W słoneczną niedzielę, 12 czerwca w podkazimierskim Gorzkowie miała miejsce ważna uroczystość – odsłonięcie pomnika upamiętniającego legendarnego dowódcę mjr Henryka Dobrzańskiego – „Hubala”, z okazji przypadającej w tym roku 125. rocznicy jego urodzin. Związek Majora Hubala z parafią gorzkowską, a ściślej z Plechowem wiąże się z jego życiem osobistym. Urodzony 22 czerwca 1897 r. w Jaśle pojął za żonę młodszą o 12 lat Zofię Zakrzeńską z majątku w Plechowie, zmarłą w 1989 r. w wieku 80 lat. Zgodnie z jej ostatnią wolą pochowana została na przykościelnym cmentarzu w Gorzkowie, w grobowcu rodzinnym. Także jej córka Krystyna Dobrzańska-Sobierajska, urodzona w 1932 roku w dworze w Plechowie, zmarła w 2020 roku, pochowana jest obok matki w grobowcu rodzinnym przy gorzkowskim kościele. W 2009 roku Krystyna Dobrzańska-Sobierajska decyzją Rady Miejskiej Kazimierzy Wielkiej otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Gminy Kazimierza Wielka. Na niedzielnym święcie gośćmi honorowymi byli ostatni potomkowie majora Hubala – wnuk Henryk Sobierajski wraz z małżonką Katarzyną.
Od miejscowej młodzieży znamienici goście otrzymali sadzonkę Cyprysika Nutkajskiego odmiana Gloria Polonica.
Pomnik majora Hubala zlokalizowany jest w najwyższej, północno-zachodniej części gorzkowskiego cmentarza, pośród wielu oryginalnych instalacji nawiązujących do naszej historii i wyrażających wdzięczność i szacunek dla tych, którzy ją tworzyli, często z narażeniem życia. Pomnik składa się z kamiennego, wykonanego z piaskowca postumentu w kształcie stołu. Na nim, z pińczowskiego kamienia wapiennego kazimierski artysta – rzeźbiarz Lucjan Garbacz umiejscowił rzeźby przedstawiające dłoń majora oraz wojskową czapkę z gwiazdką majora i orłem. Obok dłoni znajduje się wstążka, a nieco niżej replika orderu Virtuti Militari, jakim major Hubal został odznaczony w 1921 roku. Pośrodku pomnika dominuje „wbita” w stół pionowa szabla. Taki zestaw elementów pomnika nawiązuje do legendarnej wręcz sytuacji, kiedy majorowi siedzącemu przy stole samoistnie upadł krzyż, z niewiadomych przyczyn odłączony od wstążki. Major Hubal uznał to wówczas za rodzinne fatum i zapowiedź rychłej śmierci, co się niestety sprawdziło. Dwa dni później został ugodzony śmiertelnie w bitwie pod Anielinem. Wg podań rodzinnych w podobnej sytuacji znalazł się również dwa pokolenia wcześniej dziadek majora Hubala.
Na przedniej płycie obelisku przytwierdzona jest metalowa tablica w kolorze złotym, której mottem jest fragment listu do córki Krystyny:
„Córeczko moja ukochana! Tatuś idzie w świat spełnić swój twardy, ale niemniej zaszczytny obowiązek wobec Ojczyzny. Żegnam Ciebie Krysiuniu i Mamusię, oraz błogosławię Was Obie i do serca serdecznie tulę. Zawsze Wasz Henryk”.
Uroczystość 125. rocznicy urodzin majora Henryka Dobrzańskiego – Hubala zgromadziła liczną rzeszę parafian, a także wielu znamienitych gości. Oprócz wspomnianych członków rodziny byli to: wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, starosta kazimierski Jan Nowak i radni powiatowi, wiceburmistrz Kazimierzy Wielkiej Łukasz Maderak i radni miejscy, delegacja z Jasła (miasta, gdzie urodził się major) z burmistrzem Ryszardem Pabianem na czele, por. Bartłomiej Nycz z 16 batalionu powietrznodesantowego.
Obecny był ks. biskup dr Andrzej Kaleta, proboszcz parafii gorzkowskiej ks. dziekan Sławomir Sarek, ks. Krzysztof Balcer proboszcz z Kazimierzy Małej, ks. major Krzysztof Ziobro – kapelan wojewódzki Wojska Polskiego, ks. Henryk Kowaliński – kapelan Hubalowej Rodziny.
Kulminacyjnym punktem niedzielnej uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie pomnika. Biało-czerwoną wstęgę przecinali kolejno: starosta Jan Nowak, wojewoda Zbigniew Koniusz i wnuk majora Hubala Henryk Sobierajski. Poświęcenia pomnika dokonał ks. biskup dr Andrzej Kaleta w asyście ks. dziekana Sławomira Sarka.
Następnie delegacje samorządów, instytucji i osoby prywatne składali kwiaty u stóp pomnika. Biało-czerwone wiązanki złożyli: m. in. wojewoda Zbigniew Koniusz, starosta Jan Nowak, burmistrz Jasła Ryszard Pabian, wiceburmistrz Kazimierzy Wielkiej Łukasz Maderak, rodzina majora Hubala, przedstawiciele wojska.
Z cmentarza uczestnicy uroczystości udali się do kościoła na Mszę Świętą, którą koncelebrowali księża Sławomir Sarek, ks.mjr Krzysztof Ziobro, pod przewodnictwem ks. Henryka Kopalińskiego.
Zakończenie uroczystości odbyło się w Centrum Integracji Wiejskiej w Plechowie.