Ważna placówka dla dzieci niepełnosprawnych w centrum Kazimierzy Wielkiej

psw gal

Zakończona została inwestycja kazimierskiego samorządu powiatowego zlecona w ubiegłym roku przez Świętokrzyski Urząd Marszałkowski i ukończona na 3 dni przed wymaganym terminem. Mowa tu o adaptacji budynku dawnej szkoły nr 2 na cele nowopowołanej Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej. Placówka jest jedynym w województwie ośrodkiem o takim charakterze. Przewiduje się, że trafi do niej ok. 30 niepełnosprawnych podopiecznych, którym ośrodek zapewni całodobową opiekę wychowawców, pielęgniarek i lekarza. Przewidziano dla nich pokoje 2 i 4 osobowe, własną kuchnię i jadalnię, bogato wyposażoną świetlicę, a przede wszystkim sale rehabilitacyjne ze specjalistycznymi zabiegami: hydroterapią, fizykoterapią czy kinezyterapią. Zabiegi wykonywane będą przez wykwalifikowany personel medyczny. Wolny czas podopieczni będą mogli spędzać na zajęciach świetlicowych, a w pogodne dni na zewnątrz obiektu, gdzie cieszy oko kolorowy i bezpieczny plac zabaw oraz alejki spacerowe.

W chwili obecnej w placówce ustawiane są meble oraz instalowany jest medyczny sprzęt specjalistyczny i niezbędne urządzenia. Przeprowadzane są kontrole przez kominiarzy, strażaków, Sanepid oraz pracowników Urzędu Wojewódzkiego. Czynione jest wstępne rozeznanie w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie w sprawie rekrutacji podopiecznych. Dodać należy, że w RPO-T utworzonych będzie około 30 nowych miejsc pracy.

Tekst i zdjęcia Zdzisław Pilarski