Spis treści:
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kazimierzy Wielkiej
ul. Kościuszki 12
28-500 Kazimierza Wielka,
tel. (0-41) 350-23-36
fax. (0-41) 352-25-07
1. Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kazimierzy Wielkiej
ul. Partyzantów 29,
28-500 Kazimierza Wielka,
woj. świętokrzyskie,
tel. 41 350 10 82,
faks 41 35 02 313.
Kierownik: Dorota Celej
mail :Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Powiatowy Środowiskowy Dom Pomocy Społecznej jest placówką utworzoną na terenie powiatu kazimierskiego dla potrzeb osób niepełnosprawnych jest Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy (PŚDS) w Cudzynowicach. Funkcjonuje on od 29.12.2004r.
Dom przeznaczony jest dla osób przewlekle psychicznie chorych i niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim i umiarkowanym. Dysponuje 25 miejscami, działalnością obejmuje mieszkańców powiatu kazimierskiego.
Dom jest ośrodkiem wsparcia dla osób, które z powodu przewlekłej choroby psychicznej lub głębszej niepełnosprawności intelektualnej – upośledzenia umysłowego mają poważne trudności w życiu codziennym, wymagają pomocy niezbędnej do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, której same te osoby, ani ich rodziny nie mogą zapewnić wykorzystując własne środki i możliwości.
Podstawowym zadaniem Domu jest przede wszystkim podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności osób uczestniczących w zajęciach niezbędnych im do możliwie jak najbardziej samodzielnego życia.
Strukturę placówki stanowią pracownie zajęciowe:
- kulinarna,
- komputerowa,
- plastyczna
- muzyczna
- sala rehabilitacyjna
Dodatkową formą terapii są zajęcia rekreacyjne oraz integracyjne. Są one uzupełnieniem rehabilitacji społecznej.

codzienne prace podopiecznych
|

Dzień Kobiet
|

prace podopiecznych
|

prace podopiecznych
|

sportowe rozgrywki integracyjne
|

spotkanie integracyjne
|

świąteczne występy w domu kultury
|

turnus rehabilitacyjny w Łebie
|

zabawa choinkowa
|
|
2. Dom Pomocy Społecznej w Bejscach
Bejsce 228
28-512 Bejsce,
tel. 041 351 10 03
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Dom Pomocy Społecznej w Bejscach przeznaczony jest dla osób niesprawnych intelektualnie. Zamieszkują go osoby w różnym przedziale wiekowym. Nasi mieszkańcy nie mogą liczyć na brak zajęć i nudę. Opiekunki tak organizują zajęcia, aby czuły się zawsze potrzebne i czynnie uczestniczyły w życiu Domu Pomocy jak i gminy i powiatu. Do głównych ich zajęć należy przede wszystkim przygotowanie programów artystycznych, recytacja wierszy, śpiew piosenek, współpraca ze Szkołą Podstawową. Ściany Domu Pomocy zapełnione są obrazami i pracami wykonanymi przez nasze mieszkanki. Przed świętami biorą udział w projektowaniu i wykonaniu dekoracji i kart świątecznych. Ponadto, nasi mieszkańcy pomagają w pracach polowych, głównym ich zajęciem jest pielenie i pielęgnacja ogródka warzywnego, jak również ogródków kwiatowych. Podczas terapii zajęciowej mieszkanki mogą liczyć na rozmowę związaną z ich problemami i zainteresowaniami. Ich problemy są indywidualne, dlatego też opiekunki w odpowiedni sposób na nie reagują. Mieszkanki korzystają z porad psychologa, który odwiedza nasz Dom.
Przyznać należy, że w tym Domu panuje ścisła współpraca, harmonia i troskliwa opieka oraz dbałość o dobro mieszkańców. Ten wątek wzajemnego poszanowania i tolerancji ma odbicie w kontaktach mieszkańca z mieszkańcem, jak również w kontaktach mieszkańców z pracownikami. W Domu panuje uśmiech, zadowolenie, życzliwość, nasi mieszkańcy mogą liczyć na zachowanie pełnej intymności. Jest to Dom, w którym panuje przyjaźń i ciepło rodzinne.

Dom Pomocy Społecznej w Bejscach
3. Warsztat Terapii Zajęciowej
Od 1 stycznia 2002 roku na terenie powiatu kazimierskiego rozpoczął swoją działalność Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzony przez Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk Nadziei” w Kazimierzy Wielkiej.
Jest to placówka pobytu dziennego dla osób niepełnosprawnych z terenu powiatu kazimierskiego.
W ciągu 5 lat funkcjonowania Warsztat rozszerzył swoją działalność o 2 nowe pracownie i 10 uczestników.
Obecnie w zajęciach warsztatu uczestniczy 40 osób niepełnosprawnych.
Warsztat odgrywa ważną rolę w rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych zagrożonych wykluczeniem społecznym. Przygotowuje swoich uczestników do wykonywania czynności dnia codziennego, możliwie niezależnego, aktywnego i samodzielnego życia a przede wszystkim stwarza możliwość ogólnego rozwoju , aktywnego włączenia się w życie społeczne a także możliwość pozyskania lub przywrócenia umiejętności zawodowych niezbędnych do podjęcia zatrudnienia
Terapia zajęciowa w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej odbywa się w 8 tematycznych pracowniach , na podstawie indywidualnych programów rehabilitacji i terapii dostosowanych do rodzaju i stopnia niepełnosprawności uczestników.
Sprawność ruchową doskonalą uczestnicy w dobrze wyposażonej sali rehabilitacyjnej. Stosownie do potrzeb uczestników prowadzona jest również rehabilitacja w zakresie hipoterapii oraz sportowe, kulturalne i rekreacyjne zajęcia dodatkowe.
4. Zespół Placówek Opieki i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej
Adres: Kościuszki 15
28-500 Kazimierza Wielka
Telefon: (041) 352-18-61
Fax: (041) 352-18-51
NIP: 6050015366
dyr. Zbigniew Zieleniewski
Całodobowa opiekę dzieciom częściowo lub całkowicie pozbawionych opieki rodziców zapewnia w powiecie kazimierskim wielofunkcyjna placówka opiekuńczo – wychowawcza Zespół Placówek Opieki i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej.
Zespół Placówek Opieki i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej jest placówką koedukacyjną.
utworzoną na mocy uchwały Nr XVI/119/2004 Rady Powiatu w Kazimierzy Wielkiej z dnia 24 września 2004 roku.
Głównym celem działalności tej placówki jest stworzenie wychowankom warunków zapewniających im prawidłowy rozwój umysłowy, moralny, emocjonalny i fizyczny zgodzie z ich potrzebami i możliwościami psychofizycznymi, w warunkach poszanowania ich godności osobistej, światopoglądu i wyznania.
W skład Zespołu Placówek Opieki i Wychowania wchodzą:
3 Grupy Autonomiczne ( maksymalnie 15 osobowe), zapewniające całodobową opiekę i wychowanie sierotom oraz dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodzicielskiej.
Mieszkanie Chronione, przeznaczone dla wychowanków Zespołu Placówek Opieki i Wychowania w Kazimierzy Wielkiej, pochodzących z Powiatu Kazimierskiego.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej, którego celem jest udzielenie pomocy osobom i rodzinom w sytuacji kryzysu.
Centrum Poradnictwa i Terapii Rodzin, które wspiera rodzinę w procesie wychowawczym, udziela specjalistycznej pomocy oraz prowadzi zajęcia i spotkania terapeutyczne.