Starostwo pamięta o Powstańcach Listopadowych 1830 – 1831 r. spoczywających na Kazimierskim cmentarzu

cmengal

Na cmentarzu parafialnym w Kazimierzy Wielkiej spoczywa kilka pokoleń tych, co walczyli o Polskę Niepodległą. Są wśród nich powstańcy listopadowi 1830 – 1831, styczniowi 1863 – 1864 oraz żołnierze obydwu wojen światowych, w tym także żołnierze narodowości węgierskiej z czasów I wojny światowej.
Najstarszy grobowiec żołnierski pochodzi z roku 1881. Spoczywają w nim dwaj oficerowie armii Królestwa Polskiego z 1831 roku – Józef Bog... (?) i nieznanego imienia oficer ...Górski wraz z żoną Józefą.
            Ten opuszczony grobowiec był mocno nadszarpnięty „zębem czasu”, dlatego Starosta Kazimierski Jan Nowak zdecydował o jego renowacji z funduszów Powiatu Kazimierskiego, co zostało wykonane w ubiegłym roku przed uroczystością Wszystkich Świętych.
Integralną częścią grobowca jest 130-letni, mocno uszkodzony żeliwny krzyż wraz
z tablicami, które wykonawca renowacji cokołu – firma Ryszarda Czajki z Królewic – naprawiła nieodpłatnie w ostatnich dniach października br. Wymagało to nie lada umiejętności i cierpliwości, bowiem krzyż oraz żeliwny cokół z tablicami był połamany na kilka części - jakby był przygotowany dla złomiarzy. Pan Czajka z dużą pieczołowitością zrekonstruował krzyż i tablice, dzięki czemu zabytkowy grobowiec wrócił niemalże do stanu pierwotnego i śmiało może być chlubą starego cmentarza.
            Przed tegorocznym Świętem Zmarłych delegacja Starostwa Powiatowego - Starosta Jan Nowak i jego zastępca Michał Bucki - złożyła na odnowionym grobowcu wiązankę biało-czerwonych kwiatów i zapaliła znicze w hołdzie bohaterom walk o niepodległość.

tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski