

13 lutego Starosta Kazimierski Jan Nowak podpisał w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach porozumienie w sprawie dofinansowania termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej w Powiecie Kazimierskim w 2014 r.

17 kwietnia - otwarcie ofert przetargowych.

22 kwietnia - spotkanie robocze w Starostwie Kazimierskim na temat termomodernizacji, m. in. zakres niezbędnych dokumentów do RPO woj. Świętokrzyskiego.

11 lipca - podpisanie umowy z Konsorcjum, które wygrało przetarg.

            Umowę podpisali: Starosta Kazimierski Jan Nowak, Wicestarosta Michał Bucki, Skarbnik Powiatu Zbigniew Cichoń oraz Adam Nowak – wykonawca przewidzianych w umowie zleceń. W spotkaniu wzięli również udział: członek Zarządu Starostwa Powiatowego – Zbigniew Jakubas, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach – Jacek Nowak oraz Sekretarz Powiatu Kazimierskiego – Marek Krupa.

            Po oficjalnym podpisaniu umowy głos zabrał starosta – Jan Nowak, który podkreślił, że podpisanie umowy zasługuje na miano ważnego dla całego powiatu wydarzenia oraz jest jednym z pierwszych etapów realizacji planów, dotyczących wykorzystania wód termalnych oraz zmineralizowanych na terenie powiatu. Podziękował Adamowi Nowakowi za podjętą współpracę
i fachową pomoc przy realizacji projektu. Podziękowania zostały również skierowane w stronę wicestarosty Michała Buckiego, skarbnika Zbigniewa Cichonia oraz dyrektora Jacka Nowaka, którym starosta podziękował za rzetelną pracę przy przygotowaniu i realizacji przedsięwzięcia.

            Wykonawca - Adam Nowak zapewnił, że zrobi wszystko, by wykonać powierzone mu zadania rzetelnie i jak najszybciej. Podkreślił znaczenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii dla oszczędności i ochrony środowiska. Na ręce starosty zostało również złożone zapewnienie, że przy realizacji inwestycji, w miarę możliwości, zostaną zatrudnione osoby z terenu powiatu, co przyczyni się do obniżenia stopy bezrobocia.

            Wicestarosta Michał Bucki mówił o przyszłości, dotyczącej realizacji całego projektu wykorzystania wód termalnych i zmineralizowanych. Zapewnił, że w przeciągu kilkunastu lat może nastąpić znaczący rozwój powiatu dający nowe miejsca pracy, promujący kazimierski region na mapie miejsc ważnych dla turystyki, szczególnie tej zdrowotnej.

            Głos zabrał również skarbnik powiatu – Zbigniew Cichoń, który zaznaczył, że wbrew wcześniejszym pesymistycznym przewidywaniom, powiat stać było na realizację projektu, przy uwzględnieniu dotacji z Urzędu Marszałkowskiego i osobistym wsparciu marszałka Adama Jarubasa o dotacje unijne, które łącznie pokryły 80% kosztów przeznaczonych na ten cel. Kwota całej transakcji, przewidziana w umowie wynosi 2.329.700 PLN brutto.

            Słowa podziękowania w stronę starosty – Jana Nowaka, jak i całego zespołu koordynującego realizację projektu skierował dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych
w Cudzynowicach Jacek Nowak, dla którego realizacja projektu w cudzynowickiej szkole jest szansą na jej rozwój, a pozyskane z odnawialnych źródeł energii ciepło będzie namacalnym dowodem wykorzystania energii odnawialnej.

           Na zakończenie nieco szczegółów projektu. Tradycyjne, węglowe ogrzewanie zastąpione zostanie ekologiczną, tzw. „pompą ciepła”, wykorzystującą wody termalne, zasilaną także ekologicznie dzięki zastosowaniu ogniw fotowoltaicznych, zamieniających energię słoneczną na elektryczną. Znikną kaloryfery, a ogrzewanie realizowane będzie poprzez nawiew. Rozpoczęcie robót nastąpi w terminie 7 dni od daty przekazania placu budowy (tj. od dnia podpisania umowy),
a zakończenie całości robót - do 180 dni od podpisania umowy.

Opracowanie tekstu i zdjęcia Zdzisław Pilarski

XV Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Rasy Małopolskiej w Opatowcu

koniegal

W niedzielę, 6 lipca na opatowieckich błoniach odbył się jubileuszowy, bo już XV Championat Koni Małopolskich. W konkursie startowało ponad 40 koni w różnym wieku i różnej płci z następujących województw: łódzkiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i oczywiście świętokrzyskiego. Zwyciężył Aurillac - jednoroczny ogier z hodowli w Żarkach, woj. łódzkie, natomiast w kategorii koni użytkowych triumfowała jego rówieśnica Eberlina z Głuchowa w woj. podkarpackim. Najlepsi hodowcy otrzymali nagrody oraz puchary i dyplomy, które wręczał Przewodniczący Świętokrzyskiego Sejmiku Samorządowego Tadeusz Kowalczyk w asyscie Starosty Kazimierskiego Jana Nowaka oraz Wójta Gminy Opatowiec Sławomira Kowalczyka.

Championatowi towarzyszyły liczne występy artystyczne. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz Świętokrzyskiej Chorągwi Pancernej, oczywiście na koniach. Bardzo realistycznie wyglądała bitwa z udziałem kawalerii, Tatarów i Kozaków w wykonaniu Chorągwi. Publiczności podobały się też pokazy bryczek i zaprzęgów konnych. Nie brakło występów zespołów szkolnych, ale prawdziwą furorę zrobili przedszkolacy, wykonując słynny gangnam-style. Był też jeden z największych ostatnio przebojów „Balkanica”, „Hej sokoły” i adekwatny do pięknej pogody przebój „Lato, lato wszędzie”.

Nad częścią artystyczną trzymała nadzór dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury Beata Adamczyk.

Koła Gospodyń Wiejskich zadbały o to, by nie brakło „jadła i napoju”, dzieci szalały w wesołym miasteczku, a wieczorem wystąpiły z recitalami zespoły „Diadem” i „Shantel”.

Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem Top Secret.

 

Opracowanie tekstu Zdzisław Pilarski

Zdjęcia Marek Krupa i Adam Ligiecki

 

więcej zdjęc i relacji na stronie http://opatowiec.pl/2014/07/11/xv-swietokrzyski-mlodziezowy-championat-koni-malopolskich-3/

 

Praktyki malarskie studentów Politechniki Świętokrzyskiej

w Powiecie Kazimierskim

poligal

W dniach od 30 czerwca do 5 lipca 2014 r. w powiecie kazimierskim spotkać było można młodych ludzi z pędzlami, ołówkami, kartonami i sztalugami, rozlokowanych głównie wokół zabytków architektury naszego powiatu. Byli to studenci II roku Wydziału Urbanistyki i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej, którzy na mocy porozumienia swojej Uczelni i Powiatu Kazimierskiego, odbywali tu wakacyjne praktyki artystyczne. Piętnastoosobowa grupa - w większości dziewcząt - dokumentowała zabytki naszego regionu stosując wiele technik graficznych od tradycyjnego ołówka po akryl. Efektem ich tygodniowej pracy w plenerze była wystawa, jaką gospodarze powiatu zorganizowali w dawnej bursie.

Na wystawę, stanowiącą podsumowanie pleneru przybyli: Kierownik Praktyk Studenckich

Politechniki dr inż. Piotr Dobosz oraz bezpośredni opiekunowie grupy - Agnieszka Sempioł i Maciej Głowacki. Powiat Kazimierski reprezentował Sekretarz Marek Krupa. W swych wystąpieniach goście dziękowali za pomoc Starostwa w organizacji praktyk oraz zapewnienie noclegów, śniadań i kolacji dla studentów, a także transportu. Stwierdzili zgodnie, że powiat kazimierski ze swymi zabytkami architektury i ukształtowaniem powierzchni jest atrakcyjnym regionem turystycznym. Deklarowali również możliwość przekazania części prac na potrzeby Starostwa. Podkreślić trzeba, że plener był kolejną - po konkursie na zagospodarowanie terenów wokół zbiornika retencyjnego - formą współpracy Powiatu Kazimierskiego z Politechniką Świętokrzyską.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

Jubileusz 80-Lecia OSP w Baranowie

strazgal

W niedzielę, 6 lipca br jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie (gm. Skalbmierz) obchodziła swe 80-lecie. Pięknie przygotowana uroczystość opóźniła się z uwagi na smutny akcent, jakim był pogrzeb członka OSP w Baranowie druha Jakuba, który zginął tragicznie podczas spływu kajakowego na Nidzie w okolicach Sobowic. Pogrzeb, w którym uczestniczyła cała jednostka OSP z Baranowa, a także mieszkańcy, sąsiedzi, przyjaciele zmarłego, odbył się w Pałecznicy.

Na uroczystość 80-lecia OSP przyjechali znamienici goście:

- Przewodniczący Świętokrzyskiego Sejmiku Samorządowego Tadeusz Kowalczyk

- Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP dh poseł Mirosław Pawlak

- Wicewojewoda Świętokrzyski Grzegorz Dziubek

- Starosta Kazimierski Jan Nowak

- Komendant Powiatowy PSP w Kazimierzy Wielkiej st. kpt. Kazimierz Zabłotny

- Prezes Zarządu Gminnego OSP, burmistrz Skalbmierza Michał Markiewicz.

Obecni byli radni powiatu i gminy i oczywiście kapelan powiatowy strażaków i policjantów ks. Marian Fatyga.

Uroczystość rozpoczęła defilada jednostek i pocztów sztandarowych oraz złożenie raportu.

Następnie prezes baranowskiej OSP przedstawił bogatą historię swej jednostki - jubilatki.

Jednostka OSP Baranów ma zapisane chlubne karty w swej 80-letniej historii.

Uczestniczyła w walkach partyzanckich w okresie II wojny światowej, broniła też Skalbmierza podczas pacyfikacji w 1944 r.

Uroczystości odbyły się na terenie niedokończonej jeszcze, pięknej strażnicy. Druhowie z Baranowa oczekują obecnie na samochód strażacki. Obecny na uroczystościach dh poseł Mirosław Pawlak obiecał strażakom z Baranowa „80 stówek na 80-lecie” ze środków Oddziału Wojewódzkiego ZOSP w Kielcach na dokończenie budowy strażnicy.

Część artystyczną przygotowaną przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skalbmierzu zdominowały występy zespołów folklorystycznych, z których gmina Skalbmierz słynie na cały powiat i województwo.

Jubileuszowe uroczystości zakończyła tradycyjna zabawa ludowa.

II Powiatowe Zawody w Strzelectwie Myśliwskim Śrutowym o Puchar Starosty Kazimierskiego w Chrustowicach

zawody5

            Dnia 21 czerwca 2014 r. w Chrustowicach w gminie Opatowiec odbyły się
II Powiatowe Zawody w Strzelectwie Myśliwskim Śrutowym o Puchar Starosty Kazimierskiego. Organizatorami tych zawodów były koła łowieckie dzierżawiące obwody łowieckie na terenie powiatu kazimierskiego, a to: KŁ ,,Bażant” w Opatowcu, KŁ ,,Diana” w Kazimierzy Wielkiej, KŁ ,,Lis” w Koszycach, KŁ ,,Szarak” w Koszycach i KŁ Nr 2 ,,Pionier” w Kazimierzy Wielkiej. Oprócz drużyn z wymienionych powyżej Kół Łowieckich w zawodach udział wzięła drużyna zaprzyjaźnionego Koła Łowieckiego ,,Batalion” w Krakowie. Zawody te odbyły się na terenie strzelnicy stanowiącej własność Kolegi myśliwego Władysława Dzięcioła z KŁ ,,Bażant” w Opatowcu.

            Zawody otworzył Kolega Jerzy Kalinowski, Prezes Koła Łowieckiego ,,Bażant” w Opatowcu, w jednej osobie Leśniczy Leśnictwa Kazimierza Wielka, bardzo serdecznie witając kolegów myśliwych z wymienionych kół łowieckich oraz Kolegę Tomasza Ciepłego, Łowczego Okręgowego w Krakowie i sędziego tych Zawodów Kolegę Tadeusza Dzięgiel, sędziego strzelectwa myśliwskiego.

            Następnie Kolega Jerzy Wojciech Czarny poinformował wszystkich przybyłych o ufundowaniu przez Starostę Kazimierskiego Jana Nowaka pucharów dla trzech najlepszych drużyn i trzech najlepszych zawodników ,,zachęcając” jednakże startujących w tych Zawodach do dołożenia wszelkich starań by zdobyć dyplomy dla najlepszej drużyny pudlarzy i dla najlepszego pudlarza.

            Po omówieniu zasad Zawodów, a przede wszystkim po omówieniu zasad bezpieczeństwa przez sędziego tych Zawodów Kolegę Tadeusza Dzięgiel, 5-cio osobowe drużyny przystąpiły do konkurencji strzeleckich, tzw. skeet i trap. Do wyników drużyny liczyły się wyniki trzech najlepszych zawodników należących do niej.

            Pierwsze miejsce zajęła drużyna KŁ ,,Lis” w Koszycach w składzie (trzech najlepszych): Janusz Dziekan, Mariusz Dziekan i Kazimierz Stępień.

Drugie miejsce zajęła drużyna KŁ ,,Szarak” w Koszycach w składzie (trzech najlepszych): Roman Jagielnik, Jarosław Jazgarzyński i Bogdan Kociński.

Trzecie miejsce zajęła drużyna KŁ ,,Bazant” w Opatowcu w składzie (trzech najlepszych): Tomasz Cieśniarski, Ryszard Moskwa i Janusz Walczak.

            Czwarte miejsce zajęła drużyna KŁ Nr 2 ,,Pionier” w Kazimierzy Wielkiej w składzie (trzech najlepszych): Piotr Boryka, Adam Kupiec i Marcin Musiał.

            Piąte miejsce zajęła drużyna KŁ ,,Batalion” w Krakowie w składzie (trzech najlepszych): Krzysztof Kokosiński, Zbigniew Kokosiński i Jerzy Nowicki.

Szóste miejsce zajęła drużyna ,,Diana” w Kazimierzy Wielkiej w składzie (trzech najlepszych): Grzegorz Marek, Krzysztof Nowak i Grzegorz Sieradzy.

            Indywidualnie trzema najlepszymi zawodnikami Zawodów zostali (według kolejności): Janusz Dziekan (KŁ ,,Lis” w Koszycach), Roman Jagielnik (KŁ ,,Szarak” w Koszycach) i Tomasz Cieśniarski (KŁ ,,Bażant” w Opatowcu).

            Dyplom dla najlepszej drużyny pudlarzy zdobyła drużyna KŁ ,,Diana” w Kazimierzy Wielkiej, zaś dyplom najlepszego pudlarza zdobył Kolega Dariusz Olszewski z KŁ ,,Lis” w Koszycach”.

            Puchary wręczyli: Starosta Kazimierski Jan Nowak, Wójt Gminy Opatowiec Sławomir Kowalczyk i Koledzy: Jerzy Kalinowski i Jerzy Wojciech Czarny. Starosta Kazimierski Jan Nowak podziękował drużynie KŁ ,,Bażant” w Opatowcu za ,,uratowanie honoru” powiatu kazimierskiego jako jedynej, która znalazła się na tzw. pudle (podium).

            Organizatorzy Zawodów w podziękowaniu za życzliwe podejście do łowiectwa na Ziemi Kazimierskiej i za zaangażowanie w przeprowadzeniu tych Zawodów wręczyli Staroście Kazimierskiemu Janowi Nowakowi, Wójtowi Gminy Opatowiec Sławomirowi Kowalczykowi, sędziemu Zawodów Koledze Tadeuszowi Dzięgiel i właścicielowi strzelnicy Koledze Władysławowi Dzięgiel wybór wierszy ,,W życiu jak na polowaniu”, traktujących przede wszystkim o urokach ojczystej przyrody i opisach przygód myśliwskich, autorstwa Janusza Romana Marjańskiego, redaktora naczelnego ,,Łowca Świętokrzyskiego”, zawierający również reprodukcje obrazów przyrodniczych i łowieckich Kolegi Andrzeja Praszkiewicza.

            Wręczenie pucharów i dyplomów odbyło się na terenie Domku Myśliwskiego należącego do Koła Łowieckiego ,,Bażant” w Opatowcu, położonego w Rzemienowicach.

            Zawody zakończyło spotkanie przy kiełbasce i kaszance z grilla, kiszonych ogórkach, smalczykach produkcji kolegów myśliwych i innych specjałach m. in. kuchni myśliwskiej.

zawody1zawody3

zawody4 zawody2


Na podstawie tekstu Jerzego Wojciecha Czarnego

Zdjęcia - archiwum prywatne

Świętokrzyski Klaster Spożywczo-Przetwórczy

            Klaster przemysłowy (z ang. cluster - grono, gromada) skoncentrowana przestrzennie (geograficznie) grupa przedsiębiorstw pochodzących z tego samego lub pokrewnych sektorów, a także instytucji i organizacji, powiązanych ze sobą siecią pionowych i poziomych zależności, konkurujących i współpracujących ze sobą. Obecność w klastrze daje przedsiębiorstwom szereg korzyści i pozwala wzmocnić ich przewagę konkurencyjną. (wg Wikipedii).

klaster1

Podpisanie przez Powiat Kazimierski „Świętokrzyskiego Klastra Spożywczo-Przetwórczego”, powołanego w dniu 26 maja br. w Ujeździe przez 21 podmiotów, to bardzo ważny krok, otwierający możliwość współpracy, wzajemnej pomocy, lepszej organizacji produkcji, a także wspólnej promocji. Rolnictwo i nowoczesne przetwórstwo to jedna z podstawowych gałęzi gospodarki regionu, uznana w strategii rozwoju za tzw. inteligentną specjalizację. Zawiązanie Klastra jest przygotowaniem do skutecznego pozyskiwania środków unijnych na rozwój przedsiębiorczości, badania naukowe oraz na wdrażanie w przedsiębiorstwach osiągnięć naukowych.

  Pierwsze przymiarki do powołania Świętokrzyskiego Klastra Spożywczo-Przetwórczego miały miejsce podczas zorganizowanej przez Starostę Kazimierskiego Jana Nowaka i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa międzynarodowej konferencji pod hasłem „Znaczenie potencjału eksportowego sektora warzywniczego dla gospodarki regionu świętokrzyskiego”, jaka odbyła się na terenie powiatów kazimierskiego i pińczowskiego w dniu 13 maja 2014 r. Intencją pomysłodawców było ukierunkowanie potencjału rolników z powiatów: kazimierskiego, buskiego, pińczowskiego, staszowskiego, opatowskiego i sandomierskiego, na bezpośredni i zorganizowany eksport warzyw i owoców. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele ambasad kilku krajów, m. in. Słowacji, Chorwacji, Rumunii, Ukrainy, Armenii oraz Rosji, którzy mogliby pomóc w nawiązaniu kontaktów handlowych naszych rolników z odbiorcami w tych krajach. Kolejnym krokiem było wspomniane wyżej powołanie Klastra podczas wspólnej sesji Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Rady Powiatu Staszowskiego i Rady Gminy Iwaniska w dniu 26 maja br. w Ujeździe. Podkreślić warto, że do Klastra - obok podmiotów gospodarczych i instytucji związanych z rolnictwem i regionem - przystąpiły dwie największe świętokrzyskie uczelnie - Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Politechnika Świętokrzyska.

klaster2

W środę, 2 lipca 2014 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Sandomierzu odbyło się posiedzenie członków Świętokrzyskiego Klastra Spożywczo – Przetwórczego pod przewodnictwem Kazimierza Kotowskiego - członka Zarządu Województwa Święto -krzyskiego. Poświęcone było ono kwestiom organizacyjnym, planom dalszego funkcjonowania i perspektywom rozwoju nowoutworzonej grupy. Uczestnicy poinformowani zostali o międzynarodowej konferencji pn. „Potencjał gospodarczy sektora przetwórstwa owocowo-warzywnego Ziemi Sandomierskiej”, która odbędzie się w dniach 29-30 sierpnia 2014 r. na Zamku Królewskim w Sandomierzu. Wezmą w niej udział przedstawiciele z Węgier, Egiptu, Chorwacji, Rosji i Ukrainy. Dyskutowano też sprawę udziału Klastra w Światowej Wystawie EXPO 2015 w Mediolanie. Hasłem przewodnim wystawy będzie „Wyżywienie planety, energia dla życia”. Na spotkaniu mówiono również o możliwości
(i potrzebie) korzystania przez producentów z usług rozbudowującego się laboratorium
w Grójcu. Ma to kapitalne znaczenie, bowiem odbiorcy z terenu Rosji i Skandynawii zareklamowali ostatnio pewne partie owoców, w których wykryto metale ciężkie. Przedostały się one prawdopodobnie z tanimi, niewiadomego pochodzenia, kupowanymi na bazarach nawozami i środkami ochrony roślin, powodując skażenie nie tylko samych owoców, ale i na długie lata gleby. Bieżące badania laboratoryjne pozwoliły by uniknąć podobnych „wpadek”. Jedna z firm badawczych uczestnicząca w Klastrze poinformowała o pracach nad pozyskaniem białka z popularnej lucerny. Jest to technologia złożona, ale przyszłościowa.     Kolejne spotkanie członków Klastra odbędzie się pod koniec sierpnia br.

            Opracowanie tekstu Zdzisław Pilarski                                                                                Zdjęcia z konferencji Zdzisław Augustyn                                                                

Zdaniem Starosty Kazimierskiego

starosta

            Powiat kazimierski, to - zwłaszcza po upadku dwóch największych zakładów przemysłowych - przede wszystkim rolnictwo. Podstawą są najwyższej jakości gleby. Rzadko zdarza się, by tak jak w naszym powiecie 70 % terenów pod uprawy stanowiły gleby I, II i III klasy. Rolnictwo stymuluje rozwój całego powiatu w myśl zasady: bogaty rolnik - to bogaty samorząd, co oznacza większe możliwości rozwoju przetwórstwa, budownictwa czy usług. Wprawdzie wpływ samorządów na rolnictwo jest ograniczony, ale specyfika powiatu obliguje nas do poświęcania więcej uwagi rolnictwu, niż w innych samorządach - np. w aglomeracjach przemysłowych. Wpływy z podatku rolnego stanowią bowiem znaczny procent i tak skromnego budżetu powiatu.

            Wspomniane likwidacje zakładów przemysłowych, zwłaszcza cukrowni „Łubna” zmusiły nas do zmiany struktury upraw, w której przez sto kilkadziesiąt lat znaczącą część stanowił burak cukrowy. W ostatnich latach rolnicy w coraz większym stopniu przestawiają się na warzywnictwo. Postęp technologiczny zniwelował poważną barierę w uprawianiu warzyw, jaką stanowiła siła robocza. Nowoczesne maszyny i kombajny, urządzenia chłodnicze sprawiają, że uprawa warzyw, ich przetwarzanie, przechowywanie, konfekcjonowanie i przygotowanie do handlu jest obecnie bardzo ułatwione. Głównym problemem stało się natomiast zbycie warzyw, owoców czy ich przetworów.

Kuleje marketing i promocja. Nie pomaga też fakt, że warzywa w pewnych porach roku były (i są) sprowadzane z krajów Unii Europejskiej i spoza Unii.

            Idąc naprzeciw tym problemom, wspólnie z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego Adamem Jarubasem i Zarządem Województwa Świętokrzyskiego postanowiliśmy zorganizować konferencję nt. możliwości eksportu warzyw i owoców dla powiatów: kazimierskiego, buskiego, pińczowskiego, opatowskiego, staszowskiego i sandomierskiego z udziałem przedstawicieli zainteresowanych krajów - Słowacji, Chorwacji, Rumunii, Ukrainy, Armenii i Rosji. Wzorcem jest tu powiat sandomierski, w którym sadownicy bardzo szybko i - co najważniejsze - skutecznie potrafili się zorganizować w kwestii sprzedaży jabłek.

            Na bazie tych doświadczeń próbujemy pomóc rolnikom naszego powiatu w sprzedaży warzyw. Mamy już pierwsze sukcesy. Dobrym przykładem jest Spółdzielnia Producentów Owoców i Warzyw w Sielcu-Kolonii, powstają nowe spółdzielnie i samodzielne gospodarstwa. Potencjał eksportowy kazimierskich rolników jest bardzo duży, ale znaczne rozdrobnienie gospodarstw w naszym regionie nie sprzyja zwiększeniu eksportu warzyw. Obecnie większość rolników sprzedaje swoje produkty na targowiskach i giełdach, zazwyczaj po mocno zaniżonych cenach. Zawiązanie Klastra i podpisanie go przez samorządy, producentów i uczelnie posłuży rozwojowi tej gałęzi produkcji rolnej, wdrożenia nowości, promocji towarów z naszego regionu - a przede wszystkim - zwiększeniu możliwości przetwórstwa i sprzedaży w lokalnych gospodarstwach i przetwórniach.

            Do realizacji zamierzonych celów niezbędny jest znaczny kapitał. Bez środków z zewnątrz rolnik sobie nie poradzi. Dlatego chcemy sięgnąć po pieniądze z nowej perspektywy unijnej 2014 - 2020, czemu posłuży m. in. podpisany Klaster, który będzie pełnił też funkcję doradczą oraz pomoc przy kompletowaniu dokumentacji na środki unijne.

Kazimierski rolnik nie może dać się „zepchnąć do narożnika”.

                                                                                              Starosta Kazimierski

                                                                                                    Jan Nowak

Plener rysunkowo malarski studentów z Politechniki Świętokrzyskiej

Wystawa prac studentów 05-07-2014 ( sobota godz. 10)

stud

Film A.Kocela

NAGRODY JUBILEUSZOWE DLA DŁUGOLETNICH PRACOWNIKÓW

jub1

We wtorek 1 lipca Starosta Kazimierski Jan Nowak w asyście Wicestarosty Michała Buckiego i Sekretarza Powiatu Marka Krupy wręczył długoletnim pracownikom nagrody jubileuszowe za długą i owocną pracę w Powiecie Kazimierskim. Otrzymali je: Skarbnik Powiatu Zbigniew Cichoń i Prezes Kazimierskiego Ośrodka Sportowego Stefan Marzec.

jub2 jub3 jub4

 

opatowiec

O RYNKU PRACY W POWIECIE KAZIMIERSKIM - ROZMOWA Z DYREKTOREM P.U.P. EDWARDEM KULPĄ

wystąpienie na sesji

        

       Dyrektor PUP Edward KulpaPanie Dyrektorze, w ubiegłym tygodniu na sesji Rady Powiatu Kazimierskiego składał Pan relację o sytuacji na rynku pracy w powiecie kazimierskim. Proszę na początek o kilka najważniejszych liczb obrazujących poziom bezrobocia w naszym powiecie. 

Na koniec roku 2013 liczba bezrobotnych w powiecie kazimierskim wynosiła 2 292 osoby, z tego w gminie Kazimierza Wielka - 1255 osób, Skalbmierz - 405, Bejsce - 227, Czarnocin - 232 i Opatowiec - 173 osoby. Niepokojące jest, że niemal co drugi bezrobotny pozostaje bez pracy ponad 12 m-cy. Na koniec kwietnia br. liczba bezrobotnych zmalała do 2172 osób - jest to tendencja ogólnokrajowa wynikająca z sezonowości niektórych zawodów.

 

A jaka jest relacja stopy bezrobocia w powiecie kazimierskim w stosunku do województwa Świętokrzyskiego i do kraju? 

Stopa bezrobocia w naszym powiecie plasuje się na poziomie średniej krajowej. Np. na przestrzeni pięciu miesięcy 2014 r. w Polsce wynosiła ona od   14,0 % w styczniu do 12,5 % w maju. U nas odpowiednio od 13,7 % do 12,8 %. W województwie wskaźnik ten wynosił od 17,1 % do 15,2 %, a więc był znacznie wyższy.           

 

         Jakie działania podejmuje Powiatowy Urząd Pracy dla łagodzenia i przeciwdziałania skutkom bezrobocia?

W celu łagodzenia i przeciwdziałania skutkom bezrobocia urząd podejmował szereg działań wynikających z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W 2013 r. dysponowaliśmy 508 ofertami pracy. Zgłaszane one były przede wszystkim w zawodach: technik prac biurowych, pracownik biurowy, sprzedawca, robotnik gospodarczy, przedstawiciel handlowy, technik administracji. Niewątpliwie duży wpływ na ilość ofert pracy miała wielkość środków jakimi dysponował Urząd Pracy na aktywizację osób bezrobotnych. Na przestrzeni 2013r. Powiatowy Urząd Pracy w Kazimierzy Wielkiej dysponował środkami Funduszu Pracy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu łącznie w kwocie 3383,5 tys. zł. Działania urzędu, mimo niewystarczającej obsady kadrowej, a dodatkowo realizacji projektów Europejskiego Funduszy Społecznego oraz programów z rezerwy ministra, zmierzały jednak do wydatkowania tych środków w sposób efektywny, terminowy i zbliżony do założonych planów.                                                                     

Są to znaczne środki. W jaki sposób zostały wydatkowane i ilu bezrobotnych skorzystało z pomocy Urzędu Pracy?                                                                                           

Zacznijmy od prac interwencyjnych. Tą formą aktywizacji objęto 12 osób. Czas trwania wynosił średnio 6 m-cy przy refundacji 823.00 zł + składka ZUS od refundowanej kwoty. Prace interwencyjne dają największą efektywność zatrudnieniową, przy stosunkowo niskim koszcie finansowania tej formy. Zatrudnienie po tej formie pomocy znalazło 9 osób. Umowy były zawierane z jednostkami samorządowymi i pracodawcami prywatnymi.               W ramach robót publicznych skierowano w 2013 r. 23 osoby. Osoby te były kierowane do urzędów gmin działających na terenie naszego powiatu, w tym 11 osób w ramach środków z rezerwy Ministra na program klęski żywiołowe.

            Najwięcej osób skorzystało ze stażów dla bezrobotnych. Tą forma aktywizacji objęto 365 osób. Odbywali oni w większości 4 lub 6 miesięczny staż u pracodawców.

Osoby bezrobotne do 25 roku życia i absolwenci uczelni wyższych do 27 roku odbywały staż miedzy innymi w: urzędach gmin i powiecie, bankach, firmach ubezpieczeniowych, zespołach administracji szkół, Domu Pomocy Społecznej, Straży Pożarnej, Policji, Sądzie, Prokuraturze, Urzędzie Skarbowym, KRUS-ie, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym, szkołach i przedszkolu na terenie powiatu, Centrum Sieci Pocztowej i u pracodawców prywatnych.                                             

 

Organizowaliście również szkolenia oraz poradnictwo zawodowe.

            Tak, w ramach działalności Klubu Pracy zorganizowano następujące zajęcia w formie grupowej dla osób bezrobotnych: zajęcia aktywizacyjne - 9 grup - 129 osób oraz szkolenie

„Szukam pracy” - 27 osób.

            W ramach poradnictwa zawodowego bezrobotni korzystali z następujących form: porady indywidualne - 509 osób, badania testowe - 24 osoby, indywidualna informacja zawodowa - 11 osób. grupowa informacja zawodowa - 220 osób, grupowe poradnictwo zawodowe - 48 osób.W szkoleniach mających na celu przyuczenie do zawodu, przekwalifikowanie oraz podniesienie kwalifikacji zawodowych wzięło udział w 2013 r. 103 osoby, z czego 47 osób podjęło pracę, co daje 45,63 % efektywności zakończonych szkoleń. Natomiast 13 osób zostało skierowanych na staż. Dofinansowywane były także koszty studiów podyplomowych dla 5 osób.

 

            Przyznajecie również dotacje na podjęcie działalności gospodarczej i wyposażenie stanowisk pracy.

            W 2013 roku przyznano 44 osobom dotacje na podjęcie działalności gospodarczej ze środków EFS. Działalność podejmowano zakładając firmy handlowo-usługowe, firmy remontowo-budowlane, usługi finansowe, usługi ubezpieczeniowe, zakład mechaniczny, usługi elektryczne, dyskotekę.

Zrealizowaliśmy także wnioski 14 pracodawców, którzy otrzymali refundacje na wyposażenie stanowisk pracy, w ramach których zatrudniono 16 osób bezrobotnych. Wnioski złożyły firmy usługowo-handlowe.         

 

Na zakończenie poproszę o ogólne podsumowanie sytuacji na kazimierskim rynku pracy.                               

Mimo podejmowanych przez Powiatowy Urząd Pracy na przestrzeni 2013 r. szeregu działań aktywizujących osoby bezrobotne i wspomagając pracodawców, sytuacja na lokalnym rynku pracy nie ulega niestety oczekiwanej poprawie.

Tak jak w całym kraju i w naszym regionie odczuwamy nadal skutki jeszcze zbyt powolnego rozwoju gospodarczego, co powoduje brak nowych miejsc pracy.

Wzrasta zniechęcenie bezrobotnych do poszukiwania pracy, obniża się ich chęć do podejmowania jakichkolwiek działań. Przyjmują natomiast postawę roszczeniową wobec urzędu, obarczając go odpowiedzialnością za zaistniałą sytuację.

Dodatkowy wpływ na tę sytuację ma zubożenie społeczeństwa. Notowany jest coraz niższy

odsetek osób zarejestrowanych jako bezrobotni uprawnieni do zasiłku dla bezrobotnych (99 osób w 2013 r.). Jest duża liczba osób występujących o wydanie zaświadczenia w celu uzyskania świadczeń z ośrodków pomocy społecznej, co świadczy o postępowaniu tego zjawiska. Niepokojący jest również wzrost liczby osób bezrobotnych posiadających wykształcenie wyższe oraz odsetek ludzi młodych.

Ze   względu   na   finansowanie w całości przez urząd pracy kosztów odbywania przez

absolwentów stażu u pracodawców forma ta jest głównym czynnikiem aktywizującym ludzi

młodych. W związku z dużym zainteresowaniem tą formą ze strony pracodawców jak i absolwentów - jak co roku wydano najwięcej środków Funduszu Pracy na tę formę. Mamy świadomość, że forma ta przynosi bardzo niskie efekty zatrudnieniowe, jednakże daje możliwość uzyskania pierwszych doświadczeń zawodowych przez ludzi młodych, podnosi ich poczucie wartości, daje możliwość nawiązywania licznych kontaktów zawodowych i osobistych, wspomaga również w istotny sposób pracodawców.

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiał Zdzisław Pilarski                                              Zdjęcie Zdzisław Pilarski

                                                                                            

28 lipca b.r. odbyła się przed tablicą pamiątkową Szkoły Podstawowej nr 1 w Kazimierzy Wielkiej uroczystość obchodu 69-rocznicy zdobycia posterunku żandarmerii przez kazimierski oddział Zołnierzy AK.Jednocześnie była to rocznica utworzenia Kazimiersko-Proszowickiej Republiki Partyzanckiej.Po raz pierwszy brali w niej udział przedstawiciele kół kazimierskich: Ogólnopolskiego Związku Zołnierzy BCH oraz Związku Zołnierzy Wojska Polskiego.

ak

Kwiaty pod tablicą złożyli członkowie zarządu ZZWP: ppłk Tadeusz Podkowa i kmdr por Wieslaw Ertman.
Dodatkowego splendoru uroczystości dodał poczet ze sztandarem BCH z klasy mundurowej Zespołu Szkół Zawodowych z Odonowa.

ak2

fot. Z.Pilarki

28 lipca 2013 r. obchodziliśmy uroczystości 80 - lecia istnienia Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kazimierzy Wielkiej, któremu od wielu lat przewodniczy Starszy Cechu Tadeusz Piotrowski.

cech

Fotografia Z.Pilarki

 

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem pocztów sztandarowych z domu Rzemiosła do Kościoła p.w. Podwyższenia krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej. Serdecznie gratulujemy tak zacnego jubileuszu i życzymy kolejnych , równie owocnych lat pracy, efektem których niech będzie silnie zintegrowane i prężnie działające polskie kazimierskie rzemiosło.

 

 

galeriapolicja

Ankieta skierowana do mieszkańców województwa świętokrzyskiego w sprawie projektu preferencji przewozowych mieszkańców woejwództwa

Ankieta

           7 lipca 2013 r. w Gminie Opatowiec w Powiecie Kazimierskim odbył się XIV Świętokrzyski Championat Koni Rasy Małopolskiej.
konie
Zaprezentowało się 40 koni z naszego regionu i województw ościennych. Impreza odbyła się na opatowieckich błoniach na ogromnych połaciach naturalnej murawy. Impreza przyciągnęła tłumy widzów. Przy pięknej, słonecznej pogodzie można było podziwiać piękne konie.
   Właśnie w tej części naszego regionu konie małopolskie są niezwykle popularne.
Idea konkursu zrodziła się kilkanaście lat temu z inicjatywy miejscowych hodowców .
             Organizatorami jak corocznie tej inicjatywy jest Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Starosta Kazimierski Jan Nowak, Wójt Gminy Opatowiec
i zarazem gospodarz- Sławomir Kowalczyk oraz Okręgowy Związek Hodowców Koni
w Kielcach.
 Główną nagrodę i tytuł Super championa 2013 zdobył Aport.
                 Piękny, siwy roczniak z hodowli Bogusława Dąbrowskiego z Klepaczów został wybrany na najlepszego konia pokazów.
Championatowi towarzyszyło wiele atrakcji: pokaz zabytkowych pojazdów, sztuki jeździeckiej "Husaria Sobieskiego i jazda turecka”, wesołe miasteczko dla dzieci, występy artystyczne młodych z regionu opatowieckiego, a swoje potrawy regionalne zaprezentują koła gospodyń wiejskich. Na błoniach rozbił się wielki koński jarmark, na którym można kupić wszystko - od bata, chomąta po siodła, kapelusze.
                    
Niedzielną imprezę zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami.
 

kos

 

Skąpani w ulewie i w pełnym słońcu

Głos ProszowickiInformacjaSport • Poniedziałek, 1 lipica 2013, godz. 19:27
Historia tego rajdu nie jest jeszcze długa. Pierwszą imprezę – mimo, że bardzo udaną – traktowaliśmy jako jednorazową. 24 maja 2008 roku po raz pierwszy kazimierzanie mieli okazję podziwiać kunszt kierowców i wielką moc tych wyjątkowych samochodów.
Z czasem impreza stała się dwudniowym turniejem, którego uczestnicy walczyli o zwycięstwo i... dobrnięcie do mety. Profesjonalni sędziowie dbali o respektowanie przepisów, kibice oczekiwali emocji, zawodnicy rywalizowali ocierając się o barierę możliwości swoich i samochodów, a nad wszystkim czuwał i straszył główny reżyser – pogoda.

Ta upalna powodowała, że trasa stawała się niezwykle szybka i skrajnie niebezpieczna. Tumany kurzu spowijały większość odcinków, które pokonywali kierowcy. Deszcze i ulewy stawały się prawdziwym przekleństwem, a bajecznie wyglądające kilkunastometrowe fontanny wody tryskające spod kół stanowiły ogromne utrudnienie dla uczestników rywalizacji. Tegoroczna aura do samego rozpoczęcia zawodów była największa zagadką. Oba scenariusze wydawały się równie prawdopodobne.

Pierwszym zwycięzcą okazał się deszcz. Lepszym określeniem jest chyba ulewa, która przez całą sobotę dokonywała prawdziwego zniszczenia. W sobotę 1 czerwca rozpoczął się VI Rajd Samochodów Terenowych. Oficjalnego otwarcia dokonał Burmistrz Mi G Kazimierza Wielka – pan Tadeusz Knopek zapraszając do rozpoczęcia zawodów wszystkich uczestników. Tych rywalizujących i tych kibicujących. O opiekę duchową zadbał proboszcz parafii pw. Krzyża Świętego. Poprzeczka została więc zawieszona bardzo wysoko.

Strome podjazdy w Kazimierzy Małej z wielkimi kłopotami pokonywali nawet ci najlepsi. Niektórzy stosowali technikę żeglarską naśladując halsowanie, bo jazda na wprost była niewykonalna. Cała trasa stawała się coraz groźniejsza, a kibice – zwłaszcza ci w najtrudniejszych jej fragmentach – mieli prawdziwą ucztę.

Coraz większe koleiny, śliska jak lód trawa, błotne trzęsawiska i wszechobecna woda uniemożliwiły części załóg przebrnięcie przez to piekło. Nadspodziewanie liczni widzowie mieli więc niezwykłe emocje, które rekompensowały warunki, w jakich przyszło im śledzić przebieg rywalizacji. Szef Rolmetu – pan Zbigniew Frączek, który kolejny raz oddał swój teren na potrzeby rajdu przyglądał się rywalizacji docierając do najtrudniejszych jego miejsc w gumowych butach z cholewami. Natrudził się wracając do punktu sędziowskiego. Tam potrzebne były wodery - skonstatował świadomy ciężaru butów i ogromu wody wewnątrz przeciwdeszczowego obuwia.

Podobne wrażenia mieli wszyscy uczestnicy sobotniej rywalizacji. Następnego dnia warunki uległy całkowitej odmianie. Kazimierza Wielka rozświetlona słońcem zdawał się być inną częścią świata. Było przepięknie. Niestety podłoże było niezwykle trudne, co zmusiło organizatorów do korekt w zaplanowanej wcześniej trasie. Na terenach za halą sportową wyznaczono trasę w formie OS-u o długości około 2 kilometrów. Tym razem – po raz pierwszy – czas mierzono korzystając z fotokomórki, którą przywieźli sympatycy naszego rajdu z Krakowa.

Znowu byliśmy świadkami niezwykłych popisów i podziwialiśmy ekwilibrystyczne wręcz umiejętności kierowców. Tyle, że nam obserwatorom aura sprzyjała, a oni musieli mierzyć się z podmokłym i bardzo trudnym terenem, kaprysami aut i przeciwnikami.

Kazimierska impreza, to klasyczny przykład połączenia sportu i rekreacji. Można było doskonale spędzić czas w rodzinnym gronie czując się jak na najwspanialszym letnim pikniku doprawionym znacznie więcej niż szczyptą motoryzacyjnego, pikantnego smaku. Podczas oficjalnego zakończenia zawodów i dekoracji zwycięzców odbyło się losowanie nagród. Inna formuła spowodowała, że nie zawsze ci najlepsi mieli najwięcej szczęścia w losowaniu tych najatrakcyjniejszych.

Zakończenie imprezy celebrowali vice Starosta kazimierski – Michał Bucki, Przewodniczący Rady Powiatu – Marek Augustyn oraz Burmistrz MiG Kazimierza Wielka – Tadeusz Knopek. Kiedy gratulowałem sukcesu – kolejnej niezwykle udanej imprezy – Robertowi Pleszyńskiemu usłyszałem.

– Bez gigantycznego wsparcia wielu osób to nigdy by się nie udało. Wśród nich znaleźli się strażacy z Zagórzyc, Łękawy i Podolan, Dziękuję również Marcinowi, Januszowi, Wojtkowi, Bartkowi, Kamilowi, Mateuszowi, Sławkowi i Pawłowi oraz pracownikom Kazimierskiego Ośrodka Sportowego i wszystkim, którzy pomogli w organizacji naszego rajdu. Wielkim wsparciem wspomogli sponsorzy. Ci wielokrotnie pomagający organizatorom, i ci nowi, którym spodobał się ten pomysł i jego realizacja.

Zakończyła się kolejna, bardzo udana impreza zorganizowana przez Automobilklub kielecki Koło w Kazimierzy Wielkiej oraz Kazimierski Ośrodek Sportowy pod patronatem Starosty Kazimierskiego i Burmistrza MiG Kazimierza Wielka. Impreza, na którą kibice przybywali również z rejonów bardzo odległych od Kazimierzy Wielkiej. Fama kazimierskiego rajdu przyciąga załogi rządne tej rywalizacji i takich właśnie emocji. To naprawdę fantastyczna promocja dla Kazimierzy Wielkiej i talentów organizatorskich jej mieszkańców.


Zwycięzcami w VI Rajdzie Samochodów Terenowych zostali:

Wyczyn I /do2,5l/
1. Lampa Ryszard, Rogala Jerzy /pilot/
2. Sporek Jakub, Błaszków Marek /pilot/
3. Łątka Wojciech, Madej Barotsz /pilot/

Wyczyn II /powyżej 2,5l/
1. Żmudka Paweł, Bołdys Łukasz /pilot/
2. Leśniak Arkadiusz, Popielarczyk Robert /pilot/
3. Kajdy Stanisław, Dzianok Hubert /pilot/

Sport
1. Wójcik Tomasz, Janda Artur /pilot/
2. Wtorek Sławomir, Wtorek Marcin /pilot/
3. Rusek Janusz, Janosz Sławomir /pilot/
Dodał(-a) RedTech [inne wiadomości], czytane 26 razy

alt

alt

2013-06-28: LO w Kazimierzy Wielkiej - uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013

lo11

Starosta Kazimierski, pan Jan Nowak, spotkał się ze społecznością Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej na uroczystości zakończenia roku szkolnego. Wręczył nagrody wyróżniającym się uczniom i podziękował wszystkim za cały rok wytężonej i owocnej pracy. Życząc udanego wypoczynku i dobrej pogody, wspomniał także o konieczności dbania o własne bezpieczeństwo w kontekście gwałtownych zjawisk atmosferycznych, jakich ostatnio doświadczamy.

lo12

(Pełna relacja na lokw.edu.pl)

Powiatowa Ligi Piłki Nożnej 2012
Wyniki

Uroczystość odbędzie się 29 lipca o godzinie 10:30 Mszą Świętą p.w. Podwyższenie Krzyża po której nastąpi złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową.

Kolejnym punktem programu jest wystąpienia okolicznościowe po których Kazimierski Ośrodek Kulury zaprezentuje program artystyczny

Sześciu pasjonatów kolarstwa z powiatu kazimierskiego którym przewodził Prezes firmy ROLMET Zbigniew Frączek  podjęli wyzwanie organizując eskapadę wzdłuż granic naszego kraju.

W ciągu 8 dni przejechali 1665 km walcząc z upalną pogodą i osobistym zmęczeniem.

fraczek1 fraczek2

fraczek3 fraczek4

W zespole odważnych zaleźli się: przewodzący śmiałkom :Zbigniew Frączek, Marek Rupniewski, Robert Makieła, Stanisław Kwiecień, Jerzy Wilk Łukasz Gądzik.

Miłe powitanie i zarazem  meta znajdowała się w rodzinnych stronach szefa Kazimierskiego ROLMETU w Małej Kazimierzy.

9 lipca na ich powitanie wyszły rodzinny śmiałków, władze powiatowe, licznie zgromadzeni znajomi, mieszkańcy.

GRATULUJEMY !!!

XIII Świętokrzyski Championat Koni Małopolskich odbył się  8 lipca w Opatowcu.

Galeria

konie

Część konkursową prowadził  jak co roku Wojciech Semik – z Okręgowego Związku Hodowców Koni

w Kielcach. Część artystyczna była w rękach szefowej MGOK w Skalbmierzu Agaty Jackiewicz.

Wśród licznie przybyłych gości swoją obecnością zaszczycili nas min.

Adam Jarubas- Marszałek Województwa Świętokrzyskiego

Kazimierz Kotowski- Wicemarszałek województwa Świętokrzyskiego

Tadeusz Kowalczyk- Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego

Piotr Żołądek- Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego

Krystyna Wicher- Przewodnicząca Rady Powiatu Kazimierskiego

Jan Nowak –Starosta Kazimierski

Sławomir Kowalczyk-gospodarz Gminy Opatowiec

Pod pięknym błękitnym niebem, w środku upalnego lata,

na królewskich błoniach nad Wisłą swoje wierzchowce prezentowali hodowcy z regionu świętokrzyskiego, a także z województw lubelskiego, śląskiego.

Mafioso - roczny ogier ze stajni Zdzisława Sczepanka - został pierwszym zwycięzcą niedzielnego championatu koni małopolskich w Opatowcu.

Na początku programu championatu tradycyjnie  zaprezentowano  wycenę koni

w poszczególnych kategoriach wiekowych. Pierwszą, najwyższą notę- "dziesiątkę" otrzymała od sędziów Epona, roczna klacz Bogusława Dąbrowkiego z Klepaczów. Rywalizowały także ogiery dwuletnie, klacze dwu- i trzyletnie.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach awansowały do wielkiego finału.

W programie imprezy znalazły się także pokazy dla publiczności, w tym ujeżdżania, którego gwiazdą był eks- Superchampion opatowieckich zawodów, słynny ogier Sex.

Wieczorem wystąpiły zespoły disco polo, dance .

Niedzielna impreza w Opatowcu zakończyła się zabawą taneczną "pod gwiazdami" .

 

wyniki PDF

Konwent

Starostów  Województwa Świętokrzyskiego

konwent01

Starosta Kazimierski Jan Nowak - 3 lipca 2012 r. był gospodarzem Konwentu Starostów Województwa Świętokrzyskiego.

Obrady odbyły się w urokliwej gminie Opatowiec w sali konferencyjnej Zajazdu Państwa Wiśniewskich.

Swoją obecnością zaszczycili nas mim:

*Kazimierz Kotowski- Marszałek Województwa Świętokrzyskiego

*Renata Murawska –Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach

*Marek Tramś- Prezes Związku Powiatów Polskich

*Edward Kulpa- Przewodniczący Konwentu Dyrektorów PUP

Tradycyjnie Konwentowi przewodniczył Edmund Kaczmarek Starosta Jędrzejowski - który otworzył spotkanie, powitał gości, a następnie głos oddał Staroście Kazimierskiemu Janowi Nowakowi.

Podczas konwentu omawiano min. problematykę dotykające Powiatowych Urzędów Pracy w zakresie bieżącego funkcjonowania oraz kwestę finansowania różnych  aktywnych form aktywizacji osób bezrobotnych.

Przedstawiono przebieg prac nad programem Szwajcarsko-Polskim oraz prognozy przyszłościowe jak również cykl kolejnych działań w tym szkoleń. Dyskutowano nad problemami , z którym borykają się  powiaty.

Goście zostali obdarowani min. pięknymi obrazami malowanymi przez lokalnego artystę malarza Lucjana Garbarza. Prace te przedstawiały najpiękniejsze  miejsca Powiatu Kazimierskiego.

Podczas spotkania zaprezentowano również krótki film przedstawiający zarys historyczny naszego powiatu.

Obrady przebiegały w miłej i serdecznej atmosferze o którą zadbał gospodarz powiatu kazimierskiego Starosta Jan Nowak.

konwent02 konwent03

konwent04 konwent05

konwent06 konwent07

konwent08 konwent09

konwent10 konwent11

konwent12

konsul

 

Spotkanie w Muzeum Lotnictwa w Krakowie z okazji pożegnania Konsula Generalnego Alllena Greenberga i małżonki Haruko Greenberg , Szefa Sekcji Konsularnej Jeffreya Vicka, Konsula ds. Prasy i Kultury Benjamina Ousleya-Nasemana, Szefa Sekcji Administracyjnej Tima Husona oraz Konsula ds. Polityczno-Ekonomicznych Anny Braghetty.

Dodatkowo było otwarcie wystawy "Kobiety w przestworzach"

konsul01 konsul02

konsul03 konsul04

konsul05 konsul06

konsul07 konsul08

konsul09 konsul10

 wieden


Konferencja Miast Europy „ICT – Warunek rozwoju miast przyszłości”,

która odbyła się w Wiedniu na początku czerwca wraz z udziałem  

kilkunastoosobowej delegacji województwa Świętokrzyskiego pośród której Nasz powiat reprezentował Sekretarz Marek Krupa.

Wyjazd został sfinansowany w ramach programu SPINeR – Świętokrzyskie Partnerstwo dla e-Rozwoju.

 

więcej informacji plik PDF 2.3MB

POWIATOWA GRA OBRONNA

w Kazimierzy Wielkiej

gra1

Zarządzeniem Starosty Powiatu Kazimierskiego 22 czerwca 2012 r. została przeprowadzona gra obronna wg. planu szkolenia obronnego na 2012r.

Grą kierował Starosta Kazimierski pracę poszczególnych zespołów koordynował Sekretarz Powiatu.

W szkoleniu brali udział min.

Kadra Kierownicza Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej

- Obsada stałego dyżuru Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej

- Komenda Powiatowa Policji w Kazimierzy Wielkiej

- Państwowa Powiatowa Komenda Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej

- Przedstawiciele służby medycznej, Pogotowia Ratunkowego i Samodzielnego Publicznego     Zespołu  Opieki Zdrowotnej w Kazimierzy Wielkiej

- Pracownicy Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach

- Dyrektor PZEAS w Kazimierzy Wielkiej

- Urząd Gminy w Czarnocinie

- Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu

- Urząd  Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej

- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kazimierzy Wielkiej

- Powiatowy Zarząd Dróg w Kazimierzy Wielkiej

- Sekretarz Powiatu

- wytypowani naczelnicy wydziałów Starostwa Powiatowego.

Celem gry obronnej było przygotowanie wyznaczonych naczelników wydziałów Starostwa Powiatowego, kierowników jednostek podległych i nadzorowanych, komendantów straży i służb do realizacji zadań obronnych i ochrony ludności, mienia oraz podejmowania decyzji do kierowania tymi jednostkami,

- doskonalenie procesu uruchamiania stałego dyżuru oraz natychmiastowego stawiennictwa się określonych osób funkcyjnych w miejscu pracy.

- utrwalenie wśród uczestników gry umiejętności jej nawyków działania zespołowego na rzecz skutecznego kierowania podległymi komórkami organizacyjnymi i jednostkami współdziałającymi

- doskonalenie organizacji współdziałania i obiegu informacji, umiejętności kierowania siłami    i środkami oraz podejmowania decyzji podczas działań.

-wnioski i rekomendacje kierownika ćwiczenia w zakresie zmiany obowiązujących zasad i przepisów oraz wytworzonej dokumentacji

- propozycje włączenia do praktyki szkoleniowej nowych wartościowych rozwiązań

Powiatowa Gra obronna przebiega w sposób poprawny .

gra2gra3gra4gra5

057

28 czerwca 2012 r. w  Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach miało miejsce IV Wojewódzkie Zakończenie Roku Szkolnego 2011/2012. Przedstawiciele Kuratorium, władz samorządowych i nauczyciele podsumowali całoroczną pracę oraz nagrodzili najlepszych uczniów. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą, podczas której homilię wygłosił Ordynariusz Diecezji Kieleckiej- ks. Biskup Kazimierz Ryczan. W słowie skierowanym do obecnych mówił o wdzięczności za otrzymane dary oraz poczuciu wspólnoty. Po zakończonej mszy uczestnicy przemaszerowali do budynku Zespołu Szkół Rolniczych, gdzie rozpoczęła się oficjalna część uroczystości. Przybyłych gości powitał dyrektor szkoły p. Jacek Nowak, który w swoim przemówieniu podziękował władzom oświatowym i samorządowym za wyróżnienie placówki poprzez wytypowanie jej na organizatora wojewódzkiego zakończenia roku. Następnie dyrektor szkoły oddał głos gospodarzom spotkania p. Małgorzacie Muzoł - Świętokrzyskiemu Kuratorowi Oświaty  i p. Janowi Nowakowi – Staroście Kazimierskiemu. Pani Kurator w swym wystąpieniu podkreśliła, jak ważną rolę odgrywają szkoły z pasją, nawiązała również do słów Patrona Roku- Janusza Korczaka: „Nie jest ważne żeby człowiek dużo wiedział, ale żeby dobrze wiedział…” , podkreślając sukcesy wielu zgromadzonych na sali uczniów. Najważniejszym punktem spotkania było wyróżnienie dzieci i młodzieży z powiatu kazimierskiego, które uzyskały najlepsze wyniki w nauce w roku szkolnym 2011/2012. Nagrody przyznało Kuratorium Oświaty w Kielcach, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Starosta Kazimierski, burmistrzowie i wójtowie z powiatu kazimierskiego. Już po raz czwarty p. Małgorzata Muzoł- Świętokrzyski Kurator Oświaty- wręczyła statuetki „Świętokrzyska Perła” za wybitne osiągnięcia w nauce. Otrzymali je: Filip Olejarsk- uczeń kl. VI „a” Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Kazimierzy Wielkiej,

Aleksandra Dziula- uczennica kl. III „b” Publicznego Gimnazjum Samorządowego w Wielgusie, Artur Ciochoń- tegoroczny absolwent Technikum Ekonomicznego w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach. Marszałek Województwa- p. Adam Jakubas nagrodził najlepszych sportowców w województwie: Kamila Jarosa-ucznia kl. VI „a” Samorządowej Szkoły Podstawowej nr1 im. Hugona Kołłątaja w Kazimierzy Wielkiej, Bartosza Kwietnia ucznia kl. III Publicznego Gimnazjum Samorządowego im. Noblistów Polskich w Kazimierzy Wielkiej oraz Paulinę Adamczyk uczennicę kl. II „e”  Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie - Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej. Nagrody od burmistrzów i wójtów otrzymali także najlepsi uczniowie z poszczególnych szkół. Po zakończeniu części oficjalnej, młodzież z Zespołu Szkół Rolniczych zaprezentowała zebranym program artystyczny „Z wizytą u Starszych Panów”, natomiast Zespół Mażoretkowy „Rytm” ze Skalbmierza przedstawił układ taneczny. Gospodarze i organizatorzy uroczystości mają nadzieję, że zgromadzona licznie na sali młodzież, wzorem nagrodzonych koleżanek i kolegów, będzie dążyć do kontynuowania osiągnięć poprzedników.

058 078

087 120

134 178

260 269

271 298

 V KOLARSKI WYŚCIG ULICZNY O PUCHARY STAROSTY POWIATU KAZIMIERSKIEGO I BURMISTRZA MiG KAZIMIERZA WIELKA 24.07.2011 r.

 

R E G U L A M I N

1. Nazwa wyścigu:

V Kolarski Wyścig Uliczny o Puchary Starosty Powiatu Kazimierskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Kazimierza Wielka

2. Cel wyścigu:

- Popularyzacja czynnego uprawiania sportu

- Promocja Powiatu Kazimierskiego  

3. Organizatorzy:

 - Starostwo Powiatowe w Kazimierzy Wielkiej

 - Burmistrz MiG Kazimierza Wielka

 - F.H.U. „Rolmet” Kazimierza Wielka, Kazimierski Ośrodek Sportowy,

4. Termin i miejsce:  

- Wyścig rozegrany zostanie w dniu 24 lipca 2011 r.

- Start pierwszych zawodników o godzinie 15.00.

- Trasa wyścigu przebiegać będzie ulicami: Szkolna, Jana Pawła II,Broniewskiego, Partyzantów, Kościuszki.

- Długość jednego okrążenia około 2300m.

5. Zgłoszenia:

- Biuro wyścigu pracować będzie jedynie w dniu wyścigu

- Zapisy przyjmowane będą od godziny 13.30 do 14.45 późniejsze zgłoszenia nie będą uwzględnione

- Odprawa techniczna godzina 14.45

6. Warunki uczestnictwa:

Udział w Wyścigu Kolarskim – bezpłatny

Prawo startu mają zawodnicy, którzy:

- zaakceptowali oświadczenie na liście startowej,

- posiadają kask i sprawny rower

- Klasa - sportowcy posiadający licencję 2011,

- Kobiety, amatorzy, posiadający stosowne umiejętności,

- Osoby niepełnoletnie, po wcześniejszej pisemnej zgodzie rodzica lub opiekuna
prawnego, złożonej na liście startowej, oraz posiadający stosowne umiejętności.
Wyścig rozegrany zostanie zgodnie z przepisami sportowymi SZKOL

- podział na cztery kategorie:

1) kobiety

2) sportowcy (przedziały wiekowe: 18 - 30 lat; 31- 40 lat; 41- 50lat, 51- 60lat, 61 lat i powyżej

3) amatorzy (przedziały wiekowe: 18 - 30 lat; 31- 40 lat; 41-50 lat; 51- 60 lat,61 - 70 lat, 71 lat i powyżej )

4) dzieci ( przedziały wiekowe: do 5 lat, 6 - 8 lat; 9 -13 lat,14 - 17 lat )

(w przypadku zgłoszenia odpowiedniej liczby uczestniczek zostaną rozegrane wyścigi w odpowiadających kategoriach wiekowych) 

7. Zasady finansowania: 

- Organizator pokrywa wszystkie koszty organizacyjne (w tym ubezpieczenie uczestników wyścigu)

- Koszty dojazdu i zakwaterowania pokrywają uczestnicy

8. Nagrody: 

- Zwycięzcy poszczególnych kategorii za zajęcie miejsca 1-3 otrzymają puchary

- Za zajęcie miejsca 1 - 6 uczestnicy wyścigu otrzymają pamiątkowe medale 

- Wszyscy uczestnicy otrzymują pamiątkowe dyplomy 

9. Uwagi: 

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 602105624 (Zbigniew), 69648655 (Robert)

 

V ULICZNY WYŚCIG KOLARSKI O PUCHARY STAROSTY KAZIMIERSKIEGO I BURMISTRZA MiG KAZIMIERZA WIELKA 

 24 LIPIEC 2011
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

konie1 konie2

XII Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Rasy Małopolskiej - Opatowiec 2011 za nami. O nagrody walczyli hodowcy z sześciu województw.

Tytuł najlepszego konia niedzielnego pokazu i koronę superchampiona zdobył ogier Monte Christo.
Wyjątkowej urody, siwy roczniak - po Motoroli i Huzarze - pokonał w wielkim finale klacz Pardwa. Werdykt sędziów brzmiał 3:1 dla ogierka.

WYGRAŁ RUCHEM

Co ciekawe, po raz pierwszy w historii championatu w Opatowcu zwyciężył koń spoza regionu świętokrzyskiego. Właściciel superchampiona, Mirosław Janik, mieszka w Żarkach na ziemi łódzkiej, a koń hodowany jest w Szczekocinach, w województwie śląskim. Monte Christo wygrał - jak orzekli sędziowie - pięknym ruchem.

Roczna przerwa wyszła na dobre championatowi. Wprawdzie startowało mniej koni, za to zasięg imprezy znacznie się poszerzył. W tym roku na królewskich błoniach nad Wisłą biegały wierzchowce mające właścicieli lub hodowców z aż sześciu województw: świętokrzyskiego, małopolskiego, lubelskiego, łódzkiego, śląskiego, opolskiego.

NASI LAUREACI

Rywalizację prowadzono w grupach: ogierów rocznych i dwuletnich, klaczy roczniaczek, dwulatek oraz trzyletnich. Najlepsze - klacz i ogier zmierzyły się w wielkim finale, walcząc o tytuł "best in show” (najlepszego konia pokazu). Koronę zdobył Monte Christo, a dekoracja odbyła się przy dźwiękach przeboju grupy Queen "We are the champions” (Jesteśmy mistrzami).

Laury zdobywali też hodowcy z Ponidzia. Kategorię klaczy dwuletnich wygrała gniada Margaret ze stajni Zdzisława Szczepanka z Pawłowa. Warto dodać, że w roli prezentera debiutował syn pana Zdzisława, 18-letni Dariusz, i na ringu radził sobie znakomicie. Puchary wywiózł z Opatowca także Antoni Chmielarski z Pińczowa - jego Bella była druga w grupie trzylatek. Ponadto honorowe odznaki Polskiego Związku Hodowców Koni otrzymali hodowcy oraz ludzie z końskiej branży z Opatowca. Listę laureatów otwierają Sabina Minior i były wójt Henryk Barański.

JARMARK I ZABAWA

Podczas niedzielnego championatu otworzył swe podwoje koński jarmark "pod chmurką”, na którym można było kupić wszystko - od siodła, bata, uprzęży, kapelusza po... żywego rumaka. Dzieci chętnie jeździły na kucyku, dorośli wybierali przejażdżki szykowną bryczką. Efektownie wypadł pokaz XVII-wiecznej jazdy rycerskiej, a imprezę zakończyła zabawa taneczna na błoniach.

Autor: Adam LIGIECKI

konie3 konie4

Budynek szpitala z nową elewacją prezentuje się bardzo szykownie, zdobiąc centrum osiedla w Kazimierzy Wielkiej. (fot. Zdzisław Pilarski)

szpital1szpital2
logo
Szpital Powiatowy w Kazimierzy Wielkiej przeszedł kosztowną „kurację odmładzającą”. Przebudowę i modernizację placówki wsparła Unia Europejska.

Przekazanie do użytku budynku szpitala po gruntownym remoncie miało bogatą oprawę.

Główna uroczystość odbyła się w budynku radiologii. Przybyło na nią blisko 30 osób - w tym „pierwszy garnitur” władz powiatowych, liderzy samorządów gminnych regionu kazimierskiego oraz lekarze; także z ościennych powiatów.

STANDARD W CENIE

Starosta Jan Nowak, zabierając głos jako pierwszy, wyraził radość z doprowadzenia kazimierskiej lecznicy do przyzwoitego standardu. Nie tylko pod względem estetyki, lecz przede wszystkim - co dobitnie podkreślił - pod względem świadczonych usług medycznych.

Anna Ciba, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kazimierzy Wielkiej, przypomniała historię szpitala. Powstał w 1979 roku, w byłej siedzibie urzędu powiatowego, a sześć lat później dobudowano dodatkowe skrzydło. Było wtedy 57 łóżek na oddziale wewnętrznym, 32 na dziecięcym i cztery łóżka intensywnego nadzoru kardiologicznego. W 1988 roku uruchomiony został zakład opiekuńczo-leczniczy na 27 łóżek.

WSPIERA EUROPA

Teraz dopisano kolejny rozdział w historii kazimierskiej lecznicy. 3 listopada 2010 roku została zawarta umowa o dofinansowaniu projektu pod nazwą „Przebudowa i modernizacja szpitala w Kazimierzy Wielkiej”. Całkowita wartość wynosi 3.340.000 zł, z czego 2.004.000 zł stanowi dofinansowanie z budżetu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Przetarg na wykonawstwo wygrała jedna z kieleckich firm. Prace przebiegały szybko i sprawnie. Powstały między innymi plac z kostki brukowej (o powierzchni 1200 metrów kwadratowych), podjazdy dla karetek z zadaszeniem. Wykonano ocieplenie ścian i elewację zewnętrzną. Wymienione zostały również okna i drzwi w budynku szpitala, instalacje sanitarne i armatura, centralne ogrzewanie, instalację elektryczną. Zainstalowano nowe windy.

MAGICZNY KLUCZ

Część pieniędzy została przeznaczona na wyposażenie kazimierskiego szpitala. Zakupiono aparat usg, nowoczesne moduły do mierzenia ciśnienia na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej, urządzenie do pracowni gastroskopii. Zmodernizowano też od podstaw kuchnię szpitalną.

Zarządzanie taką placówką to... czysta przyjemność. W ostatnim punkcie uroczystości starosta przekazał więc magiczny „klucz do szpitala”, który odebrali dyrektor Anna Ciba i ordynator Bogusław Buras. A po zakończeniu części oficjalnej odbył się uroczysty obiad w Zajeździe Słonecznym, w podkazimierskich Donosach.

 

KONIEC WYŚCIGU

Maturzyści na ten dzień czekali z niepokojem. Od północy próbowali sprawdzić swoje wyniki w Internecie, ale serwer z maturalnymi wynikami nie wytrzymał. Większość zmuszona była iść po wyniki do swojej szkoły. W VII Liceum Ogólnokształcącym imienia Józefa Piłsudskiego w Kielcach spotkaliśmy Tomasza Brożynę, znanego kolarza, olimpijczyka. Był szczęśliwy, bo właśnie zdał maturę. - Wcześniej nie miałem kiedy jej zdać, ponieważ poczynając od klasy maturalnej, co roku w czasie matur odbywał się Wyścig Pokoju, w którym uczestniczyłem. Teraz wreszcie znalazłem czas i jestem zadowolony z wyników – mówi Tomasz Brożyna.

Najlepiej poszedł mu język hiszpański, który zdawał jako obowiązkowy język obcy. - Nauczyłem się go, kiedy przez trzy lata ścigałem się w Hiszpanii - mówi Tomasz Brożyna.
Zaświadczenie o wyniku matury wręczył mu Jacek Sabat, dyrektor szkoły. Dyrektor Jacek Sabat 20 lat temu był wychowawcą naszego kolarza.

- Najgorzej poszła maturzystom matematyka. Mam wrażenie, że w tym roku autorzy arkusza potraktowali już ten przedmiot bardzo poważnie – komentował wyniki matur Jacek Sabat.

OPŁACIŁO SIĘ

Rzeczywiście, matematyka wypadła słabo. W świętokrzyskim maturę zaliczyło 80,8 procent piszących. To niby mało. Zupełnie inaczej wygląda ten wynik jeśli porównamy ze średnią krajową, która wynosi 79 procent. Okazuje się, że nasi maturzyści poradzili sobie z matematyką lepiej niż ich rówieśnicy z innych województw. Jeszcze lepiej wygląda średni wynik tego egzaminu. W części podstawowej jest u nas o 2,4 procent wyższy niż średnia krajowa. To już dużo.
– Chciałabym wszystkim uczniom, którzy narzekali na trudną maturę próbną "Echa Dnia” powiedzieć: wzięliście się do matematycznej roboty. To nasz wspólny sukces – mówi Danuta Pyrek, współautorka naszego arkusza maturalnego i organizatorka "rekolekcji matematycznych”. 2 kwietnia, kiedy okazało się na naszej próbie matematyka wypadła kiepsko do IV Liceum Ogólnokształcącego imienia Hanki Sawickiej przy ulicy Radiowej w Kielcach przyjechało tysiąc maturzystów z całego województwa aby poprawiać matematyczne błędy. Warto było.

WIELKI SZLEM NAZARETU

Kieleckie Nazaretanki dobiły swego. W tenisie nazywa się to Wielkim Szlemem. Gimnazjum z tej szkoły miało najwyższy wojewódzki wynik z egzaminu i najwięcej laureatów w konkursach przedmiotowych. Liceum Nazaretanek zostało najwyżej sklasyfikowane w rankingu "Rzeczpospolitej” i "Perspektyw”. Do pełnego sukcesu brakowało najwyższego wyniku matury. W ubiegłym roku Liceum Świętej Jadwigi Królowej było za kielekcim II Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Śniadeckiego. W tym roku to Nazaretanki uzyskały najwyższy wynik w rankingu maturalnym "Echa Dnia”. Stworzyliśmy go sumując  średnie wyniki szkół z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. To są trzy przedmioty obowiązkowo zdawane na maturze. Pod uwagę wzięliśmy część podstawową matury, którą musieli pisać wszyscy zdający. – Nie spodziewałam się, że tak dobrze nam pójdzie matura. Byłam pełna obaw, głównie co do matematyki. Cieszymy się z tego pierwszego miejsca, choć nie chodzi nam o kolejne tytuły. Chcemy dobrze przygotować nasze dzieci do studiów, a wynik matury jest przepustką na studia – mówi siostra Leticja Łasek, dyrektor szkoły.

Za "nazaretankami” znalazło się VI Liceum Ogólnokształcące imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach. Rok temu kielecki "Słowacki” był na trzecim miejscu, za rok może być więc bardzo ciekawie. Kieleckiego "Słowaka” stać na to, by wspiąć się jeszcze wyżej. Na maturalne podium wskoczyło I Liceum Ogólnokształcące imienia Juliusza Słowackiego w Skarżysku - awans o jedno miejsce. Maturzyści, rodzice i nauczyciele ze Skarżyska mogą być dumni. Wyprzedzić kieleckiego "Śniadka” to naprawdę duży wyczyn. A w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Śniadeckiego najwięcej do myślenia mają poloniści. Słabszy wynik z tego przedmiotu sprawił, że ta szkoła spadła z pierwszego na czwarte miejsce. To był też dobry rok dla dwóch kieleckich ogólniaków -  "Żeromskiego” i "Sawickiej”, które trzymają się mocno góry stawki i nie zamierzają odpuścić. Podobnie jak dwa ostrowieckie licea: II Liceum Ogólnokształcące imienia Joachima Chreptowicza i III Liceum Ogólnokształcące imienia Władysława Broniewskiego. Od razu nasuwa się pytanie: jak to się dzieje, że Ostrowiec mający  tak dobre licea ma tak słabe gimnazja? Dwa tygodnie temu ułożyliśmy listę świętokrzyskich gimnazjów z najwyższymi wynikami egzaminu. W pierwszej pięćdziesiątce nie było nawet jednego gimnazjum z Ostrowca.  Bardzo dobry wynik zanotowało kilkunastu uczniów z I Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego należącego do Kolegium Szkól Prywatnych w Kielcach. Gdyby nie polski, byłby rewelacyjny. W pierwszej dziesiątce nie mogło zabraknąć Collegium Gostomianum z Sandomierza. Tradycja zobowiązuje i nie pozwala zejść niżej.

PIĘKNIE RYWALIZUJĄ

Tuż za pierwszą dziesiątka jest "Perła Ponidzia” czyli I Liceum imienia Tadeusza Kościuszki w Busku. Dla tej szkoły, jak i dla Liceum imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie był to świetny rok, obydwie awansowały w naszym zestawieniu. Swoją 13 pozycję utrzymało liceum z Kazimierzy. To jest szkoła, która edukacyjnie "ciągnie” w górę cały powiat kazimierski, w którym uczniowie osiągają niskie średnie podczas  egzaminów państwowych.  Dalej mamy dwa koneckie ogólniaki: I Liceum Ogólnokształcące imienia Komisji Edukacji Narodowej i II Liceum Ogólnokształcące imienia Marii Skłodowskiej – Curie,  które rywalizują ze sobą równie pięknie jak "Chreptowicz” i "Broniewski” w Ostrowcu, czy I i II Liceum w Starachowicach. Tak rywalizacja szkół służy tylko uczniom, którzy dzięki temu mają prawo wyboru.

 
  
TOP 21 – najlepsze szkoły w województwie świętokrzyskim
Wśród najlepszych szkół w województwie świętokrzyskim znalazły wyłącznie licea. Ranking najlepszych techników podajemy obok, w ramce.   

1. Liceum Świętej Jadwigi Królowej w Kielcach – wynik szkoły  242,29, zdawało 51 uczniów – 70,95 procent, język polski + 78,98 procent, matematyka + 92,36 procent, język angielski.
2. VI Liceum Ogólnokształcące imienia Juliusza Słowackiego w Kielcach – wynik szkoły 238,25 – 338 uczniów – 71,16 + 76,62 + 90,47
3. I Liceum Ogólnokształcące w Skarżysku – wynik szkoły 237,24 procent.  Poziom podstawowy, zdawało 189 osób - język polski –– 71,68 procent; matematyka – 75,24 procent; język angielski zdawało 163 osób  – 90,32 procent.

4. I Liceum Ogólnokształcące imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach – wynik szkoły 236,50 - 258 uczniów – 66,56 + 75,55 + 90,97
5. II Liceum Ogólnokształcące imienia Jana Śniadeckiego w Kielcach – wynik szkoły 236,50 – 305 uczniów – 64,20 + 79,93 + 92,37
6. II Liceum Ogólnokształcące w Ostrowcu - wynik szkoły 233,82 procent - Poziom podstawowy, zdawało 148 osób - język polski –– 57,99 procent; matematyka – 82,73 procent; język angielski zdawało 137 osób  – 93,10 procent.
7. IV Liceum Ogólnokształcące  imienia Hanki Sawickiej w Kielcach– wynik szkoły 225,49- 232 uczniów – 62,42 + 75,59 + 87,48.
8. I Liceum Ogólnokształcące Collegium Gostomianum w Sandomierzu – wynik szkoły 224,57 procent.  Poziom podstawowy, zdawało 214 osób - język polski –– 61,14 procent; matematyka – 73,84 procent; język angielski zdawało 208 osób  – 89,59 procent.
9. I Prywatne Liceum Ogólnokształcące ulica Karczówkowska w Kielcach– wynik szkoły 223,47 - 13 uczniów – 54,95 + 71,69 + 96,83.
10. III Liceum Ogólnokształcące w Ostrowcu – wynik szkoły 216,33 procent.  Poziom podstawowy, zdawało 186 osób - język polski –– 64,32 procent; matematyka – 67,10 procent; język angielski zdawało 169 osób  – 84,91 procent.
11. I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki w Busku Zdroju - wynik szkoły 215,08 procent.  Poziom podstawowy, zdawało 261 osób - język polski –– 58,81 procent; matematyka – 72,21 procent; język angielski zdawało 212 osób  – 84,06 procent.
12. I Liceum Ogólnokształcące imienia Mikołaja Reja w Jędrzejowie -  wynik szkoły 212,66 procent.  Poziom podstawowy, zdawało 180 osób - język polski –– 62,15 procent; matematyka – 71,57 procent; język angielski zdawało 163 osoby  – 78,94 procent.
 
13. I Liceum Ogólnokształcące w Kazimierzy Wielkiej – wynik szkoły 211,94 procent.  Poziom podstawowy, zdawało 144 osób - język polski –– 64,70 procent; matematyka – 69,36 procent; język angielski zdawało 136 osoby  – 77,88 procent.
14. I Liceum Ogólnokształcące imienia Komisji Edukacji Narodowej w Końskich – wynik szkoły 211,70 procent.  Poziom podstawowy, zdawało 185 osób - język polski –– 62,48 procent; matematyka – 68,91 procent; język angielski zdawało 121 osób  – 80,31 procent.
15. II Liceum Ogólnokształcące imienia Marii Skłodowskiej – Curie w Końskich – wynik szkoły 210,70 procent.  Poziom podstawowy, zdawało 164 osoby - język polski –– 61,42 procent; matematyka – 68,59 procent; język angielski zdawało 121 osób  – 80,69 procent.
16. I Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach – wynik szkoły 209,79 procent.  Poziom podstawowy, zdawało 202 osób - język polski –– 63,49 procent; matematyka – 59,99 procent; język angielski zdawało 188 osób  – 86,31 procent.
17. II Liceum Ogólnokształcące w Skarżysku – wynik szkoły 205,64 procent.  Poziom podstawowy, zdawało 185 osób - język polski –– 62,40 procent; matematyka – 61,09 procent; język angielski zdawało 176 osób  – 82,15 procent.
18. II Liceum Ogólnokształcące w Starachowicach – wynik szkoły 204,59 procent.  Poziom podstawowy, zdawało 242 osób - język polski –– 59,32 procent; matematyka – 62,31 procent; język angielski zdawało 209 osób  – 82,96 procent.
19. I Liceum Ogólnokształcące we Włoszczowie  - wynik szkoły 204,56 procent.  Poziom podstawowy, zdawało 111 osób - język polski –– 60,13 procent; matematyka – 64,99 procent; język angielski zdawało 106 osób  – 79,44 procent.
20. I Liceum Ogólnokształcące w Ostrowcu – wynik szkoły 204,33 procent.  Poziom podstawowy, zdawało 184 osoby - język polski –– 57,04 procent; matematyka – 61,79 procent; język angielski zdawało 153 osób  – 85,50 procent.
21. V Liceum Ogólnokształcące imienia księdza Piotra Ściegiennego w Kielcach – wynik szkoły 202,02 – 289 uczniów – 60,34 + 62,88 + 78,80.

