X. Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi

Powiększ obrazedphl

X. Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi

edphl

Na wtorek, 18 października w sali konferencyjnej dawnej Bursy zwołana została z inicjatywy  Wojewody Świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek konferencja pod hasłem „Kazimierskie Przeciwko Handlowi Ludźmi”. Gospodarzem spotkania był Starosta Kazimierski Jan Nowak, który powitał przybyłych gości.
Urząd Wojewódzki reprezentowali: doradca Wojewody Świętokrzyskiego Marcin Piętak oraz Z-ca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego Mariusz Pasek. Obecni byli wójtowie gmin Bejsce, Czarnocin i Opatowiec, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, Powiatowego Urzędu Pracy, Ośrodków Pomocy Społecznej i placówek opiekuńczo- wychowawczych z terenu powiatu, a także z-ca Komendanta Powiatowego Policji oraz społeczność lokalna. Kazimierskie Starostwo reprezentowali – obok Starosty Jana Nowaka – Sekretarz Powiatu Marek Krupa oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Bożena Pytel.
Celem konferencji było przekazanie wiedzy, która jest niezbędna do bezpiecznego planowania wyjazdu za granicę w celach zarobkowych, edukacyjnych i turystycznych.

Prelekcje i prezentacje przedstawione na konferencji:
1.Projekcja filmu „Dwie małe dziewczynki”
2. Współczesne zagrożenia związane z emigracją zarobkową: handel ludźmi. – czym jest handel ludźmi, metody werbowania, ochrona ofiar, ściganie sprawców handlu ludźmi – prelekcja przygotowana przez st. sierż. Monikę Cichy z KPP w Kazimierzy Wielkiej.
3. Bezpieczna praca- pewna płaca – wszystko co powinniśmy wiedzieć o Sieci Europejskich Ofert Pracy – prelekcja Jolanty Dąbrowskiej Kierownika Centrum Aktywizacji Zawodowej w Kazimierzy Wielkiej.
4. Agencja zatrudnienia – szansa czy zagrożenie? Sprawdzamy pośrednika i pracodawcę – prelegent Czesław Zender nadinspektor pracy Sekcji Legalności Zatrudnienia Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach.
5.Zanim przekroczysz granicę – film prewencyjny” Zobacz zanim wyjedziesz” . ABC planowania wyjazdu za granicę  – prelekcję przygotowała Anna Korcipa – przedstawiciel Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski