Starostwo Powiatowe

Starostwo pamięta o Powstańcach Listopadowych 1830 – 1831 r. spoczywających na Kazimierskim cmentarzu

cmengal

Na cmentarzu parafialnym w Kazimierzy Wielkiej spoczywa kilka pokoleń tych, co walczyli o Polskę Niepodległą. Są wśród nich powstańcy listopadowi 1830 – 1831, styczniowi 1863 – 1864 oraz żołnierze obydwu wojen światowych, w tym także żołnierze narodowości węgierskiej z czasów I wojny światowej.
Najstarszy grobowiec żołnierski pochodzi z roku 1881. Spoczywają w nim dwaj oficerowie armii Królestwa Polskiego z 1831 roku – Józef Bog... (?) i nieznanego imienia oficer ...Górski wraz z żoną Józefą.
            Ten opuszczony grobowiec był mocno nadszarpnięty „zębem czasu”, dlatego Starosta Kazimierski Jan Nowak zdecydował o jego renowacji z funduszów Powiatu Kazimierskiego, co zostało wykonane w ubiegłym roku przed uroczystością Wszystkich Świętych.
Integralną częścią grobowca jest 130-letni, mocno uszkodzony żeliwny krzyż wraz
z tablicami, które wykonawca renowacji cokołu – firma Ryszarda Czajki z Królewic – naprawiła nieodpłatnie w ostatnich dniach października br. Wymagało to nie lada umiejętności i cierpliwości, bowiem krzyż oraz żeliwny cokół z tablicami był połamany na kilka części - jakby był przygotowany dla złomiarzy. Pan Czajka z dużą pieczołowitością zrekonstruował krzyż i tablice, dzięki czemu zabytkowy grobowiec wrócił niemalże do stanu pierwotnego i śmiało może być chlubą starego cmentarza.
            Przed tegorocznym Świętem Zmarłych delegacja Starostwa Powiatowego - Starosta Jan Nowak i jego zastępca Michał Bucki - złożyła na odnowionym grobowcu wiązankę biało-czerwonych kwiatów i zapaliła znicze w hołdzie bohaterom walk o niepodległość.

tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski

Cookies make it easier for us to provide you with our services. With the usage of our services you permit us to use cookies.
More information Ok Decline