Dla porównania podajemy wyniki maturalne z ubiegłego roku. W kolejności: miejsce, nazwa szkoły, średni wynik z języka polskiego, matematyki i języka obcego (angielskiego). O kolejności decydowała suma tych średnich, którą podajemy na końcu.
 
Top 20 – najlepsze szkoły w regionie świętokrzyskim w roku 2010
1. II LO im. J. Śniadeckiego w Kielcach 73,15 87,00 88,38 248,53
2. Liceum im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach 72,94 83,60 88,64 245,18
3. VI LO im. J. Słowackiego w Kielcach 73,16 82,95 86,79 242,90
4. I LO im. J. Słowackiego w Skarżysku – Kamiennej 68,83 79,39 86,04 234,26
5. I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Końskich 70,57 78,69 84,68 233,94
6. I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu 66,66 79,36 83,09 229,11
7. I LO im. S. Żeromskiego w Kielcach 66,92 76,09 84,60 227,61
8. IV LO im. H. Sawickiej w Kielcach 66,10 80,96 79,56 226,62
9. III LO im W. Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim 67,42 74,21 81,58 223,21
10. II LO im. J. Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim 59,90 79,14 83,32 222,36
11. II LO im. M. Curie – Skłodowskiej w Końskich 68,83 75,17 73,53 217,53
12. II LO im S. Staszica w Starachowicach 64,67 73,73 77,61 216,01
13. LO im. M. Curie – Skłodowskiej w Kazimierzy Wielkiej 66,14 77,83 71,77 215,74
14. I LO im. T. Kościuszki w Busku - Zdroju 66,10 78,00 70,79 214,89
15. V LO im. ks. P. Ściegiennego w Kielcach 66,37 71,25 72,36 209,98
16. I LO im. T. Kościuszki w Starachowicach 66,36 67,74 75,62 209,72
17. I LO im. W. Sikorskiego we Włoszczowie 64,24 71,96 71,12 207,32
18. Liceum Plastyczne im. J. Szermentowskiego w Kielcach 66,37 67,14 73,16 206,67
19. I LO im. M. Reja w Jędrzejowie 66,26 73,79 66,34 206,39
20. I LO im. S. Staszica w Ostrowcu Św. 60,7 69,94 75,72 206,36
 
 

Świętokrzyskie ma rewelacyjne wyniki! Jest liderem wzrostu!

alt
Produkt Krajowy Brutto to wartość dóbr i usług wytworzonych na terenie danego kraju w określonym czasie, najczęściej w ciągu roku. Pracują na niego wszystkie podmioty gospodarcze w swojej działalności.
Województwo świętokrzyskie zanotowało w 2010 roku w stosunku do roku 2007 najwyższy w kraju wzrost Produktu Krajowego Brutto na mieszkańca! Za nami znalazły się znacznie silniejsze ekonomicznie województwa - małopolskie, łódzkie i wielkopolskie. Takie dane opublikowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w Raporcie - Polska 2011.
Świadczy to o tym, że mieszkańcy naszego regionu pracują najwydajniej w kraju. To zaangażowanie i efektywność produkcji wszystkich przedsiębiorstw i pracowników przekłada się na rewelacyjne wyniki świętokrzyskiej gospodarki.
Wśród polskich regionów najwyższy wzrost PKB na mieszkańca w 2010 roku w stosunku do 2007 roku odnotowano w województwie świętokrzyskim, co poprawiło relację PKB na mieszkańca w naszym województwie do średniej krajowej o około 4 punkty procentowe (z 77 procent wartości średniej krajowej w 2007 r. do 81 procent w 2010 r.). Kolejne miejsca zajęły województwa: małopolskie, łódzkie i wielkopolskie. Najsłabsze wskaźniki osiągnęły województwa pomorskie i lubuskie ( MRR – Raport – Polska 2011).
Adam Jarubas, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego: - To bardzo dobra  wiadomość. Pokazuje, że mimo kryzysu region dobrze sobie radzi. Nasza pozycja ekonomiczna rośnie. To przede wszystkim zasługa świętokrzyskich przedsiębiorców, ale też inwestycji prowadzonych w województwie w ostatnich latach. A inwestycji – zwłaszcza tych z unijnym dofinansowaniem choćby z Regionalnego Programu Operacyjnego – realizowanych jest bardzo dużo. Ten rok również powinien być bardzo dobry, bo lata 2011 – 2012 będą szczytowe jeśli chodzi o przedsięwzięcia inwestycyjne z RPO.
Myślę, że na tę dynamikę wzrostu PKB miała też wpływ właściwa polityka Zarządu Województwa i szybkie uruchomienie w minionej kadencji samorządu województwa unijnych dotacji dla przedsiębiorców. Uznaliśmy, że w dobie kryzysu najpilniejsze są działania, które skutkują tworzeniem nowych miejsc pracy w regionie. A to wszystko przekłada się później na wysokość PKB.
Raport Ministerstwa Rozwoju Regionalnego pokazuje, że wyprzedziliśmy znacznie mocniejsze ekonomicznie województwa, co dodatkowo cieszy i daje satysfakcję – podkreśla marszałek Adam Jarubas.
O komentarz świętokrzyskiego sukcesu poprosiliśmy też Tomasza Tworka, prezesa kieleckiego oddziału Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan: - Być może to zastrzyk unijnych pieniędzy spowodował tak dobry wynik województwa świętokrzyskiego. Pieniądze poszły dla „ściany wschodniej”, więc efektów nie sposób nie zauważyć. Ale jestem pewien, że to także zasługa świętokrzyskich przedsiębiorców, którzy nauczyli się zarabiać pieniądze poza województwem. Przywożą pieniądze z całej Polski i tu odprowadzają podatki. Cieszy mnie nasz sukces, ale zarazem budzi to moją czujność. Sukcesem nie można się zachłysnąć. To czy rzeczywiście umiemy prześcignąć najlepszych w kraju pokaże się za kilka lat, gdy utrzymamy podobny rezultat - mówi.
Polska podzielona na cztery grupy wzrostu
Biorąc pod uwagę średnie tempo wzrostu PKB na mieszkańca w województwach z lat 2007-2010 oraz relację PKB na mieszkańca do średniej krajowej w Polsce są cztery grupy województw:
liderzy - województwa o najwyższej dynamice wzrostu, z PKB per capita powyżej średniej krajowej (mazowieckie, dolnośląskie i wielkopolskie);
regiony doganiające – o dynamice wzrostu powyżej średniej krajowej oraz niższym od średniej krajowej poziomie PKB per capita (świętokrzyskie, małopolskie, łódzkie i opolskie);
grupa województw odstających (kujawsko-pomorskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie, lubelskie, pomorskie, podkarpackie oraz z wyraźnie niższą dynamiką wzrostu – zachodniopomorskie i lubuskie)
oraz czwarta grupa - województw tracących, do której zaliczyli woj. śląskie – o wyższym PKB na mieszkańca w stosunku do średniej krajowej i niższej od przeciętnej dla kraju dynamice wzrostu.
Marzena SMORĘDA This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

XII Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich

XII Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich(Fot. Adam Ligiecki)

Szczegóły imprezy:

Program imprezy

Niedziela, 10 lipca, XII Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich w Opatowcu: godzina 9 – wycena koni w poszczególnych klasach; godzina 12 – uroczyste otwarcie championatu; godzina 13 – wybór championa i wręczenie nagród; godzina 15 – zawodowe pokazy jeździeckie; godzina 16.30 – występy artystyczne; godzina 17.30 – zakończenie wystawy; godzina 18 – zabawa taneczna z zespołem Top Secret (wstęp wolny).

Czytaj więcej o imprezie na www.kultura.echodnia.eu

Wyniki matur w powiecie kazimierskim – Liceum w Kazimierzy najlepsze

Oto wyniki matur w dużych szkołach ponadgimnazjalnych powiatu kazimierskiego. Bezkonkurencyjni byli uczniowie Liceum w Kazimierzy.

W rankingu uwzględniamy tylko szkoły, w których większość uczniów zdawała język angielski.

I Liceum Ogólnokształcące w Kazimierzy Wielkiej – wynik szkoły 211,94 procent. Poziom podstawowy, zdawało 144 osób - język polski –– 64,70 procent; matematyka – 69,36 procent; język angielski zdawało 136 osoby – 77,88 procent.

Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach - wynik szkoły 150,49 procent. Poziom podstawowy, zdawało 30 osób - język polski –– 59,81 procent; matematyka – 33,78 procent; język angielski zdawało 30 osób – 56,90 procent.

Technikum w Zespole Szkół Zawodowych w Odonowie - wynik szkoły 135,37 procent. Poziom podstawowy, zdawało 65 osób - język polski –– 47,69 procent; matematyka – 37,94 procent; język angielski zdawało 47 osób – 49,74 procent.

Technikum w Zespole Szkół Rolniczych w Cudzynowicach - wynik szkoły 131,39 procent. Poziom podstawowy, zdawało 61 osób - język polski –– 44,33 procent; matematyka – 36,89 procent; język angielski zdawało 60 osób – 50,17 procent.

Technikum w Zespole Szkół Zawodowych w Skalbmierzu - wynik szkoły 130,40 procent. Poziom podstawowy, zdawało 15 osób - język polski –– 49,14 procent; matematyka – 38,80 procent; język angielski zdawało 13 osób – 42,46 procent.

Niepubliczne Technikum w Centrum Edukacji Ustawicznej w Skalbmierzu - wynik szkoły 102,79 procent. Poziom podstawowy, zdawało 25 osób - język polski –– 41,26 procent; matematyka – 24,24 procent; język angielski zdawało 21 osób – 37,29 procent.

 

Źródło :

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110630/EDUKACJA/439092778

logo

Projekt „e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JST” jest kontynuacją i rozszerzeniem projektu „e-świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej” zrealizowanego przez Województwo Świętokrzyskie i 13 partnerów z Województwa Świętokrzyskiego ze środków ZPORR. Obecny projekt jest realizowany wspólnie ze 106 Partnerami – jednostkami samorządu terytorialnego z Województwa Świętokrzyskiego (Gminy i Powiaty).

Celem nadrzędnym Projektu „e-świętokrzyskie rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JST” jest podniesienie bezpieczeństwa sieci teleinformatycznych w JST a także stworzenie nowoczesnego systemu wspomagającego zarządzanie jednostkami samorządowymi wraz z elektronicznym systemem obiegu dokumentów dla Jednostek Samorządu Terytorialnego w całym Województwie Świętokrzyskim.

Dzięki realizacji tego projektu każdy Urząd Gminy czy Powiatu stanie się nowoczesnym urzędem w pełni odpowiadającym kierunkom rozwoju e-administracji w Polsce i Europie.

Jednocześnie trzeba powiedzieć, że założenia tego projektu w pełni odpowiadają zmianom wprowadzanym przez Ustawę o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne, a więc umożliwi samorządom Województwa Świętokrzyskiego pełna realizacją zadań wynikających z tej ustawy.

Projekt jest finansowany ze środków EFRR w ramach Regionalnego Programu Opracyjnego dla województwa Świętokrzyskiego na lata 2007 - 2013.

 RII_JST

 

 




Dokumenty i wnioski do pobrania




Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.