Z.P. 27 maja 1990 roku odbyły się w naszym kraju pierwsze po II wojnie światowej, w pełni wolne wybory - nie parlamentarne, nie prezydenckie, ale samorządowe. W miastach, miasteczkach i wsiach po raz pierwszy mogliśmy samodzielnie decydować o przyszłości naszych małych Ojczyzn. Ustawa o wyborach do rad gmin i samorządzie terytorialnym uchwalona została 8 marca 1990 roku, a weszła w życie 26 maja 1990 r. 30 lat temu zyskaliśmy więc realny wpływ na najbliższe otoczenie, możliwość mówienia o potrzebach lokalnej społeczności. Podsumujmy zatem, co się nam udało, a co nie i jak układała się przez te trzy dekady współpraca między różnymi szczeblami samorządów.
Jan Nowak. Samorząd terytorialny do roku 1990 praktycznie nie istniał, bowiem w terenie działała administracja rządowa. Dzięki wspomnianej ustawie o samorządzie terytorialnym mogliśmy wreszcie decydować o własnym losie, podejmować odpowiedzialność za rozwój, za finanse na szczeblu gmin, powiatów i województwa. Po latach widać, że była to najbardziej udana reforma rządu premiera Jerzego Buzka. Na przestrzeni tych 30 lat wielki wpływ na rozwój inwestycji w terenie miał fakt przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych Powiat, od chwili powstania w 1999 roku, mógł podjąć się takich wyzwań i zadań, jak modernizacja i rozbudowa sieci dróg, kanalizacji i wodociągów, czy budowa bazy sportowej i szkolnej. Udowodniliśmy, że potrafimy sobie poradzić z wyzwaniami, że potrafimy uszanować każdą złotówkę ze środków publicznych. Pięknieją nam miasta i wsie, potrafimy stwarzać potencjalnym inwestorom możliwość zakładania firm rozwiązując przy tym problemy zatrudnieniowe.
Dobrze wykorzystaliśmy ten czas - tak w Powiecie jak i Gminie.
ZP. Baza sportowa (hala, kryta pływalnia) wrosła już trwale w kazimierski pejzaż i od lat służy nie tylko młodzieży, ale także i dorosłym mieszkańcom powiatu. A jakie inwestycje samorząd realizuje w tym roku ?
JN. Są trzy podstawowe zadania, które w moim przekonaniu zmienią znacząco oblicze Kazimierzy Wielkiej i powiatu.
Pierwsze z nich, to budowa obwodnicy Kazimierzy Wielkiej, która jest jednym z etapów modernizacji drogi wojewódzkiej nr 768 z Jędrzejowa do granicy z województwem małopolskim w pobliżu Koszyc. Budowa fizycznie rozpoczęła się w tym miesiącu, choć starania o jej budowę rozpoczęły się już 10 lat temu. Wartość tego zadania, to ok. 40 mln. złotych. Obwodnica wyprowadzi ciężki ruch samochodowy poza miasto i stworzy nowe tereny inwestycyjne dla rozwoju regionu. Będzie mieć także niebagatelne znaczenie dla przyszłego uzdrowiska.
Drugie zadanie - mocno już zaawansowane w realizacji - to wykorzystanie wód termalnych i leczniczych z odwiertu w Cudzynowicach. Oddany do eksploatacji w 2015 roku odwiert charakteryzuje się wysoką wydajnością i temperaturą wody na wyjściu ok. 29º C oraz potwierdzonymi właściwościami leczniczymi. Dlatego podjęliśmy się - wspólnie z Gminą - budowy pierwszego w Polsce, całorocznego, odkrytego basenu mineralnego, który stanie się zalążkiem przyszłego uzdrowiska. Realizacja tego zadania przebiega bardzo sprawnie - terminy są dotrzymywane. Firma prowadząca budowę ma bogate doświadczenie w tej branży - współpracowała w budowie największego w Europie Środkowej aquaparku w podwarszawskim Mszczonowie. Równoległą inwestycją, ściśle powiązaną z budową basenu, jest zlokalizowany w sąsiedztwie odwiert chłonny, który wykonuje firma Dalbis z Radzionkowa. Odwiert, którego docelowa głębokość wyniesie ok. 750 m, do warstwy cenomanu, sięga już do ok. 300 m. Średnica odwiertu wynosi w górnej warstwie 406 mm, by stopniowo obniżać się do 216 mm w cenomanie. Służyć będzie do odprowadzania zużytej wody wykorzystywanej w basenie mineralnym i w przyszłej kotłowni termalnej. Kotłownia będzie zlokalizowana w miejscu istniejącej, węglowej przy domu dziecka i zasili w energię cieplną halę, basen mineralny, krytą pływalnię, dom dziecka. Będzie działać na zasadzie pompy ciepła z wykorzystaniem do zasilania ogniw fotowoltaicznych i w związku z tym będzie w pełni ekologiczna. Woda z odwiertu wykorzystywana jest już na podobnej zasadzie do ogrzewania obiektów ZSR w Cudzynowicach, w dalszej kolejności ogrzewać będzie tamtejszy Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczo - Rewalidacyjnych.
Trzecie zadanie realizowane jest przez Powiat z udziałem czterech gmin: Kazimierza Wielka, Czarnocin, Opatowiec i - z powiatu buskiego - Wiślica. Ścieżka zrealizowana jest już w około 50 % i oddana zostanie do użytku w październiku br. Już teraz obserwuje się duże zainteresowanie rowerzystów i biegaczy, którzy wykorzystują wykonane odcinki do uprawiania sportu i rekreacji. Rokuje to dobrze na przyszłość, kiedy do kazimierskiej ścieżki dołączy dalszy ciąg z terenu woj. małopolskiego i połączy ją z aglomeracją krakowską. Widać z tego, że mamy wielki boom inwestycyjny. Wierzę głęboko, że pokonamy pandemię, a efekty obecnych inwestycji będą nas cieszyć przez długie lata.
ZP. Dziękuję za rozmowę.
Rozmowa ukaże się na łamach Echa Kazimierskiego w piątkowym wydaniu Echa Dnia 29 maja br.