Dnia 31 stycznia 2022 r. z Biura Polskiego Związku Triathlonu, kazimierzanin Andrzej Szczepanik otrzymał wiadomość następującej treści:
„Dzień dobry. Dziękujemy za przesłanie wniosku o dziką kartę na Mistrzostwa Europy Aqe-Group, które odbędą się w dniach 27-29 maja 2022 roku w Olsztynie. Uprzejmie informujemy, że został Pan zakwalifikowany na Mistrzostwa Europy i tym samym dołączył do Reprezentacji Polski na te zawody. GRATULUJEMY!”
Kazimierski reprezentant Polski – rocznik 1952 - w tym roku startuje w grupie wiekowej 70+. Znany jest szeroko, bo w całej Polsce z racji jego pasji - jest wszechstronnym sportowcem. Preferowaną przez pana Andrzeja dziedziną sportu jest od dwudziestu lat triathlon – dyscyplina, w której może w pełni wykorzystać swą wszechstronność. Biega, pływa, jeździ na rowerze (a zimą szusuje na nartach), i co najważniejsze – przeważnie zwyciężał w zawodach w swej dotychczasowej kategorii wiekowej 65+. W triathlonie osiągnął już wszystko na arenie krajowej – jest mistrzem Polski w tzw. IronMan-ie, który rozgrywany jest na 3800 m pływanie,180 km na rowerze i 42 km bieg. Na tym morderczym dystansie uzyskał łączny czas 12,5 godz., wyprzedzając następnego zawodnika w swoim przedziale wiekowym o 1,5 godziny! W 2022 roku nadarzyła się okazja by Andrzej Szczepanik mógł zaistnieć na szerszej, europejskiej arenie. Polska została gospodarzem Mistrzostw Europy w triathlonie, które odbędą się w Olsztynie w dniach 27-29 maja br. Pan Andrzej otrzymał tzw. dziką kartę i wystartuje jako reprezentant Polski w kategorii wiekowej 70+.
Jeden z pokoi w jego blokowym mieszkaniu, to istne muzeum sportu. Dziesiątki pucharów, setki medali i dyplomów. Wszystkie trofea, to owoc jego ciężkiej pracy, jaką jest trening, jaką są starty w kilkudziesięciu zawodach w ciągu roku. I to wszystko po ośmiu godzinach pracy przy naprawie obuwia czy też galanterii skórzanej, bo Andrzej Szczepanik – mimo, że wiek emerytalny osiągnął już pięć lat temu – prowadzi nadal swój warsztat szewski. Trzeba naprawdę „szewskiej pasji”, by to wszystko ogarnąć.
W 2022 roku pan Andrzej zmienił cykl przygotowań do sezonu. Stało się to za sprawą wspomnianego powołania do reprezentacji kraju oraz planowanego już wcześniej startu w duathlonie. Jest to dyscyplina, na którą składają się: na dystansie sprint - 5 km bieg/20 km jazdy na rowerze/2,5 km bieg, na dystansie średnim – 10 km bieg/60 km jazda na rowerze/10 km bieg. Zaletą tej dyscypliny jest wcześniejszy o miesiąc w stosunku do triathlonu początek sezonu startów. W duathlonie jest to kwiecień, w triathlonie – maj.
W tym roku pan Andrzej zamierza walczyć o kolejne trofea właśnie w duathlonie - 24 kwietnia w Rumi (woj. pomorskie) w sprincie i 7 maja w Czempiniu (woj. wielkopolskie) na dystansie średnim. W związku z przesunięciem terminu tegorocznego rozpoczęcia sezonu startów, Andrzej Szczepanik podjął już treningi na siłowni – orbitrek, bieżnia, rower. Trenuje też codziennie na urządzeniu własnej konstrukcji – gumy do ćwiczeń rąk, wzmacniające mięśnie biorące udział podczas pływania. Trenuje także na krytym basenie – średnio raz w tygodniu, preferuje jednak ćwiczenia w terenie i dlatego – niezależnie od pogody – przebiega codziennie rano 8 – 10 km, a po południu przesiada się na rower.
Najlepszą bazę treningową udostępnia mu w Kazimierzy Małej pan Zbigniew Frączek – prezes kazimierskiego Rolmetu. Tam właśnie są idealne warunki do kompleksowego treningu pod kątem triathlonu – jest gdzie popływać i pobiegać, by potem przejechać kilka rund na rowerze. Dodać należy, że pan Frączek jest od lat hojnym sponsorem sukcesów sportowych Andrzeja Szczepanika, a sam jest zapalonym miłośnikiem kolarstwa.
Rozwijająca się z roku na rok baza sportowa w mieście i okolicy sprawia, że coraz częściej widuje się młodych ludzi biegających i uprawiających kolarstwo na ścieżkach rowerowych. Andrzej Szczepanik zawsze służy im radą i pomocą. Trenuje z nimi, dzieli się umiejętnościami i wieloletnim doświadczeniem sportowym. Planował wycofać się już z czynnego uprawiania sportu, ale jak to zrobić, gdy zdrowie dopisuje ?
Tekst do ramki:
Triathlon polega na połączeniu trzech różnych dyscyplin: pływania w stylu dowolnym, kolarstwa i biegu płaskiego. Mistrzostwa Polski rozgrywane są na czterech dystansach:
Sprint: 0,75 km pływania / 20 km jazdy rowerem / 5 km bieg,
Olimpijski: 1,5 km pływania / 40 km jazdy rowerem / 10 km bieg,
1/2 Ironman: 1,9 km pływania / 90 km jazdy rowerem / 21 km bieg,
Ironman: 3,8 km pływania / 180 km jazdy rowerem / 42 km bieg.